Ελληνική μετάφραση κατά την διάρκεια του αγώνα FM2010!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
User avatar
paok
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat May 21, 2005 4:55 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά όντως μονο με του el toredo δεν παίζει. Υπάρχει κάτι να κάνουμε με αυτό? καμία ιδέα???? Πάντως το αρχείο είναι φοβερό συγχαρητήρια πολλά ! έχει κάνεις καμία ιδέα πως μπορούμε να το κάνουμε να παίζει αι με το el toredo?
το manager ΔΕΝ είναι παιχνίδι EINAI τρόποςZOΗΣ!!! since 1996 (για εμένα)
User avatar
AUTOBAHN
Amateur
Amateur
Posts: 119
Joined: Mon Oct 06, 2008 10:09 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paok wrote:Τελικά όντως μονο με του el toredo δεν παίζει. Υπάρχει κάτι να κάνουμε με αυτό? καμία ιδέα???? Πάντως το αρχείο είναι φοβερό συγχαρητήρια πολλά ! έχει κάνεις καμία ιδέα πως μπορούμε να το κάνουμε να παίζει αι με το el toredo?
(: το είπα λίγο πριν,αλλάζεις και στο skin το φάκελο fonts
-pappous
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ:
Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\data


Ρε παιδιά εγώ γιατί δεν έχω data/update/data αλλά data/update/update-1010,update-1020 και config. Το πατς το έχω περάσει. Που θα βάλω τον φάκελο fonts; :?
User avatar
paok
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Sat May 21, 2005 4:55 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις δίκιο! Είναι οκ τώρα! Σε ευχαριστώ δουλεύει κανονικά. Καθώς το έγραφα και το έστελνα είχες ήδη απάντηση γιαυτο και φάνηκε η ερώτηση μου μετά sorry!!
το manager ΔΕΝ είναι παιχνίδι EINAI τρόποςZOΗΣ!!! since 1996 (για εμένα)
User avatar
Adriano_10
Backup
Backup
Posts: 809
Joined: Fri Sep 21, 2007 10:24 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος, Tottehnam
Location: Noord-Holland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

καλα ε τα σπαει....
συγχαρητηρια για την καλη δουλεια σου!!!
User avatar
AUTOBAHN
Amateur
Amateur
Posts: 119
Joined: Mon Oct 06, 2008 10:09 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paok wrote:Έχεις δίκιο! Είναι οκ τώρα! Σε ευχαριστώ δουλεύει κανονικά. Καθώς το έγραφα και το έστελνα είχες ήδη απάντηση γιαυτο και φάνηκε η ερώτηση μου μετά sorry!!
Χαίρομαι που βοήθησα. Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aiva wrote:Πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ:
Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\data


Ρε παιδιά εγώ γιατί δεν έχω data/update/data αλλά data/update/update-1010,update-1020 και config. Το πατς το έχω περάσει. Που θα βάλω τον φάκελο fonts; :?
Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω; :D


Υ.Σ.Να ευχαριστήσω και γω με την σειρά μου τον παλίκαρο τον Koeman, που έκατσε και έκανε τέτοια ΔΟΥΛΕΙΑ! =D>
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ρε παιδια το εβαλα κανονικα οπως λεει το readme κια στ ματς μεσα δν μ βγαζει στα ελληνικα...πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?
mpekrhs3
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Tue Jul 11, 2006 11:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαντάζομαι ότι αν η εγκατάσταση έχει γίνει μέσω steam, δεν γίνεται τίποτα ε? :D
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13273
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ζητάω συγγνώμη από όλους για το λάθος όσον αφορά το που πρέπει να εγκατασταθεί ο φάκελος με τα fonts, ξέχασα να ανανεώσω εκείνο το σημείο του readme.

Το σωστό readme (που θα ανανεωθεί και στην πρώτη σελίδα του topic) είναι το παρακάτω:
Spoiler: show
---------------------------------------------------------------
Greek Match Events (Ελληνική Περιγραφή) FM 2010
---------------------------------------------------------------
Γενικές Πληροφορίες
---------------------------------------------------------------
Δημιουργός: Koeman
Ημερομηνία: 15/12/2009
Έκδοση: 1.0
---------------------------------------------------------------
Οδηγίες Εγκατάστασης
---------------------------------------------------------------
- Αποσυμπιέζετε το αρχείο events.cfg
- Αντικαθιστάτε το υπάρχων αρχείο events.cfg στο φάκελο που έχετε κάνει την εγκατάσταση του παιχνιδιού.

Με το update από το Patch 10.1.1 ο φάκελος εγκατάστασης είναι ο Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1010\data\events

Με το update από το Patch 10.2.0 ο φάκελος εγκατάστασης είναι ο Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1020\data\events

Σε περίπτωση που δεν έχετε εγκαταστήσει κάποιο patch, τότε το αρχείο events.cfg που πρέπει να αντικαταστήσετε θα το βρείτε Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\match events\

- Προτείνεται να κρατήσετε BACKUP του αρχείου που υπάρχει ήδη εκεί αν τυχόν θέλετε να επαναφέρετε την default περιγραφή ή αν οτιδήποτε άλλο πάει στραβά.

- Για να μπορεί να διαβάσει κανείς το σχολιασμό του αγώνα στα ελληνικά θα πρέπει να προσθέσει τα κατάλληλα fonts που συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το zip.
Αυτό γίνεται ως εξής:

Με το update από το Patch 10.1.1 πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ: Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1010\data\

Με το update από το Patch 10.2.0 πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ: Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1020\data\

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει κάποιο patch τότε τοποθετήστε τον φάκελο fonts εδώ: My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2010\

- Για περισσότερη βοήθεια: viewtopic.php?f=195&t=28365

---------------------------------------------------------------
Έχετε υπόψιν...
---------------------------------------------------------------
- Η μετάφραση αφορά το αρχείο events.cfg του FM 2010. Δεν ισχύει για προηγούμενες εκδόσεις.
- Η μετάφραση αφορά μόνο την αγγλική περιγραφή κατά τη διάρκεια του αγώνα.
- Τα ονόματα των ομάδων στα ελληνικά παίρνουν όλων των ειδών τα άρθρα (αρσενικό, θηλυκό, ουδέτερο και πληθυντικός αριθμός). Αυτό δεν ήταν δυνατόν να απεικονιστεί. Όπου υπήρχε η δυνατότητα παρέλειψα το άρθρο, αλλιώς τα σχόλια αναφέρονται σε πληθυντικό αριθμό.
- Η περιγραφή των replay είναι στα αγγλικά.

Λόγω πολύωρης απασχόλησης με τη μετάφραση, αφιερώθηκε πολύ λίγος χρόνος για να τεσταριστεί ο ρεαλισμός, αν αυτά που περιγράφονται ταιριάζουν με αυτά που βλέπει κανείς στην οθόνη.
Ζητάω συγγνώμη για τυχόν τυπογραφικά λάθη.

ENJOY!
Οι οδηγίες για αυτούς που εγκατέστησαν το 2ο patch ισχύουν όπως αναφέρονται παραπάνω.

Επειδή όμως το αρχείο για το 2ο patch έχει κάποιες μικροδιαφορές (που όμως δεν πρέπει να δημιουργούν πρόβλημα) δουλεύω πάνω στο καινούριο αρχείο και ελπίζω ότι σε λίγες μέρες θα έχω έτοιμο και τη μετάφραση που θα αφορά στο 2ο patch.

:arrow: mpekrhs3

Δεν έχω ιδέα για το steam, λογικά όμως πρέπει να εγκαταστήσεις τα αρχεία στα παρόμοια folders.
Δεν βλέπω λόγο γιατί να μην δουλεύει με steam.
vdeverak
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Sat Nov 18, 2006 6:21 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Status: υπομονή
Location: Αγιος Νικολαος Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω το χω εγκαταστησει στο σωστο αλλα συνεχιζει να βγαζει κουτακια. :?
παρολα αυτα μπραβο για την δουλεια σου
alexander13
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Sun Nov 01, 2009 2:26 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! :-P :-P :-P :-P :-P :-P
Panathinaikos A.C 1908!!!500+ Titles...
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1000 thanks στον δημιουργό!!!!!!!!!!

Το είχα βάλει και στο 09 και είναι τρομερό. Φέτος όμως έχω το παρακάτω πρόβλημα.


Στο Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\data, πατωντας τον φακελο updates, δεν υπαρχει μεσα φακελος data.Υπαρχει μονο ενα αρχειακι config κ ενας φακελος update-1010.Δημιουργησα ενα φακελο data κ εβαλα μεσα τα fonts αλλα τιποτα.

Έβαλα και το 2ο πατς αλλά και πάλι τίποτα δεν έγινε. Skin χρησιμοποιώ το dark από τα default του παιχνιδιού.

Τι πρέπει να κάνω;
User avatar
Mathio
Amateur
Amateur
Posts: 161
Joined: Fri Oct 30, 2009 2:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα πρεπει να βαλεις τα fonts μεσα στον φακελο data του update-1010 η update-1020
Με το update από το Patch 10.1.1 πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ: Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1010\data\

Με το update από το Patch 10.2.0 πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε εδώ: Program Files\Sports Interactive\Football Manager 2010\data\updates\update-1020\data\
Εγω το περασα ολα καλα. Απλα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να μην αλλαξει η γραμματοσειρα στα μενου αλλα μονο μεσα στον αγωνα :? :?:
User avatar
jrodis
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Feb 21, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χίλια μπράβο, πολύ καλή δουλειά.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”