Νιώσατε ποτέ ότι το παιχνίδι σας δουλεύει?

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
siperoth
Trialist
Trialist
Posts: 50
Joined: Wed May 26, 2010 9:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παιδιά μπορεί να είμαι καινούργιος στο FM αλλά κάτι μου βρωμάει. Έχει στιγμές που μου φαίνεται το παιχνίδι προσπαθεί να κάνει πραγματικότητα τις προβλέψεις του και ιδιαίτερα μιλάω για την ισοπαλία. Έπαιζα εναντίων της Benfica. Στατιστικά καθαρά ανώτερη ομάδα αλλά είχα έδρα και έτσι το παιχνίδι προέβλεψε ισοπαλία. Στο 20'λεπτό μου βάζουν τέρμα. Είχα χάσει και το προηγούμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι και λέω δεν γίνετε να χάσουμε πάλι και έτσι τα παίζω όλα για όλα. Βάζω overload, πλάγιους μέσους σε πιο επιθετικό ρόλο κτλπ ελπίζοντας ότι οι τέσσερις στην άμυνα θα αντέξουν. Και όντως τα παιδιά κρατήσανε μαζί με λίγη βοήθεια από μένα στους ποίους θα κρατάνε από κοντά μετά από μερικές διαπιστώσεις που έκανα για το πως μου έβγαζαν επιθέσεις.
Τελικά στο 70" κατάφερα να κάνω το 0-1 σε 2-1. Ικανοποιημένος αλλάζω τακτική, προσθέτω έναν αμυντικό και βγάζω έναν επιθετικό για να κρατήσω το σκορ και ακυρώνω την εντολή overload. Αποτέλεσμα; Στο 80' μου βάζουν τέρμα και κερδίσουν την ισοπαλία. Τι στο δίαυλο!!!! -toixos2 , αηδίασα. -thymwmenos . Εδώ έπαιζα 50 λεπτά με ανοικτές άμυνες και γκολ δεν βάζανε και μπήκε όταν η άμυνα έγινε καλύτερη; :roll:

Βέβαια αυτό δεν ήταν που με έκανε να τα πάρω. Ήταν ο συνδυασμός αυτού μαζί με 2 παιχνίδια στην Superleague όπου πάλι προέβλεψε ισοπαλίες και βγήκαν ακριβώς έτσι. 2-2 και 0-0. Στο 0-0 έβαλα μέχρι και 4 επιθετικούς, όλοι στην επίθεση και τέτοια τρελά γιατί είχα τόσο αηδιάσει απ' αυτά που έχανα που έλεγα καλύτερα να χάσω πέρνωντας ρίσκα παρά να έρθει ισοπαλία. Και όμως τίποτα δεν κούναγε το 0-0. Ούτε η τρελή επίθεση που εξαπέλυσα ούτε και οι ανοικτή σαν λουλούδι άμυνα που άφηνα πίσω για να δεκτώ γκολ σε αντεπίθεση.

Έχω αρχίσει να νιώθω ότι το παιχνίδι με δουλεύει και κάποια πράγματα είναι προγραμματισμένα να συμβούν ασχέτως των τακτικών που ακολουθώ.
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ έχω μπει στον πειρασμό να κάνω τέτοιες σκέψεις, ιδίως μετά από ένα παιχνίδι με εξέλιξη όπως αυτή που περιγράφεις (ανατροπή και ισοφάριση στο τέλος). Όμως τελικά πιστεύω ότι δε συμβαίνει. Αναφέρεσαι και αναφέρομαι σε μεμονομένα παιχνίδια, το αποτέλεσμα των οποίων μπορεί να δικαιολογήσει τέτοιες υποψίες. Αν όμως δούμε συνολικά τη σεζον, νομίζω ότι τα αποτελέσματα και η εξέλιξη των αγώνων δε μας δίνουν αυτό το δικαίωμα.

Να σου πω και κάτι...Αν όντως συμβαίνει αυτό που λές ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το ξέρω! :-D
Μηχανολόγος Μηχανικός
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι με το παράδειγμα που φέρνεις, αλλά σε μεμονωμένα παιχνίδια, ναι συμβαίνει. Δεν είναι αίσθηση είναι σιγουριά, οτι κάτι ή όλα θα πάνε στραβά από το πρώτο σφύριγμα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα πρεπει να θεωρειται δεδομενο οτι οταν παιζεις με μικροτερη ομαδα και γυρω στο 70' εχεις χασει γυρω στις 10-15 ευκαιριες, θα φας γκολ. Απο κει και περα δε νομιζω οτι εχει προκαθορισμενα αποτελεσματα.
There are some who call me...Tim?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προκαθορισμένα όχι.
Αλλά έχω παρατηρήσει όταν πάω τρένο (7-8 συνεχόμενες νίκες μέσα άξω, σούπερ εμφανίσεις) και παίζω με μια αδύναμη (τελευταία τριάδα) εκτός το ματσάκι δεν το κερδίζω ποτέ κι είμαι ευχαριστημένος με ισοπαλία.
Επίσης, όταν γίνονται δηλώσεις από προπονητή κι απαντάω έχει έρθει Χ καρφωτό, 9 φορές στις 10.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ γιατί όποτε κάνω δηλώσεις τρώω τριάρα; Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό.
Έχω παρατηρήσει πάντως πως από μερικές ομάδες δεν θα χάσεις ποτέ! Είχα την Roma και σε 12 παιχνίδια με την Ίντερ είχα μόνο νίκες, ενώ ήμουν 8ος πχ. Δεν ξέρω αλλά άμα κάνεις κάποιον πελάτη δεν θα σε νικήσει ποτέ.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
alex_volos
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Sat Mar 15, 2008 9:48 am
Football Manager της ομάδας: volos
Status: 20 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!! Α ΕΘΝΙΚΗ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω πάθει χειρότερα.. Παοκ -Αεκ.. Αεκ(scocco , Buonanotte ,Jesus Nava ,Verratti, Rivas(DC) ,Samuel ( Inter ), Antunes,jimenez) κάνω το 0-1.. μετά πάει 1-1.. και 1-2 , 1-3 , 1-4 στο 80'!! στο 82' 2-4 .. στο 85 3-4 στο 88' 4-4.. κλοτσούσα το pc επι πολλές ώρες!! Ελεος.. αυτα δεν γίνονται για κανένα λόγο.. και στο 82 έβαλα defencive..
20 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!! Α ΕΘΝΙΚΗ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ!
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κλασικα, το εχω βαλει και βλεπω μονο τα key.

Ε, οταν νικαω 1-0 ξερωγω, απο το 70' και μετα με πηδαει σε key φασεις του αντιπαλου και χανω 10 χρονια απο τη ζωη μου.
Απο την αλλη, οταν παιζω με κατι Καλιαρι εντος και ειναι 0-0, βλεπω φαση στο 65' και μετα το παει σερι 65-90 διχως τιποτα και το ληγει.
Φευγουν στιλο, ποντικια, τα παντα.Εχω 3 μερες να παιξω τωρα, γιατι μου την εδωσε τρελα ενα τετοιο τις προαλλες.
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που νικάς και σου δείχνει όλες τις άκυρες φάσεις του αντιπάλου συμβαίνει και σε εμένα...
Απλά για να σε ταλαιπωρεί.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα καλύτερα είναι όταν εμφανίζει μήνυμα του στυλ "υπάρχουν αμφιβολίες αν η ομάδα του τάδε καταφέρει να διατηρήσει το σερί νικών". Ακολουθεί σερί ισοπαλιών και ηττών και ξεχνάμε τις νίκες. :o (:
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκεί μπορεί να επηρεάζεται η ψυχολογία των παιχτών, στα δύσκολα να κωλώνουν.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικες φορες, ναι! Πχ: οταν καποιος παιχτης της αντιπαλης ομαδας suffers a goal drought, παντα θα σκοραρει στον αγωνα μας :twisted:
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χαχαχα! Ισχύει!
Πρόσφατα έφαγα 2 από έναν που είχε 700+ λεπτά να βάλει γκολ... ε αι χέσε μας
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
aims
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Tue Jul 27, 2010 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: PAO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε μεμονωμένα παιχνίδια, ναι
αρκετες φορες θα ελεγα..
Image
Image
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”