Αδυναμία πώλησης παικτών

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
User avatar
spartakos21
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Wed May 28, 2008 11:16 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδια αυτο που γινετε δε το καταλαβαινω παιζω πολυ καιρο απλα ειπα να βαλω ενα θεμα μηπως με διαφωτισει καποιος.
Εχω ξεκινησει save με την ΑΕΚ αλλα δε μπορω να πουλησω για κανενα λογο παιχτη πανω απο τη διπλασια τιμη κ να πεις οτι πιανουν κ καμια αξιολογη τιμη , τιποτα πανω απο 4,5 μυρια δεν εχω παιχτη ακομα κ αυτους που αγοραζω μετα απο χρονια πορειας κ υποτι8ετε εχουν μια αλφα φημη κ αυτοι σε βαθος χρονου πεφτουν σε αξια δηλαδη περνω ενα πιαχτη 10 εκατομυρια κ μετα μ τον ζητανε 7 ελεος

οποιος ειναι γνωστησ του προβληματος παρακαλω να με διαφωτισει...
bejesus
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Tue Feb 02, 2010 3:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αrsenal
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν η τιμή του Λαγού είναι 2 Μ και πας να τον πουλήσεις 4 Μ ποιός θα τον πάρει; :D
Πούλα τους λίγο παραπάνω απο την αξία τους και μην περιμένεις να βγάλεις το μπάτζετ της σεζόν απο ένα μόνο παίκτη. :wink:

Όσο για το άλλο παίζουν ρόλο και οι εμφανίσεις που κάνει.
Εγώ είχα πάρει τον Νέυμαρ 15 Μ η τιμή του έπεσε στα 8 Μ αλλά μετά καθώς μεγάλωνε έφτασε και τα 25 Μ. :-D
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί δηλαδή θα πρέπει να πουλάς τους παίκτες σου σε διπλάσια τιμή???
Εγώ πολλές φορές δυσκολεύομαι να πουλήσω τους παίκτες στην κανονική τιμή τους και εσύ θέλεις να τη διπλασιάσεις κιόλας?
Επίσης να ξέρεις ότι η τιμή των παικτών πέφτει μετά από κάποια ηλικία. Ειδικά μετά τα 30 είναι σχεδόν αδύνατον να ανέβει.
Για παράδειγμα είχα στον Πανιώνιο τον Bosko Balaban, ηλικίας 31 και αξίας 925.000 . Στο τέλος της σεζόν, βγήκε πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα και καλύτερος ξένος. Παρ' όλα αυτά η τιμή του ΕΠΕΣΕ και ήταν στην αρχή της 2ης χρονιάς 875.000.

Άρα αυτό που σου συμβαίνει είναι απόλυτα φυσικό.
Μηχανολόγος Μηχανικός
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oσο πλησιαζει στο τελος του συμβολαιου του πεφτει η αξια καθως και οσο μεγαλωνει...αν δεν πολυ παιζει επισης πεφτει η τιμη του παικτη...

Αν η ομαδα σου δεν εχει μεγαλο reputation επισης δεν ανεβαινει η αξια των παικτων...Και σκεψου οτι τα διπλα λεφτα σε ενα παιχτη ειναι πολλα αναλογα την αξια...σκεψου την αναλογια...αν καποιος αξιζει 10 τοτε μια τιμη στα 14-15 ειναι λογικη...αν αξιζει 2 ομως τα 4-5 ειναι διπλασια και πανω...

Προσπαθησε να βαζεις ρεαλιστικες τιμες και να ξερεις και που πουλας...αν η ομαδα που σου κανει προταση εχει την οικονομικη ευχερεια τοτε τσιμπα λιγο την τιμη αλλιως να μην το παρακανεις...
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

spartakos21 wrote:Ρε παιδια αυτο που γινετε δε το καταλαβαινω παιζω πολυ καιρο απλα ειπα να βαλω ενα θεμα μηπως με διαφωτισει καποιος.
Εχω ξεκινησει save με την ΑΕΚ αλλα δε μπορω να πουλησω για κανενα λογο παιχτη πανω απο τη διπλασια τιμη κ να πεις οτι πιανουν κ καμια αξιολογη τιμη , τιποτα πανω απο 4,5 μυρια δεν εχω παιχτη ακομα κ αυτους που αγοραζω μετα απο χρονια πορειας κ υποτι8ετε εχουν μια αλφα φημη κ αυτοι σε βαθος χρονου πεφτουν σε αξια δηλαδη περνω ενα πιαχτη 10 εκατομυρια κ μετα μ τον ζητανε 7 ελεος

οποιος ειναι γνωστησ του προβληματος παρακαλω να με διαφωτισει...

Ενώ στην πραγματικότητα συμβαίνει κάθε μέρα ...!
:drinking: :drinking:

Πές μου έναν παίκτη που πούλησε ελληνική ομάδα πάνω από 1-2Μ (εκτός του Καστίγιο) και θα σου πώ ότι έχεις δίκιο ..
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
telis_7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 296
Joined: Fri Apr 07, 2006 8:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενώ στην πραγματικότητα συμβαίνει κάθε μέρα ...!
:drinking: :drinking:

Πές μου έναν παίκτη που πούλησε ελληνική ομάδα πάνω από 1-2Μ (εκτός του Καστίγιο) και θα σου πώ ότι έχεις δίκιο ..
μπελουτσι με 5 εκ τον λουα λουα την πρωτη χρονια τον εδωσε στους αραβες 3,2 γιαγια τουρε 5,5 στη μονακο 8 ο ζαχοβιτς στην βαλενθια, γεωργατος με 7 στην ιντερ και 3 εκ ο κυργιακος στην λιβερπουλ περσυ... υπαρχουν πολλες μεταγραφες παιχτων πανω απο 1-2 εκ που ειπες...
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τον Μπελούτσι κ τον Ζάχοβιτς τους είχε πάρει παραπάνω όμως ο Ολυμπιακος,οπότε είναι σαν αυτο που λες εσυ.

Ο Γεωργάτος θεωρούνταν απίστευτο αριστερο εξτρεμ εκεινη την εποχη και για αυτο πουλήθηκε τόσα πολλα όωςπ και ο Τουρέ (που και τα 5,5 λίγα ήταν αν σκεφτείς τις μεταγραφές που εκανε μετα) και ο Λούα πουλήθηκε σε άραβες που ώς γνωστον δίνουν κατι παραπάνω.
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

E και; Δεν πουλήθηκαν τόσα; Και ο Καστίγιο πουλήθηκε στην διπλάσια αξία πχ.
Τέλος πάντων, διπλάσια τιμή είναι υπερβολή, και δεν συμβαίνει εύκολα, αν αγοράζεις εσύ βέβαια ζητάνε εως και εξαπλάσια, μου έχει τύχει με Lukaku...
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
User avatar
telis_7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 296
Joined: Fri Apr 07, 2006 8:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω εχω προσεξει πως αν ενας παιχτης ειναι σε καλη ηλικια και σου εχει βγαλει ματια σκανε προτασεις κ οσο τις απορρριπτεις τοσο ερχονται καινουργιες και μεγαλυτερες απ τις αρχικες...
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

telis_7 wrote:εγω εχω προσεξει πως αν ενας παιχτης ειναι σε καλη ηλικια και σου εχει βγαλει ματια σκανε προτασεις κ οσο τις απορρριπτεις τοσο ερχονται καινουργιες και μεγαλυτερες απ τις αρχικες...
Αυτό είναι αλήθεια ότι ισχύει...Για το θέμα που είπες για την ΑΕΚ π.χ.τον Σκόκο τον πουλάς γύρω στα 4Μ,τον Μαιστόροβιτς δεν θα τον πουλήσεις πολλά όσο και αν προσπαθήσεις.Λογικά θα μπορεί να φταίει και το reputation των ελληνικών ομάδων αλλά πολύ περισσότερο του ελληνικού πρωταθλήματος.
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
User avatar
maverick86
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Fri Jul 04, 2008 1:56 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Elefsina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

spartakos21 wrote:Ρε παιδια αυτο που γινετε δε το καταλαβαινω παιζω πολυ καιρο απλα ειπα να βαλω ενα θεμα μηπως με διαφωτισει καποιος.
Εχω ξεκινησει save με την ΑΕΚ αλλα δε μπορω να πουλησω για κανενα λογο παιχτη πανω απο τη διπλασια τιμη κ να πεις οτι πιανουν κ καμια αξιολογη τιμη , τιποτα πανω απο 4,5 μυρια δεν εχω παιχτη ακομα κ αυτους που αγοραζω μετα απο χρονια πορειας κ υποτι8ετε εχουν μια αλφα φημη κ αυτοι σε βαθος χρονου πεφτουν σε αξια δηλαδη περνω ενα πιαχτη 10 εκατομυρια κ μετα μ τον ζητανε 7 ελεος

οποιος ειναι γνωστησ του προβληματος παρακαλω να με διαφωτισει...
η απαντηση ειναι απλη, παρε scouters στειλτους παντου μαζεψε νεα πεχτακια και θα βγαλεις λεφτα...
εγω πηρα 3 μικρους και μεσα σε ενα χρονο κανουν σα τρελοι να τους παρουν...
οποιον δεν θελω τον ξεπουλαω.
RED OR DEAD
User avatar
spartakos21
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Wed May 28, 2008 11:16 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε μαγκες σταθειτε γιατι δε καταλαβενετε τι λεω , δε γινετε να περνω το buonannote 10 εκ. να παιζει παπαδες 7,5-8 και η τιμη του να παιφτει στα 4 και στα 5 κ να τον θελει ολη η ευρωπη και να μ δινουν 5 εκ και 6 δλδ ελεος και να μην τον ηθελα π λεει ο λογος ουτε καν αυτα π εδωσα δε μ δινουν , αλλα το θεμα δεν ειναι εκει εγω μιλαω συγκεκριμενα στο ελληνικο πρωταθλημα και βλεπω οτι οι τιμες ειναι δραματικα χαμηλες τουλαχιστον στις παλιοτερεσ εκδοσεις του παιχνιδιου αμα επερνες ενα champions league οι τιμες των παιχτων ανεβαιναν λογο φημης τωρα τπτ
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14561
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Ρε παιδία εσείς εαν ήσασταν αγοραστής και βλέπεις ότι ο παίκτης κοστίζει 5 και η ομάδα θέλει 10 θα τα δείνατε η θα στρεφόσαστα σε άλλες λύσεις ?
δεν μιλάμε τώρα να έχεις τη Σίτυ γιατι είναι ψίχουλα....
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου κάνει πρόταση τελευταία ημέρα των μεταγραφών (31 Αυγούστου του 2012) η Barcelona (έχω Schalke) για τον Westermann (DRLC, αρχηγός, 29 ετών). Η αξία του 6,25€ εκατ., η πρόταση στα 10€ εκατ. Τους ζητάω να τον δώσω το άλλο καλοκαίρι, κλείσαμε στα 10€ εκατ. και κομπλέ η μεταγραφή. Ψάχνω λοιπόν να βρω αντικαταστάτη και ο μοναδικός Γερμανός με τα χαρ/κα που ζητούσα ήταν ο Pezzoni της Koln. Αξία 3€ εκατ. κανονικά, πλακώνομαι στις προσφορές, τελικά τον έκλεισα στα 10€ εκατ., ήτοι τρεις φορές πάνω την αξία του.

Το θέμα είναι τι έχεις, τι προσφέρεις και τι ζητάς. Μου έτυχε να δώσω τον Farfan ας πούμε στη Barca έναντι 18,5€ εκατ. όταν είχε αξία 11 εκατ. χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια και μάλιστα για παίκτη που δεν καιγόμουν να πουλήσω. Μου έχει τύχει να έχω αγοράσει παίχτουρα, τον Hanke από το Ανόβερο με 4,1€ εκατ. όταν η αξία του ήταν 4€ εκατ. και ο τύπος είχε βγει τρίτος σκόρερ στη Bundesliga. Δεν είναι στάνταρ ότι θα μπορέσει κανείς να πουλήσει παίκτη τρεις και τέσσερις φορές την αξία του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γίνεται κιόλας.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2010”