Crash Dumps

Αναφέρουμε τα Bugs που έχουμε εντοπίσει. Προσοχή στους κανόνες!
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημέρες κ καλή εβδομάδα σε όλους..αφού έφαγα όλο το σάββατο κάνοντας uninstall-install to fm...την κυριακή ξανά crash...τρύπα στο νερό δηλ...εφταιξα βέβαια διοτι μάλλον δεν το απεγκατέστησα καλά ..αφού όταν το φόρτωσα ξανά βρήκα τα παλιά μου save...στον επόμενο ελεύθερο χρόνο θα προσπαθήσω ξανα...

Αναλογιζόμενος όμως οτι με το fm2009 είχα ανεβάσει creativity >16....(καινούργια πρωταθλήματα είχα φέρει την boca και την river στο champions league etcetera)...αναρωτιέμαι τι λάθος έχουνε κάνει σε αυτή την έκδοση και αν θα μπορεί να χαρεί ο κάθε ένας με τον τρόπο που θέλει το fm2010 ??

μήπως υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με την EA για να τους θέσουμε τους προβληματισμούς μας...?
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ απογοήτευση σας λέω...αφού σκέφτομαι ή να ξαναφορτώσω το 2009 ή να πάω να πάρω κανα άλλο απο τα manager games τύπου fifa, championship manager κτλ..(τα οποία ούτε έχω παίξει ποτέ--ούτε καμιά διάθεση έχω :drinking:
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε πάλι να απεγκαταστήσεις / εγκαταστήσεις το πρόγραμμα, κάνε ο,τι σου είπα την άλλη φορά και μετά πέρνα ΜΟΝΟ το 10.2 και όχι πρώτα το 10.1 και μετά το 10.2.

Αυτά που σου προτείνω, αποτελούν τον τρόπο με τον οποίο εγώ έλυσα το πρόβλημα των crash dumps. Ίσως τα δικά σου οφείλονται σε άλλες αιτίες και δεν διορθώνονται με τις μεθόδους αυτές.
μήπως υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με την EA για να τους θέσουμε τους προβληματισμούς μας...?
Βέβαια υπάρχει. Όχι με την ΕΑ βέβαια, αλλά με την SI αφού αυτή είναι ο δημιουργός του FM. Μπες στο http://www.sigames.com, πήγαινε στα φορουμ και γράψε ο,τι θέλεις.
αφού σκέφτομαι ή να ξαναφορτώσω το 2009 ή να πάω να πάρω κανα άλλο απο τα manager games τύπου fifa, championship manager
Ελπίζω να μη χρειαστεί να φτάσεις εκεί. Το ίδιο έκανα κι εγώ, πριν το 10.2 και αφού είχα αγανακτήσει με τα κολλήματα, έβγαλα τελείως το FM2010 και εγκατέστησα το FM2009. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι μου φάνηκε ΑΠΑΙΣΙΟ (όχι ότι δεν ήταν δηλαδή..) αλλά έχοντας γνωρίσει το FM2010 μου ήταν αδύνατον να συμβιβαστώ με την "ξύλινη" match engine του FM2009.
'Οσο για τα άλλα manager... αυτά είναι 100 χρόνια πίσω σε σχέση με το FM.
Μηχανολόγος Μηχανικός
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου...θα δοκιμάσω και θα επανέλθω..(στην SI--οχι την EA ( -puppie )έστειλα ένα mail...αν κ όταν έχω απάντηση θα ενημερώσω..

Λέτε με το patch του Ιανουαρίου να λυθούν τα προβλήματα με το editor και το παιχνίδι γενικότερα..?? -papas
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Tα προβλήματα που λες παρουσιάζονται πλέον σ' ένα μικρό ποσοστό χρηστών και έχουν να κάνουν και με το pc που χρησιμοποιείς..
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και γω είχα πολλά προβλήματα με Crash Dumps. Έκανα απεγκατάσταση τα πάντα με πρόγραμμα και έψαξα χειροκίνητα στην registry (και στον δίσκο) σβηνοντας ότι έβρισκα μπροστά μου και είχε σχέση με το FM. Ξανα έκανα εγκατάσταση, πέρασα ΜΟΝΟ το 10.2 και βρήκα την υγειά μου! Ένα Crash Dump μέσα σε 1-1.5 μήνα παιχνιδιού, ενώ πριν σχεδόν κάθε φορά που έπαιζα. Κάνε ότι λένε τα παιδιά. :wink:
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

..θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας..σας ευχαριστώ...
Nik_33 wrote:Tα προβλήματα που λες παρουσιάζονται πλέον σ' ένα μικρό ποσοστό χρηστών και έχουν να κάνουν και με το pc που χρησιμοποιείς..
Μα αγόρασα pc πριν 10μέρες και κοίταξα να τηρεί πολύ παραπάνω απο αυτά που χρειάζεται το FM2010...λες να φταιεί το πλαίσιο ????

εχω ανοίξει αλληλογραφία κ με τον Κο Brock απο την si games..αν δώσει κάπια ενδιαφέρουσα πληροφορία θα ενημερώσω...
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι η εύκολη απάντηση...φταίει το pc.
Δε νομίζω να φταίει αυτό. Από την άλλη, επειδή το πήρες από το Πλαίσιο, τίποτα δεν αποκλείεται. Πώς πας από αναβαθμίσεις στους drivers, στο directX.. κλπ?

Πάντως ο Neil Brock είναι από τα πιο εξυπηρετικά παιδιά στην SI και, αν μπορεί, σίγουρα θα σε βοηθήσει.
Μηχανολόγος Μηχανικός
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάνε οι αναβαθμίσεις στους drivers, directX αλλά και η αναβάθμιση της java. Και κάποιος υποστήριζε ότι τον βοήθησε ιδιαίτερα το ότι όρισε υψηλή προτεραιότητα την εφαρμογή (FM) στις διεργασίες. Εγώ πάντως όταν βλέπω το παιχνίδι να ''αργεί'' το κλείνω και το ξανα ανοίγω. Φύλαγε τα ρούχα σου που λένε.. :-P
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

..o Κος Brock πρότεινε αναβάθμιση των drivers της κάρτας γραφικών...κ συμπλήρωσε οτι το πρώτο patch δημιουργεί προβλήματα πολλές φορές...

όπως και να έχει, απεγκατέστησα ξανα κτλ(μόνο το 10.2)κ έπαιξα ένα τρίωρο με editor full πειραγμένο..δεν κόλλησε ..τώρα τι να πω...θα δείξει κ σήμερα...

Σας ευχαριστώ πολύ κ πάλι για την πολύτιμη βοήθεια...

υγ. πάνω στις απελπισίες μου αγόρασα κ έτρεξα το CM2010...καμία σχέση...όντως 100 χρόνια πίσω είναι η πιο επιεικής κριτική που μπορεί να δεχτεί...
User avatar
poniros89
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 381
Joined: Tue Feb 10, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Άνεργος πάλι...
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
facebook προφίλ: poniros89
Location: Καρδάμυλα Χίος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαβάζοντας ότι γράψατε παραπάνω και απο τα δικά μου προβλήματα παρατήρησα οτι το παιχνίδι τρέχει μια χαρά με το 10.2, μηδέν κολλήματα τουλάχιστον στην αρχή. Έχω φτάσει 2021 και όσο πάει κρασάρει περισσότερο. Άνοιξα την διαχείρηση εργασιών και είδα οτι οταν πάω να παίξω έναν αγώνα φορτώνει γύρω στα 200ΜΒ παραπάνω μνήμη. Μόλις τελειώσει ο αγώνας ξεφορτώνει τα 100ΜΒ περίπου μόνο, με αποτέλεσμα όσο προχωράω και παίζω αγώνες να αυξάνεται με ταχύτατους ρυθμούς. Στα 2.600ΜΒ περίπου κρασάρει. Δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα ντραιβερς. Θα το κάνω και θα σας πω. Όποιος έχει φτάσει τόσο μακρυά όπως εγώ ας μας πει αν έχει πρόβλημα..

Ευχαριστώ. :-)
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και δεν έχω φτάσει τόσο μακριά (ούτε την πρώτη σεζον δεν έχω τελειώσει δηλαδή..) υπάρχει μια λύση που έχω αναφέρει και σε αυτό το topic.
Παίζε σε windowed mode και όποτε βλέπεις τη μνήμη να αυξάνει κάνε minimize το παράθυρο. Μόλις το ξαναανοίξεις θα δεις ότι η μνήμη έχει πέσει πολύ χαμηλά.
Μηχανολόγος Μηχανικός
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παραθέτω ορισμένες λύσεις (στα αγγλικά-ελπίζω να μην πειράζει) που μάζεψα -μαζί με έναν φίλο απο το forum της εταιρείας (SI):



Update your graphics card drivers and sound card drivers. Update DirectX and Java. This is making a difference for a huge number of people so it's worth investigating.

---------------

i think i have discovered how to sort the problem, follow these instructions - open control panel, switch to classic view, open folder options, go to the view tab, click the show hidden folders then apply and close, go to start computer, open c drive, open user folder then your system name, open app data, open roaming, open sports interactive, then delete the fm10 file completely this should stop the game building up useless memory.

---------------

I was getting the memory crash when it got to 1.7gb there seems to be a problem where the memory don't reset after games .I run in window mode with sound off and with some 3d switched off i also use game booster and Mz Ram Booster running in the background.What i do is when the memory gets to 1.4gb on ram booster hit optimize and it resets the memory ,i haven't had any memory dumps since doing this ,its only a tempory fix till SI fixes the memory leak but it works for me, hope it helps

---------------

Right there are two separate issues here. The first is a 'tactics' screen crash - we've got an idea what's causing this and are working on it.

The second is the 'memory crash.' Basically we've had a fair few people comment about this, the majority of issues are caused by people just loading up too many players in the db and too many leagues. Running a big game will put pressure on your systems memory capabilities, and then when the 3D match engine loads, those demands will of course increase.

We suggest making sure all your graphic card drivers are up to date and follow everything Matt has suggested above (this can help), try not to run massive games with huge databases and making sure in your preferences you have auto-save on Incremental and the game saving weekly.

Turning off sounds and 3D will reduce the demands on systems, but obviously this isn't an ideal scenario. We are looking into it of course, but for now I can only recommend keeping your game sizes down, even if you think your machine is a beast. We'll try to keep you updated where we can and I promise you we are not ignoring these issues.

Thanks.

---------------

- Have you all updated Java, DirectX and Graphics Card Drivers?
- Have you, if installed via Steam, cleared the cache?
- Have you tried windows mode and unticking the skin cache option in preferences?

----------------

Task manager - Set FM.exe from normal priority to high priority]

προσωπικά τόσα crash που το άφησα προς το παρον το παιχνίδι μέχρι να βγει το καινούργιο patch..και παρόλο που το πρόβλημε αφορά μικρό αριθμό χρηστών, είναι αρκετοί για την SI ωστε να το ερευνήσει..
User avatar
poniros89
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 381
Joined: Tue Feb 10, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Άνεργος πάλι...
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
facebook προφίλ: poniros89
Location: Καρδάμυλα Χίος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thijs Libregts wrote:Αν και δεν έχω φτάσει τόσο μακριά (ούτε την πρώτη σεζον δεν έχω τελειώσει δηλαδή..) υπάρχει μια λύση που έχω αναφέρει και σε αυτό το topic.
Παίζε σε windowed mode και όποτε βλέπεις τη μνήμη να αυξάνει κάνε minimize το παράθυρο. Μόλις το ξαναανοίξεις θα δεις ότι η μνήμη έχει πέσει πολύ χαμηλά.
Αυτό κάνω συνέχεια φίλε μου αλλά τίποτα... Δεν πέφτει η μνήμη δυστυχώς και αν τύχει να πέσει, έφτει πολύ λίγα ΚΒ..

Ευχαριστώ πάντως.. :-)
strange67
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Fri Dec 25, 2009 7:02 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί....
Παίζω σε φορητό υπολογιστή... έχω συχνά crash dumps από εκεί.... αλλά ΠΟΤ'Ε όταν συνδέω εξωτερική οθόνη....
Θα πρότεινα μία τέτοιου είδους δοκιμή σε όσους έχουν πρόβλημα....
το μοντέλο του υπολογιστή και της κάρτας μου δε νομίζω πως έχουν σημασία... αν έχεις πρόβλημα, έχεις πρόβλημα...
Παρόλα αυτά κάθε επιθυμητή πληροφορία, διαθέσιμη...
Post Reply

Return to “Bugs”