Crash Dumps

Αναφέρουμε τα Bugs που έχουμε εντοπίσει. Προσοχή στους κανόνες!
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
Andyvirus
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Thu Aug 16, 2007 3:19 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκανα clean uninstall και τπτ καθαρισα και την registry εβαλα και το καινουριο πατσακι και τπτ τα ιδια ρε μαγκες! θα ξεκινησω κ ενα καινουριο παιχνιδι και θα σας ενημερωσω...ευχαριστω για την βοηθεια παντως εχω ξενερωσει παντως γτ παιζω και διπλο με εναν φιλο μ και αργουμαι λογο αυτου να προχωρησουμαι κιολας και κρασαρει πολυ συχνα!
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά, εσύ αντιμετώπισες crash dumps ΠΡΙΝ ξεκινήσεις νέο παιχνίδι?? Καινούριο είναι αυτό πάλι?

Καλό θα ήταν να γίνεις πιο αναλυτικός σχετικά με τη φύση του προβλήματός σου μήπως μπορέσω εγώ ή κάποιο άλλο παιδί να σε βοηθήσουμε.


Off Topic:
@t_dalis Σε διορίζω επισήμως υπαρχηγό του τομέα crash dumps του FM2010. (Και φυσικά χαίρομαι ιδιαίτερα που και τα δικά σου εξαφανίστηκαν) :-D
Μηχανολόγος Μηχανικός
Andyvirus
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Thu Aug 16, 2007 3:19 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν καταλαβαινω καλα την ερωτηση σου νομιζω πως δυστηχως η απαντιση ειναι ναι! απο τοτε που το εγκατεστησα εχω αυτο το προβλημα στην αρχη δν ηταν τοσο συχνο αλλα μετα παραγινε! ο,τι αλλο θελεται με ρωτατε μηπως βοηθηθω και εγω και αλλοι!! σημερα θα δοκιμασω κ το φορματ :P
ivann
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Nov 07, 2006 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημερα παιδια εχω ενα προβλημα εδω κ καιρο...οταν κανει load το παιχνιδι ξαφνικα εμφανιζει αυτο το μνμ κ αμεσωσ μικραινει η οθονη του παιχνιδιου...τι συμβαινει?
not well-formed(invalid token) at line 25 of config.xml to="graphics/pictures/person/500680/portrait
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι πρόβλημα στο config σε κάποιο απο τα facepack που έχεις περάσει. :wink:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Andyvirus
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Thu Aug 16, 2007 3:19 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω τελικα εκανα φορματ (windows 7 ultimate) κ δν εχει κρασαρει ακομα σωθηκα! ευχαριστιθηκα το μανατζερ απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι και δν ειχε κρασαρει οποτε...fixed gia emena! ευχαριστω για την βοηθεια παντως...
User avatar
tassosg21
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Dec 12, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: AEK, LIVERPOOL
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδία καλησπέρα.

Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα και συγγνώμη αν υπάρχει ήδη απάντηση στην ερώτηση μου αλλά δεν βρήκα κάτι και είμαι απελπισμένος. Καθώς έπαιζα δεύτερη χρονία (2010-2011) ξαφνικά κολλάει το παιχνίδι και παρόλο που το άφησα δεν ξεκόλαγε με τίποτα. Οπότε αναγκάστικα να το κλείσω με ctr + alt + del. Πάω πάλι να κάνω load το παιχνίδι και μου βγάζει το εξής μύνημα:

The save game could not be loaded.

Τι μπορώ να κάνω για να το λύσω? :| :|

Ευχαριστώ.
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη σας μέρα...συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά..
χρειάζομαι βοήθεια..το fm2010 άρχισε να κρασάρει πολύ συχνά στο laptop ..σκέφτηκα λοιπόν οτι χρειάζομαι αναβαθμιση..κ πήγα πήρα καινούργιο pc..(σταθερό)..κάνω install το παιχνίδι μέσω steam..κ ξεκινάω καινούργιο game..μου έδειχνε performance k game speed 5 στα 5...(κ είπα επιτέλους θα καώ κ φέτος..)--διότι το laptop εδειχνε 2,5 αντε 3 στα 5 κ υπέθεσα-οτι απο εκεί προέρχεται το πρόβλημα...πείραξα λοιπόν και λίγα-(πράγματι λίγα) πραγματάκια στον editor...κ ξεκίνησα πρωτάθλημα Δανίας..κ ενώ το λειτουργικό έδειχνε να φυσάει κ γω άρχισα ν αλληθωρίζω, ξεκινήσανε τα crash-bums(καταραμένα)...

Και μέρα με την ημέρα αρχισαν να γίνονται και περισσότερα...ώσπου κατάληξε να μου κρασάρει στην μέση κάθε αγώνα που έπαιζα...σπάσανε εντελώς τα νεύρα μου -tsekouri ...διοτι παίζω τίμια:))) --όχι load--..και όπως μπορείτε να καταλάβετε οταν γυρνάς παιχνίδια απο 2-0 σε 2-3 κ μετά το τρίτο γκολ κρασάρει το σύστημα--και πρέπει φτου κ απο την αρχή--οι πανηγυρισμοί αντικαθιστούνται απο βρισιές..

Αν αναλογιστείτε ότι έκανα αγορά καινουργιου PC με μοναδικό σκοπό να χαίρομαι το αγαπημένο κ μόνο παιχνίδι με το οποίο εχω ασχοληθεί ποτέ μπορείτε να καταλάβετε και το μέγεθος της ήττας μου...

Η όποια πρόταση βοήθειας πολύτιμη κ καλοδεχούμενη...ευχαριστώ για τον χρόνο σας....
θέμης
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Θέμη, άκουσε πώς έχουν τα πράγματα :

1. ΚΑΚΩΣ άλλαξες υπολογιστή για να παίξεις το FM 2010. Στο λέω γιατί κι εγώ παραλίγο να την πατήσω έτσι. Τα crash dumps ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχουν με τον υπολογιστή. Είναι λάθη στον κώδικα του FM2010.
2. Στo 3D performance είναι εύκολο να έχεις 5 αστεράκια με μια μέτρια κάρτα γραφικών. Το game speed έχει σχέση με το πόσα πρωταθλήματα / παίκτες φορτώνεις όταν κάνεις new game. Εγώ έχω μισό αστεράκι σε αυτό αλλά και πάλι δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα crash dumps.
3. ΞΕΧΝΑ όποιαδήποτε επέμβαση με τον editor. Αυτό ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με τα crash dumps.

Τώρα, από δω και πέρα, προτείνω να κάνεις τα εξής :

1. Πλήρης απεγκατάσταση του FM2010 (clean uninstall)
2. Διαγραφή όλων των φακέλων που αφήνει το FM σε διάφορα σημεία
3. Επανεγκατάσταση (καλύτερα όχι μέσω steam) ΠΡΟΣΟΧΗ!! Όταν κάνεις την εγκατάσταση να μην έχεις ανοικτό ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ.
4. Πέρασμα του patch 10.2

Αφού τελειώσεις με αυτά, ξεκίνα new game και :

1. Παίζε σε windowed mode
2. Έχε πάντα ανοικτό το task manager και παρακολούθησε τη μνήμη που καταναλώνει η εφαρμογή fm.exe
Μόλις διαπιστώσεις ότι η μνήμη ξεπερνάει τα 1.6 GB (αυτό γίνεται συνήθως κατά τη διάρκεια των 3D αγώνων), κάνε minimize το παράθυρο του FM και αμέσως μετά ξαναάνοιξέ το. Θα δείς ότι η μνήμη θα πέσει, αλλά έχε πάντα το νού σου κι όταν ξαναανέβει κάνε το ίδιο.

Αυτά λογικά είναι αρκετά για να απολαύσεις το FM2010 χωρίς κολλήματα.
Και φυσικά ισχύουν αν το παιχνίδι το έχεις αυθεντικό.
Μηχανολόγος Μηχανικός
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τον χρόνο σου...πραγματικά υπόχρεος...θα εφαρμόσω τις συμβουλές σου και θα επανέλθω....η αλήθεια είναι οτι το steam το βρίσκω πολύ βολικό με τις αυτόματες ενημερώσεις + οτι δεν χρειάζεσαι το cd για να παίξεις...το παιχνίδι original-- και δύο φορές το έχω αγοράσει -meaculpa ...

Ευχαριστώ και πάλι...
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

..SORRY ξανά....να ξεχάσω κάθε επέμβαση με το editor??? Δηλαδή αν ακολουθήσω όλες τις συμβουλές και επαναεγκαταστήσω το παιχνίδι,δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το editor..???? το χρησιμοποιούσα το 2008 κ το 2009 χωρίς προβλήματα....κ τώρα που έγινε τόσο καλύτερος δεν θα μπορώ...????
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Έχεις βάλει το patch 10.2;
themis74
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Thu Jan 14, 2010 11:30 am
Football Manager της ομάδας: agf
Has thanked: 0
Been thanked: 0

..γράφω απο χώρο εργασίας..εχω τυπώσει την απάντηση και θα ακολουθήσω τις οδηγίες μολις βρεθώ στον χώρο μου...δυστυχώς δεν έχω internet εκεί και θα πρέπει να μετακινήσω το κουτί σε χώρο με internet, ώστε να μπορέσω να κατεβάσω ξανά το patch 10.2-- μετά την απεγκατάσταση κ την εγκατάσταση ξανά....

Τώρα που παίζω με όλα αυτά τα crash : έχω κατεβάσει το παιχνίδι μέσω steam καθώς και όλα τα updates...(10.2 included)..
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν και τα flashακια :-D

Σχετικά με τον editor, δεν λέω ότι δεν μπορείς να τον χρησιμοποιείς. Λέω ότι ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ να τον χρησιμοποιείς.
Το FM08 και το FM09 δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα με crash dumps ενώ το FM2010....ξέρεις.
Γι αυτό, αν θέλεις παιχνίδι χωρίς κολλήματα, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ EDITORS.

@ Νικ_33 : Προφανώς παίζει με το 10.2 αφού έχει κάνει εγκατάσταση μέσω steam.
Η θεωρία μου είναι ότι βάζοντας απλά το 10.2 σε ένα παιχνίδι που κολλάει δεν πετυχαίνεις τίποτα.
Αν δεν κάνεις απεγκατάστηση, επανεγκατάσταση....κλπ, σ' έφαγε ο λύκος...
Μηχανολόγος Μηχανικός
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Μπορεί ρε παιδί μου να μην είχε internet τώρα και να μην έκανε ενημέρωση το steam, γι' αυτό ρώτησα..
Post Reply

Return to “Bugs”