Χανεται η φωτο μου - πως να την ξαναβαλω;

Αναφέρουμε τα Bugs που έχουμε εντοπίσει. Προσοχή στους κανόνες!
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
Meletis7
Amateur
Amateur
Posts: 120
Joined: Wed Mar 24, 2010 9:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ηρακλής
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Arsenal
Status: Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα ξαναέφερνα στην ΑΕΚ τον Μάλμπασα...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν ξεκινησα εφτιαξα το manager και εβαλα μια photo
αργοτερα η φωτο αυτη χαθηκε -toixos2
γινεται να την ξαναβαλω ή να βαλω καποια αλλη? -wall

**χρησιμοποιω 10.2
Αν όλα ήταν δίκαια στον κόσμο το μπαμπέση,
εγώ θα ήμουν βασικός κι αλλαγή μου ο Μέσσι
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Σωστη απορια.Φωτογραφια μπορουμε να βαλουμε μόνο στο ξεκινημα του παιχνιδιου?
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα manager.
Η λύση είναι να δημιουργήσεις μόνος σου ένα αρχείο config στο φάκελο που είναι η φωτογραφία σου και να βάλεις σε αυτό τον unique id αριθμό που σου δίνει το παιχνίδι.
Μηχανολόγος Μηχανικός
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thijs Libregts wrote:Αυτό συμβαίνει σε όλα τα manager.
Η λύση είναι να δημιουργήσεις μόνος σου ένα αρχείο config στο φάκελο που είναι η φωτογραφία σου και να βάλεις σε αυτό τον unique id αριθμό που σου δίνει το παιχνίδι.

το αρχείο config τι είναι; Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Έχω μια foto σε PNG μορφή έχω βάλει το id που μου δίνει το παιχνίδι αλλά τίποτα. Άν ξεκινήσω νέο game την παίρνει κανονικά.
jk313
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:09 pm
Status: Θέλω να κοιμηθώ αλλά βαριέμαι να περιμένω μέχρι να με πάρει ο ύπνος...
Location: Κέρκυρα, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο που μπορειτε να κανετε αφου ξεκινησει το παιχνιδι για να βαλετε τη φωτο σας ειναι το εξης:

1)πατε στο φακελο που εχετε τις φωτο απο τους παικτες μιας καποιας οποιαδηποτε ομαδας απο τα φεις πακς που υποθετω εχετε κατεβασει απο εδω μεσα. :-D
2) μπαινειτε λοιπον στο φακελο με τις φωτο και κανετε paste τη δικια σας φωτο με ονομα ΧΧΧΧΧ.png οπου ΧΧΧΧΧ το unique id του manager σας.
3) μετα ανοιγετε το αρχειο config.xml το οποιο πρεπει να υπαρχει ηδη μεσα στον ιδιο φακελο.
4) εκει λοιπον θα πρεπει να βρειτε πολλες γραμμες που θα μοιαζουν με την παρακατω

<record from="14001537" to="graphics/pictures/person/14001537/portrait"/>

5)κανετε copy μια απο αυτες τις γραμμες και paste ακριβως απο κατω.
6) στη νεα γραμμη σβηνετε το 14001537 (στο συγκεκριμενο παραδειγμα) και βαζετε το ΧΧΧΧΧ.
ΠΡΟΣΟΧΗ η αλλαγη αυτη πρεπει να γινει και στα δυο σημεια της γραμμης που εμφανιζεται το 14001537.
7)σωζετε το αρχειο και λογικα η φωτο θα εχει μπει στη θεση της. -gioupi

προσεξτε το μεγεθος της φωτο σας να μην ξεπερναει κατα πολυ το μεγεθος των φωτο των παικτων γιατι ισως υπαρχει κυνδινος παραμορφωσης της η να μην τη δεχτει καν(με καθε επιφυλαξη και χωρις να ειμαι σιγουρος για το τελευταιο)
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jk313 wrote:Αυτο που μπορειτε να κανετε αφου ξεκινησει το παιχνιδι για να βαλετε τη φωτο σας ειναι το εξης:

1)πατε στο φακελο που εχετε τις φωτο απο τους παικτες μιας καποιας οποιαδηποτε ομαδας απο τα φεις πακς που υποθετω εχετε κατεβασει απο εδω μεσα. :-D
2) μπαινειτε λοιπον στο φακελο με τις φωτο και κανετε paste τη δικια σας φωτο με ονομα ΧΧΧΧΧ.png οπου ΧΧΧΧΧ το unique id του manager σας.
3) μετα ανοιγετε το αρχειο config.xml το οποιο πρεπει να υπαρχει ηδη μεσα στον ιδιο φακελο.
4) εκει λοιπον θα πρεπει να βρειτε πολλες γραμμες που θα μοιαζουν με την παρακατω

<record from="14001537" to="graphics/pictures/person/14001537/portrait"/>

5)κανετε copy μια απο αυτες τις γραμμες και paste ακριβως απο κατω.
6) στη νεα γραμμη σβηνετε το 14001537 (στο συγκεκριμενο παραδειγμα) και βαζετε το ΧΧΧΧΧ.
ΠΡΟΣΟΧΗ η αλλαγη αυτη πρεπει να γινει και στα δυο σημεια της γραμμης που εμφανιζεται το 14001537.
7)σωζετε το αρχειο και λογικα η φωτο θα εχει μπει στη θεση της. -gioupi

προσεξτε το μεγεθος της φωτο σας να μην ξεπερναει κατα πολυ το μεγεθος των φωτο των παικτων γιατι ισως υπαρχει κυνδινος παραμορφωσης της η να μην τη δεχτει καν(με καθε επιφυλαξη και χωρις να ειμαι σιγουρος για το τελευταιο)


Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις οδηγίες σου. Έκανα ακριβώς αυτά που αναφέρεις παραπάνω αλλά και πάλι τίποτα. Μέχρι τώρα έβγαζε μόνο μια σκία και μετά τις οδηγίες δεν βγάζει ούτε αυτή την σκια είναι κενο τελείως. Τι να φταίει άραγε; η φωτό είναι .png και το μέγεθος 180x180.
jk313
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:09 pm
Status: Θέλω να κοιμηθώ αλλά βαριέμαι να περιμένω μέχρι να με πάρει ο ύπνος...
Location: Κέρκυρα, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι ε? λογικα θα επρεπε να παιξει. το ειχα κανει περυσι γιαυτο το λεω. μηπως η γραμμη

<record from="ΧΧΧΧΧ" to="graphics/pictures/person/ΧΧΧΧΧ/portrait"/>]

που εγραψες εσυ ειναι εξω απο τον κωδικα? στο config σου λογικα μια απο τις τελευταιες γραμμεσ ειναι </list> οποτε η γραμμη που κανεις paste θα πρεπει να ειναι πανω απο αυτη τη γραμμη. (οχι πολυ πανω ομως (: ) δε μπορω να φανταστω αλλο προβλημα αυτη τη στιγμη.. δοκιμασε και αλλες μορφες φωτο πχ jpeg αλλα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. αν δεν ειναι αυτο το λαθος σου πες το εδω μπας και δωσει καποιος αλλος καμια λυση.
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jk313 wrote:ναι ε? λογικα θα επρεπε να παιξει. το ειχα κανει περυσι γιαυτο το λεω. μηπως η γραμμη

<record from="ΧΧΧΧΧ" to="graphics/pictures/person/ΧΧΧΧΧ/portrait"/>]

που εγραψες εσυ ειναι εξω απο τον κωδικα? στο config σου λογικα μια απο τις τελευταιες γραμμεσ ειναι </list> οποτε η γραμμη που κανεις paste θα πρεπει να ειναι πανω απο αυτη τη γραμμη. (οχι πολυ πανω ομως (: ) δε μπορω να φανταστω αλλο προβλημα αυτη τη στιγμη.. δοκιμασε και αλλες μορφες φωτο πχ jpeg αλλα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. αν δεν ειναι αυτο το λαθος σου πες το εδω μπας και δωσει καποιος αλλος καμια λυση.
Ακολούθησα τις οδηγίες, προσπάθησα και με άλλες μορφές φωτό αλλά και πάλι τίποτα;

Τι μπορεί να φταίει άραγε;
User avatar
GregoryGero
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 376
Joined: Mon Sep 06, 2010 4:00 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Barcelona F.C.
Status: Mes Que Un Club
Location: Αθήνα/Περιστέρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jk313 σε ευχαριστω πολύ για τις οδηγίες.Σε εμένα πέτυχε :D !!
Image
Image
Post Reply

Return to “Bugs”