[Data Editor] Ερωτήσεις , βοήθεια και τα σχετικά

Απορίες πάνω στον νέο FM Data Editor αλλά και σε πρόσθετα εργαλεία.
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
AccelDrag
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Superior τελικά σβήνοντας τους 2 απο τους 3 δεν εμφανίστηκε πρόβλημα και παίζει κανονικά. Μάλλον θέλει ενα merging μετά απο κάθε επανεκκίνηση του editor, αλλιώς εμφανίζονται πολλάπλές οι αλλαγές που κάνεις.
ZANTINO
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Fri Nov 17, 2006 12:43 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας,πως μπορω να αλλαξω τα ονοματα των ποδοσφαιριστων μιας ομαδας;
Π.χ θελω να παρω μια ομαδα ΄Δ Εθνικης και δεν εχει τα πραγματικα ονοματα και θελω να τα φτιαξω.
Βεβαια τα ονοματα των μεγαλων ομαδων ειναι κατανοητο πως τα αλλαζω,σε ομαδες ομως που ειναι τυχαιοι παικτες πρεπει να φτιαξω απο την αρχη ή μπορω να δωσω ονοματα θεση στους τυχαιους;


Ευχαριστω εκ των προτερων.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Οι "τυχαίοι" παίκτες είναι διαφορετικοί κάθε φορά, οπότε εσύ απλά θα προσθέσεις όσους πραγματικούς θες από το έντιτορ.
ZANTINO
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Fri Nov 17, 2006 12:43 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω,επειδη δεν γνωριζω,πως μπορω να προσθεσω καινουργιο παικτη και οχι να επεξεργαστω καποιον ηδη υπαρχων;
Συνηθως η διαδικασια που κανετε εσεις οι γκουρου :-D ,ειναι να αλλαζετε ονομα,εθνικοτητα κλπ. σε παικτες (λογικα αγνωστους) που υπαρχουν ή δημιουργειτε καινουργιους;
akalyptos_82
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Mar 24, 2005 10:49 pm
Location: KALAMATA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με την database. Επεξεργαζομαι οτι θελω αλλα οταν παω να κανω καινουριο παιχνιδι δεν μου την εμφανιζει για να την φορτωσω.
Το εχω κανει εγκατασταση μεσω steam.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

ZANTINO wrote:Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω,επειδη δεν γνωριζω,πως μπορω να προσθεσω καινουργιο παικτη και οχι να επεξεργαστω καποιον ηδη υπαρχων;
Συνηθως η διαδικασια που κανετε εσεις οι γκουρου :-D ,ειναι να αλλαζετε ονομα,εθνικοτητα κλπ. σε παικτες (λογικα αγνωστους) που υπαρχουν ή δημιουργειτε καινουργιους;
Καλύτερα να δημιουργείς καινούριους.
akalyptos_82 wrote:Γεια σας, εχω ενα προβλημα με την database. Επεξεργαζομαι οτι θελω αλλα οταν παω να κανω καινουριο παιχνιδι δεν μου την εμφανιζει για να την φορτωσω.
Το εχω κανει εγκατασταση μεσω steam.
Πρέπει να αποθηκεύεις τις αλλαγές που κάνεις σε μια db με δικό σου όνομα, την οποία πρέπει να επιλέξεις όταν κάνεις new game για να προσθέσει τις αλλαγές σου στην default db.
ZANTINO
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Fri Nov 17, 2006 12:43 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας πρηζω αλλα :oops: ....αυτο ειναι σ'αυτη τη φαση το προβλημα μου,πως δημιουργω καινουργιους;
tottspurs1
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Mon Nov 09, 2009 5:11 pm
Football Manager της ομάδας: tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα,

Προσπαθω να φτιαξω το Κυπριακο Πρωταθλημα. Στην πραγματικοτητα αφου τελειωσει το προταθλημα στην κανονικη του διαρκεια, μετα αρχιζουν ομιλοι τοσο για την διαβαθμιση οσο και για τον πρωταθλητη. Στο editor μπορω να προσθεσω τους ομιλους αλλα δεν ξερω πως να το προγραμματισω ετσι ωστε να μην χανονται οι βαθμοι που κερδισε η καθε ομαδα στην κανονικη διαρκεια του πρωταθληματος.

Για παραδειγμα μπορει να ειμαι πρωτος στην κανονικη διαρκεια του πρωταθληματος με 5 ποντους απο τον δευτερο και οταν αρχισει ο ομιλος αυτη η διαφορα δεν φαινεται πουθενα, σαν να αρχιζουμε ξανα απο το 0.

Υπαρχει καποια λυση γι΄ αυτο;

Ευχαριστω θα περιμενω απαντηση σας.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Oχι, δε γινεται αυτο που ζητας. Αν γινοταν, θα το ειχε συμπεριλαβει το fmgreece στο αρχειο του.
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον data editor δεν γίνεται να βάλουμε γκρουπ στις πρώτες κατηγορίες των χωρών. Δηλαδή γίνεται, αλλά όταν το κάνουμε, κρασαρει το game. Bug?
User avatar
vagmes
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Sun Jan 28, 2007 9:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να κανω και εγω την ερωτησουλα μου... (: (:
Εφτιαξα μονος μου τις παρακατω κατηγοριες στην Ελλάδα, αλλα τωρα μου ηρθε κ θελω να προσθεσω και το κυπριακο πρωταθλημα στο παιχνιδι που ηδη παιζω...βρισκομαι ηδη στο 2014....
Γινεται κ αν ναι πως?? :oops:
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Δεν γίνεται, θα πρέπει να κάνεις new game..
stelyk
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Oct 25, 2007 12:42 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK - ATHLETIC BILBAO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: THESSALONIKI
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ζηταω συγγνωμη εαν γραφω σε λαθος μερος.
Θελω να κανω μια ερωτηση, γνωριζει κανεις εαν βγει φετος το fm modifier για το fm2010?
Στο fm2009 ειχε βγει μονο στα κινεζικα φετος?
stelyk
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Oct 25, 2007 12:42 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK - ATHLETIC BILBAO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Location: THESSALONIKI
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελικα ξερει κανενας τπτ ή τζαμπα περιμενω μια απαντηση?
snakeassasin
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Nov 04, 2009 12:00 am
Football Manager της ομάδας: osfp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σε ολους,,,θελω να κανω και εγω μια ερωτηση,,εχω φτιαξει μια δικια μου ομαδα και την εχω βαλει κανονικα στο πρωταθλημα,,και οταν ξεκειναω ενα καινουργιο παιχνιδι επιλεγο το editor που εχω φτιαξει και μου το παερναει κανονικα για να το επιλεξω το επιλεγο και εκει που φορτωνει τις ριθμισεις για να ξεκινησω να παιζω μου βγαζει σφαλμα..μιπως φταιει που το editor που εχω φτιαξει ειναι πανω απο 1mb???αν ξερετε βοηθηστεμε αν μπορειτε...Ευχαριστω!!!
Post Reply

Return to “Data Editor / 3rd party programs”