4-2-2-2 Επιθετική τακτική by Jake

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Χαιρετώ και πάλι,
Η συγκεκριμένη τακτική ήταν εκ των αγαπημένων μου τακτικών στο FM2009 και έτσι σκέφτηκα, γιατί να μην την ξαναδημιουργήσω και φέτος; Πέρσυ με είχε ωθήσει σε μεγάλες επιτυχίες με τα πολλά γκολ της αλλά και την καταπληκτική αμυντική νοοτροπία της. Την δοκίμασα στο ντέμο και μετά από αρκετά ματς ο δικαστής απεφάνθη: Αξίζει να γίνει release :D
Ένα πράγμα που θέλω να πω εδώ είναι πως αυτή η τακτική όπως και οποιαδήποτε τακτική δεν εγγυάται 100% καλά αποτελέσματα σε όλες τις ομάδες, καθώς οι παίκτες κάνουν την ομάδα και φέρνουν τα αποτελέσματα και ίσως αναγκαστεί να αλλάξετε την τακτική ώστε να ταιριάξει στην ομάδα σας. Εμένα πάντως με έχει ικανοποιήσει απεριόριστα :D

Προτεινόμενοι παίκτες(ικανότητες παικτών):

GK: None
DR: Attacking
DL: Attacking
DF: None
DF: None
MC: Playmaking
MC: Defensive
AMR: Attacking
AML: Attacking
CF: None
CF: Supporting the other CF

Screenshots:
Οι θέσεις στο γήπεδο
Spoiler: show
Image
Οι γενικές οδηγίες
Spoiler: show
Image
Αποτελέσματα (προσοχή! αρκετά εξ αυτών είναι από φιλικά, αυτό βέβαια δεν μειώνει την αξία της τακτικής)
Spoiler: show
Image
DOWNLOAD

Extract to:
C:\Documents and Settings\user\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2010\tactics
Υ.Γ Την χρησιμοποιώ μαζί με αυτήν την προπόνηση. Ίσως βοηθήσει και εσάς.

Oποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή για να γίνει καλύτερη η τακτική (δεκτή-τακτική βγήκε και ρύμα :D )
User avatar
luna
Trialist
Trialist
Posts: 96
Joined: Fri May 01, 2009 11:40 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos/Gladbach/Lille
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελω να σε ρωτησω κατι γιατι βλεπω εχεις το Βιγια στη θεση support.
Εγω ας πουμε παιζω Ολυμπιακο κ χρησιμοποιουσα μια σχεδον ιδια τακτικη απλα τα πλαγια χαφ ηταν ενα κλικ πιο πισω , χρησιμοποιουσα το ντιογκο σ εκεινη τη θεση. Εκτος απ τα 19 γκολ σε 24 εμφανισεις , αυτο που μου εκανε συνεχεια ειναι κραταγε μπαλα κ αμα δεν εβρισκε καποιον να τη δωσει απλα βαραγε σουτ οπως να ναι. Ενταξει μου εβαλε κατι απιστευτα γκολ σε κατι ακυρες φασεις αλλα οταν ας πουμε χανεις κ προσπαθεις να αναπτυχθεις σωστα και εχεις εναν τυπο (που ουσιαστικα δεν ειναι και κανας τρελος σουτερ) να σου τραβαει κουτουπια κ μυτα με το που περνει μπαλα σπαει λιγο νευρα.
Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ο αλλος που εχω για αναπληρωματικο του Ντιογκο ειναι ενας γρηγορος παιχτης με καλη πασα και καλο creativity αλλα απο σουτ ειναι οτι να ναι και οποτε τον βαζω εκει μου κανει ακριβως το ιδιο αλλα (εκτος απο ενα γκολ που θυμαμαι , 360 γυρισμα σωματος και καρφωμα στο γαμμα της αλλης γωνιας - οτιναναι δηλαδη :P) πετυχαινει μονο τιποτα περαστικες μπεκατσες , μου χαλαει συνεχεια τις επιθεσεις και αναγκαζομαι να τον βαλω attacking και χαραμιζεται η καλη του πασα...
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτη η ταση να σουταρουν τοσο πολυ περιλαμβανεται στο support η ειναι απο creative freeddom η κατι αλλο; Γιατι εγω ειχα την εντυπωση οτι το support ST κυριως κοιταει να τροφοδοτησει τον αλλον ST και βγενει απ τη θεση του για να παρει μπαλα και να μοιρασει κτλπ..
Θα δοκιμασω βεβαια και τη δικια σου να δω αμα κανουν τα ιδια και να συγκρινω τα personal αλλα αν μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο... :P
Ευχαριστω.
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

luna wrote:Θελω να σε ρωτησω κατι γιατι βλεπω εχεις το Βιγια στη θεση support.
Εγω ας πουμε παιζω Ολυμπιακο κ χρησιμοποιουσα μια σχεδον ιδια τακτικη απλα τα πλαγια χαφ ηταν ενα κλικ πιο πισω , χρησιμοποιουσα το ντιογκο σ εκεινη τη θεση. Εκτος απ τα 19 γκολ σε 24 εμφανισεις , αυτο που μου εκανε συνεχεια ειναι κραταγε μπαλα κ αμα δεν εβρισκε καποιον να τη δωσει απλα βαραγε σουτ οπως να ναι. Ενταξει μου εβαλε κατι απιστευτα γκολ σε κατι ακυρες φασεις αλλα οταν ας πουμε χανεις κ προσπαθεις να αναπτυχθεις σωστα και εχεις εναν τυπο (που ουσιαστικα δεν ειναι και κανας τρελος σουτερ) να σου τραβαει κουτουπια κ μυτα με το που περνει μπαλα σπαει λιγο νευρα.
Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ο αλλος που εχω για αναπληρωματικο του Ντιογκο ειναι ενας γρηγορος παιχτης με καλη πασα και καλο creativity αλλα απο σουτ ειναι οτι να ναι και οποτε τον βαζω εκει μου κανει ακριβως το ιδιο αλλα (εκτος απο ενα γκολ που θυμαμαι , 360 γυρισμα σωματος και καρφωμα στο γαμμα της αλλης γωνιας - οτιναναι δηλαδη :P) πετυχαινει μονο τιποτα περαστικες μπεκατσες , μου χαλαει συνεχεια τις επιθεσεις και αναγκαζομαι να τον βαλω attacking και χαραμιζεται η καλη του πασα...
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτη η ταση να σουταρουν τοσο πολυ περιλαμβανεται στο support η ειναι απο creative freeddom η κατι αλλο; Γιατι εγω ειχα την εντυπωση οτι το support ST κυριως κοιταει να τροφοδοτησει τον αλλον ST και βγενει απ τη θεση του για να παρει μπαλα και να μοιρασει κτλπ..
Θα δοκιμασω βεβαια και τη δικια σου να δω αμα κανουν τα ιδια και να συγκρινω τα personal αλλα αν μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο... :P
Ευχαριστω.
Μπορεις να τον βάλεις να μην κάνει long shots, να του ρίξεις λίγο το menatlity και τα forward runs και να του ανεβάσεις το through balls. To creative freedom δίνει την ελευθερία στον παίχτη να αυτοσχεδιάσει και να μην τηρει κατά γράμμα τις εντολές σου άρα άμα ο επιθετικός σου εχει χαμηλά στατιστικά στα decision, flair, creativity και techinque καλό θα ήταν να το χαμηλώσεις. Γενικότερα αν θες να τηρουν κατα γράμμα τις εντολές σου οι παίκτες σου δεν θα πρέπει να εχεις ψηλά το creative freedom.
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
User avatar
luna
Trialist
Trialist
Posts: 96
Joined: Fri May 01, 2009 11:40 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos/Gladbach/Lille
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

LOL! Ωραιος ευχαριστω που με εκανες και καταλαβα τι μ@λ@κια ειχα κανει: Εβγαλα σχεδον μια σεζον και δεν καταλαβα οτι υπαρχουν τα personal instructions ακριβως οπως στο 2009 :? Νομιζα το καινουργιο συστημα των personal instructions ηταν αυτο με τα βελακια support-defend-attacking ... Μολις ειδα οτι υπαρχουν κανονικα τα mentality , creative freedom , long shots κτλπ στο advanced...ΧΑΧΑΧΑ οτι ναναι :drinking:
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake πορευωμαι με την τακτικη σου στον Παο, σε γενικες γραμμες ειναι καλη και ριχνω συχνα πυκνα 3αρες και 4 αρες σε μετριες ομαδες, αλλα υπαρχει ενα προβλημα στα μετοπισθεν κυριως στις αντεπιθεσεις... που δεχομαι ευκολα γκολ
Αφορμη πηρα απο μια ηττα που εκανε μολις τωρα απο την Δανεζικη ΟΒ εκτος εδρας με 2 τερματα του υπερπαιχτη Demba Nyren :?
Κεντρο αμυνας ηταν ο Αντραντε με τον Βυντρα και στα 2 γκολ εφταιξε ο Πορτογαλλος.
Μπορεις να μου πεις τι παιχτες χρειαζετε εκει πισω για να μην δεχομαι ετσι ευκολα γκολ?
Η καποιες ρυθμισεις στη defensive line ξερω γω κτλ........
Κανω ολο αυτο το ποστ γιατι ειναι αρκετα καλη επιθετικη τακτικη αλλα νομιζω πως χανει λιγο στην αμυνα (ειδικα αν δεν εχεις και παιχτουρες ) και ειναι κριμα για αυτον τον λογω να χαντακωθει...

Παντως να ξερεις στην Ελλαδα κανεις πλακα με την συγκεκριμενη τακτικη!
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikos_chalandri wrote:Jake πορευωμαι με την τακτικη σου στον Παο, σε γενικες γραμμες ειναι καλη και ριχνω συχνα πυκνα 3αρες και 4 αρες σε μετριες ομαδες, αλλα υπαρχει ενα προβλημα στα μετοπισθεν κυριως στις αντεπιθεσεις... που δεχομαι ευκολα γκολ
Αφορμη πηρα απο μια ηττα που εκανε μολις τωρα απο την Δανεζικη ΟΒ εκτος εδρας με 2 τερματα του υπερπαιχτη Demba Nyren :?
Κεντρο αμυνας ηταν ο Αντραντε με τον Βυντρα και στα 2 γκολ εφταιξε ο Πορτογαλλος.
Μπορεις να μου πεις τι παιχτες χρειαζετε εκει πισω για να μην δεχομαι ετσι ευκολα γκολ?
Η καποιες ρυθμισεις στη defensive line ξερω γω κτλ........
Κανω ολο αυτο το ποστ γιατι ειναι αρκετα καλη επιθετικη τακτικη αλλα νομιζω πως χανει λιγο στην αμυνα (ειδικα αν δεν εχεις και παιχτουρες ) και ειναι κριμα για αυτον τον λογω να χαντακωθει...

Παντως να ξερεις στην Ελλαδα κανεις πλακα με την συγκεκριμενη τακτικη!
Εν μέρει μπορώ να πω πως είναι λίγο φυσιολογικό αφού υπάρχει στην άμυνα ο Βύντρα :D

Πέρα από την πλάκα δεν νομίζω να φταίει τόσο πολύ το αμυντικό δίδυμο. Εγώ με μέτριους αμυντικούς τα πήγαινα πολύ καλά πάντα. Δοκίμασε να ''σφίξεις'' πιο πολύ την άμυνά σου, να αλλάξεις το marking με αυτό που βοηθάει περισσότερο τα στοιχεία των παικτών σου και ίσως να αλλάξεις και την φιλοσοφία της ομάδας.

Όλες οι τακτικές προσαρμόζονται στις ομάδες και πάντα κάτι τέτοιες ρυθμίσεις είναι αναγκαίες.
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου καλησπερα
1)την ωρα του αγωνα οταν τους δεινω εντολη για (πασα στον κενο χωρο) και καπιεσ αλλες εντολες,
εχει κατω 2 τελευταιες που δεν κληκαροντε????
(1) ειναι να περνουν ρισκο
(2)play ever safer
μηπως ξερεις αν ειναι απο την τακτικη σου η απο κατι αλλο??????
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
nicklowbap
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Wed Jan 09, 2008 5:06 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Livorno
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Oi tessares den kseplenontai me Daloukes...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλό το σύστημά αλλά υπάρχει πρόβλημα στην άμυνα και μου φαίνεται οτι το πρόβλημα είναι στο marking που το έχεις βάλει στο more cautious, γιατί σε κάθε επίθεση τους οι αντίπαλοι χάνανε ευκαιρίες. Επιθετικά, πολύ καλό πάντως. 8)
ΑΕΚ-Ολυμπιακός=4-0
GVARN
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Fri Nov 02, 2007 9:55 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκος
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

elcorto wrote:φιλε μου καλησπερα
1)την ωρα του αγωνα οταν τους δεινω εντολη για (πασα στον κενο χωρο) και καπιεσ αλλες εντολες,
εχει κατω 2 τελευταιες που δεν κληκαροντε????
(1) ειναι να περνουν ρισκο
(2)play ever safer
μηπως ξερεις αν ειναι απο την τακτικη σου η απο κατι αλλο??????
1) Κλικαρετε οταν εχεις την επιλογη: Overload
2) Οταν εχει την επιλογη: defensive( ή οπως την εχει την πρωτη πρωτη..)
Image
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε jake μια χαρα τα πηγα με την τακτοικη σου .καναμε το νταμπλ, στους 8 του GL,γενικα καλα.
Με το πατσ 10.2.0 αστα να πανε, εκανα νεο game αλλα για κλαματα ολλα χαλια (δεν εχω αλλαξη τιποτα απολυτος και στα 2 σεηβ)
μηπος με το πατσ που βγαλανε χαλασανε και η προηγουμεναις τακτοικες που φτιαξιανε τα παιδια ??? -toixos2 -toixos2

υγ. σε ευχατηστω για το νταμπλ και την καλη πορια στας ευρωπας
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
afigitis_mc
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Wed Jan 27, 2010 1:29 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σοθ φιλε μου!να σε ρωτισω κατι?εχω ξεκινισει και εγω ενα νεο παιχνιδι με βαλενθια...σε αθτο το συστημα ομως δεν χωραει ο μεγιστος SILVA..σωστα?τον αφηνεις παγκο?εμενα δεν μοθ παει η καρδια..δεν γινεται..
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οντως φιλε Jake αν την εφαρμοσεις πανω στην ομαδα σου δουλευει καλα... Συγκεκριμενα.. (Την χρησιμοποιω στο 10.2 patch)
Την δοκιμασα στην Roma καθως εδιωξαν τον Ranieri στα μεσα Νοεμβριου... Στα πρωτα ματς την δοκιμασα "ατοφια" και δεν εδειξε αποτελεσματα..
Στην συνεχεια πειραματιστικα στην αμυνα και ειδικα: Μειωσα καμποσο το Deefensive line αναμεσα στο normal και στο deep και αλλαξα τις ρυθμισεις στα κορνερ και στα χτυπηματα φαουλ.. με 11 νικες (8 συνεχομενες) 4 ηττες και 2 ισοπαλιες... Αλλα το μονο προβλημα ειναι τα πολλα ματς ανα 3 μερες που ντεφορμαριζουν πιστευω την ομαδα... Τωρα το μονο που θελω ειναι να την δω σε ολοκληρη χρονια και με δικη μου προετοιμασια...
Ευχαριστω πολυ... Αν εχεις καποιες επιπλεον ιδεες η καποιος αλλος φιλος γιατι ειναι αρκετα διαφορετικο το νεο patch..
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”