4-3-1-2 (Εγγυημένη τακτική για πρωτάθλημα!!)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα!! Εχω την Μίλαν και έπειτα από δοκιμές 2-3 τακτικών, κατέληξα σε μια που τελικά λειτούργησε καθοριστικά, ώστε η ομάδα να βρεί το δρόμο της και να πάρει τα 'πάνω' της, καθώς αρχικά πήγαινε απ'το κακό στο χειρότερο! Απ'την μέχρι τώρα εμπειρία μου στο ιταλικό πρωτάθλημα, πιστευω ότι οι ακραίοι χαφ-εξτρεμ δεν έχουν πολλούς χώρους να κινηθούν και ό,τι γίνεται, μπορεί να γίνει κυρίως απ'τον άξονα με κάθετες πάσες, είτε αν ανεβαίνουν τα μπακ σε βοήθεια κ βγάζουν σέντρες.
Το σύστημα που χρησιμοποιώ αυτη τη στιγμή κ μ'εχει φέρει 2ο με διαφορά ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Juve ειναι το 4-3-1-2, όπου:

- Η αμυντική τετράδα είναι όσο το δυνατόν σταθερή, με τα ακραια μπακ να ανεβαίνουν οποτε κρίνεται σκόπιμο κ όχι συχνά.
- Στην τριάδα των κεντρικών χαφ, έχουμε ένα καθαρα αμυντικό χαφ (έχω τον Mascherano) μπρόστά από την άμυνα, κ τον πλαισιώνουν πιο μπροστά ένα χαφ..πασπαρτού (Pirlo) -που και κόβει αλλά και δημιουργεί- και ένα χαφ πιο επιθετικών τάσεων (Seedorf ή Alex -από την Spartak Moscow), ώστε να συνεπικουρεί τον αμέσως επόμενο χαφ: το 'δεκάρι' της ομάδας, με σαφώς επιθετικές βλέψεις, όπως ο Ronaldinho.
- Οι δύο επιθετικοί, λειτουργούν ο ένας ώς target man (Roque Santa Cruz ή Inzaghi)κι ο άλλος ως advanced forward (Pato) -περιφερειάκός.

Μέχρι στιγμής, ο Ροναλντίνιο έχει σε 36 ματς: 24 γκολ, 18 ασιστ κ 10 man of match, και ο Pato σε 33 ματς: 22 γκολ, 8 ασιστ και 6 man of match, βοηθώντας τα μέγιστα.

Με αυτή την τακτική, έχω καταφέρει να ανέβω απ'την 7η θέση-κάποια στιγμή τις πρώτες αγωνιστικές- στην 2η, κάνοντας συνεχείς νίκες κ έχοντας ως τώρα (10 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος) τη 2η καλύτερη επίθεση μετά την πρωτοπόρο Juve και μακράν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, καθώς κ την καλύτερη διαφορά τερμάτων (58-16).
Σαφώς, η συγκεκριμένη τακτική να λειτουργεί καλά μόνο ή κυρίως στο ιταλικό πρωτάθλημα, με τις σφιχτές κ σκληρές άμυνες. Πάντως, πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμη και μπορεί να οδηγήσει μια ομάδα -γιατί όχι κ απ'τις λεγόμενες μεσαίες- στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.
Περιμένω εντυπώσεις και γνώμες!


H τακτική και general strategies:
http://img97.imageshack.us/img97/3357/milantactic.jpg

H βαθμολογία, έως την 27η αγωνιστιή του Campionato:
http://img410.imageshack.us/img410/7438/tablec.jpg

Ορίστε το σχετικό link για την τακτική: http://www.sendspace.com/file/3jy971
Last edited by liberistas on Fri Nov 06, 2009 9:51 am, edited 1 time in total.
cheekyboy
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Fri Jul 10, 2009 2:28 am
Football Manager της ομάδας: atletico madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βαλε το link ρε φιλε να δοκιμαστει
User avatar
drgeri
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Nov 22, 2004 11:39 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω παντως την ψιλοδοκιμασα κ ετρωγα 4-5 εκτος εδρας με την Γιουβεντους,ενω ημουν ηδη 1ος,τωρα ειμαι 3ος.
Λιγοτερες φασεις κ πολλα σουτ απο μακρια...ισως δεν ταιριαζει με την ομαδα.
Στο κεντρο εχω F.Melo,Sissoko, VDVaart k Diego.
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drgeri wrote:Εγω παντως την ψιλοδοκιμασα κ ετρωγα 4-5 εκτος εδρας με την Γιουβεντους,ενω ημουν ηδη 1ος,τωρα ειμαι 3ος.
Λιγοτερες φασεις κ πολλα σουτ απο μακρια...ισως δεν ταιριαζει με την ομαδα.
Στο κεντρο εχω F.Melo,Sissoko, VDVaart k Diego.

Φιλε μου κοιτα να δεις.. ίσως όντως να παιζουν ρόλο οι παικτες. Δλδ στην Μιλαν ο Πιρλο στο τελος της χρονιας -βγηκα 2ος με διαφορα 4 βαθμων- είχε σε 40 ματς 12 γκολ κ 15 ασιστ. Ο δε Αλεξ λιγοτερα πραγματα, αλλά πάντα εδινε λύσεις. Ο Mασερανο ήταν σαν 'σκουπα' μπροστα απ'την άμυνα. Ισως η ειδοποιός διαφορα -αν και, ΄όπως εγραψα, η άμυνα μου αναδείχθηκε στην καλυτερη του πρωταθλήματος- να'ταν ο Buffon και στην επιθεση ο Ροναλντίνιο και ο Πάτο, οι οποιοι έκαναν 'παπαδες' με 20+ γκολ και ασιστ. Οι ηγετικές τασεις κ ορισμενα χαρακτηριστικα (δημιουργικοτητα, anticipation κ.ά.) κάποιων παικτων, ισως να κανει τη διαφορα σε σχεση πχ με τον Sissoko, VDVaart.

Συν τοις άλλοις, εχε υπ'οψιν το οτι με το να τη δοκιμάσεις το -οποιο- συστημα 1-2 φορες,αντε 3, με την ομαδα, δεν ειναι ασφαλες συμπερασμα οτι δεν δουλευει. Και το λεω αυτο και γιατι οταν κατεληξα να παιζω με αυτο, αρχικα η ομαδα δεν νικουσε παντα,όμως εκανε ευκαιριες που περνουσαν ανεκμεταλλευτες,ενω κ στην αμυνα υπηρχε ο αδυναμος κρικος (πχ το αριστερο μπακ, ο Bale, που δεν 'κοβει' τοσο), αλλα και γιατι μια ομαδα θελει το χρονο της (με την αναπτυξη του παιχνιιδιου του fm κ τη ρεαλιστικότητά του) για να αφομοιωσει ενα συστημα κ να ρολαει. Πραγμα που εγινε με τη Μιλαν, αλλαζοντας ενα παικτη στην επιθεση και παιρνοντας καλυτερο, κ το ιδιο κ για την άμυνα.
Πάντως, στη 2η χρονια μου, συνεχιζω με το ιδιο συστημα -οκ κ με καποιες επιπλεον μεταγγραφες- και είμαι πρωτος με διαφορα 5 βαθμων απ'την Ιντερ, την 6η αγωνιστικη.

Αν θες,πες μου λιγο την ενδεκάδα σου. :-)
Last edited by liberistas on Fri Nov 06, 2009 1:21 pm, edited 1 time in total.
nerofidas
Amateur
Amateur
Posts: 205
Joined: Mon Jun 05, 2006 6:02 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης/Exeter City
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Καμμένος....
Location: Αμυνταιο,Φλωρινας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε απο ότι καταλαβαίνω όλη η δουλειά γίνετε στα χαφ....πρέπει να έχεις και εναν def kai εναν att και εναν κατι στο ενδιαμεσο midifielders για να αποδώσει το σύστημα.....επίσης αφού θα έχεις και τον target man θα πρέπει να έχουν και καλο crossing οι κεντρικοί σου.....τέλος όπως είπε και ο φίλος με τα πολλά σουτ θα πρέπει να έχεις παίκτες με καλό σουτ....

Φίλε μου θα την δοκιμάσω στον Άρη γιατί οι κεντρικοί του πιστέυω πως είναι ταμάμ για τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης προπόνησης και θα σου πώ... :-)
ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΗ ΣΤΟ ΛΕΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΕΤΑΛΟΟΟΟΟ.....
deNordic
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Mon Feb 04, 2008 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool FC
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από πότε το 4-4-2 ρόμβος , έγινε 4-3-1-2 ; -kitrinh
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nerofidas wrote:Φίλε απο ότι καταλαβαίνω όλη η δουλειά γίνετε στα χαφ....πρέπει να έχεις και εναν def kai εναν att και εναν κατι στο ενδιαμεσο midifielders για να αποδώσει το σύστημα.....επίσης αφού θα έχεις και τον target man θα πρέπει να έχουν και καλο crossing οι κεντρικοί σου.....τέλος όπως είπε και ο φίλος με τα πολλά σουτ θα πρέπει να έχεις παίκτες με καλό σουτ....

Φίλε μου θα την δοκιμάσω στον Άρη γιατί οι κεντρικοί του πιστέυω πως είναι ταμάμ για τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης προπόνησης και θα σου πώ... :-)

Φιλε όντως η δουλεια ειναι η λειτουργια των χαφ. Οκ, μπορει το συστημα να θελει οι 2ή 3 απ'αυτούς να'ναι top class, αλλά άπαξ κ εχεις τα καταλληλα εργαλεια κ ενα τουλάχιστον επιθετικο που ξερει να τελειωνει τις φασεις -κ ειδικα να αξιοποιει τις καθετες πασες, μπορεις να στηριχθεις στο συστημα αυτό. Σε μενα, τη διαφορα εκαναν ο Μασερανο, ο Πιρλο κ ο Ροναλντινιο -απ'τα χαφ.
Τωρα για τον Αρη που λες.. το ευχομαι να σου πιασει,αν κ οταν δοκιμασα το εν λογω συστημα στον Ολυμπιακο, δεν ηταν το ιδανικοτερο, διοτι και οι παικτες δεν ειναι οι τοπ που ισως θα'πρεπε, αλλα και το οτι στην Ελλαδα θελει πιο επιθετικο συστημα με ακραιους - πχ 4-2-3-1- που να πατανε περιοχη κ να ανοιγουν τις αντιπαλες άμυνες. Μακαρι να σου πιασει στον Αρη.
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

deNordic wrote:Από πότε το 4-4-2 ρόμβος , έγινε 4-3-1-2 ; -kitrinh

...εσενα σε απασχολεί/ενοχλεί η ονομασια -που σε καθε περιπτωση, αν εχεις τα..πνευματικα δικαιώματα του 'ρομβου',να πληρωσουμε το..αντιτιμο!- της τακτικης ή το αν δουλευει ?
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΜΑGE ΤΩΝ ΤΑΚΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ SITE? ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ IMAGE ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
CrazyAnt
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:44 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω εχω την εξης απορεια

τα screenshots αν καταλαβα ειναι απο την πρωτη χρονια σου στη Μιλαν.Αυτη η πρωτη χρονια,ειναι και η πρωτη χρονια του παιχνιδιου?
Γιατι μου φαινεται πολυ δυσκολο να αγορασεις την πρωτη σεζον παιχτες οπως ο Buffon,Daniel Alves,Zapata,Santa Cruz,ποσο μαλλον να τους αγορασεις ολους αυτους μαζι ταυτοχρονα -puppie
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CrazyAnt wrote:εγω εχω την εξης απορεια

τα screenshots αν καταλαβα ειναι απο την πρωτη χρονια σου στη Μιλαν.Αυτη η πρωτη χρονια,ειναι και η πρωτη χρονια του παιχνιδιου?
Γιατι μου φαινεται πολυ δυσκολο να αγορασεις την πρωτη σεζον παιχτες οπως ο Buffon,Daniel Alves,Zapata,Santa Cruz,ποσο μαλλον να τους αγορασεις ολους αυτους μαζι ταυτοχρονα -puppie
Λογική η απορία σου αλλά αν πουλήσεις ορισμένους παικτες της Μιλαν,μπορεις-κ με αρκετες δοσεις πχ 48-να κανεις τετοιες μεταγγραφες,ναι.
CrazyAnt
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:44 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανως και αν πουλησεις Flamini,gatuso,Seedorf,Borielo,Huntelaar,Oddo,Zambrota,κοκ μαζευονται φραγκα (αν και ειναι δυσκολο να τους πουλησεις ολους αυτους).

Αλλα και παλι.Για παραδειγμα,τον Μπουφον πως τον επισες να φυγει απο την Γιουβε και να ρθει στη Μιλαν απο την πρωτη χρονια?
Σε καθε μανατζερ παιρνω την Μιλαν απο το 2001/02,αλλα τον Μπουφον ποτε δεν μπορεσα να τον παρω απο την πρωτη χρονια.Φυσικα δεν κυνηγαω ποτε να τον παρω γιατι υπαρχουν πολυ καλυτεροι τερματοφυλακες και πολυ πιο φθηνοι,αλλα λεμε τωρα.
Μονο στην Μπαρτσα αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει στο ΦΜ2008 τον Γεναρη...

Τραβα ενα ss των transfer σου να δεν σου κανει κοπο


edit
Και κατι ακομα.
Παιζεις με ή χωρις το πατς?
Palermo
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:55 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε το δοκιμασα αυτο με την Παλερμο, αλλα η ομαδα δεχοταν ευκολα το γκολ. Θα μου πεις "διαφορα ποιοτητας", αλλα δεν ξερω. Καμια ιδεα για Παλερμο? Τι ταιριαζει πιο πολυ?
User avatar
drgeri
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Nov 22, 2004 11:39 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον..μετα απο ενα χρονο δοκιμης,εχω να πω οτι ειναι μια καλη τακτικη αν κ καταφερα να χασω το πρωταθλημα στο τελος κ ενω ειχα διαφορα ασφαλειας...δικο μου λαθος μαλλον.Πηρα το Champions με Juve με πολυ τυχη στην κληρωση κ αγιο Buffon στα ημιτελικα με Μαντσεστερ(1-0 agreggate). Ενα που δε μ αρεσε ηταν το οτι εκαναν πολλα σουτ απο μακρια κ ευτυχως ειχα παικτες καλους σε αυτο...αλλα κ παλι εφταναν το 80-90% των σουτ να ειναι απο μακρυα.
Θα την αφησω ομως τωρα γιατικαταφερα να παρω τζαμπα τον Riberry κ να αγορασω κοψοχρονια 35Μ τον Robben κ θα παιζω με wingers τωρα...πως θα βρω μια τακτικη που να χωρα κ τον Diego μαζι...εδω σας θελω!
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drgeri wrote:Λοιπον..μετα απο ενα χρονο δοκιμης,εχω να πω οτι ειναι μια καλη τακτικη αν κ καταφερα να χασω το πρωταθλημα στο τελος κ ενω ειχα διαφορα ασφαλειας...δικο μου λαθος μαλλον.Πηρα το Champions με Juve με πολυ τυχη στην κληρωση κ αγιο Buffon στα ημιτελικα με Μαντσεστερ(1-0 agreggate). Ενα που δε μ αρεσε ηταν το οτι εκαναν πολλα σουτ απο μακρια κ ευτυχως ειχα παικτες καλους σε αυτο...αλλα κ παλι εφταναν το 80-90% των σουτ να ειναι απο μακρυα.
Θα την αφησω ομως τωρα γιατικαταφερα να παρω τζαμπα τον Riberry κ να αγορασω κοψοχρονια 35Μ τον Robben κ θα παιζω με wingers τωρα...πως θα βρω μια τακτικη που να χωρα κ τον Diego μαζι...εδω σας θελω!

Φίλε...η συγκεκριμμένη τακτική λειτουργει χωρίς wingers...θέλει χαφ καθαρά κεντρικά κ κυρίως πλάγια μπακ που κάποιες φορές θα ανεβαίνουν. Ο,τι γίνεται , γίνεται με κάθετες πάσες κ μακρινά σουτ.
Για τους παικτες που λες οτι εχεις, ίσως ένα 4-2-3-1 να σε βολεύει.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”