4-3-1-2 (Εγγυημένη τακτική για πρωτάθλημα!!)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
CrazyAnt
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:44 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drgeri wrote:Λοιπον..μετα απο ενα χρονο δοκιμης,εχω να πω οτι ειναι μια καλη τακτικη αν κ καταφερα να χασω το πρωταθλημα στο τελος κ ενω ειχα διαφορα ασφαλειας...δικο μου λαθος μαλλον.Πηρα το Champions με Juve με πολυ τυχη στην κληρωση κ αγιο Buffon στα ημιτελικα με Μαντσεστερ(1-0 agreggate). Ενα που δε μ αρεσε ηταν το οτι εκαναν πολλα σουτ απο μακρια κ ευτυχως ειχα παικτες καλους σε αυτο...αλλα κ παλι εφταναν το 80-90% των σουτ να ειναι απο μακρυα.
Θα την αφησω ομως τωρα γιατικαταφερα να παρω τζαμπα τον Riberry κ να αγορασω κοψοχρονια 35Μ τον Robben κ θα παιζω με wingers τωρα...πως θα βρω μια τακτικη που να χωρα κ τον Diego μαζι...εδω σας θελω!


4-2-3-1 :wink:

2 wingers (Robben/Ribery) - AMC diego και τελος

Εγω παντως στα τελευταια 6 μανατζερ μετα απο την 3η-4η χρονια,συνηθως επαιζα με 3 στοπερ (και για να γλυτωσω το ψαξιμο για καλα πλαγια μπακ που ειναι σπαζοκεφαλια) αλλα και για να εχω την πολυτελεια να εχω 2 επιθετικους κορυφης αλλα και 3 επιθετικα χαφ-winger (σε φαση 3-2-3-2)
CrazyAnt
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:44 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

liberistas wrote:Φίλε...η συγκεκριμμένη τακτική λειτουργει χωρίς wingers...θέλει χαφ καθαρά κεντρικά κ κυρίως πλάγια μπακ που κάποιες φορές θα ανεβαίνουν. Ο,τι γίνεται , γίνεται με κάθετες πάσες κ μακρινά σουτ.
Για τους παικτες που λες οτι εχεις, ίσως ένα 4-2-3-1 να σε βολεύει.
εκεινο το SS που σου ζητησα παραπανω,μηπως ειναι ευκολο?

Παντως εγω παιζοντας στην Μιλαν σχεδον την ιδια τακτικη (η Μιλαν οπως και να το κανουμε ειναι μανα για ρομβο) εχω θεαματικα αποτελεσματα.Βρισκομαι στη δευτερη χρονια και εχω παρει το πρωταθλημα απο την 32η αγωνιστικη...Α,ειμαι και αητητος στο πρωταθλημα.Κουλα πραματα.Τα σκυλια του πολεμου γυρνανε τα ματς αβερτα ( ακομα και 2-0 το εχω κανει 2-5 Οο )
jimmaras
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat May 31, 2008 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: sheff united
Αγαπημένη Ομάδα: Αrsenal, πας γιαννενα, pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου, η τακτικη σου ειναι καταπληκτικη!
Ειναι πολθ αποδοτικη και εγγυημενη. Υπαρχει μια καλη ισορροπια στην αμυνα και στην επιθεση.

Συγχαρητηρια!
Arsenal the way we do!
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CrazyAnt wrote:Προφανως και αν πουλησεις Flamini,gatuso,Seedorf,Borielo,Huntelaar,Oddo,Zambrota,κοκ μαζευονται φραγκα (αν και ειναι δυσκολο να τους πουλησεις ολους αυτους).

Αλλα και παλι.Για παραδειγμα,τον Μπουφον πως τον επισες να φυγει απο την Γιουβε και να ρθει στη Μιλαν απο την πρωτη χρονια?
Σε καθε μανατζερ παιρνω την Μιλαν απο το 2001/02,αλλα τον Μπουφον ποτε δεν μπορεσα να τον παρω απο την πρωτη χρονια.Φυσικα δεν κυνηγαω ποτε να τον παρω γιατι υπαρχουν πολυ καλυτεροι τερματοφυλακες και πολυ πιο φθηνοι,αλλα λεμε τωρα.
Μονο στην Μπαρτσα αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει στο ΦΜ2008 τον Γεναρη...

Τραβα ενα ss των transfer σου να δεν σου κανει κοπο


edit
Και κατι ακομα.
Παιζεις με ή χωρις το πατς?

τι να τους πουλησεις ρε ολους αυτους......δεν γινεται αυτο....την μιλαν (η αγαπημενη μου ομαδα) την εχω σπουδασει.....αρχισα game με μιλαν τουλαχιστον 4-5 φορες ωστε να μπορεσω να κανω τις καλυτερες επιλογες στο πουλημα των παραπανω.....το καλυτερο που πετυχα ειναι να μαζεψω 30εκατ.....αν βιαζεσαι στην αρχη της πρωτης χρονιας να πουλησεις ωστε να παρεις παιχτες, στους περνουν κοψοχρονια....
με αυτα τα λεφτα καταφερα και πηρα Dzeko και μερικους παγκιτες του 1εκατ.....
τωρα εαν με 30 εκατ ερχονται mascherano alves roque bale zapata.....τι να πω....αυτοι κοστιζουν τουλαχιστον 90εκατ....
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ovius wrote:
CrazyAnt wrote:Προφανως και αν πουλησεις Flamini,gatuso,Seedorf,Borielo,Huntelaar,Oddo,Zambrota,κοκ μαζευονται φραγκα (αν και ειναι δυσκολο να τους πουλησεις ολους αυτους).

Αλλα και παλι.Για παραδειγμα,τον Μπουφον πως τον επισες να φυγει απο την Γιουβε και να ρθει στη Μιλαν απο την πρωτη χρονια?
Σε καθε μανατζερ παιρνω την Μιλαν απο το 2001/02,αλλα τον Μπουφον ποτε δεν μπορεσα να τον παρω απο την πρωτη χρονια.Φυσικα δεν κυνηγαω ποτε να τον παρω γιατι υπαρχουν πολυ καλυτεροι τερματοφυλακες και πολυ πιο φθηνοι,αλλα λεμε τωρα.
Μονο στην Μπαρτσα αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει στο ΦΜ2008 τον Γεναρη...

Τραβα ενα ss των transfer σου να δεν σου κανει κοπο


edit
Και κατι ακομα.
Παιζεις με ή χωρις το πατς?

τι να τους πουλησεις ρε ολους αυτους......δεν γινεται αυτο....την μιλαν (η αγαπημενη μου ομαδα) την εχω σπουδασει.....αρχισα game με μιλαν τουλαχιστον 4-5 φορες ωστε να μπορεσω να κανω τις καλυτερες επιλογες στο πουλημα των παραπανω.....το καλυτερο που πετυχα ειναι να μαζεψω 30εκατ.....αν βιαζεσαι στην αρχη της πρωτης χρονιας να πουλησεις ωστε να παρεις παιχτες, στους περνουν κοψοχρονια....
με αυτα τα λεφτα καταφερα και πηρα Dzeko και μερικους παγκιτες του 1εκατ.....
τωρα εαν με 30 εκατ ερχονται mascherano alves roque bale zapata.....τι να πω....αυτοι κοστιζουν τουλαχιστον 90εκατ....
τον Buffon ξεχασα....κανε μια προσθεση αλλα 50εκατ....αρα φθασαμε στα 140...... :-D :-D :-D :-D :-D :-D
katharma2010
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:19 am
Football Manager της ομάδας: manchester united
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε να σου πω την ομαδα μου πεισς αν ταιριαζει το συστημα σου..akinveef,ferdinard,vidic,rafael,evra,veloso,carrick,scholes,gourcuff,dzeko rooney.με λιγα λογια εχω τη man,und
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

katharma2010 wrote:φιλε να σου πω την ομαδα μου πεισς αν ταιριαζει το συστημα σου..akinveef,ferdinard,vidic,rafael,evra,veloso,carrick,scholes,gourcuff,dzeko rooney.με λιγα λογια εχω τη man,und

Νομιζω ότι σαν ενδεκάδα ειναι μια χαρα, με μια εξαιρεση-αμφιβολια... τον Scholes. Δηλαδή αμφιβαλλω αν μπορει -διοτι υποθετω οτι τον εχεις βάλει σαν ενα απο τα 3 χαφ, ως χαφ πιο επιθετικών τάσεων, σωστα?- να επωμιστει τοσο τρέξιμο κ μαρκάρισμα...ειναι κ κάποιας ηλικιας ο άνθρωπος! Για παράδειγμα ο gourcuff πιο άνετα θα επαιζε (και) εκει, αλλα απ'ό,τι ξέρω ειναι καθαρά amc, έτσι? Πες μου αν θες άλλα χαφ που εχεις...
Messigoal
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun May 25, 2008 8:26 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτικη σου μεχρι στιγμης αποδιδει παρα πολυ καλα απλα το θεμα πανω στις επιλογες σου ειναι οτι γιατι οχι Huntelaar σαν target man αφου και τα σωματικα προσοντα εχει για την θεση αλλα και ο ανθρωπος ειναι πραγματικα παρα πολυ καλος στο σκοραρισμα βοηθωντας ετσι την κατασταση οταν ο Pato δεν θα τραβηξει κατα την διαρκεια του αγωνα...Οσον αφορα τον Ronnie οντως τα παει παρα πολυ καλα στον οργανωτικα τομεα και οι ασσιστ βγαινουν με το τουλουμι..Απο κει και περα το μονο που πραγματικα φοβαμαι ειναι κατα το ποσο προβλεψιμο γινεται το παιχνιδι της Milan διοτι οπως και να το δεις το πραγμα ολο το ματς γινεται στο κεντρο του γηπεδου..Παντως εκανες πολυ καλη δουλεια μπραβο
100 reasons to remember the name
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Messigoal wrote:Η τακτικη σου μεχρι στιγμης αποδιδει παρα πολυ καλα απλα το θεμα πανω στις επιλογες σου ειναι οτι γιατι οχι Huntelaar σαν target man αφου και τα σωματικα προσοντα εχει για την θεση αλλα και ο ανθρωπος ειναι πραγματικα παρα πολυ καλος στο σκοραρισμα βοηθωντας ετσι την κατασταση οταν ο Pato δεν θα τραβηξει κατα την διαρκεια του αγωνα...Οσον αφορα τον Ronnie οντως τα παει παρα πολυ καλα στον οργανωτικα τομεα και οι ασσιστ βγαινουν με το τουλουμι..Απο κει και περα το μονο που πραγματικα φοβαμαι ειναι κατα το ποσο προβλεψιμο γινεται το παιχνιδι της Milan διοτι οπως και να το δεις το πραγμα ολο το ματς γινεται στο κεντρο του γηπεδου..Παντως εκανες πολυ καλη δουλεια μπραβο
Να΄σαι καλά, χαίρομαι που αποδίδει κ σε καποιον άλλο το εν λόγω σύστημα! Όσον αφορά στον Huntelaar, ο άνθρωπος -τουλάχιστον για τη Μιλαν, ή αν θες για το συγκεκριμενο συστημα- δεν κανει...πολύ απλά. Σκοράρει όποτε ειναι..γιορτή ή έχει γενέθλια, προσπάθησα να τον εμπιστευθώ περισσοτερο, αλλά δεν εκανε τίποτα τελικα. Ήταν ενας από τους λόγους που άλλαξα κ κατέληξα σε αυτο το συστημα (4-3-1-2), καθώς αρχικά έπαιζα με ένα επιθετικό στην κορυφή...όμως η ομάδα δεν απέδιδε κ όταν ξεκινησα να χρησιμοποιω 2 φορ μπροστά, ο Huntelaar ήταν απογοητευτικός. Εξ ου κ έκανα μεταγραφη επιθετικου τον Δεκέμβριο.

Τώρα όσον αφορά στο αν γίνεται προβλέψιμο το παιχνιδι της Μιλαν, για μια χρονια κ μερικούς μηνες ακομα, το συστημα απέδιδε κ μάλιστα εξαιρετικά. Λιγο πριν τα μέσα της 2ης χρονιάς όμως, για κάποιον ανεξηγητο λογο η ομάδα δεν έκανε όσα πριν λιγο καιρό..ή τουλάχιστον δεν την άφηνε ο αντιπαλος (ίσως έχει να κάνει με το ίδιο το παιχνιδι), υποθέτω οτι 'εμαθαν' το στυλ παιχνιδιου κ το αντιμετώπιζαν? Ισως.

Πάντως, εννοείται οτι μπορεις να κανεις αλλαγες στο συστημα κατά της διάρκεια του ματς (ακομα κ με τη χρησιμοποίηση wingers), ώστε να μην περνάει συνέχεια το παιχνίδι απ'το κεντρο, κ συνεπώς να μη μπορει ο αντιπαλος να 'συνηθισει' τον τροπο παιχνιδιού σου κ να βρει άλλους τροπους αντιμετώπισης. Κατι που εκανα, ειδικα την 2η χρονιά.
Messigoal
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun May 25, 2008 8:26 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικα ειχες δικιο...Ενω ξεκινησε φουριοζος με 6 γκολ στους 8 πρωτους αγωνες μετα την εστια την βλεπει με το καλαμακι...παμε για μεταγραφη τον ιανουαριο
100 reasons to remember the name
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Messigoal wrote:Τελικα ειχες δικιο...Ενω ξεκινησε φουριοζος με 6 γκολ στους 8 πρωτους αγωνες μετα την εστια την βλεπει με το καλαμακι...παμε για μεταγραφη τον ιανουαριο

Δυστυχώς...αν κ έχει 19 finishing, στην πράξη...άνθρακες ο θησαυρός. Το μονο καλό ειναι ότι πουλώντας τον, σου φέρνει καλά λεφτα ώστε να τον αντικαταστήσεις :wink: Και ει δυνατόν, καποιον σαν target man, δυνατό φορ, ώστε να γεμίζει την περιοχή, μιας και ο Πάτο κινείται πιο πολύ και εκτός περιοχής.
augotaraxo
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Aug 06, 2008 12:38 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδιά μια χάρι ας την ανεβάσει κάποιος γιατί έχει σβηστεί.είναι η καλύτερη τακτική που έχω παίξει.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”