4-1-3-2 - Γκόλ καί θέαμα σε ένα σύστημα

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
The RedDevil
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Fri Mar 09, 2007 9:15 pm
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Status: Πρεπει να σταματησω το Manager αλλιως με βλεπω με το πτυχιο του Αγιου Π*#^$ ανημερα!!!!!
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω παρατηρησει οτι μετα απο λιγο καιρο δεν πιανει! Ενω στην αρχη πηγαινα -traino με την Newcastle ανετα ανοδος κ πολυ καλη πορεια στο κυπελο κ στο LC την δευτερη σκοραρουν με παρα πολυ μεγαλη δυσκολια! -wall Οποτε αναγκαστηκα αλλαξα! Εχεις παρατηρησει τπτ τετοιο? Μου εκανε εντυπωση πως ακομα κ με τις μικρες της Premiership δεν μπαινει γκολ με τπτ! Κ κλασικα το προβλημα με τα γκολ δεν εχει λυθει! Ισα ισα εγινε χειροτερο! -suicide
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

The RedDevil wrote:Εχω παρατηρησει οτι μετα απο λιγο καιρο δεν πιανει! Ενω στην αρχη πηγαινα -traino με την Newcastle ανετα ανοδος κ πολυ καλη πορεια στο κυπελο κ στο LC την δευτερη σκοραρουν με παρα πολυ μεγαλη δυσκολια! -wall Οποτε αναγκαστηκα αλλαξα! Εχεις παρατηρησει τπτ τετοιο? Μου εκανε εντυπωση πως ακομα κ με τις μικρες της Premiership δεν μπαινει γκολ με τπτ! Κ κλασικα το προβλημα με τα γκολ δεν εχει λυθει! Ισα ισα εγινε χειροτερο! -suicide
Όχι..πολλές χρονιές ΄με διάφορες ομάδες δεν μου έχει συμβεί τίποτα τέτοιο.Δεν ξέρω μήπως είναι στο save σου.Ή μπορεί να φταίνει καί κάποιοι παίκτες(αν έχουν bad morale,ή δεν είναι σε καλή φυσική κατάσταση,ή άμα είναι κουρασμένοι..Για να πετύχει μία τακτική,όποια κι είναι αυτή πρέπει να ξέρεις να κάνεις καί καλό training στην ομάδα σου αλλιώς..)
c9horsy
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Sun May 25, 2008 6:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: osfp-juventus
Location: χαιδαρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αποδιδει καλυτερα σε μικρων διαστασεων γηπεδο η μεγαλων ?
Η ΓΡΙΠΗ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ FMGREECE.GR :

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE% ... E%B5%CF%81

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΣΧΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ !!!
Born2bCM
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:00 am
Location: Athens-Wigan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεις να μας πεις μερικα χρησιμα attributes των παιχτων ανα θεση.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

c9horsy wrote:αποδιδει καλυτερα σε μικρων διαστασεων γηπεδο η μεγαλων ?
Κοίτα επειδή εμένα μου αρέσει πολλές φορές wide τότε σε μεγάλων διαστάσων.
Αν εσύ παίζεις narrow τότε σε μικρών.
Αν δεν βάζεις τίποτα άστο normal.
Μπορεις να μας πεις μερικα χρησιμα attributes των παιχτων ανα θεση.
Σε λίγες μέρες φίλε θα δώσω αναλυτικά πληροφορίες,όπου θα ποστάρω καί εικόνες.
SirManolios
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Wed Dec 09, 2009 10:33 am
Football Manager της ομάδας: Leeds United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλαρακι μου το συστημα σου φαινεται καλο,το εβαλα στην Leeds στην αρχη τις 3ης χρονιας και εχω 1 νικη 1 ισοπαλια και 2 ηττες,οχι και το καλυτερο ξεκινημα αλλα μαλλον φταιει το οτι επαιξα μονο 2 φιλικα και μπηκα στο πρωταθλημα με το συγκεκριμενο συστημα οποτε ο χρονος θα δειξει,επισης απεκλεισα απο το League Cup την Fulham η οποια ειναι μια κατηγορια πιο πανω απο μενα. Η βασικη μου ενδεκαδα ειναι η εξης:

(GK) Lung Jr
(DR) Wilson
(DL) Pudil
(DC) Kisnorbo
(DC) Suchy
(DMC) Cardacio
(CM) Howson
(CM) Herea
(CM) Beasley
(CF) Samaras
(CF) Beckford
Θα ηθελα οποιος δει το ποστ μου να μου πει τι γνωμη του για την ομαδα μου,και αν πιστευει πως με αυτους τους ποδοσφαιριστες μπορει να αποδωσει το συγκεκριμενο συστημα,η ακομα και αν εχει να μου προτεινει δικες του ιδεες,η να του προτεινω εγω 8)
fxarios
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Fri Jul 04, 2008 4:16 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταρψην ο suchy δε κανει για ντερμπυ αρα καλητερα να το βαλεις κοφτη η χαφ οταν εχεις σαμαρα φτανει και περισευει για περιοχη αρα χρειαζεται τροφοδοσια

edit by Nik_33 - Μην ποστάρεις παντού το σύστημά σου, είναι ενοχλητικό. Έχεις δικό σου τόπικ.
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγόρια καλημέρα,

έχω πάρει Ναυπακτιακό Αστέρα και η ομάδα μέχρι την 23 αγωνιστική πήγαινε τρένο. 20 νίκες 2 ισοπαλίες με γκολ 55-10. Τώρα είμαι στην 30η και έχω κάνει 3 ισοπαλίες και 2 ήττες σε 7 παιχνίδια και οι παίχτες μου δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους. Υπάρχει το σχετικό rotation αλλά και πάλι τίποτα. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vdimop wrote:Αγόρια καλημέρα,

έχω πάρει Ναυπακτιακό Αστέρα και η ομάδα μέχρι την 23 αγωνιστική πήγαινε τρένο. 20 νίκες 2 ισοπαλίες με γκολ 55-10. Τώρα είμαι στην 30η και έχω κάνει 3 ισοπαλίες και 2 ήττες σε 7 παιχνίδια και οι παίχτες μου δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους. Υπάρχει το σχετικό rotation αλλά και πάλι τίποτα. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Άμα κάνεις κάθε αγωνιστική rotation φυσικό είναι οι παίκτες να χάσουν την φόρμα τους.Και για να πετύχει μια οποιαδήποτε τακτική,όχι μόνο η δικιά μου,πρέπει να κάνεις καί την σωστή προπόνηση!
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλές αλλαγές δεν έκανα μέχρι την 23 αγωνιστική και γι αυτό είχα αυτά τα αποτλέσματα. Είδα όμως ότι μετά το παιχνίδι της 23ης ότι μερικοί παίχτες από την ομάδα έφτασαν στο 60% με 65% κούραση και μέχρι την επόμενη αγωνιστική (μια εβδομάδα) δεν είχαν ξεπεράσει το 85% και αποφάσισα ότι μάλλον έπρεπε να τους ξεκουράσω. Εκεί την έχω πατήσει. Έχω ξεκινήσει να δίνω rest 1 day σε 2 παίχτες ανά ημέρα και περιμένω να δω αποτελέσματα.
Στην Δ εθνική δεν έχεις περιθώριο για μεγάλο ρόστερ, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα και αναγκαστικά έχεις παίχτες μικρής ηλικίας. Οι υπόλοιποι είναι part time που σημαίνει ότι δεν έχεις πολλές επιλογές προπόνησης. Χρήμα δεν υπάρχει για να toyw κάνεις full time και πορεύεσαι με αυτούς που έχεις.
Η προπόνηση που χρησιμοποιώ είναι η F.B 2010.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε που ειναι το λινκ για να την κατεβασω?
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:φιλε που ειναι το λινκ για να την κατεβασω?
Έχω αναλυτικά οδηγίες για το πώς να την φτιάξεις.Το κάνω αυτό με σκόπο να μάθετε να την φτιάχνεται κι εσείς.
Mitsos Ampalos
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Jan 03, 2010 11:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι να πω, το εβαλα στην Φορεστ και λιγα πραματα.
Θεαμα ναι, αλλα απο τα γκολ που μετραω, 13-16 σε 7 ματς στη λιγκα.

Αρχισα καλα, με 2 νικες σε πρωταθλημα και μια λιγκ Καπ και μετα κολοκαθησε η ομαδα.
τελικα 2-2-3 ειμαι και στο Λιγκ καπ, τον Π@@λο στον 2 γυρο.

Με τα χαφ στ ακρα δε πολυφτουραει γιατι πρεπει να βαλω αλλους να παιζουν και χαλαει ο ατμοσφαιρας με τις αλλαγες.
Επισης οι μπροστα ειναι χασογκοληδες,
οι πισω γκελαρουν κιολας, ενα ματσο προβληματα.


Βασικα παντως, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΟΧΗ μπαλλας.
Η Ιπσουιτς -πια ιπσουιτς τωρα - μ εβαλε μεσα στα δυχτια, μαυρα χαλια, τι να πω. -titanikos
Αν συνεχισω ετσι βλεπω ν αρχιζουν τα οργανα. Αντι για ανοδο παω για φουντο.


Υ.Γ.: ΔΕ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΒΙΝΤΟΥΚΑ, ΤΑ 4 ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΦΣΟΥΝΤ!!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mitsos Ampalos wrote:Τι να πω, το εβαλα στην Φορεστ και λιγα πραματα.
Θεαμα ναι, αλλα απο τα γκολ που μετραω, 13-16 σε 7 ματς στη λιγκα.

Αρχισα καλα, με 2 νικες σε πρωταθλημα και μια λιγκ Καπ και μετα κολοκαθησε η ομαδα.
τελικα 2-2-3 ειμαι και στο Λιγκ καπ, τον Π@@λο στον 2 γυρο.

Με τα χαφ στ ακρα δε πολυφτουραει γιατι πρεπει να βαλω αλλους να παιζουν και χαλαει ο ατμοσφαιρας με τις αλλαγες.
Επισης οι μπροστα ειναι χασογκοληδες,
οι πισω γκελαρουν κιολας, ενα ματσο προβληματα.


Βασικα παντως, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΟΧΗ μπαλλας.
Η Ιπσουιτς -πια ιπσουιτς τωρα - μ εβαλε μεσα στα δυχτια, μαυρα χαλια, τι να πω. -titanikos
Αν συνεχισω ετσι βλεπω ν αρχιζουν τα οργανα. Αντι για ανοδο παω για φουντο.


Υ.Γ.: ΔΕ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΒΙΝΤΟΥΚΑ, ΤΑ 4 ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΦΣΟΥΝΤ!!
Δώσμου ss με το training που κάνεις,με τις μεταγραφές και με το πως έχεις φτιάξει το σύστημα γιατί μπορεί να έχεις κάνει και λάθος.
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mitsos Ampalos wrote:Τι να πω, το εβαλα στην Φορεστ και λιγα πραματα.
Θεαμα ναι, αλλα απο τα γκολ που μετραω, 13-16 σε 7 ματς στη λιγκα.

Αρχισα καλα, με 2 νικες σε πρωταθλημα και μια λιγκ Καπ και μετα κολοκαθησε η ομαδα.
τελικα 2-2-3 ειμαι και στο Λιγκ καπ, τον Π@@λο στον 2 γυρο.

Με τα χαφ στ ακρα δε πολυφτουραει γιατι πρεπει να βαλω αλλους να παιζουν και χαλαει ο ατμοσφαιρας με τις αλλαγες.
Επισης οι μπροστα ειναι χασογκοληδες,
οι πισω γκελαρουν κιολας, ενα ματσο προβληματα.


Βασικα παντως, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΟΧΗ μπαλλας.
Η Ιπσουιτς -πια ιπσουιτς τωρα - μ εβαλε μεσα στα δυχτια, μαυρα χαλια, τι να πω. -titanikos
Αν συνεχισω ετσι βλεπω ν αρχιζουν τα οργανα. Αντι για ανοδο παω για φουντο.


Υ.Γ.: ΔΕ ΣΕ ΧΑΛΑΣΕ ΒΙΝΤΟΥΚΑ, ΤΑ 4 ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΦΣΟΥΝΤ!!




Βασικά και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα την δεύτερη χρονιά με τον Ναυπακτιακό. Την πρώτη ανέβηκα τρένο από την Δ Εθνική στην Γ. Στην Γ όλη την χρονιά η ομάδα δεν μπορούσε να κερδίσει με τίποτα κι με το ζόρι σώθηκα την τελευταία αγωνιστική. Φέτος με δύο μεταγραφές "κατηγορίας" ένα αμυντικό χαφ και ένα φορ με έφεση στο γκολ και έναν καλό προπονητή με 3 αστέρια στο fit είμαι πρώτος μετά από 10 αγωνιστικές.

Παρατήρησα ότι για να δουλέψει καλά η τακτική και να έχει αποτελέσματα θέλει πολύ καλό αμυντικό χαφ, με marking πάνω από το 15 ή ανάλογα την κατηγορία πάνω από 11, και επίσης πλάγια μπακ που να μπορούν να ανεβάίνουν και να έχουν καλές σέντρες. Η άμυνα επειδή είναι ψηλά θέλει τα κεντρικά μπακ να έχουν pace & acceleration υψηλό για να μπορούν να καλύπτουν άνετα τους χώρους που δημιουργούνται από τα πλάγια.
Επίσης η αλλαγή που ΄κανω ανάλογα με τον αντίπαλο είναι τα δύο πλάγια χαφ από attack τα κάνω defence και τον MC από support σε attack. Αποτέλεσμα να έχεις καλό κέντρο που να μην περνάει τίποτα και στην κόντρα να έχεις μεγάλες πιθανότητες να τους λιώσεις στα γκολ.
Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια και η προπόνηση που κάνει η ομάδα. Θέλει καλό προπονητή στo fit γιατί η ομάδα τρέχει πολύ σε κάθε αγώνα περίπου στα 110 χιλ στο σύνολο.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”