4-1-3-2 - Γκόλ καί θέαμα σε ένα σύστημα

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
katharma2010
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:19 am
Football Manager της ομάδας: manchester united
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου εχω man.und και παιζω εδω κ 5 αγωνες το συστημα σου..εχω κερδισει τους 4 αλλα με δυσκολια κ οι επιθετικοι μου δεν βγαζουν γκολ.η ομαδα μου ειναι η εξης:akinveef,evra,rafael,vidic,ferdinard,veloso,scholes,gourcuff,carrick,rooney,dzeko.....subs:owen,giggs,valencia,evans,o'shea,berbatov,fabio.μπορεις να με βοηθησεις?ευχαριστω εκ των προτερων
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

katharma2010 wrote:φιλε μου εχω man.und και παιζω εδω κ 5 αγωνες το συστημα σου..εχω κερδισει τους 4 αλλα με δυσκολια κ οι επιθετικοι μου δεν βγαζουν γκολ.η ομαδα μου ειναι η εξης:akinveef,evra,rafael,vidic,ferdinard,veloso,scholes,gourcuff,carrick,rooney,dzeko.....subs:owen,giggs,valencia,evans,o'shea,berbatov,fabio.μπορεις να με βοηθησεις?ευχαριστω εκ των προτερων


Καλησπέρα,για να δεις αυτά που σου δίνει το σύστημα (κατοχή μπάλλας και πολλά γκολ) πρέπει να έχεις υπομονή και να το χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό δηλαδή σε πολλά ματς. Πρέπει οι παίχτες να αφομοιώσουν την τακτική και τις κινήσεις στην κάθε θέση κάτι που δεν είναι εύκολο μέσα σε 5 παιχνίδια. Σίγουρα πρέπει να έχεις και το ανάλογο υλικό που εσύ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τακτική θα σου δίνει πάντα πάνω από 55% κατοχή και με πολλές τελικές προσπάθειες. Επίσης θέλει και πολύ τρέξιμο, περίπου σύνολο 120 χιλιομετρα σε κάθε μάτς.
Υπομονή θέλει 4- 5 μήνες και μερικές προσωπικές πινελιές, βέβαια με το πως θέλεις να αναπτύσεται η ομάδα στο γήπεδο, από τα άκρα, από το κέντρο, με μακρινες μπαλιές κ.λ.π.
Εγώ όταν θέλω να παίξω επιθετικά τραβάω τους δύο μέσους από MC σε Wide Mid (και τους δύο attack) και τον κεντρικό μέσο BWM (support). Αντίθετα όταν θέλω να παίξω αμυντικά τους δύο μέσους τους αφήνω MC (defence) και τον μεσαίο τον κάνω Advance Playmaker (Attack). Βέβαια θέλεις να έχεις πολύ καλό εργαλείο στην θέση DMC γιατί ο συγκεκριμένος κάνει όλη την βρώμικη δουλειά. Ο συγκεκριμένος παίχτης πρέπει να έχει σίγουρα τα εξής χαρακτηριστικά: Marking,passing, Technique, Composure, Creativity,Determination, Pace, flair >= 15.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-ypoklinomai στο ότι έχεις καταλάβει την τακτική μου!
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα,

Καλά όλα αυτά αλλά μερικές φορες έχεις τεράστιο πρόβλημα.... Φέτος έχω πάθει μεγάλη ήττα. Έχω Ναυπακτιακό Αστέρα και είμαι στην χρονιά 2012-2013 και είμαι στην Β Εθνική. Αφού ανέβηκα τρένο από την Γ στην Β και με ενεργητικό 76 γκολ στην σεζόν πήγα και έδωσα όλο το χρήμα μου να πάρω καλό ST για να μπορέσω να ανταπεξέλθω στις δυσκολίες της Β κατηγορίας. Η μεταγραφή είναι ο Λάμπρος Χούτος αλλά μέχρι στιγμής έχει βάλει 2 γκολ σε 22 αγωνιστικές (πίκρα μεγάλη). Αποτέλεσμα να είμαι 12ος και να έχω ενεργητικό μόνο 19 γκολ στις 22 αγωνιστικές και το ταμείο να είναι μείον 600.000 ?. Το πρόβλημα είναι πλέον ότι όλοι οι παίχτες είναι poor σε ψυχολογία λόγω τις κατάστασης και ενώ έχω σε όλα τα παιχνίδια 50% με 60% κατοχή και πάνω από 10 τελικές προσπάθειες δεν μπορεί κανείς να βάλει την μπάλα στο τέρμα. Έχουν χάσει τα απίστευτα.
Αν θα γλυτώσω και δεν πάω στην Γ ξανά θα είναι θαύμα.
sostoss
Trialist
Trialist
Posts: 51
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:22 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το μόνο που έχω να πω είναι οτι αύτο το σύστημα είναι εκπληκτικό,έχω δοκιμάσει πολλά άλλα , ακόμα κ αυτά που είναι τα καλύτερα υποτείθεται στα forum της SI.Ενδεικτικα θα αναφέρω οτι με τον Παναθηναικό,χωρίς μεταγραφές έχω 5 συνεχόμενες νίκες στην Ευρώπη 2 ματς με Twente ,2 με Atletiko κ 1 με ιντερ.Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι ο τρόπος που αμύνομαι κ επιτίθομαι στα corners καθως οι deafault οδηγίες έχουν πολλές αδυναμίες
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει δοκιμάσει κανείς την τακτική με το νέο patch 10.3; Περιμένω εντυπώσεις γιατί εγώ δεν την έχω εγκαταστήσει ακόμη.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και γιατί δεν το κάνεις;
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα, τελικά το πέρασα το 10.3 και παρατήρησα τα εξής:
1. Δύσκολα βάζεις γκολ. Οι επιθετικοί που έχω (4) είναι όλοι με att της θέσης πάνω από το 14 αλλά στα 5 πρώτα ματς που το δοκίμασα δεν έχουν σκοράρει καθόλου.(Ναυπακτιακός -Άρης 0-5, Καλλιθέα - Ν.Αστέρας 3-0, Ν.Αστέρας-ΠΑΟ 0-2, Παναιτωλικός Ν.Αστέρας 0-0, ΑΕΚ -Ν.Αστέρας 2-0,). Την προηγούμενη χρονιά είχα 68 γκολ σε όλη την χρονιά με τους ίδιους παίχτες.
2. Δέχεσε εύκολα γκολ ειδικά από μεγαλύτερες ομάδες.
3. Χάνεις εύκολα την κατοχή δηλαδή εχει πάει από το 55% με 60% στο 45% σε όλο το παιχνίδι &
4. Ο πρόεδρος έχει γίνει στριμένος και δεν διαθέτει καθόλου χρήμα για τίποτα (αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί).

Το δοκίμασα χθες χωρίς να το ψάξω και πολύαλλά αυτά τα συμπεράσματα εβγαλα. Βέβαια το Σ/Κ που θα έχω περισσότερο χρόνο θα το ψάξω καλύτερα.
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου φαίνεται πολύ καλό. Θα το δοκιμάσω τώρα αμέσως σε κάτι φιλικά :D
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ φίλε. Thnx.
jimmaras
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat May 31, 2008 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: sheff united
Αγαπημένη Ομάδα: Αrsenal, πας γιαννενα, pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου η τακτικη σου ειναι πολυ αποδοτικη!
Μπραβο καλη δουλεια!
Arsenal the way we do!
WILDCAT
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Fri Apr 09, 2010 8:36 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SiNgLe wrote:Εγγυημένο σύστημα επιτυχίας :
Step 2 : Formation

4-1-3-2

Step 3 : Playing Philosophy

Fluid

Step 4 : Passing Style

Passing - More direct
Creative freedom - More expressive
Closing Down - Press more
Tackling - More Aggressive
Marking - Zonal
Crossing - Default
Roamng - Stick to position

Step 5 : Player Roles

GK,Goalkeeper
DR,Wing back
DL,Wing back
DC,Central defender
DC,Central defender
DMC,Defensive midfielder
MC,Central midfielder
MC,Ball winning midfielder
MC,Central Midfielder
ST,Deep lying forward
ST,Advanced forward

Step 6 : Player duties

GK,defend
DR,automatic
DL,automatic
DC,defend
DC,defend
DMC,defend
MC,attack
MC,support
MC,attack
ST,attack
ST,attack

Step 7 : Starting Strategy

Attacking

Instructions --> Team Instructions --> Advanced :
1.Width : Wide
2.Tempo : Quick

Corners (Left,Right) --> 6 Yard Box
Throw Ins (Left Right) --> Quick
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jimmaras wrote:Φιλε μου η τακτικη σου ειναι πολυ αποδοτικη!
Μπραβο καλη δουλεια!
Θενκς φίλε 8)
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτος 2017 και επιτέλους πρωτάθλημα και απ ευθείας όμιλο στο Τσ.Λ. Επιτέλους είδα και χρήματα στο ταμείο μου (ο λόγος είναι ότι ο μέσος όρος των εισητηρίων είναι περίπου 6000/αγώνα..
Η τακτική φέτος έσπασε όλα τα κοντέρ, 122 γκολ υπέρ με 29 κατά, νίκες 27 ισοπαλίες 2 ήττες 1 (ΟΣΦΠ 5-1). Να δούμε φέτος με καλύτερες προσθήκες τι απόδοση θα έχει. Η τακτική θέλει ένα καλό αριστερό MC γιατί κάνει όλη την δουλεία από την μέση και μπροστά. Τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια.
Επίσης οπωςδήποτε πρέπει να μπακ να μάθουν μέσα από την προπόνηση την κίνηση "to try to get forward whenever possible" γιατί πρέπει να ανεβαινουν και να δίνουν αριθμητικό πλεονέκτημα.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:shock: -ypoklinomai :shock:

Ωραίος ο φίλος.!!
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”