3-6-1 συστημα κατοχης

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο απολιτος ελενχος του παιχνιδιου.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι τροποποιησεις στην τακτικη χροιζονται αναγκαιες.
π.χ. oι wingers-supports μπορουν να γινουν inside forward-attackers
και ετσι εχουμε 3-4-3
οι ρολοι που εχω δοσει συγκεκριμενα στον καθε παιχτη νομιζω οτι κανει το συστημα να λειτουτγει σωστα.
Ζηταω τις αποψεις σας επανω στην τακτικη και πως θα γινει να την ολοκληρωσουμε...
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
nodirips
Amateur
Amateur
Posts: 110
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ανέβασε και κανα screenshot αν σου είναι εύκολο... :wink:
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και καμμιά επεξέγηγηση βρε αδερφέ!
Ετσι ξεροσφύρι?

:D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνωμη φιλε ειμαι καινοιργιος και οχι αριστος χριστης τις τεχνολογιας.
Λιγα λογια για την τακτικη.
Εμενα παντα μου αρεσε μια ομαδα να εχει την κατοχη της μπαλας γιατι μεσα απο αυτο το στοιχιο εχεις τον ελενχο του παιχνιδιου.
Αλλωστε και οι κορυφαιες ομαδες στην ευρωπη παντα επιδιοκουν να εχουν την κατοχη της μπαλας.
Εγω προσπαθησα μεσα απο το καινουργιο fm που μπορεις να δωσεις συγκεκριμενους ρολους στους παιχτες να κανω την τακτικη να δουλεψει και απο χρονια σε χρονια βλεπω τεραστια διαφορα στην ομαδα και βλεπω αυτα που ζηταω δηλαδη κατοχη και πολλα σουτ δικα μου και λιγα του αντιπαλου να γινοντε πραγματικοτητα.
Ζηταω αποψεις επι του θεματος κατοχης και βελτιωση της συγκεκριμενης τακτικης.
Ελπιζω να εγινα απολυτα κατανοητος!
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
User avatar
argy7
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Sun Sep 28, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τη συγκεκριμένη τακτική την έχω δοκιμάσει πολύ πριν την ανεβάσεις και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα. Είναι χάλια... Όπως ισχυρίζεσαι το σύστημα αυτό βοηθά στην κατοχή μπάλας...Για μένα βοηθά στην κατοχή μπάλας της αντίπαλης ομάδος.. Το σύστημα που αποδεδειγμένα, σε μένα πάντα, έχει πετύχει είναι το 4-3-3 με 3 κλασικούς χαφ και 3 κλασικούς επιθετικούς. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να βρω μία τακτική με εξτρέμ ούτως ώστε στη Μπάγερν ξέρω γω, να μπορώ να εκμεταλλευτώ τους Ριμπερί και Ρόμπεν. Ακόμα δεν έχω βρει ένα σύστημα στο οποίο θα είμαι εγώ ο κυρίαρχος(μιλάμε πάντα για σύστημα με εξτρέμ).
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοιτα κατι φιλε, εγω αρχισα να εφαρμοζω την συγκεκριμενη τακτικη στην μπαρτσελονα.
Τα ποσοστα κατοχης περιπου ηταν 60 για μενα κ 40 για τον αντιπαλο.
Εφτανα στα 20-25 σουτ και ο αντιπαλος 10-5.

Τωρα δεν ξερω τι ομαδα ειχες φιλε και τι παιχτες, η συγκεκριμενη τακτικη επειδη ειναι προτοβουλιας θελει παιχτες που να ειναι καλητεροι απο τον αντιπαλο και με συγκεκριμενες ικανοτητες.

Αφου σου αρεσει και εσενα η συγκεκριμενη νοοτροπια ας προσπαθησουμε να την βελτιωσουμε.

Οσο για το συστημα 4-3-3, για εμενα θελει τροποποιηση με 2-dc-defend, 2-full back-defend, 1-dmc-support, 2-mc-support, 2-inside forward-attack, 1-complete forward-attack.Και αν χρησοιμοποιησεις attacking για starting match πιστευω θα παει πολλυ καλα η τακτικη.
Αποψη μου για αφομιωσει μια ομαδα την τακτικη μας πρεπει να την εφαρμωσουμε αρκετες season με σωστες μεταγραφες.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dimiserres wrote:Κοιτα κατι φιλε, εγω αρχισα να εφαρμοζω την συγκεκριμενη τακτικη στην μπαρτσελονα.
Τα ποσοστα κατοχης περιπου ηταν 60 για μενα κ 40 για τον αντιπαλο.
Εφτανα στα 20-25 σουτ και ο αντιπαλος 10-5.

Τωρα δεν ξερω τι ομαδα ειχες φιλε και τι παιχτες, η συγκεκριμενη τακτικη επειδη ειναι προτοβουλιας θελει παιχτες που να ειναι καλητεροι απο τον αντιπαλο και με συγκεκριμενες ικανοτητες.

Αφου σου αρεσει και εσενα η συγκεκριμενη νοοτροπια ας προσπαθησουμε να την βελτιωσουμε.
αμα εχεις παιχτες καλυτερους απο τον αντιπαλο (μπαρτσα,ρεαλ,τσελσι) τοτε αν ξερεις τα στοιχειωδη, οποια τακτικη και να βαλεις τραινο θα πας :-D :-D :-D ......
το θεμα ειναι με παικτες χειροτερους, μεσα απο την σωστη τακτικη για την ομαδα και αξιοποιησης των θετικων του καθε παιχτη σου να τα πας καλα......
(βαλε στον παοκ αυτη τη τακτικη και αμα δεν μαζεψεις πενταρες και τεσσαρες.............)
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαλλον φιλε εσυ πρεπει να μαθεις τα βασικα και ξερεις γιατι??? ενα συστημα ανωτερης τακτικης δεν μπορει να αφομειωθει απο
ομαδα με παιχτες κατωτερης εμβελειας οπως και το ατιθετο συστηματα με λιγες απετησεις αν εφαρμοστουν σε ομαδες με αριστο υλικο δεν θα μπορεσουν να αποδοσουνν τα μεγιστα.
Και θα σου φερω δυο παραδειγματα για να το καταλαβεις. Στον παναθηναικο ο προπονητης του παιζει 4-2-3-1, παιζει...δηλαδη προσπαθει να παιξει το ποδοσφαιρο της μπαρστελονας του ραικαρντ!!Και βλεπεις δεν υπαρχει καν συγκριση και το αναποδο ο ολυμπιακος με τον κετσπαγια επαιζε ποδοσφαιρο στο οποιο δεν θα μπορουσε να παρει τα μεγιστα και αυτο φανηκε απο τα αποτελεσματα που ηταν καταστροφηκα...

Τωρα αυτο που λες για τον παοκ ειναι ακυρο γιατι αυτο το συστημα βασιζετε στην κατοχη αρα οι παιχτες πρεπει να εχουν καλο
passing, εσυ βλεπεις τον παοκ να εχει παιχτες με καλη αυτην την εικανοτητα???
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ασε τα βασικα για αλλους....manager το εχω λιωσει απο το cm3 το 98-99.....αρα κατι λιγα τα ξερω και εγω....τακτικη βαλε οποια θες αλλα αρχισε με 4 πισω ή 2 cb και 2 wb.....
και για να πεις οτι μια τακτικη εχει επιτυχια θα τη δοκιμασεις με mid ή lower table ομαδες....και οχι με τις καλυτερες απο ενα πρωταθλημα....
και σε προκαλω να την δοκιμασεις με μια τετοια ομαδα για 1-2 σεζον και μετα να ποσταρεις αποτελεσματα.....δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις κατι με τετοια τακτικη......σιγουρα πραγματα.....
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dimiserres wrote: Στον παναθηναικο ο προπονητης του παιζει 4-2-3-1, παιζει...δηλαδη προσπαθει να παιξει το ποδοσφαιρο της μπαρστελονας του ραικαρντ!!Και βλεπεις δεν υπαρχει καν συγκριση και το αναποδο ο ολυμπιακος με τον κετσπαγια επαιζε ποδοσφαιρο στο οποιο δεν θα μπορουσε να παρει τα μεγιστα και αυτο φανηκε απο τα αποτελεσματα που ηταν καταστροφηκα...
οι περισσοτερες ομαδες παιζουν 4-2-3-1 ή 4-3-3 ή 4-5-1 που στην ουσια η ιδια νοοτροπια με τροποποιησεις....και ο παο και ο ολυμπιακος και ο παοκ αυτο παιζουν (ισως στην ελλαδα να παιζουν ολοι το ιδιο εκτος απο παο και ολυμπιακο οταν παιζουν εντος ή με μικροτερες ομαδες να παιξουν αραια και που ενα 4-4-2)....
ο ολυμπιακος δηλ. ή ο παοκ ποιο συστημα παιζουν?????ελεος....
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kοιτα φιλε το να παιζει καποιος manager δεν σημενει οτι ξερει απο προπονητικη και απο ποδοσφαιρο και εσυ απο αυτα που μου λες δεν ξερεις τιποτα απο το αθλημα.
Δεν θα κατσω να σου αναλυσω γενικα τι γινετε με τις τακτικες, αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι..
1.λες οτι <<για να πεις οτι μια τακτικη εχει επιτυχια θα τη δοκιμασεις με mid ή lower table ομαδες>> λαθος μεγα λαθος, δηλαδη η τακτικη της μπαρτσελονα δεν εχει επιτυχεια επeιδη ειναι μεγαλη ομαδα??? Οταν θα παρεις ομαδα μικρομεσεα ειsαι αναγκασμενος να μην ζητας πολλα πραγματα και βασικο για να πας καλα να μην τους αφηνεις να εχουν creativite freadom!

Και φυσικα μια τετοια τακτικη δεν μπορει να την παιξει μικρη ομαδα, αφου ζηταει πιχτες με ιδιετερες ικανοτητες, ελπιζω να το καταλαβενεις και να μην λες οτι σου ερχετε στο μυαλο.

Πριν ειπες οτι αν την χρησιμοποιησες στον παοκ θα τρως τεσσαρες εγω σου λεω να την χροισημοποιησεις στον παοκ οταν θα παιζει β εθνικη ελπιζω να καταλαβενεις και να μην παρεξιγησεις και αυτο...

Δηλαδη πιστευης οτι ο ολυμπιακος επι κετσπαγια και επι ζικο επειδη παιζουν 4-5-1 εχουν ιδια νοοτροποια???
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτικη ειναι εξερετικη πρεπει να εφαρμοστει.
-falaina
-falaina
-falaina
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
ivann
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Nov 07, 2006 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εεεε αδελφε η τακτικη ειναι ΑΘΛΙΑ(δεν εχω δει πιο αθλια) σορρυ κιολας αλλα την εφαρμοσα κ με ΑΡΗ κ με μπαρτσα κ πηγαινα σκατα.τρυπια αμυνα κ κακη διαταξη στον χωρο
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξερω γιατι δεν επιασε σε εσενα????????????????/
Αλλα σε εμενα και με το νεο πατσ παει εξερετικα...
Ειναι απο τις καλητερες τακτικες του fm10.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”