4-1-2-1-2 MILAN-PAOK

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη βαρεθηκαμε τα wingers ( -gioupi -gioupi -gioupi )και λογικα αυτη θα ειναι η πιο πετυχημενη διαταξη στο fm2010...

γεια σας και απο εμενα...1ο μου ποστ σε αυτο το φορουμ αν και ασχολουμε με το manager μια 10ετια περιπου....ειπα να ανεβασω και εγω μια δικια μου tactic και με την βοηθεια και τις παρατηρησεις σας να την κανουμε τελεια :-D :-D :-D
λοιπον η τακτικη ειναι 4-1-2-1-2 ρομβος....

Image

δοκιμαστηκε με μιλαν και παοκ με πολυ καλα αποτελεσματα.....

συστατικα που θα χρειαστειτε
500 γρ πολυ δυνατο παιδι -κολωνα για τον ενα απο τους 2 μπροστα (dzeko,musli)
300 γρ ενα πολυ γρηγορο και τεχνιτη περιφεριακο fc (pato, smolarek)
700 γρ δυο πολυ μα πολυ καλους wb προτιμηστε φρεσκους και γρηγορους με ορεξη να ανεβαινουν...πληρωστε και κατι παρανω στην τελικη....πχ srna ansaldi renan filipe)
200 γρ αμυντικους....προτιμηστε ο ενας να ειναι ψηλος και καρδαμωμενος (υπαρχει λογος)
250 γρ σκυλι αμυντικο χαφ
400 γρ δυο mc με εμφαση στην αμυνα ο ενας και ο αλλος να σου κανει παιχνιδι αλλα να μην βαριεται να μαρκαρει
και φυσικα οπως και καθε συνταγη για να πετυχει χρειαζεται και τα μυστικα της.....
το μυστικο εδω ειναι ο επιθετικος χαφαρος οπου κανει παπαδες σε αυτο το συστημα(αν εχετε μεγαλη ομαδα ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ gourcuff η Conceicao ?!?!?!?!?! στον παοκ)
το αλλο το μυστικο ειναι τα settings στα κορνερ με φανταστικα αποτελεσματα...

εκτελεση
ολη τη δουλεια την κανουν τα fb αφου παιζω απο τα ακρα και το ενα το mc που κανει παιχνιδι (στον παοκ δεν ειχα mc δημιουργικο και ετσι επαιζα χωρις playmaker)
ο χαφαρος στο κεντρο θα πρεπει να εχει και πολυ καλο long shot αφου περνει αρκετα......μια παραλαγη που δοκιμασα ηταν να τον βαλω inside forward attack και εβγαινε καθαρα σαν 3ος επιθετικος με αποτελεσμα οι σεντρες απο τα fb ή του περιφερειακου να εχουν περισσοτερη τυχη...

παντα αρχιζω με standard....εαν χανω το κραταω standard και προσπαθω αλλιως να το γυρισω αφου παρατηρησα οτι με standard και εντος και εκτος σκοραρει περισσοτερο και δεχεται λιγοτερα γκολ
προσοχη στο defensive line...εαν δω οτι βγαινουν τετ-α-τετ οι αντιπαλοι το χαμηλωνω μεχρι να σταματησει αυτο...
το καλο αυτης της τακτικης ειναι οι παρα παρα πολλες ευκαιρειες που δημιουργει και το κακο τα πολλα off target shoot ενω οι αντιπαλοι εαν κανουν πολλα σουτ θα ειναι ολα εκτος περιοχης...δοκιμασα πολλα για αυτο αλλα χωρις αποτελεσματα....

εαν δεν σας αρεσει το συστημα κρατηστε τουλαχιστον τα settings για κορνερ γιατι σκοραρω παρα πολυ απο εκει αφου παντα παιρνω τις κεφαλιες ενω δεν δεχομαι καθολου γκολ...(στον δεξι αμυντικο βαζω τον γεροδεμενο που ειπαμε και πριν....)

αποτελεσματα
η τακτικη δοκιμαστηκε 3 χρονια με μιλαν...τον πρωτο χρονο βγηκα 3ος αφου εκανα πολλες δοκιμες στον 1ο γυρο....τα 2 επομενα σηκωσα τα παντα με περιπου 12 βαθμους διαφορα και καλυτερη αμυνα και επιθεση...μονο 2 ηττες...το μονο κακο οι ισσοπαλιες με μικρες ομαδες (πρεπει να διορθωθει αυτο)...τις μεγαλες τις επερνα μεσα εξω
dzeko 26 γκολ 10 ασσιστ
pato 14 γκολ 18 ασσιστ
gourcuff 22 γκολ 20 ασσιστ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pirlo 6 γκολ 12 ασσιστ

δοκιμαστηκε και 2 χρονια με παοκ 1η χρονια 2ος...2η χρονια στα μισα 1ος με 7 βαθμους διαφορα, καλυτερη αμυνα και επιθεση αλλα και πολλα χηναρια με μικρους τους μεγαλους τους πηρα μεσα εξω....
στην πρωτη χρονια....
musli 25 γκολ 6 ασσιστ
smolarek 10 γκολ 16 ασσιστ
conceicao 16 γκολ 12 ασσιστ !!!!!!!!!!!!!!!!
MILAN-PAOK (PAOK, Nov 2010).tac
αυτη λοιπον και η τακτικη απο εμενα...περιμενω παρατηρησεις σας........
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
vasilis9
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Tue Nov 20, 2007 7:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μ θα την δοκιμασω μεσα στν βδομαδα και θα σ στειλω αποτελεσματα και καμια διορθωση..... -foumarw αν χρειαζεται....
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image




τελειωσε και η 2η χρονια με ΠΑΟΚ εκανα το double με 6 χηναρια και καμια ηττα...



το αξιοσημειωτο αυτης της χρονιας ειναι το επιθετικο διδυμο ηταν ο ederson (listed για 1.100.000) της λυων σαν αριστερος striker και ο rivaldo σαν δεξιος :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
και τα πηγανε μια χαρα ....(σε 17 ματς ο ριμπο στα 39, 15 γκολ και 14 ασσιστ)
τους εβαλα για λυση αναγκης, αφου κλαταρε ο μουσλι απο την αρχη της χρονιας και ειχα πουλησει και τον σμολαρεκ,και καθιερωθηκαν.....για επιθετικο χαφ μου ηρθε ο afellay τον ιανουαριο απο psv μονο για 1.000.000 Listed......
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακομα να την δοκιμασει και καποιος αλλος???
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8507
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Πολυ καλη τακτικη αλλα πολυ επιθετικη!Για τα εκτος εδρας παιχνιδια δεν ειναι τοσο καλη αλλα στα εντος νικας ανετα!
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Arkas16 wrote:Πολυ καλη τακτικη αλλα πολυ επιθετικη!Για τα εκτος εδρας παιχνιδια δεν ειναι τοσο καλη αλλα στα εντος νικας ανετα!
δεν θυμαμαι τι mentality εχει η τακτικη που ανεβασα....αλλα καλυτερα οπως εγραψα να αρχιζεις με standard, μεσα - εξω.....γιατι εαν ειναι attacking μπαζει γκολ....
επισης εαν δεις οτι βγαινουν τετ-α-τετ οι αντιπαλοι συχνα ή εχεις αργους αμυντικους ,δοκιμασε να κατεβασεις διαδοχικα το def. line μεχρι να σταματησει να γινεται αυτο.....
mirage
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sat Nov 10, 2007 3:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Den tin paleuw
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου δεν δοκιμασα ακομα την τακτικη αλλα μολις την κατεβασα. Το προβλημα με τα shoot στο FM10 πιστευω οτι ειναι γενικο. Δεν μπαινουν πολλα goal και ας τα κανουν essien xabi alonso και kaka. Τεσπα θα δοκιμασω και θα σου πω. Παρεπιπτοντως πληρης απογοητευση oi wingers φετος.

Την χρησιμοποιησα φιλε μου ωραια δουλευει. εχω καποιες αποριες. τι προπονηση χρησιμοποιεις, αν χρησιμοποιεις opposition instruction, και με το επιθετικο χαφ σε τι ρολους το βαζεις να δουλευει (AMC, Att. Playm κλπ). Επισης παρατηρησα οτι πολυ συχνα τριπανε με καθετες μπαλιες απο τα DC θα πρεπει να ειναι ο ενας me role stopper. πιστευω θα δουλευει καλυτερα.
Image
Τα καπνογόνα παίρνουμε φωτιά...
τα τύμπανα βαράνε δυνατά...
και γω σου τραγουδώ
για σένα μόνο ζω...

Image
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mirage wrote:Φιλε μου δεν δοκιμασα ακομα την τακτικη αλλα μολις την κατεβασα. Το προβλημα με τα shoot στο FM10 πιστευω οτι ειναι γενικο. Δεν μπαινουν πολλα goal και ας τα κανουν essien xabi alonso και kaka. Τεσπα θα δοκιμασω και θα σου πω. Παρεπιπτοντως πληρης απογοητευση oi wingers φετος.

Την χρησιμοποιησα φιλε μου ωραια δουλευει. εχω καποιες αποριες. τι προπονηση χρησιμοποιεις, αν χρησιμοποιεις opposition instruction, και με το επιθετικο χαφ σε τι ρολους το βαζεις να δουλευει (AMC, Att. Playm κλπ). Επισης παρατηρησα οτι πολυ συχνα τριπανε με καθετες μπαλιες απο τα DC θα πρεπει να ειναι ο ενας me role stopper. πιστευω θα δουλευει καλυτερα.
εαν εχεις ρεαλ κανε προπονηση και βαλε τον ροναλντο δεξι επιθετικο......επαιξα μια πολυ γρηγορη σεζον με ρεαλ χωρις μεταγραφες και ο κριστιανο μου βγηκε πρωτος σκορερ με διαφορα......μην τον βαλεις επιθετικο χαφ...θα τον χαραμησεις.....
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mirage wrote: Την χρησιμοποιησα φιλε μου ωραια δουλευει. εχω καποιες αποριες. τι προπονηση χρησιμοποιεις, αν χρησιμοποιεις opposition instruction, και με το επιθετικο χαφ σε τι ρολους το βαζεις να δουλευει (AMC, Att. Playm κλπ). Επισης παρατηρησα οτι πολυ συχνα τριπανε με καθετες μπαλιες απο τα DC θα πρεπει να ειναι ο ενας me role stopper. πιστευω θα δουλευει καλυτερα.
-προπονηση χρησιμοποιω ετοιμο προγραμμα..στην αρχη ειχα το tug's training αλλα μετα εβαλα το fireblast οπου νομιζω εχει καλυτερα αποτελεσματα....
-το επιθετικο χαφακι δουλευει σαν inside forward - support. αμα εχεις καλο κεντρο και αμυνα δοκιμασε τον σαν inside forward - attack....βγαινει σαν 3ος επιθετικος
-Οσο για το mentality ... το ξαναλεω....μεσα - εξω εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα το standard....
-Οpposition instr. δεν ασχολουμε...οτι λεει ο assistant (γιαυτο προσπαθω να εχω καποιον πολυ καλο)
-τελος αυτο που λες για τις καθετες εγω απλα κατεβαζω το def. line ωστε να μην βγαινουν τετ-α-τετ.....για τον stopper δεν το εχω δοκιμασει, αλλα θα το κανω γιατι μου φαινεται καλη ιδεα.....
mirage
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sat Nov 10, 2007 3:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Den tin paleuw
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ovius wrote:
mirage wrote:Φιλε μου δεν δοκιμασα ακομα την τακτικη αλλα μολις την κατεβασα. Το προβλημα με τα shoot στο FM10 πιστευω οτι ειναι γενικο. Δεν μπαινουν πολλα goal και ας τα κανουν essien xabi alonso και kaka. Τεσπα θα δοκιμασω και θα σου πω. Παρεπιπτοντως πληρης απογοητευση oi wingers φετος.

Την χρησιμοποιησα φιλε μου ωραια δουλευει. εχω καποιες αποριες. τι προπονηση χρησιμοποιεις, αν χρησιμοποιεις opposition instruction, και με το επιθετικο χαφ σε τι ρολους το βαζεις να δουλευει (AMC, Att. Playm κλπ). Επισης παρατηρησα οτι πολυ συχνα τριπανε με καθετες μπαλιες απο τα DC θα πρεπει να ειναι ο ενας me role stopper. πιστευω θα δουλευει καλυτερα.
εαν εχεις ρεαλ κανε προπονηση και βαλε τον ροναλντο δεξι επιθετικο......επαιξα μια πολυ γρηγορη σεζον με ρεαλ χωρις μεταγραφες και ο κριστιανο μου βγηκε πρωτος σκορερ με διαφορα......μην τον βαλεις επιθετικο χαφ...θα τον χαραμησεις.....


συμφωνεις για Kaka ως επιθετικο χαφ? κεντρο εχω Essien και Xabi Alonso. Fireblast ε? με ρολους η την γενικη???
Image
Τα καπνογόνα παίρνουμε φωτιά...
τα τύμπανα βαράνε δυνατά...
και γω σου τραγουδώ
για σένα μόνο ζω...

Image
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mirage wrote:
συμφωνεις για Kaka ως επιθετικο χαφ? κεντρο εχω Essien και Xabi Alonso. Fireblast ε? με ρολους η την γενικη???
fireblast με ρολους...νομιζω ειναι λιγο καλυτερο αυτο το προγραμμα απο το tug's...αλλα επιβαλλεται, ασχετως με το προγραμμα που εχεις, pre-season training ενα 20ημερο...

τον κακα εννοειται τον βαζεις στην κορυφη του ρομβου..παιρνει πολλα σουτ απο την γραμμη της μεγαλης περιοχης και σκοραρει αρκετα οπως επισης βγαζει και ασσιστ...τον κριστιανο βαλτον δεξι επιθετικο...σαν αμυντικο χαφ ποιον εχεις????
mirage
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sat Nov 10, 2007 3:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Den tin paleuw
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ovius wrote:
mirage wrote:
συμφωνεις για Kaka ως επιθετικο χαφ? κεντρο εχω Essien και Xabi Alonso. Fireblast ε? με ρολους η την γενικη???
fireblast με ρολους...νομιζω ειναι λιγο καλυτερο αυτο το προγραμμα απο το tug's...αλλα επιβαλλεται, ασχετως με το προγραμμα που εχεις, pre-season training ενα 20ημερο...

τον κακα εννοειται τον βαζεις στην κορυφη του ρομβου..παιρνει πολλα σουτ απο την γραμμη της μεγαλης περιοχης και σκοραρει αρκετα οπως επισης βγαζει και ασσιστ...τον κριστιανο βαλτον δεξι επιθετικο...σαν αμυντικο χαφ ποιον εχεις????


αλλαζω μεταξυ essien lassana diara gago αναλογα με φυσικη κατασταση.
Image
Τα καπνογόνα παίρνουμε φωτιά...
τα τύμπανα βαράνε δυνατά...
και γω σου τραγουδώ
για σένα μόνο ζω...

Image
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου σε 2 αγωνες 2 νικες καλα ξεκινησε αλλα ο αντοιπαλος πολλα ατομα στην αμυνα και μεχρη να βρω χωρο ιδρωνο αλλα καλα παη ευγε
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

elcorto wrote:φιλε μου σε 2 αγωνες 2 νικες καλα ξεκινησε αλλα ο αντοιπαλος πολλα ατομα στην αμυνα και μεχρη να βρω χωρο ιδρωνο αλλα καλα παη ευγε
διαβασε τις οδηγιες για τους παιχτες που χρησιμοποιω και γενικα τις ρυθμισεις.......παντα οπως ειπαμε αρχιζεις με mentality standard....εαν αρχιζει ο αντιπαλος και εχει πολλα ατομα στην αμυνα ανεβασε το σε attacking....αλλα προσοχη παντα στο defensive line γιατι υπαρχει ο κινδυνος για γκολ απο αντεπιθεση...
CHOURDIS
Amateur
Amateur
Posts: 242
Joined: Wed Mar 31, 2010 6:38 pm
Football Manager της ομάδας: Rangers
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η - Porto- Newcastle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αντι για dzeko ποιους μπορω να βαλω???
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”