4-3-3 Double στην Ελλάδα, 4-5-1 Τελικός Europa League!!!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους! Ίσως στο φετινό FM οι τακτικές με wingers να μην είναι της "μόδας" αλλά εγώ δεν μπορώ να φανταστώ την ομάδα μου χωρίς αυτούς -doublekiss . Έτσι μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στις παρακάτω,πολύ αποτελεσματικές τακτικές -traino . "Ζήτω" στις τακτικές με wingers -gioupi λοιπόν και πάμε να τις δούμε.

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω 3 τακτικές μου που χρησιμοποιώ στον ΠΑΟ με μεγάλη επιτυχία σε Ελλάδα και ευρώπη!

Η πρώτη τακτική είναι και η κύρια τακτική που χρησιμοποιώ στο ελληνικό πρωτάθλημα με αποτέλεσμα την πρώτη χρονιά double! Η ομάδα πετυχαίνει αρκετά γκόλ και η άμυνα δύσκολα δέχεται γκόλ.Όπως φαίνεται στην εικόνα παίζουμε με 2 αμυντικά χαφ, το ένα με αμυντικά όσο και επιθετικά καθήκοντα "box to box" και το άλλο ,ο "τρεχαλατζής", "Ball winning" . Ο AMC είναι ο Playmaker της ομάδας. Οργανώνει το παιχνίδι αλλά επίσης μπαίνει στην περιοχή και συνεργάζεται με τον επιθετικό μας σαν δέυτερος επιθετικός. Τον επιθετικό τον έχω "Complete" γιατί θέλω εκτός από το να σκοράρει,(και σκοράρει πολύ), να δημιουργεί φάσεις για τον "AMC και για τον "Box to Box" που μπαίνουν στην περιοχή! Τα wingers τώρα βγάζουν αρκετές σέντρες και κινούνται κυρίως στον "ασβέστη".Τους έχω "support" για να προσέχουν και τα αμυντικά τους καθήκοντα. Τα ακραία μπάκ τα έχω "Full Back" για να μην τρώω πλαγιοκοπήσεις. Οι κεντρικοί αμυντικοί είναι ο ένας με ρόλο "stopper" (δυνατός και ψηλός) και ο άλλος "cover" (καλό "anticipation") για να μην μου περνάνε εύκολα "κάθετες".

Τη δεύτερη τακτική τη χρησιμοποιώ όταν θέλω να γυρίσω αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά ή όταν παίζω με πολύ εύκολη ομάδα, π.χ κύπελο με χαμηλότερης κατηγορίας ομάδα ή και κάποιες ομάδες στην superleague που θεωρούμε ότι είναι εύκολες. Εδώ πιέζουμε ποιό ψηλά με ποιό γρήγορο τέμπο και πάσες. Επίσης οι "full back" γίνονται "wing back" για να ανεβαίνουν και να βοηθούν στην ανάπτυξη της ομάδας περισσότερο.Εγώ πάντως ακόμα και έτσι, αν προηγηθώ την γυρνάω στη "normal", για σιγουριά, γιατί έχω παρατηρήσει ότι τρώω εύκολα φάσεις με την "attack" αφού προηγηθώ στο σκόρ. Η φιλοσοφία μου πάντως είναι ότι ξεκινάω σε όλα τα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος και του κυπέλου με την "normal" και αν χρειαστεί την γυρνάω στην "attack".

Την τρίτη τακτική τώρα τη χρησιμοποιώ στα ευρωπαικά παιχνίδια -papas (εκτός και αν είναι εύκολη ομάδα και παίζουμε στην έδρα μας π.χ "Unirea" όπου εγώ ξεκινάω και με την "normal") ή όταν παίζω εκτός με Ολυμπιακό , Άεκ ή όπου εσείς νομίζεται ότι χρειάζεται και είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι.
Η αλλαγές που έχει αυτή η τακτική είναι φυσικά ότι παίζουμε με "deep defense" "slow tempo" και "short passes" χρησιμοποιούμε "κόφτη" αντί για "Box to Box", και προσπαθούμε να χτυπήσουμε στην κόντρα.

Αυτά τα λίγα -foumarw καλές επιτυχίες σε όσους τις δοκιμάσουν και περιμένω με αγωνία εντυπώσεις!

http://img163.imageshack.us/img163/2117/4231normal.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/1973/4231attack.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/2364/451jv.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by nikpana on Sat Dec 12, 2009 2:18 pm, edited 2 times in total.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σορυ αλλα στα ευρωπαικα ματς δεν μπορω να σταυρωσω βαθμο εκτος..πολυ καλη η νορμαλ γ ελληνικο πρωταθλημα,πολυ καλη η 4-5-1 γ εντος στην Ευρωπη..αλλα οπως ειπα στα εκτος ειμαι γ κλαμματα..αν ειναι θα ποσταρω κ fixtures πιο μετα.. :wink:
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="geol13"]Σορυ αλλα στα ευρωπαικα ματς δεν μπορω να σταυρωσω βαθμο εκτος..πολυ καλη η νορμαλ γ ελληνικο πρωταθλημα,πολυ καλη η 4-5-1 γ εντος στην Ευρωπη..αλλα οπως ειπα στα εκτος ειμαι γ κλαμματα..αν ειναι θα ποσταρω κ fixtures πιο μετα.. :wink:[/q

Φίλε μου παίζει ρόλο και ποιούς παίκτες έχεις, αλλά φυσικά ποιό σημαντικό είναι ποιόν έχεις αντίπαλο! Η 4-5-1 είναι κυρίως για τα παιχνίδια που θέλω να κρατήσω το μηδέν στην άμυνα (όσο αυτό είναι εφικτό στο φετινό μάνατζερ -wall ). Θέλει και λίγη τύχη αλλά και πολλά άλλα, όπως ψυχολογία, καλό τέρμα[b](οπωσδήποτε!!!)[/b] και (καλό) επιθετικό σε φόρμα για να βγαίνει στην κόντρα και να σκοράρει, για να προχωρήσει μία εληνική ομάδα στο τσου λου :drinking: ! Εμένα μου πήγαν όλα πολύ καλά την πρώτη χρονιά. Πήρα αρκετά διπλά σε έδρες όπως της Λυών και άλλες μικρότερου βελληνεκούς (: ! Δυστυχώς δεν έχω το save από εκείνη τη χρονιά για να σου δείξω πόσο καλά πήγα! -traino ! Δοκίμασε και τη νόρμαλ, σε παιχνίδια που θεωρείς ότι μπορείς, στην έδρα του αντιπάλου.
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
Liakos 4
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Fri Apr 25, 2008 5:16 pm
Football Manager της ομάδας: You'll see!!!
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ/ΦΚ ????????
Status: ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΙΔΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΠΑΟΚ, ΠΑΡΤΙΖΑΝ, ΟΦΗ)
Location: Ηρακλειο κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα τρελαθω!Χρησιμοποιω ακριβως τις ιδιες τακτικεςκαι στο δικο μου παιχνιδι (με ΠΑΟΚ) και εχω εξισου καλα αποτελεσματα σε Ελλαδα και Ευρωπη.
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ . . .

Image
Image

Image
Image
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία γιατί μόνο στον ΠΑΟ είχα δοκιμάσει τις τακτικές! Χαίρομαι που πάνε καλά και με άλλες ομάδες -doublekiss !!! Ας μας πει κανείς αν τις έχει δοκιμάσει κανείς και με καλύτερες ευρωπαικές ομάδες :-D
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
kallipo
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Mar 21, 2008 2:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα...

Παίζω αυτό το σύστημα με τη Χετάφε στην Ισπανία...

Τους 2 πλάγιους μπάκ τους βάζω support.
Τους 2 κεντρικους αμυντικούς limited defender.
Τον ένα χαφ cental midfielder-defend και τον άλλο ball winning midfielder.
Τα 2 εξτρεμ ta exw winger-attack.
Τον AMC άλλοτε τον έχω attacking midfielder και άλλοτε advanced playmaker(αναλογα με τον παικτη που βάζω στη συγκεκριμενη θέση).
Ο επιθετικός μου παίζει σαν advanced forward.

Philosophy:rigid
Strategy:attacking
creative freedom:disciplined
Makring:zonal
Τα υπόλοιπα default.

Εντυπώσεις τώρα...
Σε γενικές γραμμές ωφείλω να δηλώσω ικανοποιημένος.Εξάλλου μιλάμε για Ισπανία...
Όμως δεν μου έχει δώσει αυτό το κάτι παραπάνω που αναζητάω...Γκέλες με μικρές ομάδες που μου στοιχίζουν βαθμολογικά αν και συνήθως μιλάμε για σφυροκόπημα...
Για το ροστερ που έχω δεν δικαιολογείται...
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”