Προβλημα με CISSE

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
jokey
Amateur
Amateur
Posts: 124
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:51 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: n.irakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδες βοη8εια!!!....εχω πανα9α κ παιζω 4-5-1 με 2 mc,1 αmc.... τι ρολο ν δωσω στον cisse για να αποδιδει καλύτερα? σκοραρουν ολοι οι αλλοι εκτος απο αυτον...
nickjour23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 18, 2009 11:58 am
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναλογα κ το συστημα.Εγω παιζω 4-1-3-2 και τον χρησιμοποιω ως poacher και την πρωτη χρονια σε 33 εμφανισεις εβαλε 21 γκολ!
Στο 4-5-1 ισως παιζει καλυτερα ως complete forward. :wink:
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Poacher,και να του βγαζουν καθετες οι απο πισω.Εμενα μου σκοραρει ετσι,και ειδα να το λενε και κανα δυο αλλοι εδω μεσα.Και εγω μονο του τον εχω μπροστα
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το ειχα πει και σε ενα αλλο τοπικ...

ακριβως αυτο που λεεϊ ο αποπανω...ετσι αποδιδει καλυτερα...
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να προσθέσω και την δική μου άποψη, και εγώ τον χρησιμοποιώ σαν poacher αλλά πάντα σε σύστημα με δύο επιθετικούς και μέχρι τώρα έχει πολύκαλά αποτελέσματα και αρκετά γκολ
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν παίζει ρόλο τι ρόλο θα του δώσεις,αλλά τι ρόλο θα του δώσεις ώστε να ταιριάζει στο σύστημα..

Αν ο επιτελικός σου μέσος βγάζει κάθετες και τα ακραία χαφ σου συγκλίνουν, βάζεις τον Cisse Poacher και θα σκοράρει συνεχώς

Αν ο επιτελικός σου είναι απλά playmaker και τα ακραία χαφ σου σεντραρουν,τον βάζεις complete forward ,ρόλο που μπορεί να ανταπεξέλθει..

οπότε ανάλογα με το πως παίζεις,αποφασίζεις το ρόλο του..
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μονο Poacher φτουραει το παλικαρι!!
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[diego1960]αφού το μόνο που έχει είναι η ταχύτητα,κατα τα άλλα άμπαλος[/diego1960] :D

οπότε βαλτε τον επιτελικό να κάνει κάθετες και θα σκοράρει άνετα..
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
THE GAFFER
Trialist
Trialist
Posts: 92
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:53 pm
Football Manager της ομάδας: Barca
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd,Omonoia
Location: Κύπρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια εγω παίζω 4-5-1 αλα με τν ζιλμπέρτο κοφτη και 2 κεντρικουσ μέσουσ... Εχω σισσε μόνο μπροστά, poacher, αλλα σπανια μπαινει περιοχή να σκοράρει αλλα βγάζει περισσοττερεσ μπαλιέσ... :?
Τι μπορό να κάνω??
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xμ, ενδιαφερον θεμα.

Εγω τον δοκιμασα complete forward με Λετο-Σαλπιγγιδη σαν χαφ αλλα παροτι λενε οτι θα επρεπε να δουλεψει δεν...
Αντιθετα συμφωνουμε ολοι νομιζω οτι μολις ανεβασα τους Λετο-Πουλσεν(Σαλπι πουλο) και τους εβαλα μαλιστα να κρατανε μπαλα και να κοβουν μεσα(κυριως ο Λετο) και γυρισα τον Σισε σε poacher τοτε εκανε παπαδες βαζωντας 26 γκολ την 1η χρονια.

Το θεμα με τον Σισε ειναι οτι στο Μανατζερ είναι χειροτερος απο την πραγματικοτητα στα τελειωματα. Ή να το πω αλλιως ειναι χειροτερος απο αυτο που βλεπουμε εδω και 2,5 μηνες στον Παναθηναικο. Και σκεφτομαι οτι μηπως παρα το συναισθηματικο δεσιμο ως Παναθηναικο θα αξιζε να τον δωσω για να παρω καποιον με καλυτερο finishing+composure γιατι ειναι λιγο χασογκολης.

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι εχω περιπου 30Μ διαθεσιμα για μεταγραφες απο την 1η κιολας χρονια καθοτι την ψιλοβγαζω με δανεικους απο μεγαλες ομαδες και εχω πουλησει ακριβα κατι παλτα τυπου Γκαμπριελ και Τζιολη και σκεφτομαι και το ενδεχομενο να παρω και 2ο επιθετικο-ονομα.

Δεν ξερω ρε γαμωτο, διλημμα. Απο την μια το 4-2-3-1 παει τελικα καλα αλλα σκεφτομαι μηπως αν τον αλλαζα θα πηγαινε ακομα καλυτερα(χανει αρκετα αν και βαζει και αρκετα, κυριως με μακρυνα σουτ), απο την αλλη να σκασω ενα καρο λεφτα για να γυρισω σε 4-4-2 οταν ποναω αλλου(πχ ο Κατσουρανης δεν αντεχεται αν και εχω εντοπισει τον Kvist απο την Κοπενχαγη) και τελικα φτου απο την αρχη να μαθει η ομαδα το 4-4-2 δεν λεει. Διλληματα... :(
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ μετά από δύο σεζόν στον Παναθηναικό, έχω να πω ότι στο 4-5-1 ο Σισέ αποδίδει τρομερά σαν Poacher με pass into space ως γενική τακτική....απίστευτο ξεπέταγμα και πολύ καλό αριθμό γκολ...σαφώς χάνει σωρεία ευκαιριών αλλά 1-2 σε κάθε ματς θα τα βάλει.
Τον δοκίμασα σε πολλούς άλλους ρόλους, όπως και στο να τον τροφοδοτώ από τα πλάγια αλλά δεν μπορεί....άρα καλύτερα να του μοιράζουν μπάλες ή στον κενό χώρο ή στα πόδια.
Στο 4-4-2 ή σε όποιο άλλο σύστημα με δύο φορ, τουλάχιστον σε μένα, δεν έχει αποδώσει σε καμία περίπτωση και παίζει συνήθως ατομιστικά, σουτάροντας από ότι να ναι θέσεις χωρίς να δίνει μπάλα.
Το μόνο που μένει να δοκιμάσω είναι με ένα δεύτερο φορ που θα του σπάει μπάλες ή θα τον τροφοδοτεί εκείνος ώστε το επιθετικό βάρος να πέφτει πάλι πάνω στον Γάλλο.


Poacher=μονόδρομος
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lord_Marks wrote:Εγώ μετά από δύο σεζόν στον Παναθηναικό, έχω να πω ότι στο 4-5-1 ο Σισέ αποδίδει τρομερά σαν Poacher με pass into space ως γενική τακτική....απίστευτο ξεπέταγμα και πολύ καλό αριθμό γκολ...σαφώς χάνει σωρεία ευκαιριών αλλά 1-2 σε κάθε ματς θα τα βάλει.
τΟ προβλημα ειναι οτι σαν γενικη οδηγια σημαινει πασες στον χωρο για ολους και δεν ειναι ολοι το ιδιο καλοι. Εχω το βαζω αναλογα το πως παει ο αγωνας. Ετσι κι αλλιως, αν δεν πεις ρητα "πασες στα ποδια" τοτε καποιες, οχι ολες, θα του τις πετανε στο χωρο
Poacher=μονόδρομος
+ΑΠΕΙΡΟ
Arxiereas
Amateur
Amateur
Posts: 230
Joined: Wed Dec 16, 2009 4:34 pm
Football Manager της ομάδας: L.A Galaxy
Αγαπημένη Ομάδα: Oympiakos, Man Utd, Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Trequartista δοκίμασε κανείς; Σε 4-5-1 και με Cisse μπροστά παίζει και να ταιριάζει.
Image
Image
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ο Trequartista υποτίθεται ότι κυρίως δημιουργεί και δεν πιέζει καθόλου μπροστά. Νομίζω δε θα ταίριαζε. Σε ένα ματς που τον δοκίμασα άγγιξε το 5.0
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη ο σισε δεν εχει και πολλες εικανοτητες να μας διξει. Δωστε του τον ρολο του αντβανς φορ. και μονο και με αλλα φορ και θα κανει -papas -papas -papas !
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”