Στυλ ποδοσφαιρου-Κατοχη μπαλας

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειμαι λατρεις της μεγαλης κατοχης της μπαλας απο τον αντιπαλο.
Πιστευω ειναι ο καλητερος τροπος παιχνιδιου.
Γιατι απλα ελεχεις τον αγωνα.

Αγαπημενο μου συστημα 3-defenders 6-supports 1-attacker
passing style-shorter
clossing down-press more
starting strategy-standard

Ζηταω αποψεις και ιδεες...
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να γινω, πιο συγκεκριμενος στην τακτικη μου.
Αναφερω πως παιζω.

3-DEFENDERS
2-DC
1-DMC

6-SUPPORTS
2-WBL/R
2-MC
2-AML/R

1-ATTACKER
1-STRIKER

Επισης phylophof-rigid.

Με την συγκεκριμενη τακτικη καταφερνω να εχω την κατοχη της μπαλας
περιπου σε καθε ελληνικο αγωνα 60% με 15 σοουτ.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν καποιον τον ενδιαφερει η κατοχη της μπαλας και οι τροποι και να γινει εφυκτο
ας αναφερει τις σκεψεις.
Η δικη μου αποψη ειναι οτι οταν μια ομαδα εχει στην κατοχη της
την μπαλα παραπανω απο την αντιπαλη ομαδα εχει και τον ελενχο του παιχνιδιου
οπου αυτο συνεπαγετε στο εξεις εμεις εχουμε αρκετε σουτ σχεδον μηδενικα οι αντιπαλοι
αρα με απλη λογικη κια στατιστηκη εχουμε περισοτερες ορθολογικες πιθανοτιτες να νικησουμε.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφέρον ακούγεται. Αν μπορείς, δώσε περισσότερες πληροφορίες. Για παράδειγμα, ποια ομάδα έχεις; Τι μεταγραφές έχεις κάνει; Αν πεις και 11άδα, εντολές σε παίκτες και τι πορεία έχεις μέχρι τώρα, θα είναι ακόμα καλύτερα. :-D
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε aiva
3?6?1.
Tactical Instructions

Player Roles: 3 Defend, 6 Support, 1 Attack
Closing Down: Normal
Passing style: shorter
Tempo: Low
Width: Normal
Time Wasting: Low
Creative Freedom: Defend (Low), Support (Normal), Attack (High)
Counter Attack: No
Play Offside: yes

οι ομαδες μπορουν να ανταπεξελεθουν σε ενα τετοιο συστημα ειναι μονο ομαδες που εχουν παιχτες με τεχνικες και επιθετικες εικανοτητες.Ενα παραδειγμα η μπαρτσα ακομα και τα DC εχουν εξερετικη εικανοτητα στις πασες, πικιε μπουσκετσ μαρκεζ!!!

Φιλε εσυ εχεις δικιμασει ενα τετοιο τροπο παιχνιδιου?
Πιστευω οτι ειναι το ποδοσφαιρο του μελλοντος αλλωστε ποιος μπορει να αμφισβιτισει και τα λογια του ιμπρα-καταμπρα!!
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
slowhand
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:38 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι κι εγώ λάτρης της τακτικής που εξασφαλίζει κατοχή μπάλας κι αφού το συγκεκριμένο σημείο του Forum ευνοεί και τη γενικότερη κουβέντα,θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη φιλοσοφία που βασίζεται στο Ball Possession.
Ανεξάρτητα από τον αντίπαλο,ανέκαθεν προσπαθούσα να διατηρώ υψηλά ποσοστά κατοχής. Συνήθως είχα ομάδες όπως Σεβίλλη, Ρόμα, Ατλέτικο, δηλαδή όχι μικρής δυναμικότητας, εξαιτίας του ότι ήθελα να έχω άμεσα τη δυνατότητα να εφαρμόσω τη φιλοσοφία μου σε υψηλό επίπεδο.
Αυτό που πάντα κάνω, είναι να προσομοιώνω -όσο μου επιτρέπει το παιχνίδι, επιμέρους τακτικές ομάδων που με ελκύουν. Π.χ. την κίνηση στο χώρο, τη σφιχτή άμυνα και κυρίως το pressing και το passing game με πολλές κάθετες. Και φυσικά το νέο Football Manager δίνει τη δυνατότητα αυτή περισσότερο από κάθε άλλη έκδοση!
Οι παρακάτω αναφορές, βασίζονται φυσικά στο αντιπροσωπευτικότερο πρόσφατο παράδειγμα:Η εκπληκτική περσινή χρονιά της Μπάρτσα ενσωμάτωσε σχεδόν τέλεια όλα τα στοιχεία που εξασφαλίζουν και συντριπτικά ποσοστά κατοχής αλλά και αποτελεσματικότητα. Ενδεχομένως να κουράσω λέγοντας πολλά, θεωρώ όμως αυτό το στύλ ποδοσφαίρου το ιδανικό για κατοχή και αποτελεσματικότητα.
-Όπως σε κάθε μεγάλη ομάδα, όλα ξεκινούν από την άμυνα. Η Μπαρτσελόνα στήριξε την επιθετική της φιλοσοφία, σε μία πολύ καλά οργανωμένη "ενεργητική" άμυνα και zone press σε όλες τις γραμμές του γηπέδου. Ακόμα κι όταν χανόταν η κατοχή, οι παίχτες ήξεραν τι πρέπει να κάνουν για να την ανακτήσουν άμεσα. Υπήρχαν αλληλοκαλύψεις και οι γραμμές άμυνας συνέκλιναν πολύ γρήγορα.
-Στην επιθετική του προσέγγιση, ο Guardiola προσπάθησε βασικά να επιτεθεί με τουλάχιστον 5-6 παίχτες. Η κατοχή μπάλας εκφραζόταν με πολλές short πάσες στο χώρο του κέντρου, ώστε σταδιακά να καταλειφθούν οι ζώνες του γηπέδου, αλλά συχνά το παιχνίδι "ανοίγονταν" και στα άκρα. Η διάσπαση της αντίπαλης άμυνας, γινόταν με κάθετες μπαλιές στην αντίπαλη περιοχή, μετά από direct παιχνίδι έξω ή και μέσα σε αυτήν, με τη δημιουργία προοπτικών για "σωστά" σουτ και βέβαια δίνοντας κυρίως στους 3 επιθετικούς τη δυνατότητα να βρεθούν σε θέση ένας-με-έναν με αντίπαλο αμυντικό, πάντα με τη λογική της δημιουργίας φάσεων. Υπήρχαν και σέντρες, αλλά από λογική απόσταση και έμοιαζαν έσχατη επιλογή. Σημαντικότατο κομμάτι ήταν η διαρκής κίνηση των παιχτών στο χώρο, ώστε όποιος έχει τη μπάλα να έχει ταυτόχρονα τουλάχιστον 3 επιλογές για πάσα ή επιθετική ενέργεια. Οι παίχτες λοιπόν δεν κρατούσαν πολύ τη μπάλα- χαρακτηριστικά τα "τρίγωνα" με πάσες μίας ή δύο επαφών-και ταυτόχρονα φρόντιζαν να είναι πάντα έτοιμοι να την υποδεχτούν.Επίσης, μετά την ανάκτηση της κατοχής, το επιθετικό σχέδιο εφαρμοζόταν άμεσα, ανεξάρτητα από το ποιός παίχτης βρισκόταν σε κάποια θέση.
Ο Rinus Michels, προπονητής του Croyff στον Ajax του Total Football όπως και ο Guardiola, απένειμαν πάντα τα εύσημα για το εκπληκτικό παιχνίδι των ομάδων τους,στους παίχτες..Δεν είχαν κι άδικο θα πει κάποιος, σκεπτόμενος τους Croyff,Neeskens,Messi,Xavi κτλ...Σαν "προπονητές" όμως, νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτούμε ότι ίσως είναι οι ιδανικοί μουσικοί σε μία ιδιοφυή συμφωνία..:
-GK:Εδώ ίσως μπορούσε και καλύτερα.Τουλάχιστον είναι γρήγορος με καλή μεταβίβαση...Και Καταλανός..!
-DCs: Δυνατοί και κυρίως γρήγοροι αμυντικοί, για τεχνητό offside, απαραιτήτως καλοί με τη μπάλα στα πόδια.Ο ένας περιοριζόταν κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ ο άλλος (Pique) είχε συχνά συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, είτε "κατεβαίνοντας" (μυθικό το παιχνίδι του στο Stamford Bridge!) με ή χωρίς μπάλα, είτε πιο σπάνια επιχειρώντας κάθετες στο χώρο του κέντρου.
-WBs: Ο χώρος ευθύνης τους ήταν η "γραμμή" αλλά και το ντουμπλάρισμα στην πίεση στο κέντρο.Είχαν κι οι δύο συμμετοχή αμυντικά και επιθετικά στο παιχνίδι, κυρίως όμως ο Daniel Alves, του οποίου η εξαιρετική τεχνική του επέτρεπε να λειτουργεί σαν καθαρό χαφ(και βέβαια να έχει στημένα "φωτιά").
-DM: Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τα χαρακτηριστικά του Toure, έχοντας έναν δυνατό παίχτη μπροστά από τα στόπερς, καλό στην άμυνα 1-1, με άριστη πρώτη πάσα, με μέτρα με τη μπάλα όταν το κέντρο ήταν μπλοκαρισμένο και φυσικά με τη δυνατότητα να κάνει αρκετές κούρσες πρός την αντίπαλη περιοχή, συχνά επιχειρώντας σουτ.
-MCs: Κατά τη γνώμη μου, ένας από τους βασικούς λόγους της επιτυχίας της στρατηγικής του Guardiola. Η αξία των Xavi-Iniesta και τα χαρακτηριστικά τους "παραείναι" γνωστά. Κίνηση με και κυρίως χωρίς τη μπάλα, τεχνική 20++ στο rating του Football Manager, άριστη αντίληψη, κάθετες παντού και πάντα και με κάθε τρόπο..Κάνουν και φραπέ...
-Messi...
-Henry: Ξεκινούσε σχετικά μακρυά από την περιοχή, με στόχο είτε το κέντρο της περιοχής είτε τη δημιουργία από τα πλάγια.
-Eto'o: Η συμμετοχή του στο παιχνίδι ποίκιλλε: έπαιζε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, κινούνταν μέσα στην περιοχή σαν καθαρός φορ, ανέβαινε ψηλά να προσφέρει επιλογές πάσας στο κέντρο και πολύ συχνά "τραβιόταν" στα άκρα, κυρίως εκμεταλλευόμενος τα πρόσόντα του για να παίξει ένας-με-έναν με τον αντίπαλο αμυντικό.Η συζήτηση για τη φετινή διαφοροποίηση με τον Ibrahimovic είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα!
Συνοπτικά, αυτοί θεωρώ ότι ήταν οι ρόλοι των παιχτών. Στο format του Football Manager βέβαια χρειάζεται πειραματισμός για τον ακριβή χαρακτηρισμό της εκάστοτε θέσης.
Η Μπαρτσελόνα πέρσυ κατέκτησε τα πάντα, χωρίς να χρειάζεται ουσιαστικά να αλλάξει ποτέ την επιθετική φιλοσοφία παιχνιδιού της. Ίσως είναι η μόνη ομάδα που το έκανε αυτό. Στον κόσμο του Football Manager, όμως, δεν επιλέγουμε όλοι ανάμεσα στα Top Clubs. Θα υπάρξουν παιχνίδια που η προσέγγιση θα πρέπει να είναι αμυντική, έως και πολύ αμυντική και που ο αντιστοιχος Pique δε θα περνάει το κέντρο! Η έλλειψη ποιότητας στους κεντρικούς χαφ ίσως οδηγήσει σε συχνότερο παιχνίδι από τα πλάγια, οι σέντρες ίσως αυξηθούν, οι αντεπιθέσεις θα προστεθούν στη νοοτροπία, η αμυντική γραμμή θα βαθύνει. Προσωπικά, πάντως, απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο, ανεξάρτητα δυναμικότητας, προσπαθούσα να έχω όσο το δυνατό μεγαλύτερη κατοχή μπάλας, καθώς,εξορισμού, όταν έχεις τη μπάλα και τη χρησιμοποιείς σωστά, τουλάχιστον κινδυνεύεις λιγότερο. Η σωστά καταμερισμένη πίεση σε όλο το γήπεδο, η διαρκής κίνηση των παικτών, η προοπτική για σωστές πάσες έστω και όχι σε πρώτο χρόνο και η ορθολογική εκδήλωση των επιθέσεων, είναι στοιχεία εφαρμόσιμα σε κάθε ομάδα. Θεωρώ, λοιπόν, ότι οι βασικές αρχές κατοχής μπάλας και η αποτελεσματικότητα βρίσκονται στον παραπάνω τρόπο παιχνιδιού με τις απαραίτητες προσαρμογές στη δυναμικότητα του ρόστερ. Ανεξάρτητα της ομάδας την οποία επιλέγουμε όμως, είναι πολύ σημαντική η επιλογή των κατάλληλων παιχτών για τον ρόλο που θέλουμε να έχουν. Πάντα θα υπάρχει κάποιος Xavi ή κάποιος Eto'o των "φτωχών" και βέβαια πάντα θα υπάρχουν αρκετοί αντίπαλοι πιο αδύναμοι από εμάς, για να εφαρμόσουμε επιτυχώς μία επιθετική τακτική κατοχής!
Ίσως κούρασα και ενδεχομένως η ανάλυση να μην βρει άμεση εφαρμογή στα πλαίσια του παιχνιδιού, συνηθίζω όμως να προσομοιώνω πραγματικές τεχνικές στο παιχνίδι-κάτι που λίγο πολύ κάνουμε όλοι...και η συγκεκριμένη θεωρώ ότι αξίζει προσοχής, αφού κι εσύ προτιμάς το ποδόσφαιρο κατοχής...
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μπροβο που μπηκες στον κοπο και εγραψες ολες τις σκεψεις σου για το θεμα.
Καταλαβενω οτι αντιλαμβανεσε πολλα πραγματα στο ποδοσφαιρο γιαυτο ας μπουμε κατευτιαν στο ψητο!!!

Πιστευεις οτι η τακτικη κατοχης χρησοιμοποιητε πιο σωστα με το περσινο συστημα τακτικης η με το φετινο?
Τι διαστασεις πρεπει να εχει το γηπεδο για την καλητερη εφαρμογη των εντολων οπως το press more?
Πιστευεις οτι ολοι οι παιχτες πρεπει να παιζουν short passing και τι πρεπει να ειναι το πλατος αν παιζουνε ολοι με short passing?
Η γραμμη της αμυνας το τεμπο και το πλατος πως πρεπει να ειναι?

Και παμε και στην πραγματικοτητα...
Αποψη μου ο ιμπρα ειναι πιο καλος απο τον ετο, βασικα δεν συγκρινονται.
Ο ιμπρα μπορει να κανει τα παντα ενω ο ετος οχι!
Συμφωνω σε οσα λες για τον τροπο παιχνιδιου της μπαρτσελονα.
Πιστευεις οτι η φιλοσοφια το γκουαρντιολα ειναι αυστηρη? Και αφηνει στους παιχτες του ελευθερια κινησεων?
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
slowhand
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:38 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. Αναφορικά στα τεχνικά : Σχετικά με τη ελευθερία κινήσεων, θεωρώ ότι παρόλο που το σύστημα του Guardiola είναι συμπαγές και χωρίς αμυντικά ψεγάδια, κάτι που θα φοβόταν κανείς σε ένα "επιθετικό" σύστημα, αρκετοί ρόλοι σαφώς κι έχουν ελευθερία κινήσεων, όχι όμως άναρχα, αλλά πάνω στην όλη φιλοσοφία του παιχνιδιού. Για κάθε ατομική ενέργεια του Messi, ο Daniel Alves ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει για να καλύψει το χώρο, όταν ο Eto'o "τραβιέται" στο πλάι, ο Henry θα γίνει καθαρός φορ κτλ... Ο Guardiola σχεδόν κατάφερε τα πάντα μέσα σε μόνο μία χρονιά και κατά τη γνώμη μου του πιστώνεται εξίσου το ίδιο μερίδιο στην επίτυχία με τους παίχτες του.
Επι του πρακτέου, άρχισα σχετικά προσφατα το FM2010 κι ακόμα επεξεργάζομαι την τακτική. Μου φαίνεται όμως ότι προσφέρει περισσότερες δυνατότητες στον τομέα των τακτικών, αν και οι Player Roles χρειάζονται αρκετό πειραματισμό μέχρι να "δέσουν" οι θέσεις και οι ρόλοι μεταξύ τους. Σαφώς, διαφορετικό passing patern θα χρησιμοποιήσεις έχοντας τη Real κι άλλο τη Καβάλα. Νομίζω ότι στο προηγούμενο post σου ανέφερα πως αντιλαμβάνομαι το σύστημα και τις γενικές αρχές του..Η εφαρμογή φυσικά θα διαφέρει...
Σχετικά με το θέμα της σύκρισης Ibra ή Eto'o η συζήτηση είναι μεγάλη. Ο Eto'o έκανε διαφορετικά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σουηδός δεν παίζει πολύ στα άκρα, με αποτέλεσμα η περιοχή να γεμίζει περισσότερο με τον Keita π.χ. παρά με τον Henry...Η Μπαρτσελόνα έβαλε στο παιχνίδι της σίγουρα τεχνική ποιότητα και δύναμη, έχασε κάπως σε έκρηξη στην επίθεση..Η συνέχεια θα δείξει την επιτυχία τη επιλογής.. Όπως και να έχει, η διαφορά τους δε νομίζω ότι είναι 45Μ!! Ο Ibrahimovic για το ύψος του κάνει απίθανα πράγματα με τη μπάλα στα πόδια και είναι σαφώς από τους πληρέστερους σέντερ φορ..Θα παραμείνει όμως, ένα παίχτης ο οποίος έχει δημιουργήσει προβλήματα με αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές σε όποια ομάδα κι αν αγωνίστηκε, κάνοντας γελοιότητες και που προσωπικά δε θυμάμαι ένα μεγάλο παιχνίδι στο C.L. που να έχει σκοράρει........
Καλή συνέχεια
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστευω οτι στο προιγουμενο fm ηταν καλητερα στο θεμα της τακτικης.
Για το φετινο εχω να πω οτι το δημιουργησαν για χρηστες οι οπιοι δεν ξερουν και πολλα απο τακτικη ετσι πολλυ ευκολα μπορεις να δημιουργησεις μια τακτικη.
Αποψη μου στο θεμα ελευθεριας κηνησεων, ο γκουαρντιολα δινει στης τριπλετα της επιθεσης και ισως να ηταν και ενα στοιχειο που εφυγε ο ετο, οπου υστερει στην δημιουργια ενω ο ιμπρα εχει την συγκεκριμενη ικανοτητα σε υψηλο επιπεδο.
Ενω ολοι οι υπολοιποι στην εντεκαδα πιστευω δεν εχουν πολυ ελευθερια κινησεων δηλαδη περιοριζουν τις τεχνικες κινησεις και δινουν εμφαση στις τακτικες κινησεις.
Σε ρωτησα στο θεμα των διαστασεων του γηπεδου, πιστευω οτι για το συγκεκριμενο συστημα πρεπει να ειναι κανονικες γιατι αν ειναι μεγαλο με την εντολη της πιεσης θα εχουμε εντονη κουραση στην ομαδα.

Θεωρω οτι ετο δεν ειναι της κλασης του ιμπρα και αυτο γιατι υστερει στα mental και στα technical ενω ουσιαστηκα το μονο που τον κραταει σε τοσο υψηλο επιπεδο ειναι τα εξερετικα του physical.
Επειδη βλεπω αρκετους αγωνες εθνικων ελπιδων και νεων απο ολες τις περιοχες του κοσμου αντιλαμβανωμε οτι οι εβρωπαιοι εχουν ως προταρχικα στοιχεια σε εναν παιχτη την τεχνικη την δυναμη την ταχυτητα. π.χ κ.ροναλντο, τορες, τζεραρντ, ιμπρα, πικιε, μπαλοτελι, γιοβεντιτσ, ρουνεη. Ειναι μεγαλη συζητηση... το ποδοσφαιρο εχει αλαξη εντελως και οι παιχτες που εχονται ειναι προσαρμοσμενοι σε αυτην την αλλαγη. Λεγαμε προσφατα οτι οποιος δεν ειναι γρηγορος δεν παιζει μπαλα σε υψηλο επιπεδο ομως αυτο ειναι η μιση αληθεια αρα ψεμα!

Υπαρχουν τρεις βασικες επιλογες σε οτι συστημα και να κανουμε στο tempo, closing down, defens line.
Η μπαρτσα νομιζω παιζει tempo-slow, closing down-press more, defens line-up
Eσυ πως το βλεπεις?
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
slowhand
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:38 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. Ενδιαφέρουσα η κουβέντα..Στο θέμα σύγκρισης των δύο επιθετικών δεν διάλεξα κάποιον.Απλά επισήμανα τη διαφοροποίηση του τρόπου παιχνιδιού τους..Σχετικά με τον Eto'ο, καλά physical έχουν πολλοί έγχρωμοι επιθετικοί και αρκετούς αυτό και μόνο τους κρατά σε υψηλό επίπεδο..Ο καμερουνέζος έχει κι άλλα στοιχεία προφανώς...Το γεγονός είναι ότι οι μεγάλες ομάδες ψάχνουν για επιθετικούς με συγκεκριμένα στοιχεία, είναι αποτέλεσμα της φύσης του ποδοσφαίρου σήμερα, όπως σωστά είπες και το πόσο απαιτητικό έχει γίνει στον τομέα της φυσικής κατάστασης...
Εδώ ακριβώς βέβαια έρχεται και η εξαιρετική περσινή πορεία της Μπάρτσα, η οποία έδειξε ένα θεαματικό και συνάμα αποτελεσματικό τρόπο παιχνιδιού.
Επί του πρακτέου, νομίζω ότι η τακτική σου προσέγγιση είναι σε σωστό δρόμο κι όντως, αν και irl το Camp Nou είναι ένα αχανές γήπεδο, στο FM ένα normal pitch μοιάζει περισσότερο προσιτό. .Θα μπορούσα να σου δώσω ασφαλέστερη γνώμη, αν μου έλεγες του υλικό που έχεις..
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ηθελα να μου πεις πως θα μπορουσαμε να κανουμε μια τετοια τακτικη στην φετινη μπαρτσα?
Θα ξεκοινησω καινουργιο game αυριο και θα ηταν ωραιο να ανταλαξουμε αποψεις για να χρησοιμοποιηθη το παλιο η το καινουργιο συστημα τακτικης τους ρολους παιχτων την προπονηση...

Ελπιζω στην βοηθεια σου γιατι διχνεις να ξερεις πολλα!!!
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια αναφερετε, τροπους με τους οποιους καταφερνουμε να εχουμε την κατοχη της μπαλας, στο φετινο fm10.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα παιδια.Πολυ καλο το ποστ μπορω να πω.Τωρα πια ειναι η αποψη μου πανω στο θεμα.Η αληθεια ειναι οτι κ γω εχω την μπαρτσελονα σε ενα σειβ (καινουργιο) και μπορω να πω πως δεν εχω καταφερει να πεξω οπως πεζει στην πραγματικοτητα,δηλδη πολλες πασες,κατοχη και την καταληλη στιγμη μια καθετη μπαλια κ γκολ.Πιστευω πως ενας πολυ καλος τροπος για να εχεις κατοχη ειναι να εχεις αρκετους supports παιχτες ομως στην μπαρτσα δεν μπορεις να το κανεις αυτο..πχ ειναι αμαρτια τον μεσσι-ανρι-ινιεστα-ιμπα να τους εχεις σε support rule.Αυτοι οι 4 σιγουρα θα πανε σε attack duty.Οποτε για support μενουν οι τσαβι και ισως οι αλβες και αμπινταλ (αναλογως το παλικαρι που θα την κοουτσαρη την ομαδα ετσι...)Εχω προσπαθησει να κανω την κατοχη της ομαδας ιδια με αυτην της πραγματηκοτιτας,δηλαδη σε καθε ματς 60-70% possesion απο τo touch instructions αλλα δεν τα εχω καταφερει τοσο καλα οσο θα επρεπε :? παντως ειναι γεγονος οτι στην μπαρτσα ολη η ομαδα συμβαλει στο να υπαρχει τετοια τεραστια κατοχη μπαλας και οχι μονο οι μεσο-επιθετικοι.Πραγματικα και γω θελω ετσι αν ξερει καποιος που την εχει ψαξει την δουλεια να μας πει για το πως θα δημιουργησουμε μια ομαδα (προκειμενη περιπτωση μπαρτα) η οποια σε καθε αγωνα θα εχει πανω απο 60% την κατοχη της μπαλας...ευχαριστω
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”