Άμυνα σουρωτήρι

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
mourinio13
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Tue Jul 31, 2007 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά δεν πάει άλλο με την άμυνα.Ξεκινάω με ΠΑΟ αγοράζω καλούς παίχτες και δεν μπορώ να κερδίσω παιχνίδι.Ακόμα και με τις μικρές κάνω σε όλο τον αγώνα ευκαιρίες και με 4-5 σουτ μου βάζουν 2 γκολ.Τα παρατάω και πάω στην Μπιλμπάο,Φιορεντίνα και τώρα στον Άρη και πάλι τα ίδια.Έχω δοκιμάσει 10 συστήματα και δικά μου και έτοιμα από το site και δεν γίνεται τίποτα.Είμαι και στην εθνική ομάδα και με το ίδιο σύστημα κερδίζω την Αγγλία εντός και ισοπαλία εκτός και δεν μπορώ να κερδίσω τον Ατρόμητο?Τι άλλο να κάνω?Αν θέλει κάποιος ας με βοηθήσει.
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν δικαιολογείς το όνομά σου πάντως φίλε mourinio (mourinho γράφεται) :-D

Στα σοβαρά τώρα, αυτή ακριβώς είναι η μαγεία του FM. Με το να πάρεις καλούς παίκτες και να τους πείς "μπείτε μέσα και παίξτε" δεν καταφέρνεις τίποτα. Χρειάζεται αναλυτική μελέτη του αντιπάλου, τα δυνατά του σημεία, οι επικίνδυνοι παίκτες του, ο τρόπος που παίζει κλπ για να μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις. Και κυρίως παίζουν ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ οι opposition instruction και οι individual player instructions.
Βέβαια είναι αλήθεια ότι στο FM10 όπως και στα προηγούμενα είναι αρκετά δύσκολο να κρατήσεις το "0" στην άμυνα. Όμως παίζοντας προσεκτικά και παρακολουθώντας τα στιγμιότυπα του αγώνα (extended πάντα) μπορείς να διαπιστώσεις ποιά είναι τα ατού του αντιπάλου και να τα εξουδετερώσεις.
Εγώ, παίζοντας με σχετικά μικρές ομάδες (πχ Αστέρας, Εργοτέλης..) καταφέρνω να πάρω αρκετά καλά αποτελέσματα στηριζόμενος στην άμυνα. Όχι ότι δεν χάνω φυσικά αλλά ακόμα και οι μεγάλες ομάδες συνήθως φτύνουν αίμα για να με κερδίσουν.
Μηχανολόγος Μηχανικός
Poloman
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Mon Jan 05, 2009 10:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω για παναθηναικο,πληρωσα σε 2 χρονιες 25 εκατομμυρια,και πηρα δυο αμιντικαρες,εβαλα τον εναν,BPD και stopper,και τον αλλον central-cover,και η ομαδα απλα πεταει....
4-4-2 ή 4-5-1 τα συστηματα...
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8500
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Βασικα δεν φτες εσυ παρε ενα τερμα με ολα σου τα λεφτα και εισαι ενταξει!
Αν κανουν λιγες φασεις οι αντιπαλοι ισως να φταιει η αμυνα ισως να φταει και η κακη αναπτυξη παντως παρε τερμα και θα σε ενταξει
User avatar
basinas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Status: Λιώνοντας το FM 2020
Location: Peraia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παντως ο φιλος που ανοιξε το τοπικ εχει εν μερει δικιο.Το παιχνιδι εχει γινει πιο δυσκολο απο την αποψη οτι τρως πιο ευκολα γκολ απο οτι βαζεις,ανεξαρτητως ομαδας που εχεις.
Poloman
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Mon Jan 05, 2009 10:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλως θελει πιο πολυ,και διαρκες ψαξιμο φετος,δεν μπορεις να επαναπαφτεις σε μια τακτικη...
User avatar
mourinio13
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Tue Jul 31, 2007 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ δεν είπα να μην χάνω παιχνίδια αλλά σε μερικά παιχνίδια ενώ παίζω πολύ καλύτερα δέχομαι για πλάκα γκολ.Συμφωνώ με τον φίλο που λέει ότι στο φετινό fm θέλει περισότερο ψάξιμο στην τακτική.Από επίθεση καλά τα πάω η καταραμένη η άμυνα θέλει λίγο δουλειά.
nikosd
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 261
Joined: Mon Oct 09, 2006 12:06 am
Football Manager της ομάδας: Sporting Lisbon
Αγαπημένη Ομάδα: Peterborough
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μιας και μιλατε για αμυντικα προβληματα να σας πω και το δικο μου.. Τρωω κατ 75% τα γκολ απο σεντρες που οι αμυντικοι μου κοιτανε σαν ηλιθιοι τους παικτες που πεταγονται και τα γραφουν... Εχετε να προτεινετε καποια λυση εκτος της αποκτησης καλυτερων αμυντικων(γιατι δεν εχω λεφτα και αυτη τη στιγμη εχω αρκετα καλους για την κατηγορια--β εθνικη)
johny-P
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3466
Joined: Tue Jul 15, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: Ν/Α
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός - Barca
Status: Του κίτσου η μάνα.
Location: Μαλαισία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην city και με αμυντικούς κιελίνι τουρε έτρωγα γκολ από κάτι μυρωδιές και εγώ δεν μπορούσα να βάλω με τίποτα.

περνάνε οι κάθετες με το τσουβάλι και ας έχω δοκιμάσει 500 τρόπους παιχνιδιού.

άσε που ότι σουτ κάνανε πήγαινε μέσα.

βασικά πιστεύω πως οι αμυντικοί πρέπει να παίζουν αρκετό καιρό μαζί για να δέσουν.σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα μετά από χίλια δύο που δοκίμασα.
User avatar
basinas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Mon May 05, 2003 11:00 pm
Status: Λιώνοντας το FM 2020
Location: Peraia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορει τωρα με το νεο patch να διορθωθει καπως το προβλημα.
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε να παίξεις με 3 πίσω.
Δοκίμασε εναν αμυντικό κάβερ και έναν στόπερ.
Δοκίμασε man marking αν έπαιζες ζώνη, και το αντίθετο.
Δοκίμασε να μειώσεις το μεντάλιτι των αμυντικών.
Δοκίμασε να παίξεις με ανκορμαν.
johny-P
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3466
Joined: Tue Jul 15, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: Ν/Α
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός - Barca
Status: Του κίτσου η μάνα.
Location: Μαλαισία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Δοκίμασε να παίξεις με 3 πίσω.
Δοκίμασε εναν αμυντικό κάβερ και έναν στόπερ.
Δοκίμασε man marking αν έπαιζες ζώνη, και το αντίθετο.
Δοκίμασε να μειώσεις το μεντάλιτι των αμυντικών.
Δοκίμασε να παίξεις με ανκορμαν.

το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είμαι με 3 στόπερ.να παίξω στην μπαρτσα με 3 στόπερ λίγο κουλό είναι.
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικα οι αμυντικοι θελουν λιγο καιρο για να δεσουν (κανα 4-5 μηνες)

βγαλε το tight marking απο τα dc και μειωσε το closing down (καπου αναμεσα σε kown half και own area)

εμενα αυτο με εσωσε


επισης βρες τερματοφυλακα με μεγαλο acceleration για να βγαινει κ να καθαριζει πισω απο την αμυνα (πχ Benaglio -doublekiss )
Last edited by OtiNaNAi on Thu Dec 17, 2009 7:13 pm, edited 1 time in total.
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

johny-P wrote:στην city και με αμυντικούς κιελίνι τουρε έτρωγα γκολ από κάτι μυρωδιές και εγώ δεν μπορούσα να βάλω με τίποτα.

περνάνε οι κάθετες με το τσουβάλι και ας έχω δοκιμάσει 500 τρόπους παιχνιδιού.

άσε που ότι σουτ κάνανε πήγαινε μέσα.

βασικά πιστεύω πως οι αμυντικοί πρέπει να παίζουν αρκετό καιρό μαζί για να δέσουν.σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα μετά από χίλια δύο που δοκίμασα.
Θέλει προσοχή στα personal instructions... ασε strategy rigid, βαριά balanced, μην τικάρεις το press more, γιατί το μεντάλιτι όλων των παικτών είναι υψηλό και πρεσάρουν ψηλά και έτσι τους βγαίνουν παίκτες στην πλάτη... βασικά κοίτα οι δύο ακραίοι αμυντικοί σου να έχουν μάξ μεντάλιτι στο κέντρο δλδ νορμάλ και πρέσσινγκ μάξ στο κέντρο δλδ own half... όπως επίσης οι δύο στόπερ να έχουν μεντάλιτι μαξ κάποια κλικ κάτω απ΄το νορμαλ και πρέσσινγκ own area!
johny-P
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3466
Joined: Tue Jul 15, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: Ν/Α
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός - Barca
Status: Του κίτσου η μάνα.
Location: Μαλαισία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.μάλλον το press more είναι αυτό που με καίει.πρεσάρουν ψηλά με αποτέλεσμα να τρώω κάθετες.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”