Πιεση σε μικροτερο αντιπαλο

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω μια ερωτηση εδω και αρκετα ΦΜ

Εστω οτι εισαι ας πουμε Χ με μικροτερη ομαδα στο 60' για πειτε τι κανετε για να την πιεσετε και να βγαλετε φασεις(γιατι εχω παρατηρησει γενικα οτι οι μικρες ομαδες ευκολα σου κρατανε το 0-0 ή το 1-1)
Και δεν μιλαω για το να παιξεις wider ή το ανεβασεις τα ακραια μπακ. Αυτα τα ψιλοκανουν ολοι. ή μαλλον πειτε γενικα τι κανετε εσεις και θα εντοπισω εγω κατι που δεν εχω σκεφτει
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Πλέον είναι must η χρησιμοποίηση των touchline instructions κατά τη διάρκεια του αγώνα. Εκεί έχει πολλές τέτοιες επιλογές (όπως το push higher up, το get ball forward, το take more risks και άλλα, που μαζί με την αλλαγή του mentality βοηθάνε στο να σκοράρεις πιο εύκολα).
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θενξ, βρισκω τα touchline πολυ χρησιμα και αυτα επαιζα αλλα διαβασα το αρθρο στο αντιστοιχο τοπικ...δεν ειχα παρει πρεφα οτι ΔΕΝ κανουν override οτι εχεις τικαρει. Αυτο πιστευω μου ανοιξε τα ματια κυριως για το τι ΔΕΝ περναει απο τα touchline

ΥΓ. Δηλαδη αν καταλαβα καλα απο το αντιστοιχο τοπικ...συμφερει στην ουσια τα team instructions να τα εχουμε στο default και να παιζουμε με τα touchline?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ακριβώς, συμφέρει να φτιάχνεις την τακτική σου μέσω creator χωρίς να πειράζεις τα instructions μετά για να τα αλλάζεις την ώρα του αγώνα..
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”