ΑΜC σε 4-2-3-1

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω μια κρισιμη απορια.
Εδωσα πολλα λεφτα για να παρω τον Arango, τον Κολομβιανο AMC(καθαρο amc).
Ειχα δει οτι πχ με τον Νινη ειχα προβλημα στο γκολ γιατι στο 4-2-3-1 το 10αρι πρεπει να σκοραρει.
Τι προβλημα εχω...ειναι ενας καλος αλλα οχι εξαιρετικος επιτελικος passing 16, creativity 16, teamwork 12 και ενας αρκετα καλος σκορερ για τη θεση του finishing 18, composure 18, long shots 18 αλλα με τιποτα επιθετικος κατοι ειναι σχετικα αργος

Τον εχω attacking midfielder ρολο αλλα δεν αποδιδει πολυ καλα περα απο καποια μακρυνα σουτ. Σκεφτομαι λοιπον, αξιζει να τον δοκιμασω inside forward ή να τον πουλησω να παρω καποιον πολυ καλο δημιουργικα παικτη? Και το TQ σκεφτηκα αλλα η αληθεια ειναι οτι και παλι ο TQ παιζει πρωτα για τους αλλους και νιωθω οτι θα χαραμισω τα καλα του επιθετικα στοιχεια
perino
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το ίδιο σύστημα στη συγκεκριμένη θέση χρησιμοποιώ πιο "επιθετικούς" παίκτες, ως και καθάρά φορ με καλό passing. Π.χ. τις τελευταίες 3 σεζόν έχω χρησιμοποιήσει Neymar και Guilllherme και, ενώ δεν δίνουν τόσες πολλές ασίστ (ο δεύτερος δίνει μάλλον), σκοράρουν σε ικανοποιητικό βαθμό (κάπου στα 15 γκολ τη χρονιά, με τον επιθετικό να βάζει τα διπλάσια περίπου).

Με αυτό τον τρόπο όμως πρέπει να έχεις εξασφαλίσει δύο σκυλιά στο κέντρο, αλλιώς πιστεύω θα υπάρχει πρόβλημα ισορροπίας (εγώ π.χ έχω βάλει στα χαφ Moussa Sissoko και ο δεύτερος αλλάζει μεταξύ Dudu Cearense και Γ. Παπαδόπουλου).

Αν δοκίμαζες να βάλεις το 10αρι Advanced Playmaker και ένας από τους διπλανούς του Inside Forward; Νομίζω (αν έχεις ΠΑΟ όπως κατάλαβα) ότι ο Leto μπορεί να παίξει έτσι.

Πες μου αποτελέσματα αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο.
Image

ΕΟΡ για μια ζωή! Πάλι με χρόνια με καιρούς...
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προς το παρον με τον συγκεκριμενο φαινεται να δουλευει αρκετα καλα το Inside Forward.
Σκοραρει αρκετα πλεον και μεσα απο την περιοχη και το παιχνιδι το κανουν οι 2 ακραιοι και το ενα απο τα 2 χαφ

ΥΓ. Ασχετο αλλα στο ΤΤ λεει οτι ο box-to-box παει να εξαφανιστει. Την παλευει?Δλδ Τζεραρντ-Λαμπαρντ τι ειναι?
Εγω εχω ενα απο τα δυο κεντρικα χαφ ετσι και κανει παπαδες(τον Lucas, δανεικο γιατι κανει και 13,5Μ)
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”