Απεναντι στα τοπ-15 κλαμπς της ευρωπης (?)

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απορία:...απεναντι στα τοπ-15 κλαμπς της ευρωπης, πως προσαρμοζουμε την τακτική μας, για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες για καλό αποτέλεσμα?

Πιο συγκεκριμένα, πρώτη χρονιά, πέρασα από προκριματικά τις Νιναμό Μόσχας,Σιβασπορ και στον όμιλο είμαι απέναντι στις Λιβερπουλ,Ρέιντζερς,Ντέμπρετσεν.

Το ρόστερ είναι αυτό:

Image

Στην Ελλάδα δεν θα υπάρχει πρόβλημα... :D
Ενώ από προπόνηση και προπονητικό τιμ είναι οκ:

Image

Υπάρχουν από μέρους μου οι γνώσεις πάνω στο παιχνίδι για αυτό και το θέμα είναι συγκεκριμένο... μην το ψοφήσουμε :D
Η ερώτηση είναι πως κάνω την υπέρβαση, δηλαδή πως αποκτώ καλύτερες πιθανότητες με την τακτική μου ότν βρεθω αντιμέτωπος με κάποια από τις κορυφαίες 15 ομάδες, στην φάση των 16 και μετα. δεκτές όλες οι απόψεις, thanks
Luca Toni
Coach
Coach
Posts: 2519
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:24 pm
Football Manager της ομάδας: δεν προλαβαίνω να παίξω....
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Barcelona,Lazio
Location: mind@budapest... body@γαλατσάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
γεμάτο Έλληνες το ρόστερ πανάθεμα σε :P :P
User avatar
Adriano_10
Backup
Backup
Posts: 809
Joined: Fri Sep 21, 2007 10:24 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος, Tottehnam
Location: Noord-Holland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

παιξε ενα 5-3-2 αν θες την γνωμη μου...
με 3 cb , 2wbl/r ,1dm,2mc,2fc
βαλε 2 γρηγορους μπροστα...
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Off Topic:
γεμάτο Έλληνες το ρόστερ πανάθεμα σε
Καλά εσύ το ψόφησες το θέμα με τη μια :D
πάντως δεν το βλέπω μεγάλο πρόβλημα, αφου θα δέσει μέσα σε μερικούς μήνες το ρόστερ. Εχει αρκετη ποιοτητα για να περάσω από τον όμιλο μέχρι τότε...και για να σπέρνω εντός εκτός στην Ελλάδα
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιξε ενα 5-3-2 αν θες την γνωμη μου...
με 3 cb , 2wbl/r ,1dm,2mc,2fc
βαλε 2 γρηγορους μπροστα...
Ναι οκ ολη η ενδεκαδα και οι stradsgaard,sow εχουν acceleration >=16. μπορω να πιέζω ψηλα επίσης. Με 5-3-2 εννοεις οτι πυαρχουν καλυτερες πιθανοτητες αλλα παίζοντας με αντεπιθέσεις σωστά?
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κυριως με αντεπιθεσεις.
Δεν υπαρχουν πολλες ελπιδες να χτυπησεις αυτες τις ομαδες στα ισα απο τωρα.
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να εδώ ο πρώτος αγώνας του ομίλου που μόλις έπαιξα, και που είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο. Δεν μιλάω για τέτοιες ομάδες:

Image

Το θέμα είναι από ατλέτικο και πάνω που έχεις να αντιμετωπισεις πχ μαξι-αγκουέρο-φορλάν κλπ

Εχετε δίκιο για τις αντεπιθέσεις αλλά δεν είναι αρκετές απέναντι σε τέοιες ομάδες και παίκτες(οκ δεν το εχω δοκιμάσει)

Παιζω push higher up και τουλάχιστον control ρυθμό ακομη και σε αυτους τους αγωνες και τους περιοριζω με την επιθετικοτητα μου. Αν τους περιμένεις είναι καλύτερα? Μπορώ να πω ότι δεινοπαθούν στην έδρα μου ακόμη και οι μεγάλες ομάδες με αυτό το ρόστερ(φτιάχνω ομάδες γρήγορες) και με αυτή την τακτική αλλά εκτός έδρας?

Αν πάρεις αποτέλεσμα εκτος έδρας μπορείς να περάσεις...εσεις είχατε επιτυχίες με 5-3-2 και αντεπιθέσεις? :wink:
User avatar
Adriano_10
Backup
Backup
Posts: 809
Joined: Fri Sep 21, 2007 10:24 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος, Tottehnam
Location: Noord-Holland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Spoiler: show
Image
4-3-3
ειχα εντεκαδα στους αγωνες με ιντερ μεσα,porto μεσα-εξω...gk vilar,dr sitaridis,dl spyropoulos,dc otamendi,dc mongongu,dm sandro,mc katsour,mc van der vaart,amr salvio,aml,mouche, st cisse

και με barca μεσα εξω και ιντερ εξω με 5-3-2 αυτο που σου ειπα παραπανω....

gk vilar,wbr sitaridis,wbl spyropoulos,dc otamendi,dc burdisso,dc mongongu,dm simao,mc sandro,mc van der vaart,fc mouche, st cisse
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο δρόμος για τους 16 παραμένει ανοικτός:
Spoiler: show
Image
Συνήθως στους εκτός έδρας αγώνες ευρώπη παίζω με Καρα αντί του Λέτο και ακόμη και γκάμπριελ όταν έχω amr-εχω δει διαφορα.
Spoiler: show
Image
Κατάλαβα,κάτσε να το "ρίξω" μέσα στο Ανφιλντ το συστηματάκι και επιστρέφω με αναλυτικά σκρινσότ
zilberosilva13
Amateur
Amateur
Posts: 125
Joined: Mon Nov 16, 2009 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos, Tottenham Hotsp
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι εντάξει,..κι ενώ στην Ελλάδα σπέρνει η ομάδα και έχει ήδη 7στα7:
Spoiler: show
Image
Για το Ανφιλντ με οτι σημαινε ο αγωνας, ετοιμασα όσο μπορουσα το 5-3-2(βασικά το τυπικο σύστημα και στην εξέλιξη του αγώνα καποιες αλλαγες σε ινστρακτιονς):
Spoiler: show
Image
Και πράγματι...:

Image

Spoiler: show
Image


Σιγουρα στους 16 με 5-3-2 εκτος -gioupi

Spoiler: show
Image
Liakos 4
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Fri Apr 25, 2008 5:16 pm
Football Manager της ομάδας: You'll see!!!
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ/ΦΚ ????????
Status: ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΙΔΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΠΑΟΚ, ΠΑΡΤΙΖΑΝ, ΟΦΗ)
Location: Ηρακλειο κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευτυχως βρηκα μια τακτικη.5-3-2 και τα μυαλα στα καγκελα.Εχω ΠΑΟΚ και εχω κληρωθει για τους 16 με Αρσεναλ.Θα το δοκιμασω σιγουρα.
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ . . .

Image
Image

Image
Image
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zilberosilva13 wrote:Ναι εντάξει,..κι ενώ στην Ελλάδα σπέρνει η ομάδα και έχει ήδη 7στα7:
Spoiler: show
Image
Για το Ανφιλντ με οτι σημαινε ο αγωνας, ετοιμασα όσο μπορουσα το 5-3-2(βασικά το τυπικο σύστημα και στην εξέλιξη του αγώνα καποιες αλλαγες σε ινστρακτιονς):
Spoiler: show
Image
Και πράγματι...:

Image

Spoiler: show
Image


Σιγουρα στους 16 με 5-3-2 εκτος -gioupi

Spoiler: show
Image

ωραιος! 8)

βασικα με Ιντερ που παιζω..οταν πιεζω πολυ μικρες ομαδες μου
αλλαζουν το συστημα σε αυτο που λες με ακριβως αυτη την διαταξη..5 ολοι στην ευθεια
οπως και οι 3 του κεντρου...

κανω φασεις (παιζω με 442 ρομβο) δυσκολα και μονο λογο λογο ατομικης διαφορας γινετε οτι γινετε...

αν ομως ανοιγω το παιχνιδι στο πλαι και να παιξω απο κει με winger κατι κινειτε..


ομως αυτο δεν εχω δει να το κανουν οι αντιπαλοι προπονητες στο παιχνιδι(να ανοιγουν την ομαδα και να ριχνουν βαρος στο πλαι (εκτος αν αυτο παιζουν απο την αρχη)...
ενω στην πραγματικοτητα θα το εκανε ακομα και β εθνικης..

οποτε νομιζω οτι η υποδειξη για το συστημα σου ειναι σωστη και με βαση τα αποτελεσμα που δειχνης!
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
User avatar
ntamplouxos13
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Tue Mar 23, 2010 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: PAO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Toni, παιζοντας με το 5-3-2 απεναντι σε δυσκολους αντιπαλους, και χωρις το fmscout, προχωραω καθε φορα στην ευρώπη:
Spoiler: show
Image
Αλλα, για παραδειγμα απεναντι στην Ιντερ...η οποια παιζει με AMC τον Σναιντερ:
Spoiler: show
Image
πριν ξεκινησει ο αγωνας βαζω σαν αμυντικο χαφ τον Ζιλμπερτο με man marking στον Σναιντερ:
Spoiler: show
Image
Οπως λες, παιζω μονο exploit the midle αφου δεν εχω ακραιους και επομενως δεν παιζω play narrower. To αφηνω normal, οχι wider.
Τωρα απο τα ακρα η Ιντερ πχ απο αριστερα εχει να αντιμετωπισει αν παιξει απο εκει Τζαβελλα και Καντε. Και αν οι στοπερ σου ειναι καλοι στο ψηλο παιχνιδι καθαριζουν τις σεντρες. Οι δυο επιθετικοι μπροστα ειναι οτι πρεπει στην κοντρα(counter) και με passing default τους βρισκουν οι μεσοι με καπως μακρινες μπαλιες.

Σημαντικα ειναι και τα team talks, αν εχει καποιος παικτης κατι slt ή κουρασμενος, τον βαζεις no pressure.

Ειμαι σιγουρος οτι παιζοντας με την Ιντερ εχεις διαφορετικη προσεγγιση για να σπας το 5-3-2 του αντιπαλου. Θα σου προτεινα να παιζεις wider και short passing για να φτιχνεις παιχνιδι εηω απο την περιοχη του αντιπαλου πριν επιχειρεις την τελικη καθετη πασα. Δεν ειναι αναγκη δηλαδη να ανεβαζεις διαρκως τα μπακ σου παρολο που υπαρχουν χωροι στις δυο πλευρες,ειδικα αν οι αμυντικοι του αντιπαλου ειναι καλοι στο ψηλο παιχνιδι.
seldon
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Fri Oct 02, 2009 8:35 am
Football Manager της ομάδας: Waiting for fm 13...
Αγαπημένη Ομάδα: PAS Giannina,PAS Preveza,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

5-3-2. Εγγύηση. Αποτελέσματα: PAO-Milan 2-0, Ipswich(από την β΄ ακόμα)-Liverpool 2-1 -falaina
Μέχρι την άκρη του κόσμου ταξίδεψα μόνο για σένα μιλούσα παντου....Σε οποία γωνία αυτής της γης κα αν αλητεψα, τέτοια αρρώστια δεν βρήκα αλλού...Θέλω να βλέπω σημαίες να ανεμιζουνε, θέλω να βλέπω τον ταυρο ψηλά...Για όσα περάσαμε και όσα θα ζήσουμε, θα στο φωνάζω και πιο δυνατά...Ω ΠΑΣ ΟΛΕ ΠΑΣ ΟΛΕ ΠΑΣ ΟΛΕ σου λέω δεν είμαι καθόλου Καλά. Ω πας ΟΛΕ πας ΟΛΕ πας ΟΛΕ ΟΛΕ θα στο φωνάζω και πιο δυνατά.

ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΆΜΕ ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ,ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΆΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Η ΙΣΤΟΡΊΑ...PAS7 ULTRAS
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ntamplouxos13 wrote:Toni, παιζοντας με το 5-3-2 απεναντι σε δυσκολους αντιπαλους, και χωρις το fmscout, προχωραω καθε φορα στην ευρώπη:
Spoiler: show
Image
Αλλα, για παραδειγμα απεναντι στην Ιντερ...η οποια παιζει με AMC τον Σναιντερ:
Spoiler: show
Image
πριν ξεκινησει ο αγωνας βαζω σαν αμυντικο χαφ τον Ζιλμπερτο με man marking στον Σναιντερ:
Spoiler: show
Image
Οπως λες, παιζω μονο exploit the midle αφου δεν εχω ακραιους και επομενως δεν παιζω play narrower. To αφηνω normal, οχι wider.
Τωρα απο τα ακρα η Ιντερ πχ απο αριστερα εχει να αντιμετωπισει αν παιξει απο εκει Τζαβελλα και Καντε. Και αν οι στοπερ σου ειναι καλοι στο ψηλο παιχνιδι καθαριζουν τις σεντρες. Οι δυο επιθετικοι μπροστα ειναι οτι πρεπει στην κοντρα(counter) και με passing default τους βρισκουν οι μεσοι με καπως μακρινες μπαλιες.

Σημαντικα ειναι και τα team talks, αν εχει καποιος παικτης κατι slt ή κουρασμενος, τον βαζεις no pressure.

Ειμαι σιγουρος οτι παιζοντας με την Ιντερ εχεις διαφορετικη προσεγγιση για να σπας το 5-3-2 του αντιπαλου. Θα σου προτεινα να παιζεις wider και short passing για να φτιχνεις παιχνιδι εηω απο την περιοχη του αντιπαλου πριν επιχειρεις την τελικη καθετη πασα. Δεν ειναι αναγκη δηλαδη να ανεβαζεις διαρκως τα μπακ σου παρολο που υπαρχουν χωροι στις δυο πλευρες,ειδικα αν οι αμυντικοι του αντιπαλου ειναι καλοι στο ψηλο παιχνιδι.

Off Topic:
μπορεις να μου δοσεις την τακτικη σου να την κανεις αποθηκευση και να μοπυ την στηλεις αν μπορεις :D
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”