Exploit Middle/Flanks

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποτε ακριβως κανετε exploit είτε το κεντρο είτε τις πτερυγες?
Εγω στην αρχη το χρησιμοποιουσα πολυ οπου μου φαινοταν λογικο (δλδ σε φαση που ο αλλος ειχε ανεβασει πολυ τα ακρα του επαιζα καιγω με exploit τα δικα μου ή οταν επαιζε με 2 στο κεντρο και εγω με 3 πηγαινα αποκει)
Ομως δεν το ειδα να δουλευει και αρχιζω να πιστευω οτι βοηθαει μονο οταν εχεις αριθμητικο πλεονεκτημα(δλδ ο αλλος παιζει με παικτη λιγοτερο ή εχει βγει ο αλλος μπροστα εντελως) είτε να το βαζεις μετα το 60-65' αφου εχεις δει μια ωρα απο που ποναει, και οχι απο την αρχη με βαση το formation του αντιπαλου

ΥΓ. Το μονο που μου δουλευει ειναι οταν παιζει με 4 στο κεντρο ο αντιπαλος να κανω wide play και exploit middle ωστε οταν ναοιξει να εκμεταλλευτω τον αξονα
Arxiereas
Amateur
Amateur
Posts: 230
Joined: Wed Dec 16, 2009 4:34 pm
Football Manager της ομάδας: L.A Galaxy
Αγαπημένη Ομάδα: Oympiakos, Man Utd, Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το χρησιμοποιώ π.χ όταν ο αντίπαλος παίζει με 2 αμυντικά χαφ και 2 φτερά ( exploit middle) ή όταν δεν έχει κεντρικούς γενικότερα. Το exploit in the flanks το βάζω όταν παίζει χωρίς φτερά.
Image
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το exploid middle μπορεί να "φανεί" καλύτερα όταν η ομάδα σου παίζει με 3 παίκτες στο κέντρο (3 mc ή 2 dmc 1 mc) και ο αντίπαλος παίζει με δυο (2 mc ή 2 dmc) και μπορεί να σε βοηθήσει να έχεις καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Παίζουν ρόλο και τα atts των παικτών σου βέβαια. Θα πρέπει βέβαια ο επιθετικός να έχει καλή υποδοχή μπάλας και να τον έχεις target man/feet (αν παίζεις με δυο μιλάμε για τον έναν απο τους δυο)


Το exploid flaks μπορεί να σε βοηθήσει όταν δώσεις εντολή και στα back να ανεβαίνουν και να δίνουν βοήθειες στα extrem. Θα πρέπει βέβαια ο επιθετικός να έχει καλή κεφαλιά για να μπορεί να εκμεταλλευτεί τα γεμίσματα και αν τον έχεις target man να είναι head.


Πρέπει να βλέπεις και το πως παίζει ο αντίπαλος. το πως κινούνται οι παίκτες του στο γήπεδο. Αυτό το παρατηρείς καλύτερα στο 2d από οτι στο 3d.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Meletis7
Amateur
Amateur
Posts: 120
Joined: Wed Mar 24, 2010 9:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ηρακλής
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Arsenal
Status: Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα ξαναέφερνα στην ΑΕΚ τον Μάλμπασα...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω το χρησιμοποιω πιο πολυ αναλογα με τους παιχτες που εχω...
αν ειναι καλυτεροι αυτοι στον αξονα βαζω exploit the middle
αλλα επειδη τωρα παιζω με Di Maria αριστερα και Galletti δεξια και πετανε κι οι δυο ματια, βαζω παντα exploit the flanks
Αν όλα ήταν δίκαια στον κόσμο το μπαμπέση,
εγώ θα ήμουν βασικός κι αλλαγή μου ο Μέσσι
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”