2ος MC

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eχω μια απορια, στην Ελλαδα στην Παναθα επαιζα 4-2-3-1 και στο 2 ειχα ενα σκυλι κοφτη τυπου Σιμαο και διπλα ενα τυπου Κατσουρανη(δλδ για 2 χρονια τον ιδιο τον Κατσουρανη) τον οποιο ειχα σε ρολο box to box
Λοιπον, αυτο δουλευε πολυ καλα είτε επαιζε ο Κατσουρ είτε καποιος παρεμφερης

Στην Αγγλια που πηγα σε αυτο τον ρολο εχω τον παικταρα Velozo αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι ικανοποιητικα. Χανω πολλες φορες τη μαχη του κεντρου ειτε μπροστα(οπου πανε πρωτοι στην μπαλα ή δεν εχω την ευκολη πασα στηριγμα) είτε πισω(οπου δεν κοβει πολυ)
Σαν χαρακτηριστικα ειναι ενας πολυ ανωτερος κατσουρανης και λογικα επρεπε να κολλαει αλλα δεν...

Τις 2 πρωτες χρονιες την κουτσοβολευα εκει χαρη στον Καρικ και βασικα στα μακρινα του σουτ γιατι σαν προσφορα και αυτος δεν εσπερνε

Μηπως φταιει το αγγλικο πρωταθλημα?Μηπως δεν ταιριαζει ο Box to box? Μηπως δεν ταιριαζει καν το 4-2-3-1 και να το γυρισω σε 4-4-2 που παιζουν οι Αρσεναλ, Τσελι, Λιβερπουλ, Μ.Σιτι πουναι οι ανταγωνιστες μου?Ή μηπως να γυρισω τον Βελοσο σε πχ deep lying playmaker ή κατι αλλο
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DKNI wrote:Eχω μια απορια, στην Ελλαδα στην Παναθα επαιζα 4-2-3-1 και στο 2 ειχα ενα σκυλι κοφτη τυπου Σιμαο και διπλα ενα τυπου Κατσουρανη(δλδ για 2 χρονια τον ιδιο τον Κατσουρανη) τον οποιο ειχα σε ρολο box to box
Λοιπον, αυτο δουλευε πολυ καλα είτε επαιζε ο Κατσουρ είτε καποιος παρεμφερης

Στην Αγγλια που πηγα σε αυτο τον ρολο εχω τον παικταρα Velozo αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι ικανοποιητικα. Χανω πολλες φορες τη μαχη του κεντρου ειτε μπροστα(οπου πανε πρωτοι στην μπαλα ή δεν εχω την ευκολη πασα στηριγμα) είτε πισω(οπου δεν κοβει πολυ)
Σαν χαρακτηριστικα ειναι ενας πολυ ανωτερος κατσουρανης και λογικα επρεπε να κολλαει αλλα δεν...

Τις 2 πρωτες χρονιες την κουτσοβολευα εκει χαρη στον Καρικ και βασικα στα μακρινα του σουτ γιατι σαν προσφορα και αυτος δεν εσπερνε

Μηπως φταιει το αγγλικο πρωταθλημα?Μηπως δεν ταιριαζει ο Box to box? Μηπως δεν ταιριαζει καν το 4-2-3-1 και να το γυρισω σε 4-4-2 που παιζουν οι Αρσεναλ, Τσελι, Λιβερπουλ, Μ.Σιτι πουναι οι ανταγωνιστες μου?Ή μηπως να γυρισω τον Βελοσο σε πχ deep lying playmaker ή κατι αλλο

Επειδη κι εγω εχω παντα εναν box to box midfielder, ο Βελοσο δεν κανει κατα την αποψη μου για τον ρολο αυτο. Ως deep lying playmaker πιστευω οτι θα πιανει την μεγιστη αποδωση του. Αλλα για box to box σου συνιστω γρηγορο παιχτη με υψηλο stamina, καλα τελειωματα κλπ.
There are some who call me...Tim?
giannaras4
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Sat Mar 22, 2008 1:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,LAZIO,NEWCASTLE,ATHLETIC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνω με τον led_zeppelin ο veloso επειδη εχει χαληλο stamina θα ψωφισει αν τον εχεις box to box.αν παιζεις και στην αγγλια ειδιετερα που εχει αγωνα καθε 3 μερες ο veloso στον επομενο αγωνα θα ξεκιναει με condition 91%.βασικα να σου πω την γνωμη μου.εχω μαντσεστερ σιτι και παιζω το ιδιο ακριβως συστημα.εχω τον veloso η τον de rossi ball winning midfielder(defend)και στο advance player instructions.mentality 3-4 κλικ προς το devensive.much creativity.mixed passing.often through balls και τα υποληπα οπως ειναι.αυτο το εκανα γιατι και οι δυο ειναι καλοι αμυντικα αλλα εχουν και καλη πασα.μπορουν να οργανωσουν κιολασ.
και τον αλλο τον MC (Barry,Montolivo(ειναι το πουλεν μου)) τον εχω η deep lying playmaker η advanced playmaker (και στα δυο support)με επιλογες στο advance player instructions 3-4 κλικ προς το attacking mentality,τερμα much creativity , often through balls,και mixed passing.
O ενας εχει πιο αμυντικοθς προσανατολισμοθς και ο αλλος πιο επιθετικους αλλα και οι δυο μπορουν να φτιαξουν παιχνιδι.
Απλα εγω προσπαθω οσο μπορω ο πιο επιθετικος παικτης μου να εχει τουλαχιστο through killer balls often -gioupi

-diatakste
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΣΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΒΑΣΤΕ
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kαλα τα λεει το Παοκτσακι απο πανω...


Εγω θα προτεινα τον εναν Ball Winning με support και τον αλλον Deep Lying Playmaker παλι με support.Τον Veloso Θα τον εβαζα κατι σαν εναν δημιουργικο παικτη αλλα και Ball Winning ταυτοχρονα.Δηλαδη να κερδιζει την μπαλα στο χωρο του κεντρου αλλα να μπορει να βγαλει και καθετες και μακρινες μπαλιες σαν Deep Lying αφου εχει την δυνατοτητα να το κανει.Eτσι το Mentality σε πιο defensive φαση.Δηλαδη μερικα κλικ κατω απο τη μεση αλλα το Creativity στο φουλ ή σχεδον στο φουλ,πολλες καθετες και να κραταει την μπαλα...

Βασικα εγω σε ενα τετοιο σχημα με 2 Mc's θα επελεγα τον εναν Ball Winning οπως ειπα πιο πανω τον Veloso,με τις οδηγιες που εδωσα πιο πανω και εναν πιο επιθετικογενη εως σχεδον ξεκαθαρα επιθετικογενη MC/AMC για να παιξει ως Advanced Playmaker με πολυ δημιουργικοτητα και αυτος και πιο μπροστα φυσικα απο τον αλλο.Σε ρολο Support.Πχ ενα παικτη σαν τον Hamsik που ειχα σε ενα σειβ στην Ναπολι και με πηγε πολυ καλα...
giannaras4
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Sat Mar 22, 2008 1:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,LAZIO,NEWCASTLE,ATHLETIC
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφε και εγω τον ειχα παρει ρε συ τον Hamsik σε ενα σειβ...και τον χρησιμοποιησα οπως εσυ.αλλα δεν μου γεμισε το ματι...μεσο ορο rating 6,9 περιου και πολυ λιγες ασιστ.ασε που τον ειπα να μαθει ''tries killer balls often'' και δεν το δεχτηκε.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΣΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΦΟΒΑΣΤΕ
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ειναι αναλογα και την ρολο και την θεση που θα τον βαλεις.Εγω σε ενα σειβ με Ναπολι τον ειχα παντα Advanced Playmaker με Support ειτε Attack σε 4-4-2 ή 4-1-2-2-1...Ειχε καλα rating και εχει και αρκετο potential...
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”