Σχετικά με τις τακτικές του Football Manager (Guru)

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
chelidonopoulos
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Aug 01, 2010 10:32 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοιτάξτε παίζω μάνατζερ πάρα πολλά χρόνια κάθε χρόνο στο θέμα της τακτικής και των γενικότερων επιλογών τα μάνατζερ εξελίσσονται. Παίζοντα λοίπον τόσα χρόνια μάνατζερ έχω καταλάβει ότι η απόλυτη τακτική δεν υπάρχει πως όλα τα τάκτικς έχουν αδυναμίες και πλεονεκτήματα και συχνά τα παιχνίδια κρίνονται από καθαρή τύχη. Όπως σε ένα ματς που είχα παίχει Παναθηναικός- Στουτγκάρδη 0-1 είχα 31 σουτ και αυτοί μόλις 1 στο 90'.

Τώρα όσον αφορά το στήσιμο των ομάδων πάντα κάνω το εξής έχω ένα στάνταρ σύστημα δομημένο με βάση τις δυνατότητες των ποδοσφαιρηστών μου και μετά μετράει πολύ το σκάουτινγκ του αντιπάλου. Τσεκάρω εάν οι αντίπαλοι επιθετικοί είναι γρήγοροι ή όχι έαν είναι βάζω deep defensive line εάν όχι push up και play offside. Μετά κοιτάζω από την αντίπαλη ομάδα ποιοι έχουν τις πολλές ασσίστ και εάν κάποιος midfielder έχει αρκετά γκολ. Πάω opposition instructions και τους κάνω easy tight marking και easy tackling (μην φοβάστε).

Πως ελέγχουμε τώρα το ματς και πως σκοράρουμε πολλά τέρματα? Ορίστε ορισμένα tips. Corners όλα 6 yard box και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί challenge gk. Έχω βάλει 28 γκολ με κορνερ αυτη την σεζον στο πρωτάθλημα και πρώτος σκορερ της ομάδας μου Μeira.

Eάν παίζετε με target man παντα θα τον ψάχνετε στα πόδια.
Το short passing είναι καλύτερο του direct

To καλύτερο σύστημα εναντίον μεγάλων ομάδων είναι εάνς DL (να προωθήται) ,DR (να προωθήται),DC,DC, DMC(Να μην προωθηται)MC,MC,MC (Να προωθούνται όλοι) ΑMC (να προωθηται), ST
Counter attack, tight marking, closing down whole pitch, quick tempo, attacking mentality. DMC set to DMC όπως και ένας MC SET TO DMC. Οι υπόληποι MC και ΑΜC SET TO AMC.

Σκοπός αυτής της τακτικής είναι η εξουδετέρουση τουν επιθετικών του αντιπάλου και μείωση του ποσοστού των σουτ του αντιπάλου ενδός της περιοχής. Τα περισσότερα τέρματα που έχω δεχθεί κατα 90% είναι απο στημένα και σουτ έξω απότην περιοχή. Και παρόλο που φαίνεται απίστευτα αμυντικό σ΄θστημα θα βρεθήτε προ εκπλήξεων. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!!
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Θα τα εχω υποψη μου, ενδιαφερουσες σκεψεις και συμφωνω !
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

chelidonopoulos wrote:Κοιτάξτε παίζω μάνατζερ πάρα πολλά χρόνια κάθε χρόνο στο θέμα της τακτικής και των γενικότερων επιλογών τα μάνατζερ εξελίσσονται. Παίζοντα λοίπον τόσα χρόνια μάνατζερ έχω καταλάβει ότι η απόλυτη τακτική δεν υπάρχει πως όλα τα τάκτικς έχουν αδυναμίες και πλεονεκτήματα και συχνά τα παιχνίδια κρίνονται από καθαρή τύχη. Όπως σε ένα ματς που είχα παίχει Παναθηναικός- Στουτγκάρδη 0-1 είχα 31 σουτ και αυτοί μόλις 1 στο 90'.

Τώρα όσον αφορά το στήσιμο των ομάδων πάντα κάνω το εξής έχω ένα στάνταρ σύστημα δομημένο με βάση τις δυνατότητες των ποδοσφαιρηστών μου και μετά μετράει πολύ το σκάουτινγκ του αντιπάλου. Τσεκάρω εάν οι αντίπαλοι επιθετικοί είναι γρήγοροι ή όχι έαν είναι βάζω deep defensive line εάν όχι push up και play offside. Μετά κοιτάζω από την αντίπαλη ομάδα ποιοι έχουν τις πολλές ασσίστ και εάν κάποιος midfielder έχει αρκετά γκολ. Πάω opposition instructions και τους κάνω easy tight marking και easy tackling (μην φοβάστε).

Πως ελέγχουμε τώρα το ματς και πως σκοράρουμε πολλά τέρματα? Ορίστε ορισμένα tips. Corners όλα 6 yard box και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί challenge gk. Έχω βάλει 28 γκολ με κορνερ αυτη την σεζον στο πρωτάθλημα και πρώτος σκορερ της ομάδας μου Μeira.

Eάν παίζετε με target man παντα θα τον ψάχνετε στα πόδια.
Το short passing είναι καλύτερο του direct

To καλύτερο σύστημα εναντίον μεγάλων ομάδων είναι εάνς DL (να προωθήται) ,DR (να προωθήται),DC,DC, DMC(Να μην προωθηται)MC,MC,MC (Να προωθούνται όλοι) ΑMC (να προωθηται), ST
Counter attack, tight marking, closing down whole pitch, quick tempo, attacking mentality. DMC set to DMC όπως και ένας MC SET TO DMC. Οι υπόληποι MC και ΑΜC SET TO AMC.

Σκοπός αυτής της τακτικής είναι η εξουδετέρουση τουν επιθετικών του αντιπάλου και μείωση του ποσοστού των σουτ του αντιπάλου ενδός της περιοχής. Τα περισσότερα τέρματα που έχω δεχθεί κατα 90% είναι απο στημένα και σουτ έξω απότην περιοχή. Και παρόλο που φαίνεται απίστευτα αμυντικό σ΄θστημα θα βρεθήτε προ εκπλήξεων. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!!
Ωραία αυτά που λες αλλά με το boldαρισμένο διαφωνώ γιατί είναι exploit ουσιαστικά..
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Exploit Νικανδρε ειναι το Far Post και το Penalty Area. Μην μπερδευομαστε. Αλλο το 6 yard box.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”