Preffered moves

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
akarag1
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Mon Apr 14, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Vrilissia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα,
1)Ποια preferred moves ειναι καλο να εχει ενας παιχτης αναλογα με την θεση του?

Το λεω γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος με αυτα που μου προτεινουν στο backroom.
Ας πουμε πχ. τον Camacho (DM/MC) της Atletiko να σταματισει να κανει Mark tightly. Εγω νομιζα οτι ειναι καλο για ενα DM να το εχει.

Θα ηταν ευκολο καποιος να κανει μια λιστα? πχ Inside forward - Cuts inside και κατι αλλο

2)Επισης, τι επιπτωση εχει οταν μαθαινεις σε καποιον μια καινουργια θεση απο την αρχη, εκτος απο το workload? Μειωνεται το Ability, μενει στασιμος, τι γινεται? Δεν θα φτασει ποτε το potential του?Το versatility τι ρολο παιζει σε αυτο?


Ευχαριστω :-D
A.E.K.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

akarag1 wrote:Καλησπερα,
1)Ποια preferred moves ειναι καλο να εχει ενας παιχτης αναλογα με την θεση του?

Το λεω γιατι ειμαι λιγο μπερδεμενος με αυτα που μου προτεινουν στο backroom.
Ας πουμε πχ. τον Camacho (DM/MC) της Atletiko να σταματισει να κανει Mark tightly. Εγω νομιζα οτι ειναι καλο για ενα DM να το εχει.

Θα ηταν ευκολο καποιος να κανει μια λιστα? πχ Inside forward - Cuts inside και κατι αλλο
Βασικά εδώ δεν υπάρχει κάτι απόλυτο... Ανάλογα με το στυλ του καθε παίκτη και το πώς εσύ τον χρησιμοποιείς στον αγωνιστικό χώρο. Για παράδειγμα το να πεις στον Camacho να σταματήσει το Marks Tightly, για μένα είναι έγκλημα... Τώρα δεν είμαι σε θέση να σου βγάλω μια λίστα
με τις prefferes moves που καλό θα ήταν να έχει ένας παίκτης ανάλογα με τη θέση του, θα το έχω όμως υπόψη για πιο μετά :wink:
akarag1 wrote:2)Επισης, τι επιπτωση εχει οταν μαθαινεις σε καποιον μια καινουργια θεση απο την αρχη, εκτος απο το workload? Μειωνεται το Ability, μενει στασιμος, τι γινεται? Δεν θα φτασει ποτε το potential του?Το versatility τι ρολο παιζει σε αυτο?


Ευχαριστω :-D

Ο παίκτης δε μένει στάσιμος, απλά λόγω του Workload ίσως επιβραδυνθεί κάπως η ανάπτυξή του. Το Potential του δεν επηρεάζεται. Το Versatility βοηθά τον παίκτη να μάθει την θέση πιο γρήγορα και σε καλύτερο επίπεδο.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Να θυμασε φιλε πως παιζουν μεγαλο ρολο και τα ατριμπιουτς του παικτη για τα Prefferd moves.Επισης οπως ειπε και ο Παντελης.

Πχ αν παιζεις με πολλες καθετες μπαλιες και εχεις εναν κεντρικο με καλο Passing,creativity,technique θα ηταν καλο να εχει και το try killer balls often.

Επισης σε εναν τεχνιτη επιθετικο θα ηταν ωραιο το try to lob keeper.Αν ειναι ομως παιχτης ατεχνος και χωρις καλο τελειωμα η μπαλα θα πηγαινει οπου να ΄ναι

Επειτα για ενα επιθετικογενης ακραιο μπακ με καλη σεντρα θα ηταν καλο το gets forward whenever possible για να βοηθαει και σοτ επιθετικο κομματι!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ντάξ ο Camacho δεν είναι ούτε anchorman όυτε ball winning mid να έχει την συγκεκριμένη κίνηση απαραίτητη

πιο πολύ 8άρι είναι που με λίγη προπονηση μπορεί να γίνει ένας πολύ καλός boxToBox :wink:
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επισης εγω κανω και το αλλο (δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα δουλευει πολυ καλα)

βρισκω εναν παιχτη που ειναι το ιδιο στυλ με τον παιχτη που θελω να του μαθω preferred moves πχ εχω τον Nani και παω στον Ronaldo και βλεπω τι εχει αυτος και του ζηταω να κανει πανω κατω τα ιδια.

Αλλα οπως αναφερθηκε παιζουν μεγαλο ρολο τα attributes και το τι στυλ παιχτης ειναι αυτος που θα του ζητησουμε να μαθει.
DROIT AU BUT
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:Ντάξ ο Camacho δεν είναι ούτε anchorman όυτε ball winning mid να έχει την συγκεκριμένη κίνηση απαραίτητη

πιο πολύ 8άρι είναι που με λίγη προπονηση μπορεί να γίνει ένας πολύ καλός boxToBox :wink:
μαρεσει η σκεψη σου! :wink:
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Πές τα ρε Τόνι! :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

billy_marseille wrote:Επισης εγω κανω και το αλλο (δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα δουλευει πολυ καλα)

βρισκω εναν παιχτη που ειναι το ιδιο στυλ με τον παιχτη που θελω να του μαθω preferred moves πχ εχω τον Nani και παω στον Ronaldo και βλεπω τι εχει αυτος και του ζηταω να κανει πανω κατω τα ιδια.

Αλλα οπως αναφερθηκε παιζουν μεγαλο ρολο τα attributes και το τι στυλ παιχτης ειναι αυτος που θα του ζητησουμε να μαθει.
πως το βλεπεις αυτο?
και κατι αλλο. οταν μαθενω σε καπιον καπια preferred move μενει μια ζωη στο 20% κανω κατι λαθος?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

1)Αυτο το βλεπεις απο την καρτελα Positions οπου μπορεις να δεις και τα preffered moves...

2)Δεν εχεις κανει κατι λαθος και δεν μενει μια ζωη στο 20%.Μαλλον ο παιχτης σου θα εχει χαμηλο adaptability και δεν θα ειναι και οτι πιο ευκολο στο να μαθει κατι νεο και να αλλαξει το παιχνιδι του.Περιμενε και καποτε θα ολοκληρωθει...
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote:1)Αυτο το βλεπεις απο την καρτελα Positions οπου μπορεις να δεις και τα preffered moves...

2)Δεν εχεις κανει κατι λαθος και δεν μενει μια ζωη στο 20%.Μαλλον ο παιχτης σου θα εχει χαμηλο adaptability και δεν θα ειναι και οτι πιο ευκολο στο να μαθει κατι νεο και να αλλαξει το παιχνιδι του.Περιμενε και καποτε θα ολοκληρωθει...

το adaptability thanasi είναι η προσαρμοστικότητα του παίκτου σε μέρος (χώρα/lifestyle κετς)

Το versatility είναι τι hidden attribute που εννοείς :wink:
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Σορρυ...

Γραψε λαθος. :oops: :oops: :oops:


Αυτο εννοουσα ομως...
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gets into opposition area .... πια Preffered move ειναι αυτη εκει που το μαθενεις? και το argues with officials ? a kai ta shoots from distance kai dwells on ball? δλδ πως θα τις βρω στο Preffered move
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kaneis? iparxei mipos kapia lista gia na matho pia einai?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

viewtopic.php

Εδω ειναι η μεταφραση με ολα τα preffered moves...

Καποια ειναι αδυνατον να μαθευτουν απο τους παικτες καθως ειναι καθαρα μεσα στην προσωπικοτητα και το χαρακτηρα καθε παικτη.Δηλαδη το να διαμαρτυρεται στους διαιτητες ειναι κατι που δεν το κανει καθε παικτης και δεν μπορει να το κανει λογω χαρακτηρα αυτο... :wink:


ΥΓ.Μην γραφεις με greeklish,απαγορευεται απο τους κανονες του σαιτ
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου λεει οτι δεν ιπαρχει το τοπικ. εσυ μπορεις και το βλεπεις?
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”