Τροπος σκευψης για την προπονηση

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον η προπονηση παιζει μαγαλο ρολο στην σωστη λειτουργια μιας ομαδος.
μεγιστα τσιμπιματα 25, light=8 midium=7 heavy=7 intensive=3
Η προπονηση χωριζετε ως εξης

x= δικο σας workload

α)ομαδικη, δηλαδη το συνολο ολων των παιχτων της πρωτης ομαδας προπονουντε μαζι, το συνολο ολων των υπολοιπων παιχτων προπονουντε ολοι μαζι και οι μικροι προπονουντε ολοι μαζι.
1.συντιρηση x>=12, αν φτασεις στα 19 τσιμπιματα αλλαζεις κατηγορια
2.εξεληξη ικανοτητων x>=19

β)ατομικη, ξεχωριστη προπονηση ανα κατηγορια παιχτη π.χ. αμυντικος και πιο αξιδικευμενη ανα ολοκληρωμενη θεση π.χ complete forward.
1.εξεληξη ικανοτητων x>=19

Μεχρι την ηλικια 16 ειναι καλητερο να χρησημοποιουμε ατομικη και αναλογα σε τι βαθμο εχουμε τα τμηματα υποδομων, π.χ. top επιπεδο χρησημοποιουμε ολοκληρωμενες θεσεις αν οχι χρησημοποιουμε ανα κατηγορια παιχτη.

Σε ηλικιες 17 και 18 το ιδιο,γινονται πιο βαριες γιατι αλλαζει το workload επειδη ειναι επαγγελματιες

Και απο 19 και πανω πανε στην ομαδικη.

Ολα τα πανω ειναι δοκιμασμενα στο περσινο και στο φετινο fm με επιτυχια!!!

Ελπιζω να εγιναν κατανοητα!
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ηρθε η ωρα για να ανεβασω τις προπονησεις που δημιουργησα...

Τις χωριζω σε τρεις κατηγοριες
1)PRO SEASON
Περιεχει PRO SEASON Α, την χρησοιμοποιουμε 20 μερες δινει εμφαση στο strength.
Και ακομα περιεχει PRO SEASON Β, την χρησιμοποιουμε 10 μερες δινει εμφαση στο aerobic.

2)BASIC TRAINING
Περιεχει FIRST TEAM, ειναι προτυπο προπονησης που πρεπει να βαλετε μονο τους παιχτες που εινα στην πρωτη ομαδα, μπορειτε να βαλετε εως δυο κατηγοριες στα 19 τσιμπιματα, αναλογα πως παιζετε π.χ. αν παιζετε attacking πρεπει να ριθμισετε το attacking και το shooting στα 19 τσιμπιματα.
Και ακομα περιεχει REZE TEAM, ειναι προτυπο προπονησης που πρεπει να βαλετε μονο τους παιχτες που εινα στην δευτερη ομαδα, μπορειτε να βαλετε εως δυο κατηγοριες στα 19 τσιμπιματα, αναλογα πως παιζετε π.χ. αν παιζετε attacking πρεπει να ριθμισετε το attacking και το shooting στα 19 τσιμπιματα.

3)BASIC ROLE
Περιεχει attackers, supports, defenders, gks, βελτιωνει αμμεσα τις εικανοτητες που ζηταει ο συγκεκριμενος ρολος.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελπιζω οσοι την εφαρμωσετε να μου πειτε τις εντοιποσεις σας!!!
-haterosik -haterosik -haterosik
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επειδη σε ειδα μονο σου εδω μεσα ειπα να πω μια κουβεντα..να μην εισαι καλαμια στον καμπο!..

επειδη προπονηση εμπιστευομαι μονο την κουτρα μου (σαν βαση ομως εχω Fireblast με κλικ μεχρι να παει στo heavy)..δεν θα την βαλω αμεσα..αλλα θα την κατεβασω να την δω (καποια στιγμη)..

εκει που θελω να σταθω ειναι στις απαιτουμενες μερες προετοιμασιας!..
δεν ξερω τι γνωμη εχουν οι ειδικοι επι του θεματος!...

αλλα νομιζω δεν εχει δοθει εμφαση απο το ιδιο το παιχνιδι σε ενα τομεα που στον πραγματικο κοσμο..
ειναι το Α και Ω..

δες κατασταση γαυριτς και θα καταλαβεις!..
τι εννοω..

η προετοιμασια πρεπει να εχει συγκεριμενες μερες με συγκεκριμενα πραγματα..δες μαι ομαδα

ξεκιναει με 7 εως 10 μερες σε αεροβικη κυριως..μετα παει σε προπονητικο κεντρο
και κανουν διπλες τριπλες σε ολους τους τομεις
μετα πεφτει η ενταση σε ποσοτητα αλλα ανεβαινει σε ποιοτητα ..και λοιπα

αν κατι δεν γινει σωστα και σε ημερομηνιες(δηλαδη αν μηνει καποιος στο προπονητικο πανω απο 20 μερες )ισως καει...


αυτο δεν τον βλεπω αμεσα στο Φμ παρα μονο αν του βαλεις βαρυ workload...

στον πραγματικο κοσμο δεν εχουμε να κανουμε μονο με βαρυ workload
αλλα αν εχουν προηγηθει οπως 30 μερες προετοιμασιας με μεφαση την δυναμη και το φιτνες ακομα και βαρυ να μην ειναι αλλα μενει σε κοντισιοναλ 85 90(αν και δεν τον αφηνει το παιχνιδι εκει) ...αυτος ο παικτης καιγετε μαζευει γαλακτικα και δεν το περνει χαμπαρι κανεις αμεσα παρα μονο με εξετασεις αιματος!..

τεσπα...για να μην μακρυγορω ..θα επρεπε να υπαρχει συγκεκριμενος τροπος υποδειξης(για να πλησιαζει τον ρεαλισμο) ...
δηλαδη 5-10μερες χαλαρα(αφου ειναι αρχη να μην πιαστουν και εχουμε και τραυματισμους) με εμφαση στο φιτνες κομματι..
μετα 15 μερες βαρυ προγραμμα σε φιτνες και δυναμη ..
και μετα σταδιακη πτωση και στα δυο και ανεβασμα των αλλων ...

αν κατι δεν γινει καλα..να εμφανιζονται ζητηματα -mperdema

δες θρυλιτς και παλι -haterosik


δεν ξερω αν εχει δει κανεις μια τετοια συμπεριφορα η αν εχει κατα νου καποια διαδικασια ημερολογιακη στο καλενταρι της προετοιμασιας!
δηλαδη ποσο να αφησω τους παικτες μου να κανουν προγραμμα με εμφαση σε φιτνες και δυναμη ...20 η 30 μερες...
στην πραγματικοτητα θελει 30 στο περιπου ..εδω ομως μηπως λειτουργει και με 15?
και αρα χανω χρονο και τεχνικες προπονησεις? :? :x (:
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
vdimop
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Wed Mar 25, 2009 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: Ναυπακτιακός Αστέρας
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάθε φορά που ξεκινάει η σεζόν έχω την ίδια απορία: πόσο θα κρατήσει η προετοιμασία της ομάδας. Τελικά μετά από πολλές χρονιές και δοκιμές έχω βρει τον τρόπο που οι παίχτες να ξεκινάνε την σεζόν ξεκούραστοι χωρίς τραυματισμούς και με καλή φυσική κατάσταση όλη την χρονιά χωρίς να δίνουμε rest παρά μόνο στις γιορτές και αν δεν έχουμε παιχνίδια.
1.Ξεκινάμε με 5 μέρες στην general που είναι ελαφρύ πρόγραμμα (ξεμούδιασμα από την καλοκαιρινή απραξία).
2.Βάζουμε για 25 ημέρες αυστηρά όλη την ομάδα στην pre season και τους τερματοφύλακες. Στο διάστημα αυτό έχουμε max 4 φιλικά με όσο δυνατό μικρότερες ομάδες και κανένας δεν έχει συμμετοχή πάνω από 45 λεπτά.
3.Μετά πάμε στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης που έχουμε επιλέξει με τις θέσεις.
4.Τα επόμενα φιλικά ξεκινάνε, αφού τελειώσει η pre, σε 8 ημέρες και η δυναμική των ομάδων ανεβαίνει σταδιακά.
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες πριν αρχίσει το πρωτάθλημα τα φιλικά είναι πιο έντονα και με συχνότητα ανά3 ημέρες.

Σε όλα τα φιλικά που δίνουμε το καλοκαίρι κανένας παίχτης δεν πρέπει να αγωνίζεται πάνω από 45 min εκτός και αν έχουμε πάρει κάποιον trial.
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ ρε παιδιά που είμαι και παρά πολύ αμπαλος για να το κάνω σωστά πρέπει να βάλω
1)για 10 μέρες την basic role
2)για 30 μέρες την basic training
3) για 15 μέρες την pro season
Αν κατάλαβα σωστά ?????

Και όταν αρχίσει το πρωτάθλημα πια θα πρέπει να έχω ???????
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”