απορια σχετικα με το Tutoring

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
Meletis7
Amateur
Amateur
Posts: 120
Joined: Wed Mar 24, 2010 9:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ηρακλής
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Arsenal
Status: Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα ξαναέφερνα στην ΑΕΚ τον Μάλμπασα...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τωρα αρχισα να παιζω FM συστηματικα, ειμαι στην δευτερη χρονια μου..
(1) η απορια μου ειναι πως μπορω να βαλω εναν παιχτη να κανει Tutoring σε εναν μικροτερο...
μεχρι στιγμης μονο σε Backroom Advice Meeting μου βγαζει την επιλογη αυτη...
γινεται να διαλεξω εγω ποιος θα διδασκει ποιον???
και (2) ενας AMR μπορει να διδαξει εναν μικρο AML (σαν θεση ειναι θεωρητικα η ιδια απλα αλλαζει το ποδι)
Αν όλα ήταν δίκαια στον κόσμο το μπαμπέση,
εγώ θα ήμουν βασικός κι αλλαγή μου ο Μέσσι
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πας στο προφίλ του μικρού που θες να μάθει -> Player Interaction.

Κάτω κάτω σου εμφανίζει 3 επιλογές που έχουν να κάνουν με το tutoring, και λίγο πιο κάτω σου βγάζει λίστα με τους παίχτες από τους οποίους μπορεί να μάθει ο μικρός. Επιλέγεις όποιον θες και όποια επιλογή από τις 3 θες.

Εγώ προσωπικά προτιμώ κάποιον έμπειρο, και αν είναι δυνατόν, ο έμπειρος αυτός να ανήκει στα fav. personnel του πιτσιρικά, ή έστω να είναι από τους παίχτες που έχει καλή σχέση (π.χ. "pleased to be at the same club with Τάδε" ή "Feels he works well with Δείνα").

Στο δεύτερο σου ερώτημα ναι, δεν παίζει ρόλο η πλευρά, σημασία έχει να είναι winger.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν μερικά πράγματα που πρέπει να ξέρεις για το Tutoring...

Πρώτα πρώτα είναι πάρα πολύ σημαντικό για την εξέλιξη των νεαρών παικτών. Τους βοηθά να φτάσουν με γρηγορότερο ρυθμό το μέγιστο PA τους και αν όλα πάνε καλά παίρνουν και ορισμένες moves από τους μεντορές τους (αν έχουν). Πρέπει όμως να τα χρησιμοποιείς πολύ προσεκτικά.

Η όλη φάση του Tutoring βασίζεται ουσιαστικά στην ομοιότητα των προσωπικοτήτων των παικτών που θα επιλέξεις να συνεργαστούν. Για παράδειγμα έχεις τον Chiellini Που είναι Fairly Determined και τον Ariaudo που είναι Determined. Είναι πολύ κοντά οι προσωπικότητές τους + παίζουν στην ίδια θέση = καλό tutoring. Γι αυτό πάντα πρέπει να κοιτάς τις προσωπικότητες και πόσο ταιριάζουν. Αντίστροφο παράδειγμα: να είναι ο ένας professional και ο άλλος fairly ambitious ή temperamental κτλ...

Για να κάνεις το tutoring πηγαίνεις στο προφίλ του νεαρού παίκτη, Player Interaction και εκεί θα δεις 3 επιλογές. Την επιλογή ideal role model καλό είναι να την επιλέγεις μόνο σε περιπτώσεις όπως αυτή π.χ. που ανέφερα με τον Κιελίνι και τον Αριαούντο δηλ παίκτες που οι προσωπικότητές τους συμπίπτουν όπως και οι θέσεις τους.

Οι πλευρές δεν παίζουν ρόλο, μόνο οι θέσεις.

Και μια συμβουλή: μην εμπιστεύεσαι τις προτάσεις για tutoring από το board... Τις περισσότερες φορές είναι μάπα.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Meletis7
Amateur
Amateur
Posts: 120
Joined: Wed Mar 24, 2010 9:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ηρακλής
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Arsenal
Status: Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα ξαναέφερνα στην ΑΕΚ τον Μάλμπασα...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ok παιδια το βρηκα...
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! με βοηθησατε να γινω σοφοτερος -pappous -pappous -pappous
Αν όλα ήταν δίκαια στον κόσμο το μπαμπέση,
εγώ θα ήμουν βασικός κι αλλαγή μου ο Μέσσι
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε με δεξί κλίκ πάνω στον παίκτη. Δεν λέει κάπου Interact with player ή κάτι τέτοιο;

edit: Άκυρο. Δεν είδα το προηγούμενο μύνημά σου! :oops:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”