"...Η ωραία μας Ανόρθωση ως φοίνιξ, αενάως αναγεννάται"

Εδώ κάνεις τα πρώτα σου βήματα
Post Reply
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Φέτος όπως και κάθε καλοκαίρι αποφάσισα να ξεκινήσω την δική μου ιστορία και ελπίζω φέτος να πάω ακόμα καλύτερα αφού χρόνο με το χρόνο παίρνω περισσότερες ιδέες
Κύπρος καλοκαίρι 2009: Μετά από το αήττητο πρωτάθλημα που κατακτά η Ανόρθωση την χρονιά 2007-2008 ξεκινά με πολλά όνειρα την νέα χρονιά, τα όνειρα αυτά αρχικά γίνονται πραγματικότητα με την είσοδο της ομάδας για 1η φορά στους ομίλους του Τσαμπιονς Λιγκ και γίνετε η 1η κυπριακή ομάδα που το καταφέρνει...27 Νοεμβρίου 2008 και μια μέρα μετά την τεράστια εμφάνιση με την Βέρντεν και το 2-2 στο ΓΣΠ κάποιοι από το συμβούλιο της ομάδας βγαίνουν και λένε ότι ανακάλυψαν παρατυπίες στα κέρδη της ομάδας και ότι έλειπαν λεφτά. Το φταίξιμο πέφτει στον πρόεδρο Αντρέα Παντελή που σε δηλώσεις του δεν παραδέχεται ότι πήρε ποτέ λεφτά χωρίς να ενημερώσει και λέει ότι τα λεφτά που λείπουν από τα ταμεία της ομάδας πήγαν στο προπονητή της ομάδας Τιμούρ Κετσπάγια και ενημερώθηκαν όλοι και κλείνει με την δήλωση "Αν πάω ποτέ φυλακή θα πάω για την Ανόρθωση". Ο Παντελή φεύγει νέος πρόεδρος αναλαμβάνει ο κ. Κρις Γεωργιάδης η σεζόν τελειώνει βρίσκοντας την ομάδα μακριά από τους στόχους της και ο Τιμούρ παραιτείται για να αναλάβει τον Ολυμπιακό Πειραιώς. Ο νέος πρόεδρος της ομάδας παραιτείται για να μπορεί να αναλάβει πρόεδρος της ΚΟΠ (αν και στο τέλος ποτέ δεν έβαλε υποψηφιότητα) και νέος πρόεδρος αναλαμβάνει ο κ. Αντώνης Δημητρίου... Ο κόσμος όπως ήταν φυσικό ήταν διχασμένος αφού κανένας από τους προπονητές που προτάθηκαν δεν άρεσε (Μίντερτοπ, Μούσλιν αλλά στο φμ δεν αναλαμβάνουν ποτέ την ομάδα και γιαυτό δεν τους αναφέρω) ο Δημητρίου μη ξέρωντας τι να κάνει για να ενώσει ξανά τον κόσμο παίρνει κάποιες αποφάσεις που περιέχουν τεράστιο ρίσκο...

Ο Αντώνης Δημητρίου κανονίζει μια συνάντηση μεταξύ αυτού, του πρώην προέδρου του παν.συ.φι Αντώνη Αντωνίου και του νυν προέδρου του παν.συ.φι Ανδρέα Ριρή

-Κύριοι ζήτησα να συναντηθούμε για ένα πού μεγάλο θέμα που απασχολεί την ομάδα μας τον αντικαταστάτη του Τιμούρ...Αφού θέλω να είναι κάποιος κοινής αποδοχής και που θα ενώσει και πάλι τον κόσμο μας...

-Και σε τι μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς πάνω σε αυτό το θέμα???

-Θα ήθελα τι βοήθεια σας...Να μου βρείτε κάποιο που θα τον θέλει και ο κόσμος αλλά να έχει και γνώσεις από προπονητική και πάνω από όλα να γνωρίζει τι εστί Ανό βαρέθηκα με όλους αυτούς τους άσχετους στιλ Μιντεντορπ που μου προτείνουν διάφοροι υποτιθέμενοι μάνατζερ.

-Και τώρα εσύ ζητάς από εμάς 2 απλούς οπαδούς της ομάδας και σχεδόν άσχετους από ποδόσφαιρο να σου βρούμε τον κατάλληλο?

-Ακριβώς έτσι και τον χρειάζομαι γρήγορα γιατί οι ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις ξεκινάνε πολύ γρήγορα φέτος

-Πρόεδρε νομίζω έχω το κατάλληλο άτομο για την περίπτωση μας

- Και ποιος είναι αυτός?

-Ένας πολύ πιστός οπαδός της ομάδας μας και μέλος του παν.συ.φι. επί προεδρίας μου, πρόσφατα τελείωσε την σχολή προπονητικής και κατέχει το δίπλωμα προπονητικής Ουέφα Α

-Κατάλαβα για ποιόν λες...Δεν είναι εκείνος ο τρελός που κάθε Σάββατο ερχόταν με το αεροπλάνο στη Κύπρο από την Αγγλία που έκανε τα μαθήματα του μόνο και μόνο για να βλέπει τους αγώνες της Ανό?

-Ακριβώς αυτός!! Είναι πολύ καλός μου φίλος και αν θέλετε μπορώ να τον βρω και τώρα αμέσως!

-Ειδοποίησε τον και πες του αύριο στις 10 στα κεντρικά γραφεία της ομάδας...

Η συνέχεια μάλλον αύριο μετά το απόγευμα...
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλή αρχή φίλε!
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antonisjk wrote:Καλή αρχή φίλε!
Ευχαριστώ Αντώνη και επειδή διαβάζω την ιστορία σου και ξέρω πως είσαι στην Ανό και επειδή είναι η 1η φορά που παίζω Κυπριακό αν χρειαστώ οτιδήποτε θα σου στείλω αμέσως μήνυμα...
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xks wrote:καλη αρχη φιλε
Ευχαριστώ!!!

Συνέχεια...

Καθώς κάθομαι στον καναπέ μου και βλέπω το συνομοσπονδιών πίνοντας μπύρες και σχολιάζοντας τον αγώνα Ισπανία Αμερική ακούω το κινητό μου να κτυπά

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WcTRahgNITc[/youtube]
Αν και βαριέμαι να απαντήσω βλέποντας ότι είναι ο καλός μου φίλος Αντώνης αποφασίζω να απαντήσω
- Έλα ρε Αντώνη τι γίνετε?
-Καλά Σταύρο, εσυ?
-Μια χαρά και εγώ, έχουμε κανένα νέο για την ομαδάρα μας και με παίρνεις τέτοια ώρα??
-Περίπου...Βασικά έχω μια πρόταση για σένα από τον πρόεδρο...
-Για μένα???? Από τον πρόεδρο???? Είσαι σίγουρος??
-Ναι ρε σου λέω...Δεν άκουσες ότι σήμερα το απόγευμα είχαμε συνάντηση εγώ ο πρόεδρος και ο Ανδρέας?
-Ναι το άκουσα! Αλλά για ποιο θέμα συζητούσατε δεν ακούστηκε πουθενά!
-Γιαυτό σε παίρνω...Το θέμα μας ήταν να βρούμε ένα προπονητή που θα γίνει δεκτός στον κόσμο, θα γνωρίζει από μπάλα και θα ξέρει καλά τι θα πει Ανόρθωση.
-Και τι έγινε?? Βρέθηκε κανένας τέτοιος εκτός από τον Τιμούρ??
-Κάτι βρήκαμε αλλά δεν ξέρουμε αν ο ίδιος δέχεται την θέση...Τώρα θα του γίνει η πρόταση...
-Ωραία!!! Και ποιος είναι αυτός??? ή είναι απόρρητο μέχρι να συμφωνήσει??
-Και απόρρητο να ήταν εσύ θα το μάθεις αφού ο πρόεδρος σε θέλει αύριο στις 10 το πρωί στο γραφείο του για να μιλήσετε για το συμβόλαιο σου!!
-Τιιιιι??????
Αυτό που άκουσες φίλε μου...Θα γίνεις ο νέος προπονητής της Ανόρθωσης Αμμοχώστου...Εκτός αν δεν δέχεσαι την θέση του αντικαταστάτη του Τιμούρ
-Τι λες τώρα ρε??? Φυσικά και δέχομαι...Αύριο από τις 8 θα είμαι εκεί και θα περιμένω...
-Ωραία τότε θα περιμένω αύριο να ακούσω την ανακοίνωση της συμφωνίας και τη παρουσίαση σου στα ΜΜΕ.
-Να είσαι σίγουρος! Θα φέρω την Ανόρθωση εκεί που ανήκει...Στη κορυφή της Κύπρου!
-Οκ φίλε καληνύχτα και τα λέμε στη πρώτη προπόνηση της ομάδας
-Καληνύχτα φίλε και ευχαριστώ...

Έτσι απλά και ξαφνικά ετοιμαζόμουν να γίνω ο νέος προπονητής της ομάδας της καρδιάς μου...Χωρίς να καταφέρω να κοιμηθώ έστω και λίγο από την χαρά και την αγωνία μου το επόμενο πρωί στις 8 ήμουν στα γραφεία και περίμενα τον πρόεδρο...

Image

Μέσα σε πολύ λίγο χρόνο τα βρήκαμε στο συμβόλαιο και αμέσως ανακοινώθηκα και επίσημα από την ομάδα.

Image

Η ιστορία της ομάδας με πάρα πολύ λίγα λόγια

Image

Εννοείται ότι ο μοναδικός στόχος της ομάδας είναι ο τίτλος.

Το ρόστερ στο περίπου αφού υπάρχουν άλλοι 3-4 αξιόλογοι παίκτες...Σίγουρα κάποιοι θα φύγουν αφού το ρόστερ μας είναι πολύ γερασμένο...Η τακτική που θα χρησιμοποιήσω είναι η Ultimo Domination από το φόρουμ της SI αλλά με κάποιες αλλαγές στις οδηγίες για να ταιριάζει με τους παίκτες που έχω στο ρόστερ.
Image


Η συνέχεια με την συνέντευξη τύπου τους 2 πρώτους προκριματικούς του Ουέφα + κάποιες αγοραπωλησίες + τα πρώτα φιλικά... μάλλον απόψε!
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε με την Ανο.
Spoiler: show
ΑΠΟΕΛ ΡΕ! :P
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SiNgLe wrote:Καλή αρχή φίλε με την Ανο.
Spoiler: show
ΑΠΟΕΛ ΡΕ! :P
Ευχαριστώ...αφού υποστηρίζεις αποέλ θα κάνω το παν να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται δηλαδή 2η πίσω από εμάς :-P :-P
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην είσαι και τόσο γεναιόδωρος :D
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνέχεια...

Συνέντευξη τύπου...
Δημοσιογράφος
-Με την πρόταση από την Ανόρθωση έγινε ένα όνειρο σας πραγματικότητα?
-Όταν ξεκίνησα την σχολή προπονητικής το έκανα με σκοπό κάποτε να αναλάβω την Ανόρθωση...Αρά μπορώ να πω ναι ένα όνειρο μου έγινε πραγματικότητα.
-Σαν οπαδός της ομάδας από μικρός ποια είναι τα όνειρα σας για την ομάδα?
-Τα όνειρα μου για την ομάδα φτάνουν πολύ μακριά αλλά πρώτος μου στόχος είναι να επαναφέρω την ομάδα στους τίτλους.
-Ποια η γνώμη σας για το υπάρχον ρόστερ?
-Αρκετά καλό αλλά πολύ γερασμένο...Σίγουρα θα φύγουν κάποιοι παίκτες άνω των 30.
-Ποια οι τακτική που θα χρησιμοποιήσετε?
-Αυτό θα το δείτε στο γήπεδο
-Κάτι τελευταίο από σας?
-Για όσους νομίζουν ότι η Ανόρθωση με το να μου δώσει την θέση την προπονητή θα πέσει πιο κάτω και από την περσινή χρονιά έχω να τους πω ότι "το πνεύμα της Ανορθώσεως δεν πτοάται, δεν καταστρέφεται και η ωραία μας Ανόρθωση ως ο Φοίνιξ, αενάως αναγεννάται"...

Σηκώνομαι και φεύγω χαρούμενος αφού νιώθω ότι πήγα πολύ καλά και πάω αμέσως στο γραφείο και περιμένω την κλήρωση για το πρώτο γύρο του Ουέφα που θα παίξουμε χωρίς μεταγραφές.
Image
Αρκετά εύκολη κλήρωση και πιστεύω ότι ακόμα και στη κατάσταση που είμαστε χωρίς καθόλου προετοιμασία και ούτε ένα φιλικό θα περάσουμε

Οι μέρες περνούν και ο 1ος μου αγώνας στο Αντώνης Παπαδόπουλος έχει φτάσει, το γήπεδο ασφυκτικά γεμάτο από οπαδούς της ομάδας που περιμένουν να δουν την νέα Ανόρθωση του Ράλλη.
Image
Αν και φτιάξαμε πάρα πολλές ευκαιρίες δεν ήμασταν αποτελεσματικοί και σκοράραμε μόνο όταν μέναμε πίσω στο σκορ.

Η μέρα του επαναληπτικού έχει φτάσει και η ομάδα έχοντας κάποιες προπονήσεις στα πόδια της ετοιμάζετε να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο από τον 1ο αγώνα και να πάρει την πρόκριση μέσα στην Αλβανία.
Image
Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο παίρνουμε μια πανάξια πρόκριση. Στα θετικά ότι ο Λαμπάν με το που μπήκε κέρδισε πέναλτι και κόκκινη του αντιπάλου και άσχετα από το ότι έχασε το πέναλτι συνέχισε να είναι πολύ καλός.

Η πρώτες μας μεταγραφές μόλις έγιναν αφού πουλήθηκαν οι Γεωργίου και Δέλλας αποκτήθηκαν οι
Image
Σίγουρα βασικός πολύ καλύτερος από όλους τους κήπερ του ρόστερ.

Image
Νεαρός, πολυθεσίτης και με ρήτρα αγοράς τι άλλο ψάχνει ένας προπονητής??

Η κλήρωση για το 2ο γύρο του Ουέφα έγινε και αντίπαλος μας μια ομάδα από τα σκόπια
Image

2ος γύρος προκριματικών ουέφα και αγωνιζόμαστε στην έδρα μας και σκοπός μας είναι η πρόκριση και φυσικά να μην απογοητεύσουμε τους οπαδούς μας που γέμισαν το γήπεδο.
Image
Εκπληκτικό, Διαστημικό ή όπως αλλιώς μπορώ να χαρακτηρίσω το ποδόσφαιρο που παίξαμε. Η ομάδα δείχνει ότι μέσο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων αλλά και τον φιλικών που γίνονται ενδιάμεσα θα στρώσει για τα καλά.

Επαναληπτικός αγώνας ουέφα και κατεβαίνουμε στα Σκόπια μόνο για τουρισμό αφού μας το επιτρέπει το σκορ του 1ου αγώνα
Image
Αν και ήμασταν είδη στον επόμενο γύρο παίξαμε την μπάλα μας και πήραμε άλλη μια νίκη

Στο 3ο γύρο αφού είμαστε και πάλι στους δυνατού περιμένουμε μια εύκολη κλήρωση και η κληρωτίδα μας έκανε τη χάρη
Image

3ος γύρος 1ος αγώνας και παίζουμε μέσα στην Γεωργία, θέλουμε ένα θετικό σκορ για να κλειδώσουμε την πρόκριση μέσα στην Κύπρο
Image
Η ομάδα έρχεται με κεκτημένη ταχύτητα από τους προηγούμενους αγώνες και φαίνεται ότι δεν μπορεί κανείς να την σταματήσει.

3ος γύρος 2ος αγώνας και αφού κλειδώσαμε την πρόκριση από το πρώτο ματς το μόνο που θέλουμε σήμερα είναι να προσφέρουμε θέαμα στο κόσμο που γέμισε για άλλη μια φορά το γήπεδο
Image
Και του το προσφέραμε απλόχερα αφού με ακόμη μια εμφάνιση από το διάστημα περνάμε άνετα στον επόμενο γύρο.

Φτάσαμε στο 4ο και τελευταίο γύρο πριν από τους ομίλους και πλέον είμαστε στους αδύνατους και περιμένουμε μια δύσκολη κλήρωση...αλλά τελικά η κληρωτίδα δεν μας βγάζει μια απλά δυνατή ομάδα αλλά την 2η ή 3η από πλευράς βαθμολογίας ομάδα την...
Image

Η κλήρωση είναι από τις χειρότερες κληρώσεις που μπορούσαμε να έχουμε αλλά ξανά αντιμετωπίσαμε αυτή την ομάδα και το παλέψαμε...γιατί όχι και τώρα???

Κάπου εδώ η προετοιμασία της ομάδας τελείωσε και πλέον μπαίνουμε στα πραγματικά βαθιά νερά αφού ξεκινά και το πρωτάθλημα...
Τα αποτελέσματα μας κατά την προετοιμασία:
Image.

Αρκετά καλά, στα φιλικά αγωνίζονταν μόνο όσοι δεν αγωνίζονταν στους ευρωπαϊκούς αγώνες.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολη καλες μεταγραφες
τωρα ομως αρχιζουν τα δυσκολα (werder)
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+1 με τον αποπάνω. Αλλά έχεις ελπίδες για το ματς. Πάρε εκδίκηση για (πρό)πέρσυ :P
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνέχεια. . .

Ο Αύγουστος έχει μπει πλέον για τα καλά και στις 15 του μήνα εκτός από την κοίμηση της Παναγίας θα γιορτάσουμε και την έναρξη της νέας ποδοσφαιρικής χρονιάς...

Η ομάδα δείχνει έτοιμοι για την νέα χρονιά και ελπίζω όλα να πάνε καλά
Image

Έφτασε η μέρα λοιπόν το πρωτάθλημα αρχίζει
Image
Η Μαρφίν Λαϊκή εύχεται σε όλους καλή αγωνιστική σεζόν 2009-2010

1η αγωνιστική και φιλοξενούμαστε στο Παραλίμνι από την τοπική ΕΝΠ και αναμένετε ένας δύσκολος αγώνας
Image
Με ένα πέναλτι που κέρδισε έξυπνα ο Βαγγέλης Μάντζιος καταφέραμε να ξεκλειδώσουμε την άμυνα της Ένωσης και να κάνουμε νικηφόρο ξεκίνημα στη φετινή χρονιά.

5 μέρες μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος αγωνιζόμαστε για τον 4ο γύρο του ουέφα απέναντι στη Βέρντερ ξέρουμε ότι οι πιθανότητες μας είναι πολύ λίγες αλλά θα παίξουμε και ότι βγει. . .
Image
Αρκετά καλή εμφάνιση αν και ισοφαρίσαμε το γρήγορο γκολ της Βρέμης μας αποτέλειωσε...

2η αγωνιστική και αντίπαλος μας η πολύ δυνατή και φιλόδοξη ΑΕΛ
Image
Αν και βρεθήκαμε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ καταφέραμε να ανατρέψουμε το σε βάρος μας σκορ και να πάρουμε μια μεγάλη νίκη.

Με το τέλος του Αυγούστου ανακοινώθηκαν και τα διαρκείας της φετινής χρονιάς
Image

Επαναληπτικός στη Γερμανία και με το σκορ του πρώτου αγώνα να μας καταδικάζει παίζουμε με παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής.
Image
Όσο είχαμε δυνάμεις κρατούσαμε το 0 πίσω αλλά όταν ξεμείναμε μοιραία δεχτήκαμε 3 γκολ.

Επιστροφή στο πρωτάθλημα και φιλοξενούμε την περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος και κυπελλούχο πέγεια
Image
Αν και αμυντικά ήμασταν εξαιρετική μπροστά δεν δείξαμε τον καλό μας εαυτό και έτσι μείναμε στο στείρο 0-0

4η αγωνιστική και φιλοξενούμε την Νέα Σαλαμίνα στο ντέρμπι της Αμμοχώστου
Πριν από την έναρξη του αγώνα τα μεγάφωνα του σταδίου παίζουν το άσμα του Χιώτη Αμμόχωστος
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qJFVK5fcfYI[/youtube]

Οι οπαδοί στην κερκίδα τραγουδάνε για τη σκλαβωμένη Αμμόχωστο και περιμένουν με αγωνία να δουν ένα όμορφο ντέρμπι χωρίς καβγάδες μεταξύ των οργανωμένων των 2 ομάδων
Image
Η εκπληκτική εμφάνιση της ομάδας μας μόνο ντέρμπι δεν άφησε το παιχνίδι να γίνει...στα αξιοσημείωτα τα 2 γκολ του Γιαννάκη Οκκά απέναντι στην ομάδα που τον ανέδειξε...

Η κλήρωση του κυπέλλου έγινε και μας φέρνει αντιμέτωπους με τον Ηρακλή Γερολάκκου ομάδα 3ης κατηγορίας. Ξεχωρίζει το ντέρμπι της πρωτεύουσας μεταξύ ομόνοιας και αποέλ αλλά και το ντέρμπι των κοκκινοχωρίων μεταξύ Δερύνειας και Ένωσης Νέων Παραλιμνίου.
Image

5η αγωνιστική και το 1ο πραγματικά μεγάλο ντέρμπι έφτασε...
Ομόνοια Vs Ανόρθωση και οι μνήμες από το περσινό 4-0 δεν ξεχάστηκαν από κανένα οπαδό αφού οι γηπεδούχοι θέλουν να το επαναλάβουν και οι φιλοξενούμενη να πάρουν το αίμα τους πίσω...

Οι οπαδοί των 2 ομάδων μπαίνουν οργανωμένα στο γήπεδο φωνάζοντας συνθήματα υπέρ των ομάδων τους και εναντίων των αντιπάλων τους

Οι γηπεδούχοι για άλλο ένα αγώνα φτιάχνουν καυτή ατμόσφαιρα
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1fL2KyXsOk4[/youtube]

Αλλά και οι φιλοξενούμενοι δεν μένουν πίσω...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fAfsQcxrUmI[/youtube]

Οι 11αδες των 2 ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για το μεγάλο ντέρμπι
Image

Οι 2 ομάδες έχουν από 2 απουσίες από πλευράς ομόνοιας οι Γιωργαλλίδης και ο Εφραίμ και από πλευράς ανόρθωσις ο Καφού και ο Λαμπάν...

Ο κ. Κωνσταντινίδης σφυρίζει και το μεγάλο ντέρμπι αρχίζει

3' Μετά από κλέψιμο του Κατσαβάκη και μακρινή μπαλιά ακριβείας ο Μπάκλεϊ βγαίνει απέναντι από τον Κοτσόλι πλασάρει.....αλλά η μπάλα απελπιστικά έξω.

6' πανέμορφος συνδυασμός Φοθέρινχαμ, Μάντζιου και Οκκά που βγάζει τον Φοθέρινχαμ μπροστά από τον Κοτσόλι αλλά ο μέσος της Κυρίας σουτάρει πάνω στον Κοτσόλι.

12' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σευρού ψηλά έξω

15' μακρινό σουτ του Ρενχίφο πολύ άστοχο

17' άλλος ένας πανέμορφος συνδυασμός αυτή τη φορά μεταξύ Μπάκλεϊ και Σευρού ο τελευταίος με πάσα τρύπα βγάζει τετ α τετ τον Μάντζιο αλλά το πλασέ του πάνω στον Κοτσόλη που διώχνει σε κόρνερ

27' σέντρα του Χαραλάμπους ο Ρενχίφο πιο ψηλά από όλους αλλά η κεφαλιά του είναι έξω

37' καταπληκτική αντεπίθεση για την Ομόνοια με τον Μακρίδη να δίνει στον Κων/νου που είναι μόνος απέναντι στο Ζαπάτα και με έξυπνο πλασέ κάνει το Ομόνοια 1 Ανόρθωση 0

Ημίχρονο

Στα αποδυτήρια οι παίκτες δεν το πιστεύουν ότι χάνουμε αφού είμαστε πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο μας αλλά για άλλη μια φορά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου φαίνεται να κάνει την εμφάνιση του.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου
46' Έξω ο Φοθέρινχαμ μέσα ο Μαραγκός

58' μακρινό σουτ του Μαραγκού πάνω στον Κοτσόλι

66' άλλο ένα σουτ από τον Μαραγκό αλλά και πάλι ο Κοτσόλης διώχνει σε κόρνερ

69' τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για την Ανόρθωση ο Σευρού εκτελεί στο πίσω δοκάρι ο Κατσαβάκης νικά τους πάντες στον αέρα αλλά και τον Κοτσόλη και κάνει το 1-1 για την Ανόρθωση

72 Μαντζιος έξω Τόφας μέσα...Τσανίσιο έξω Οτσόκολιτς μέσα.

80' καταπληκτική μπαλιά του Οτσόκολιτς ο Τόφας παίρνει το κεφάλι αλλά βρίσκει σε ετοιμότητα τον κήπερ της Ομόμοιας

88' ατομική ενέργεια του Τόφα το πλασέ στο δοκάρι και αντεπίθεση για την ομόνοια ο μακρίδής βρίσκει μέσα στην περιοχή τον ζουράφσκι αλλά αυτός από κοντά δεν μπορεί να κερδίσει τον Ζαπάτα

Λήξη

Image
Αν και αξίζαμε την νίκη σε μια τέτοια έδρα και η ισοπαλία είναι καλό αποτέλεσμα...

Βαθμολογία:
Image
Αν και κάναμε 2 ισοπαλίες είμαστε πολύ κοντά στον πρωτοπόρο Αποέλ.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά τα πας!!!

Α ρε ΑΠΟΕΛΑΡΑ 8) Πρώτοι είμαστε 8)
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνέχεια...

Με το πέρας τον 5 πρώτων αγωνιστικών βλέπω ότι η ομάδα είναι έτοιμη με το κατάλληλο ροτέισιον να βγάλει με τις λιγότερο δυνατό απώλειες το πρόγραμμα που ακολουθεί.
Image

Στο πρωτάθλημα μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια στο ΓΣΠ επιστρέφουμε στην έδρα μας και θέλουμε μόνο νίκη με τον τελευταίο Εθνικό.
Image
Επιστροφή στα τέρματα για τον Μπάκλεϊ και μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας.

2ος γύρος κυπέλλου και αντίπαλος μας ο αδύναμος Ηρακλής Γερολάκκου. Θα κατεβούμε στο γήπεδο μόνο με ρεζέρβες ακόμα και στο πάγκο.
Image
Εξαιρετική εμφάνιση από τον νεαρό Παναγιώτου που έδειξε ότι αξίζει και λίγο χρόνο με τους βασικούς

Συμπλήρωσα 15 παιχνίδια στο πάγκο και αν εξαιρέσεις τις 2 ήττες από την Βρέμη η ομάδα πάει τραίνο.
Image

Ο νεαρός Χριστοφή που αγωνίστηκε σαν Dm και στα 90 λεπτά του αγώνα στο κύπελλο έγινε ο νεαρότερος παίκτης του θεσμού.
Image
Παίκτης με πολύ μέλλον αλλά άτυχος αφού τραυματίστηκε σε παιχνίδι της εθνικής κάτω των 19 και θα μείνει έξω για 3 μήνες.

6η αγωνιστική και μετά από ένα μικρό διάλειμμα επιστρέφουμε στο πρωτάθλημα. Στη πανέμορφη Λεμεσό φιλοξενούμαστε από τον μέτριο φέτος παρά τα μεγάλα ονόματα και το δυνατό ρόστερ Απόλλωνα.
Image
Μας αιφνιδίασαν με το γρήγορο γκολ του Τζάνη αλλά επαναφέραμε γρήγορα την τάξη και καθαρίσαμε τον αγώνα.

7η αγωνιστική και φιλοξενούμε στο Παπαδόπουλος τον αδύναμο Άρη. Η νίκη σε τέτοια παιχνίδια επιβάλλεται.
Image
Μέτρια εμφάνιση και νίκη. Στα θετικά ότι ο Τόφας σκοράρει για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι ερχόμενος από τον πάγκο.

8η αγωνιστική και το ντέρμπι μεταξύ των 2 πρωτοπόρων έφτασε... Ανόρθωση Vs Αποέλ στο κατάμεστο Αντώνης Παπαδόπουλος...

Οι 2 ομάδες κάνουν την είσοδο τους στο γήπεδο
Image

Και ο κόσμος αμέσως ξεσηκώνετε
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bpi2sA1iNEs[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_n6vXuet2Uk[/youtube]

Ο Παναγιώτης Γερασίμου σφυρίζει και το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε

2' Μακρινό σου του Σευρού δίπλα από το δεξί δοκάρι

4' Κόρνερ του Χαραλαμπίδη...ο Γκριντζάροφ πιο ψηλά παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

9' Ο Σευρού κερδίζει τις κόντρες στο χώρο του κέντρου και με ψηλοκρεμαστή πάσα βγάζει μόνο τον Μπάκλεϋ που σημαδεύει τον Χιώτη

12' Ο Μπάκλευ μόνος απέναντι από το Χιώτη αλλά ο τερματοφύλακας του Αποέλ διώχνει σε κόρνερ

14' Όμορφος συνδυασμός M'Bow-Fotheringham αλλά ο Μάντζιος από πλεονεκτική θέση στέλλει την μπάλα έξω

27' Καταπληκτική μπαλιά τρύπα του Φοθέρινχαμ που βρίσκει τον Μπάκλευ που από το ύψος του πέναλτι κεραυνοβολεί τον Χιώτη και κάνει το Ανόρθωση 1 Αποέλ 0

30' Φάουλ για την Ανό στο χώρο του κέντρου ο Σκοπελίτης δίνει στον Σευρού αυτός με μια πάσα στο κενό χώρο βρίσκει τον Μπάκλευ που σουτάρει στην κλειστεί γωνιά του Χιώτη που όμως δεν μπορεί να αντιδράσει 2-0 για την Μεγάλη Κυρία της Κύπρου.

38' Μακρινό σουτ του Σευρού ο Χιώτης σε κόρνερ

Λήξη ημιχρόνου
Στο 1ο ημίχρονο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο αφού το Αποέλ αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Αυτό αποδεικνύετε και από τα στατιστικά του αγώνα αφού οι τελικές προσπάθειες είναι 15-2.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

52' Μακρινό σουτ του Μπρούερς...πολύ άστοχο

55' Σέντρα από τον Μάριο Ηλία στη περιοχή M'Bow και Zapata μπλέκονται και ο Χαραλαμπίδης σε κενή εστία κάνει το 2-1

56' Ωραία ατομική προσπάθεια του Μάντζιου αλλά το πλασέ είναι πάνω στο Χιώτη

65' Ο Τσανίσιο προσπαθεί με το κεφάλι να γυρίσει την μπάλα στον Ζαπάτα αλλά αυτός την χάνει μέσα από τα χέρια του και το Αποέλ χωρίς να πιέσει κάνει το 2-2 και το ντέρμπι ξεκινά και πάλι από την αρχή

66' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση Έξω Λειβακαμπέσι και Φοθέρινχαμ μέσα Οτσόκολιτς και Λαμπάν

75' Αλλαγή για την Μεγάλη Κυρία έξω ο Καφού μέσα ο Τόφας

80' Εκτέλεση κόρνερ από τον Λαμπάν ο Κατσαβάκης πιο ψηλά από όλους και με άπιαστη κεφαλιά κάνει το 3-2

83' Καταπληκτική πάσα του Λαμπάν και ο Τόφας βγαίνει τετ α τετ με τον Χιώτη και με ένα δυνατό σουτ στέλλει την μπάλα το αριστερό παραθυράκι της εστίας. 4-2 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών

Λήξη αγώνα
Image
Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε ένα από τους διεκδικητές του τίτλου και αυτό με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο αν και υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης κυρίως στην άμυνα.

Με την ικανοποίηση από την πορεία της ομάδας να με καταβάλει περιμένω την κλήρωση του κυπέλλου που ελπίζω να μας φέρει άλλη μια καλή κλήρωση
Image
Και επειδή κάποιοι λένε ότι η τύχη είναι με τους δυνατούς και εμείς είμαστε δυνατή για άλλη μια φορά έχουμε καλή κλήρωση

10η αγωνιστική και φιλοξενούμε την Πάφο που φέτος ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά σιγά σιγά δείχνει ότι πέφτει
Image
Άλλη μια εκπληκτική επιθετικά εμφάνιση αλλά και πάλι είχαμε κενά πίσω. 5ος συνεχόμενος αγώνας που σκοράρει ο Τόφας.

Βαθμολογία:
Image
Αρχίσαμε να ξεχωρίζουμε από τους άλλους διεκδικητές του τίτλου όμως δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνέχεια...

Μετά από τα ντέρμπι με Απόλλωνα και Αποέλ έρχεται ένα κάπως πιο βατό πρόγραμμά μαζί με το τέλος του πρώτου γύρου.
Image

3ος γύρος κυπέλλου και αντίπαλος μα το Τραχώνι. Θα παίξουμε αποκλειστικά με παίκτες μη βασικούς αλλά και αρκετούς νεαρούς.
Image
Εύκολη επικράτηση όπως αναμενόταν. Σκόραραν 2 παίκτες που είναι εκτός πλάνων και 2 γκολ ο 16 ετών επιθετικός μας που έγινε και ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

Image

Εδώ ένα σσ του μικρού
Image
Δεν νομίζω να έχει και ιδιαίτερη εξέλιξη παρά της αντίθετες γνώμες των σκάουτ και των κόουτς της ομάδας.

11η αγωνιστική και στο Μακάριο στάδιο φιλοξενούμαστε από την δυνατή μόνο στα εντός έδρας παιχνίδια Δόξα
Image
Αν και στο 1ο ημίχρονο ήμασταν πολύ μέτριοι στο 2ο ανεβάσαμε στροφές και πετύχαμε μια εύκολη νίκη.

12η αγωνιστική και στο Δασάκι Άχνας φιλοξενούμαστε από τον μέτριο Ερμή
Image
Ακόμα μια εύκολη νίκη και η ομάδα δείχνει να στρώνει και αμυντικά αφού ούτε σήμερα δεχθήκαμε γκολ.

13η αγωνιστική τέλος 1ου γύρου και στο Αντώνης Παπαδόπουλος έρχεται η τελευταία Απέπ.
Image
Εύκολα όπως αναμενόταν ήρθε η νίκη με 6 διαφορετικούς σκόρερ. Το 6ο γκολ το πέτυχε ο Οκκάς.

14η αγωνιστική με την έναρξη του 2ου γύρου αντιμετωπίζουμε την πολύ κακή φέτος αλλά πάντα υπολογίσιμη Αελ.
Image
Σήμερα η Αελ μας απέδειξε γιατί φέτος πάει τόσο χάλια...Σε καμία φάση του αγώνα δεν κατάφερε να απειλήσει. Έδειχνε σαν μια ομάδα χωρίς αρχή και τέλος.

15η αγωνιστική και φιλοξενούμε το δυνατό Παραλίμνι
Image
Σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα αξιόλογο αντίπαλο.

Βαθμολογία:
Image

Uploaded with ImageShack.us
Έχουμε φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους αλλά δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε.
Σημ. Στη Κύπρο κανονικά υπάρχουν και play off αλλά στο φμ δεν υπάρχουν οπότε στις 26 αγωνιστικές το πρωτάθλημα τελειώνει.
ΥΓ αν και δεν νομίζω να ενδιαφέρει κάποιο ο αγώνας με την ένωση και η βαθμολογία αλλάξαν λόγο διακοπής ρεύματος...Αν και δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση αφού και εμείς κερδίσαμε και ο Απόλλων κέρδισε και τις 2 φορές
Η συνέχει ή απόψε ή αύριο....!
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
Post Reply

Return to “Novice”