Johnny the Kangaroo

Ιστορίες προχωρημένου επιπέδου
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η μαγιά για κάτι καλύτερο υπάρχει.
Θες μερικά πουλέν για την επόμενη χρονιά και είσαι τζετ.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανε ριζικες αλλαγες ...
περιμενουμε τουλαχιστον κυπελλο του χρονου ....
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν ... δεν έχω πολλά να πω μιας και δεν την έχω πάρει ακόμα από την αρχή την ιστορία ... ξέρω όμως καλά πως θα περάσεις δια πυρός και σιδήρου, αλλά στο τέλος θα τα καταφέρεις ... το έχει η μοίρα των ομάδων που διαλέγεις ... τώρα θα έχεις και εμένα να σε σιγοντάρω ... άντε ρε Μπίλαρε ... πάμε να σαρώσουμε την νέα χρονιά ...
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι σκατα συστημα πρωταθληματος ειναι αυτο στο Βελγιο ρε? :D

Αντε να δουμε μεταγραφες.
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περιμενουμε μεταγραφες και μια κουπα το συντομοτερο δυνατον! :P
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@max καλως ήρθες εσύ και τα άβαταρ σου που όλοι αγαπάμε :D









-----------------------------------------------------------------------------------------------






Με το τέλος του πρωταθλήματος μου έγινε προσφορά για ανανέωση. Φυσικά δέχθηκα αμέσως.


Image






Έχοντας υπογράψει το καινούριο μου συμβόλαιο και έχοντας πλήρη ελευθεριά κινήσεων ξεκίνησα το ξεκαθάρισμα. Πολλά βασικά στελέχη της ομάδας άρχισαν να ενδιαφέρουν άλλες ομάδες και φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία να σημειώσω ρεκόρ πωλήσεων.


Image







Το ποσό των 11,1Μ ήταν μεγάλο αλλά όχι αρκετό. Έτσι τελικά έφυγε ένας ακόμα παίκτης και συνολικά εισπράξαμε 14Μ. Αυτές οι πωλήσεις οδήγησαν τη χρονιά σε μεγάλη κερδοφορία.


Image





Και φυσικά στο αξιόλογο μπάτζετ των 8,25Μ.


Image









Ας δούμε ποιοι πρωτοκλασάτοι έφυγαν και ποιοι θα τους αντικαταστήσουν.


Valery Nahayo DC. Αυτός μας την έκανε και έκλεισε από τον Ιανουάριο στην Espanyol οπότε δεν πήραμε φράγκο.


Στη θέση τους ήρθε ο πιτσιρίκος Luis Asamoah ελεύθερος φυσικά.


Image

Spoiler: show
Image






Μαζί με τον Nahayo έφυγε και ο νεαρος DC Saul. Μεγάλη ελπίδα αλλά δεν με δικαίωσε. Τα 2,9Μ της Dynamo μου έκατσαν μια χαρά αν σκεφτεί κανείς ότι τον είχα πάρει ως ελεύθερο. Για να καλυφθεί το κενό του ανέβασα από τη δεύτερη ομάδα τον νεαρό Γερμανό Manuel Muller τον οποίο είχα πάρει ελεύθερο πριν δύο χρόνια.

Image







Ο στυλοβάτης της επίθεσης μου Mustafa Yatabare μου ζητούσε επίμονα μεταγραφή. Η φιλοσοφία μου είναι να έχω παίκτες που γουστάρουν να παίζουν για τη φανέλα. Εφόσον αυτός δεν γούσταρε πωλήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στον Αστέρα Τρίπολης!!! 4,1M στη τσέπη και στη θέση του έρχεται ο Βούλγαρος Vasil Angelov ο οποίος είναι γομάρι 1,93 και με τρελά physical για το ύψος του και την ηλικία του. Η Cherno more πήρε 220 χιλιάρικα και εγώ πήρα τον target man που έλειπε από την ομάδα.



Image

Spoiler: show
Image






Επειδή τον Ιανουάριο είχα βρει λαβράκι DR, όπως το θεώρησα, από την Αργεντινή αποφάσισα να πουλήσω τον Mike Smet αφού τα 4,1Μ της Stoke ήταν πολύ δελεαστικά. Από αυτά τα 180k πήγαν στην Estudiantes (LP) και ο Diego έγινε παίκτης μου. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η μόνη κίνηση για την οποία δεν αισθάνομαι και πολύ καλά αφού ο Smet είναι πολύ καλύτερος.


Image


Spoiler: show
Image






Αυτός που με στεναχώρησε ήταν ο Parker. Πολύ καλός DL αλλά δεν ήθελε να ανανεώσει με τίποτα. Οπότε μηδενικά έσοδα από την αποχώρησή του αλλά ευτυχώς την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά και προνόησα να κλείσω πολύ νωρίς σαν ελεύθερο τον Deferm που είναι ισάξιος παίκτης.

Image


Spoiler: show
Image






Αυτές ήταν οι σημαντικότερες προσθήκες παικτών που θα αντικαταστήσουν αυτούς που έφυγαν αλλά η μεγαλύτερη μεταγραφική μου κίνηση ήρθε προς το τέλος της μεταγραφικής περιόδου. Αυτό που έψαχνα ήταν 2 καλοί ακραίοι παίκτες αλλά ήταν πολύ δύσκολο. Τελικά βρήκα έναν που όμως παίζει το ίδιο καλά και τις δυο πλευρές. Νεαρός, ταλαντούχος και καταπληκτικός παίκτης ακόμα και στα 18 του χρόνια. Το ποσό που μου κόστισε ήταν τσουχτερό αλλά αξίζει και το τελευταίο λεπτό. 3,7Μ αλλά και ακόμα 1,5Μ σε δόσεις. Αυτόν να ξέρετε ότι όταν έρθει η ώρα κάτω από 20Μ δεν τον πουλάω :P



Image




Συνολικά είχαμε τα εξής:



Image



Και το τελικό ρόστερ


Image






Στα φιλικά δοκιμάστηκαν δυο τακτικές. Πρώτη η κλασική 4-5-1 που με έβγαλε ασπροπρόσωπο πολλές φορές την προηγούμενη χρονιά και μια 4-4-2 με δυο αμυντικά χαφ την οποία πήρα από τον συνάδελφο notorius και την έχω προσαρμόσει πάνω στους παίκτες μου. Αυτή η δεύτερη τακτική θα είναι κυρίως για τα παιχνίδια με τις μεγάλες ομάδες όπου θα προσπαθήσω να ελέγξω το κέντρο και να χτυπήσω από τα πλάγια στην κόντρα επίθεση.

Τα αποτελέσματα ήταν καλά όμως με χαμηλής δυναμικότητας ομάδες.



Image
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τουμπανάκια οι μικροί και ιδίως ο βούλγαρος καθώς και ο σέζαρ..

Πολύ καλές επιλογές στις μεταγραφές και σωστή η πολιτική σου στα μεταγραφικά γενικότερα!

Αναμένω καλή χρονιά και επιτέλους το...βήμα παραπάνω!

Για να δούμε..
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλες κινησεις περιμενουμε κυπελλο φετος
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

O Βούλγαρος θα κάνει μανούλες να κλάψουν! :D

Άντε, δεν μπορώ να περιμένω τα επίσημα!!!
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή συνέχεια ζεντ. Φέτος κύπελλο και τουλάχιστον 6αδα στο πρωτάθλημα (και μετά ΠΑΟΚ φυσικά).

Αν και περίμενα κανένα μπαμ στις μεταγραφές, ούτε τα μισά από όσα εισέπραξες δεν ξόδεψες...
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ πιτσιρικαρία στο Βέλγιο !

Ωραίοι πάντως ...

Καλή συνέχεια Ζεντ
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γουστάρω Βέλγιο με πινελιές Λάτιν...
Πάρτι σε λέω θα γίνει πσηλέ!!!!!!!!!!!! :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Παρα πολυ καλες προσθήκες ειδικα ο Βραζιλιανος ολα τα λεφτα
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ως είθισται ανακοινώθηκαν τα διαρκείας. 1680 καμμένοι οπαδοί μας πήραν το καρτελάκι. 7 λιγότεροι από πέρυσι. Λογικό μου φαίνεται αφού έφυγαν τόσα βασικά στελέχη της ομάδας.



Image



















Αύγουστος 2014


Image



Η σεζόν δεν άνοιξε καλά. Η ήττα στο 88' από τη Zulte Waregem σόκαρε την ομάδα. Και αν το 2-2 με την Standard είναι θετικότατο ο τρόπος που ήρθε ήταν απογοητευτικός. Όταν στο 29' είσαι μπροστά 2:0 δε πρέπει να αφήνεις να γυρίζει το παιχνίδι. Στα θετικά ότι τα πρώτα δείγματα γραφής του Cesar είναι θετικότατα. Απέναντι στη Cercle Brugge άνοιξε λογαριασμό και ο Angelov ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ και δίνοντας μας ένα πολύτιμο βαθμό. Το ματς με τη Lokeren ήταν ένας δικός μας μονόλογος και το τελικό σκορ αφήνει μια πικρή γεύση. Το καλό είναι ότι η ομάδα παίζει αρκετά καλή μπάλα και ελπίζω ότι θα βρούμε τον εαυτό μας.



Spoiler: show
Image


Image


Image


Image



Η βαθμολογική μας θέση δεν σηκώνει περαιτέρω σχολιασμό.

Image
















Σεπτέμβριος 2014


Image



Μήνας όνειρο ο Σεπτέμβριος. Άνετη νίκη απέναντι στη Germinal με τους δύο wingers μας να χτυπάνε στην αντεπίθεση και τον Lutula να ολοκληρώνει τη μεγάλη νίκη που ήρθε παίζοντας έξυπνα στην αντεπίθεση. Αυτό το παιχνίδι ήταν και η πρόβα τζενεράλε για την τεράστια νίκη απέναντι στη Genk. Μια Genk που όποτε μας έβρισκε μας κέρδιζε. Αυτή τη φορά παίζοντας επικά ανοίξαμε το σκορ πολύ γρήγορα και στη συνέχεια τους πνίξαμε στο χώρο του κέντρου μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης. Στο τελευταίο παιχνίδι του μήνα με μια υποδειγματική αντεπίθεση στο τέλος πήραμε το χρυσό τρίποντο με τον Barkero να δηλώνει παρόν και να διεκδικεί θέση στην ενδεκάδα με αυτή την εμφάνιση του.



Spoiler: show
Image


Image


Image



Βαθμολογική εκτόξευση που μας έφερε στη τέταρτη θέση.


Image







Ο μήνας έκλεισε με τη κλήρωση του κυπέλλου που μας έφερε απέναντι σε ένα πολύ εύκολο αντίπαλο.


Image



@Sind η αλήθεια είναι ότι τσιγγουνέυτηκα λιγάκι αλλά το μοτο των ομάδων αυτού του στυλ πρέπει να είναι αγοράζω φθηκά (δλδ τσαμπα) πουλάω ακριβά κατά την άποψη μου :D Μέχρι να σοβαρέψουν τα πράγματα και να χτυπάμε τίτλο φυσικά.
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άργησε λίγο η ομάδα αλλά πήρε μπρος τελικά..

Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια..
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
Post Reply

Return to “Advanced”