De puta madre!

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Post Reply
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10/07/2008, Barajas Airport, Madrid

Image

-Next year, I will be here again! Remember cabron! OK?
-Jejeje, OK capullo.
- Hasta luego! En verano! Adios!

Το καλοκαίρι είναι ακόμη στη μέση, αλλά το καλύτερο μέρος του δείχνει να έχει περάσει για μένα? Ανυπομονώντας πλέον για το επόμενο, για την επιστροφή στο ίδιο μέρος, με τους ίδιους ανθρώπους, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ελπίζω.

Τα Χριστούγεννα του ?08 ήρθαν πριν καν το καταλάβω. Ο χρόνος κυλούσε γρηγορότερα από το συνηθισμένο. Η προσμονή για τη «μεγάλη» επιστροφή βοηθούσε σ? αυτό. Το μόνο πράγμα που είχε πραγματικό ενδιαφέρον αυτό το χειμώνα, είναι τα σεμινάρια και τα μαθήματα προπονητικής. Προσπαθώ να πραγματοποιήσω το όνειρό μου. Αν όλα παν καλά, μέχρι το Μάιο θα έχω το δίπλωμα προπονητικής. Αυτό ξεκίνησε ως χόμπι αρχικά, αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία να το κάνω επάγγελμα, θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη?

21/3/2009: Έχω ήδη στα χέρια μου τα αεροπορικά εισιτήρια για την Ισπανία. 25/6 θα είμαι πίσω στη Μαδρίτη! Πριν απ? αυτό όμως?

12/5/2009: Ναι! Κατάφερα να πάρω το δίπλωμα προπονητικής! Έχω πλέον το δικαίωμα να κάνω επάγγελμα το χόμπι μου?
Οι επόμενες μέρες πέρασαν αναζητώντας την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το δίπλωμά μου. Δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα? Αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες για τις διακοπές μου, τα ξεχνάω όλα αυτά και σκέφτομαι μόνο εκείνη τη μέρα. Η οποία είναι πολύ κοντά.


25/6/2009, Barajas Airport, Madrid
Όπως είχαμε πει, μετά από περίπου ένα χρόνο είμαι και πάλι στη Μαδρίτη! Ένας φίλος μου με περίμενε στο αεροδρόμιο για να πάμε με το αυτοκίνητο στην περιφέρεια της Castilla La Mancha! Στη διαδρομή, εκτός από όλα τα άλλα, συζητήσαμε και για ποδόσφαιρο. Στο μπροστινό κάθισμα υπήρχε μια ?El mundo deportivo?*. Ξεφυλλίζοντάς την, το μάτι μου έπεσε πάνω σε μια είδηση που έμελλε να μου αλλάξει τη ζωή?

*Ισπανική αθλητική εφημερίδα, προσκείμενη στην Barca.


Ξεκινάω αυτή την ιστορία, γιατί μ? αρέσει πραγματικά αυτό το save και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Έχω παίξει ήδη σχεδόν όλη την 1η σεζόν και γι αυτό στην αρχή δε θα είμαι τόσο αναλυτικός και λεπτομερής γιατί θα μείνω πολύ πίσω από το σέιβ. Λογικά, η ιστορία δε θα ανανεώνεται πολύ συχνά (δεν αποκλείεται όμως κιόλας :P ). Ευχαριστωωώ!

Οι χαρακτήρες της ιστορίας θα έχουν κάποια στοιχεία από πραγματικούς ανθρώπους που γνώρισα, με ίσως όμως άλλα ονόματα. Και κάποιοι διάλογοι και καταστάσεις θα είναι ή θα μπορούσαν να είναι πραγματικοί. Έτσι όπως τα έχω τώρα στο μυαλό μου τουλάχιστον. Με τον καιρό, βλέπουμε?
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...για συνέχα...Κάτι καλό μυρίζομαι...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή..!

Όλα τα λεφτά ο τίτλος, πιστεύω και η συνέχεια :wink:
Image
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιστορία απο Ισπανία μεριά;

DE PUTA MADRE!!!
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χμμμμμμμμ....Για να δούμε...Καλή αρχή...
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
markos92
Football Legend
Football Legend
Posts: 10192
Joined: Tue Jul 08, 2008 11:53 pm
twitter: markosv92
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωωωωω...ιστορια του Ισμαελ!!! -gioupi
Καλη αρχη φιλαρακι!!! :-D
Η ιστορία της Γιουβέντους επιτάσσει να έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά και να αντιμετωπίζουμε τα πάντα με θάρρος, με κουράγιο. Εγώ, εσείς, όλοι οι Γιουβεντίνοι το κάναμε και το κάνουμε πάντα αυτό. Μια συναρπαστική ιστορία, με εσάς πάντα στο πλευρό μας. - Alessandro Del Piero
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη ρε!Αντε να δουμε τι ετοιμαζεις! :wink:
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!
Image
Image
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χμμμ... Μαδρίτη βλέπω...λες να είσαι ο τολμηρός που θα κάτσει στον πάγκο στο Teresa Rivero :?:
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωχ μη πας σε καμιά Μπαρτσελόνα και τη ρίξεις... :P



Άντεεε καλή αρχή
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:...για συνέχα...Κάτι καλό μυρίζομαι...
Μακάρι γιατρέ.Να δω αν θα μου βγει όπως τη θέλω...Ευχαριστώ!
Hippocratis wrote:Καλή αρχή..!
Όλα τα λεφτά ο τίτλος, πιστεύω και η συνέχεια :wink:
Τον τίτλο τον σκέφτηκα πριν από την ομάδα που θα πάρω! :D
Ευχαριστώ Ίππο!
Jordi_7 wrote:Ιστορία απο Ισπανία μεριά;

DE PUTA MADRE!!!
A,si!Και έχω να παίξω ισπανικό πρωτάθλημα αρκετό καιρό...Αλλά δεν είναι το ίδιο...De puta madre Boixos! 8)
jimis21 wrote:Χμμμμμμμμ....Για να δούμε...Καλή αρχή...
Να 'σαι καλά ρε Κυργιάκο! :P
markos92 wrote:Ωωωωω...ιστορια του Ισμαελ!!! -gioupi
Καλη αρχη φιλαρακι!!! :-D
Ευχαριστώ Μάρκε! (:
Δεν πόσταρες κανένα τραγουδάκι Muse για καλή αρχή! :P
mitsakoc wrote:Καλη αρχη ρε!Αντε να δουμε τι ετοιμαζεις! :wink:
Thanks Bob! :D 8)
Skoufalis wrote:Καλή αρχή!
Ευχαριστώ χαρισματικέ winger! (: :D (στο username πάει,έτσι?)
pirovatis wrote:Χμμμ... Μαδρίτη βλέπω...λες να είσαι ο τολμηρός που θα κάτσει στον πάγκο στο Teresa Rivero :?:
Όχιιι.Είμαι λίιιγο πιο κάτω...Η ομάδα είναι κοντά από τη Μαδρίτη.Αλλά όχι στη Μαδρίτη...
silver arrow wrote:De puta madre 8)

καλή αρχή :-D
Thanks Alonso!Με οδηγό μου τον ΝτούΜπα θα προσπαθήσω να φτάσω στην κορυφή!
xks wrote:καλη αρχη φιλε
Να σαι καλά xks!
philip21 wrote:Ωχ μη πας σε καμιά Μπαρτσελόνα και τη ρίξεις... :P



Άντεεε καλή αρχή
Ε,για να μην ρίξω καμιά ομάδα,καλύτερα να πάρω καμία που είναι ήδη χαμηλά...Έτσι δεν είναι? :wink:


Ευχαριστώ παιδιά!Να 'στε καλά!Σε κανένα 5λεπτο η συνέχεια!
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Καλη αρχη και απο εμενα Γιωργο! :wink: :-)
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ Θανάση! :-D

Ξεφυλλίζοντας την ?El mundo deportivo?, φτάνοντας στα νέα των ομάδων της 3ης κατηγορίας της Ισπανίας, η κεντρική είδηση ήταν η εξής (στα ισπανικά βέβαια) :

?ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ CONQUENSE O ELOY JIMENEZ!?

Και συνέχιζε:
?Η τραγική οικονομική κατάσταση του συλλόγου της Cuenca* (πόλη με περίπου 50.000 κατοίκους, γνωστή όμως για τα αξιοθέατα της) φαίνεται πως ήταν η αιτία για το διαζύγιο του Ισπανού τεχνικού με την ομάδα της Castilla la Mancha. Ο Jimenez θεωρεί πως με το παρόν υλικό, είναι εξαιρετικά δύσκολη η παραμονή στην κατηγορία. Έτσι έθεσε στη διοίκηση την απαίτηση του για περαιτέρω ενίσχυση της ομάδας. Σε διαφορετική περίπτωση ήταν αποφασισμένος να παραιτηθεί. Το οποίο και έγινε?
Πλέον, η Conquense αναζητά τον νέο της τεχνικό. Η δεινή οικονομική της κατάσταση δεν της επιτρέπει να στοχεύει σε «μεγάλα» ονόματα. Έτσι ο σύλλογος της Cuenca οδηγήθηκε στο να πάρει μια πρωτότυπη απόφαση. Οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος μπορεί να αποστείλει το βιογραφικό του, το οποίο θα εξεταστεί από τη διοίκηση και έτσι θα επιλεχθεί ο νέος προπονητής.?

Λες? Μπα? Στην Ισπανία ήρθα για 10-15 μέρες. Η ζωή μου βρίσκεται στην Ελλάδα. Πρέπει να είμαι ρεαλιστής. Από την άλλη όμως? Ουφ, δεν ξέρω? Τέλος πάντων, προορισμός μας έτσι κι αλλιώς είναι η Cuenca. Όσο θα βρίσκομαι εκεί, δε χάνω τίποτα με το να δώσω το βιογραφικό μου. Εξάλλου, οι πιθανότητες να προσλάβουν έναν Έλληνα που μόλις έχει πάρει το δίπλωμα προπονητικής, είναι μηδαμινές.

Το βράδυ, στην κεντρική πλατεία της πόλης υπάρχει το botellon. Μαζεύονται οι νέοι, αγοράζουν ποτά από τα γύρω σούπερ μάρκετ ? ψιλικατζίδικα κλπ, πίνουν και διασκεδάζουν (χωρίς μουσική) μέχρι να έρθει η ώρα (περίπου στις 2-3) που πηγαίνουν σε κάποιο club ( disco τις λένε, αλλά club είναι βασικά?), για να χορέψουν. Έχει πλάκα πάντως. Θα περάσω σίγουρα?

Το επόμενο πρωί?:
Ήταν ωραία τελικά. Δεν έκατσα μέχρι πολύ νωρίς το πρωί, αλλά το διασκέδασα. Μόλις ξύπνησα, κατάλαβα ότι ήμουν μόνος στο σπίτι. Ο φίλος μου, Javier όπως και η αδερφή του Eva, που με φιλοξενούν, δεν είναι μέσα. Πάνω στο τραπέζι, βρίσκεται η σημερινή ?Marca?. Άρχιζα να την ξεφυλλίζω και αμέσως πήγα στη σελίδα με τα νέα της 3ης κατηγορίας. Έκλεισε άραγε κάποιος προπονητής στην Conquense? Ω,ναι?

?ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ CONQUENSE, ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΟ-ΙΣΠΑΝΟΣ, Ο GIORGOS/JORGE CABRONERO?

ΣΟΚ! Μα, πως??? Χωρίς μια ειδοποίηση? Και γιατί εμένα? Τι να κάνω τώρα? Πήρα την εφημερίδα και έφυγα για τα γραφεία της ομάδας! Πρέπει να μάθω τι συμβαίνει.

Έξω από τα γραφεία της ομάδας, βρίσκεται το σήμα της Conquense. Μέσα, βρίσκεται μόνο ο πρόεδρος Carlos Lacort, δείγμα και του μικρού μεγέθους της ομάδας. Ο μόνος ο οποίος εργάζεται γι αυτή είναι ο πρόεδρος. Τον πλησιάζω, του δείχνω την εφημερίδα και λέω:
- Είμαι ο Jorge Cabronero. Ήρθα για να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει.
- Α, εσύ είσαι ο νέος μας coach? Πες μου αλήθεια, αυτό είναι το πραγματικό σου όνομα?
Η αλήθεια ήταν πως το όνομα, όπως και η προσθήκη της ισπανικής υπηκοότητας ήταν ψέματα για να μην απορριφθεί κατευθείαν το βιογραφικό μου. Ως Έλληνας δε νομίζω να έδειχναν καμία προσοχή. Απ? ότι φαίνεται ως Ελληνο-Ισπανός οι πιθανότητες μου μεγιστοποιήθηκαν?
- Μμ, στην πραγματικότητα? Όχι? Ούτε και η ισπανική υπηκοότητα. Σας εξαπάτησα, ζητώ συγνώμη. Αλλά κι εσείς πώς ανακοινώνετε την πρόσληψή μου χωρίς καν να με ειδοποιήσετε? Και γιατί επιλέξατε εμένα?
- Λοιπόν, το βιογραφικό που μας έστειλες είχε ένα μεγάλο μειονέκτημα, αλλά και ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Το μείον είναι, ότι δεν είναι καθόλου εντυπωσιακό. Το δίπλωμα σου το απέκτησες μόλις πριν από 1-2 μήνες. Η απειρία σου είναι μεγάλο αρνητικό. Το μεγάλο όμως θετικό, που έπαιξε και καθοριστικό ρόλο είναι ότι ήταν το μοναδικό. Δεν λάβαμε άλλο βιογραφικό. Ήσουν ο μόνος ενδιαφερόμενος? Αλλά μάλλον τώρα ανακάλυψα ένα ακόμη αρνητικό? Έχεις πάρα πολύ μικρή μνήμη. Χθες πήρα τηλέφωνο στον αριθμό που έδωσες στο βιογραφικό σου και σε ρώτησα αν συμφωνείς με την πρότασή μας. Κι εσύ δέχτηκες?
- Εγώ? Αποκλείεται. Δε μίλησα με κανέναν χθες στο τηλέφωνο. Είμαι σίγουρος?
- Μα πώς??
Ήταν ο Javier? Όπως μου εξήγησε αργότερα, ο πρόεδρος πράγματι τηλεφώνησε και αυτός, λέγοντας πως ήμουν εγώ, συμφώνησε για λογαριασμό μου. «Σκέψου το» μου είπε. «Ο πρόεδρος σου δίνει 41000? το χρόνο! Είναι πάρα πολύ καλά λεφτά για κάποιον που μόλις ξεκινά. Επιπλέον, θα μπορείς να μένεις εδώ, άρα δε θα έχεις παραπάνω έξοδα.»
Η αλήθεια είναι πως η πρόταση ήταν πολύ καλή, παρά τα όσα είχα διαβάσει για την οικονομική κατάσταση της ομάδας. Και φτάνουν σίγουρα για αρκετές διαδρομές «Ισπανία-Ελλάδα»?
Και κάπως έτσι, ένα νέο μεγάλο κεφάλαιο ανοίγει στη ζωή μου. Η πρώτη μου ευκαιρία να κάνω αυτό που μ? αρέσει?
Ανοίγω το e-mail μου και βλέπω αυτά:

Image

Image

Image

Και το παρακάτω μήνυμα:
?Αύριο, στις 10 το πρωί στο La Fuensanta!?

Μάλιστα?
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
Post Reply

Return to “Retire”