AFC Bournemouth

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Post Reply
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Την Άνοιξη φιλοξένησα στο σπίτι μου έναν αμερικάνο μαραθωνοδρόμο ο οποίος έτρεχε την απίστευτη διαδρομή Άμστερνταμ-Αθήνα. Παρ' όλο που έμεινε στο σπίτι μου μόνο για λίγο, κρατήσαμε επαφή μέσω ιντερνετ.
Ένα ωραίο πρωινό ανοίγω τον υπολογιστή μου και τον Firefox για να διαβάσω τα email. Ως συνήθως ένα απ' αυτά ήταν του Ryan.

Image

Μεταφραση: Αγαπητε Χρήστο, είμαι πολυ χαρούμενος γιατί βρήκα δουλειά στην Αγγλία. Όπως γνωρίζεις σπούδασα αρχιτεκτονική στην Νέα Υόρκη και μια κατασκευαστική εταιρία με κάλεσε να δουλέψω σε μια μικρή πόλη στη νότια Αγγλία. Γράφω αυτό το email από το νέο μου σπίτι και θα είμουν πολύ χαρούμενος αν ερχόσουν εδώ να με επισκεφτείς.

Εκείνη την περίοδο είχα μόλις πάρει το δίπλωμα UEFA "Α" ένα σκαλί πιο κάτω από απο το UEFA Pro. Ειδα αυτο το ταξίδι σαν μια ευκαιρία να βρεθώ στη χωρα που γεννηθηκε το ποδοσφαιρο. Την ιδια μερα εφτιαξα τις βαλίτσες μου και εκλεισα εισιτηρια, την επόμενη έμπαινα στο αεροπλάνο με τελικο προορισμο το Heathrow !

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ...
Spoiler: show

Off Topic:
Αυτη ειναι η πρωτη μου ιστορια. Θα προσπαθησω να την κανω οσο καλυτερη μπορω.
Μια ερωτηση μονο: μπορω να αλλαξω τον τιτλο μετα απο λιγες αναρτησεις; Θελω να το κανω αυτο γιατι στον τιτλο θελω να ειναι το ονομα της ομαδας που δε θελω να το αποκαλυψω απο τωρα.
Last edited by CommiS on Sun Nov 15, 2009 11:47 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PAO1133
Indispensible
Indispensible
Posts: 1711
Joined: Sun May 31, 2009 4:21 pm
Football Manager της ομάδας: portmouth
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Location: κατω πατισσια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε...........ναι το ονομα μπορεις να το αλλα ξεις αμα κανεις edit στο πρωτο σου ποστ....
Sir___Alex wrote:Ενα κομματι μου μολις πεθανε.Απειρο ρισπεκτ στον Διαμαντιδη
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στο Heathrow με περίμενε ο Ryan. Μείναμε στο Λονδινό για λιγες μέρες για να επισκευτούμε τα αξιοθέατα της πόλης και βέβαια το Ministry of Sound !

Image

Εκεί συναντήσαμε μερικούς συνεργάτες του και πιασαμε τη κουβέντα, προς το τέλος η συζήτηση πήγε στη μπάλα. Ανάφερα για το δίπλωμά μου ώσπου ένας απο τους συνεργάτες του μου είπε οτι γνώριζε τον πρόεδρο μιας ομάδας της οποίας τα οικονομικά δε πηγαίναν καθόλου καλά και (ω τι σύμπτωση) δεν είχε προπονητη.

Αμέσως μετά το club μπήκαμε στα αυτοκίνητα ωστε νωρίς το πρωι να βρησκόμαστε στις δουλειές μας (δηλαδή εγώ στις διακοπές μου!)
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To πρωι μας βρήκε μετά από ώρες οδήγησης στο Bournemouth μια παραθαλασσια πόλη στον Νότο της Αγγλίας, εδώ ήταν που δουλεύαν ο Ryan και οι συνεργάτες του. Ένας απ' αυτούς μου υποσχέθηκε ότι θα μιλήσει στον πρόεδρο της AFC Bournemouth για μένα.

Ο Ryan θα αργουσε να πάει στη δουλειά έτσι ώστε να με ξεναγησει λιγο στη πόλη. Ήταν αρχες Ιουνίου κι έτσι αφου με πήγε μερικες βόλτες με το αμάξι μέσα στη πόλη με αφησε στη παραλία , θα ερχόταν αργότερα να με πάρει.

Image

Το Bournemouth είναι με λίγα λόγια ένα απο τα μέρη που οι Βρετανοί κάνουν τα μπάνια τους το καλοκαίρι (αν δεν ερχονται στην Ελλάδα).

Image

Μετά από μια βουτια στην κρύα για τους Έλληνες θάλασσα ακούστηκε το κίνητο. Ήταν ένας απο τους συνεργάτες του Ryan. Μου είχε ήδη κλείσει ραντεβου με τον πρόεδρο της AFC Bournemouth. Σε μια ώρα έπρεπε να είμαι στο Μarriott Hotel οπου θα συναντουσα τον κυριο Eddie Mitchell.
Delije7
Amateur
Amateur
Posts: 211
Joined: Sun Jul 26, 2009 5:47 pm
Football Manager της ομάδας: Afidnaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: S.S. Lazio,Olympiakos F.C.
Status: Paolo di Canio "Il Grande Capitano"
Location: GW Ramos, Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φιλαράκι...
SOLO LAZIO
I Tiffosi sono il cuore di calcio
Image
Image
Image
Image
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
Liakos 4
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Fri Apr 25, 2008 5:16 pm
Football Manager της ομάδας: You'll see!!!
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ/ΦΚ ????????
Status: ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΙΔΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΠΑΟΚ, ΠΑΡΤΙΖΑΝ, ΟΦΗ)
Location: Ηρακλειο κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το Bournemouth ειναι η Μυκονος της Αγγλιας;Ή η Ιμπιζα;Καλη αρχη!
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ . . .

Image
Image

Image
Image
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μακαρι να ηταν σαν την Ιμπιζα!
Απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν τα Καμενα Βουρλα , δηλαδη μονο για μπανια (χωρις τα ιματικα βεβαια).
Σας ευχαριστω για το καλα σας λογια.
Η συνεχεια της ιστοριας ερχεται σε λιγο ...
Last edited by CommiS on Mon Nov 16, 2009 5:52 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλώς ήρθες στο τομέα παίκτη. Καλή επιτυχία τόσο στην ομάδα όσο και στην ιστορία.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πράγματι σε μία ώρα βρισκόμουν στο Μarriott Hotel. Στο λόμπι του ξενοδοχείου με περίμενε ο πρόεδρος της ομάδας Eddie Mitchell. Μου εξήγησε οτι την προηγούμενη χρονιά είχαν ξεκινήσει με -17 βαθμούς και με το ζόρι κατάφεραν να μην υποβιβαστούν. Δυστυχώς το κλαμπ ήταν σε πολύ δύσκολη θέση οικονομικά. Ετσι εψαχναν ένα μανατζερ χωρις πολλές οικονομικές απαιτησεις. Τότε μου πρότεινε να αναλαβω εγω την ομάδα! :-D

Αφου ηπιε το ουισκι του κι εγω το redbull μου φυγαμε για το γηπεδο, να με ξεναγησει και να υπογραψω.

Το γήπεδο ήταν καταπληκτικό !!!

Image

Image

Image

Η reseption

Image

Τα αποδυτηρια

Image

Το γυμναστηριο

Image

Η μπουτικ

Image

Τα επίσημα

Image

και το εστιατόριο

Image

Όλα ήταν πολύ οργανωμένα. Το γήπεδο χτίστηκε μόλις το 2001.

Μετά τη ξενάγηση με πήγε σε ένα γραφείο για να υπογράψω:
Image

Μου πρόσφερε ένα συμβόλαιο 60.000 ευρω για ένα χρονο καθώς κι ένα σπίτι και αυτοκίνητο.

Από αυτή τη στιγμη ξεκινούσε η προπονητική μου καριερα !!!
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια χαρα και το γημναστιριο της εχει η ομαδα και το εστιατοριοτης
αν μπορεις δωσε ενα ss απο το προπονητικο κεντρο της ομαδας
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Από το γήπεδο έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Τέτοια γήπεδα δυστυχώς δε τα βρήσκεις στη δικη μας 4η κατηγορία, ούτε καλά καλά στην πρώτη σε πολλές περιπτώσεις. Αλλά κάτι έλειπε. Που ήταν το προπονητικό κέντρο; Ο πρόεδρος μου είπε οτι δεν υπάρχει. Όλα τα χρήματα δώθηκαν για το γήπεδο. Οι προπονήσεις της ομάδας γίνονταν είτε στο ίδιο το γήπεδο είτε σε κάτι διπλανα γηπεδάκια. Ευτυχώς η "αρενα" μας βρίσκεται δίπλα σε ένα πάρκο με πολλά γηπεδα ποδοσφαίρου. Μερικά απ' αυτά προκειται να φιλοξενούν τις προπονήσεις μας.

Image

Ή του υψους ή του βάθους αυτή η ομάδα. Τελειο γήπεδο, ανύπαρκτες προπονητικές εγκαταστάσεις.
Με πληροφόρησε επίσης για τις ακαδημίες της ομάδας δείχνοντας μου αυτό το βίντεο:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hy3jkLezqj0[/youtube]


Το βράδυ πήγα στο νέο μου σπίτι γεμάτος ικανοποιηση , μόλις ξύπνησα το επόμενο πρωί στη ιστοσελιδα της τοπικης εφημεριδας του Bourenmouth έγραφε κιολας για μενα!

Image
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To ρόστερ της Bournemouth (οσοι παίζεται στοιχημα θα το ξέρετε αυτό) είναι υπερβολικά μικρό. Έτσι πρέπει να γίνουν άμεσες προσθήκες. Αυτό όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο. Ο πρόεδρος ξέχασε να μου πει οτι η ομάδα είναι υπο καθεστός εμπάργκο στις μεταγραφες πριν υπογραψω, και η δουλεια μου γινεται ακομα πιο δύσκολη.
Spoiler: show

Off Topic:
Μη ξεχνάμε και το εμπάργκο στη Κούβα
Image
Αλλα και τους 5 άδικα φυλακισμένους Κουβανούς.
Όταν συναντήθηκα με όλους τους παίχτες στη προπόνηση αντίκρισα αυτή την εικόνα:
Image

Αλλα και το staff δεν ήταν το καλύτερο γι' αυτό τους έδιωξα όλους εκτος απο τον assistant γιατι ήθελε μεγαλη αποζημίωση και πήρα άλλους καλύτερους στη θέση τους. Και πάλι όμως το διοικητικο συμβούλιο δε μου επέτρεψε να έχω πάνω απο 4 (!) προπονητές.

Σε μια μικρή ομάδα έχεις τρεις επιλογές όσον αφορά τις μεταγραφές παιχτών.
Μεταγραφές ελευθερων παιχτών
Μεταγραφές ποδοσφαιριστών που έχουν συμβόλαιο αλλά οι ομάδες τους δίνουν με πολύ λίγα χρήματα ή και με καθόλου.
Και μεταγραφές δανεικών.

Στη Bournemouth μονο η πρωτη επιλογη υπάρχει για φέτος ...
CommiS
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Fri Oct 23, 2009 6:12 pm
Football Manager της ομάδας: Bournemouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το να προσελκύσεις παίχτες στη Bournemouth είναι τελικά κάτι πολύ δύσκολο. Οι λόγοι είναι τρεις. Πρώτον το εμπάργκο, δευτερον το μικρό wage budget και last but not least , οι ποδοσφαιριστές είναι πολύ φαντασμένοι και δεν έρχονται στην φτωχή πλην τίμια ομάδα μας.

Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να φέρω 4 παίχτες:

Lars Stubhaug. Είχαμε μόνο έναν τερματοφύλακα και έτσι ήταν αναγκαίο να αποκτίσουμε ακόμα έναν. Ο Lars είναι ταλέντο και θα τον χρησιμοποιω ως βασικό μιας και είναι καλύτερος από τον αλλο 25χρονο τερματοφύλακα.

Image

Ο 26χρονος Γαλλος Zaaboub. Άμα ένας παιχτης θέλει να έρθει και τον χρειάζεσαι σ' αυτη τη θέση , ε, τοτε τον παίρνεις.
Image

Michael Dobson. Να κι ένας Βρετανός. DR, MC, DM. Όλα τα κάνει.
Image

Lucien Mettomo! Το αστέρι της άμυνας.
Image

Αλλά η μεταγραφική περίοδος δεν έχει ακόμα τελειώσει. Αν ξέρετε κάποιον καλό ποδοσφαιριστή που να έρχεται σε τέτοιες ομάδες απλώς σχολιάστε.
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίες μεταγραφές φιλαράκο.Πάμε τώρα γιατί έχεις γολγοθά μπροστά σου φέτος-και κάθε χρόνο στην Αγγλία βασικά :drinking: ,πάνω από 40 αγώνες μόνο πρωτάθλημα.Ασχολείσαι με πρωτάθλημα μόνο φέτος,όλα τ' άλλα δεν μας νοιάζουν!
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
Post Reply

Return to “Retire”