Ξυπόλητος στ' αγκάθια

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Post Reply
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιούλιος 2009

Χαλκίδα? (08:20)

Άλλη μια τυπική καλοκαιρινή ημέρα στη Χαλκίδα με πολύ ζέστη. Βίαιο ξύπνημα από το ξυπνητήρι που είναι κινέζικο γάρ, ο ήχος είναι κλιμακούμενος προς τα πάνω, βιαστικό πρωινό με δύο αβγά μάτια και ένα χυμό.
Αφού τελείωσα με τα τυπικά, ντύθηκα και βγήκα στο δρόμο κατευθυνόμενος προς το περίπτερο της γειτονιάς για την καθιερωμένη αγορά αθλητικής εφημερίδας. Δυο τρείς γρήγορες ματιές στις μεγάλες αθηναικές, οπου τετοια εποχή βγάζουν τη λίστα με τα υποψηφια ονόματα νεων προπονητών και παικτών για τις τρείς μεγάλες ομάδες.
Ξαφνικά, πέφτει στην αντίληψή μου το πρωτοσέλιδο της τοπικής εφημερίδας ??Εύβοια Σπόρ??? ??Η ΑΕ Χαλκίδας δήλωσε αδυναμία συμμετοχής στο επερχόμενο πρωτάθλημα του 7ου ομίλου της Δ? Εθνικής??? Ωπα λέω εδώ είμαστε, και μαζί με την καθιερωμένη εφημερίδα αγοράζω και αυτή?
Γυρίζοντας στο σπίτι, καθησα στον καναπέ και αγωνιωδώς ανοιξα την τοπική εφημερίδα? Για να δούμε? σελίδα 4?

??Οικονομικά προβλήματα ανάγκασαν τον πρόεδρο της Αθλητικής Ένωσης Χαλκίδας να δηλώσει κώλυμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα του 7ου Ομίλου της Δ? Εθνικής. Η διορία προσκόμισης των απαραίτητων εγγράφων και δελτίων στην ΕΠΟ λήγει σήμερα και η ΑΕΧ δεν είναι σε θέση να πληρώσει στην Ομοσπονδία ούτε το παράβολο? Η ειδηση αυτή πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία στο ποδοσφαιρο της πολης μας που μετά από καιρό είχε την ευκαιρια να καμαρωσει έναν εκπροσωπο του σε μη τοπική κατηγορία.

- Πάλι τα ίδια γαμώτο, σκεφτηκα απορημένος

Η επόμενη σελίδα όμως επεφύλασσε εκπλήξεις

?? Μια άλλη ομάδα, ο ιστορικός ΑΟ Χαλκίς, που στο παρελθόν μετρούσε μία συμμετοχή στην Α? Εθνική (1968), και δύο στη Β? (1984, 1988) επιχειρεί μέσω του προέδρου του Βασίλη Ταρνανά να αντικαταστήσει την ΑΕΧ, και να αγωνιστεί η ίδια στη Δ? Εθνική. Πληροφορίες αναφέρουν ότι η ομάδα εχει ήδη πάρει το ΟΚ από την ΕΠΟ για την αντικατάστασή της και εχει ηδη προσκομίσει τα δελτία των λιγοστών ποδοσφαιριστών της χθες τα μεσάνυχτα. Ο μοναδικός πονοκέφαλος για τους διοικούντες είναι η επιλογή προπονητή που θα αναλαβει το δύσκολο έργο, να κρατήσει δηλαδή την ομάδα στην κατηγορία??

Να η ευκαιρία! Επιτέλους μετά από καιρό, έχοντας το βασικό δίπλωμα προπονητικής μου να σκουριάζει στο ντουλάπι, μαζί με τα μετάλλια που κερδισα στους διαγωνισμούς τουρτοφαγίας, μπορώ να δοκιμάσω την τύχη μου, στην ομάδα που ο ίδιος υποστηρίζω?


Αμέσως πήρα τηλέφωνο ένα φιλάρακι που είναι στη διοίκηση και τον παρακάλεσα να μιλήσει στον πρόεδρο για την περίπτωσή μου ζητώντας του το σαν χάρη, σε αντάλλαγμα για τις υπηρεσίες που του είχα προσφέρει κάποτε για να του μάθω πόκερ?.

Την επομένη το πρωτοσέλιδο της τοπικής αθλητικής εφημερίδας έγραφε τα εξής?

??Κολπο Γκρόσο, ο ΑΟΧ? Με συνοπτικές διαδικασίες εξασφάλισε εναντι της ΑΕΧ τη συμμετοχή του στη Δ? Εθνική προσλαμβάνοντας έναν άπειρο οπαδό της για προπονητή??

Τα ραδιόφωνα είχαν πάρει φωτιά, πολλοί δημοσιογράφοι της πόλης προεβλεπαν βατερλώ στο πρωτάθλημα και γενικά όλοι πλήν του προέδρου και των παικτών με είχαν στη μπούκα? Το αν θα επιβιώσω και καταφερω να φέρω τη Χαλκίδα πάλι στα ψηλά εξαρτάται αποκλειστικα και μόνο από μένα?


Συνεχίζεται
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To σήμα

Image

Ο ύμνος

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wuZCMLP2CfI[/youtube]

H ιστορία
Image

Η ομάδα (Σε πρώτη φάση)
Image
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά τις πρώτες προπονήσεις ακολούθησαν δύο φιλικά με δύο πολύ δυνατές ομάδες. Επρεπε να δείξουμε οτι κατι αξίζουμε ενω ξεκαθάρισα στα παιδιά οτι αυτο που με ενδιέφερε πρωτίστως είναι να δω σε ποιά κατάσταση βρίσκονται
Spoiler: show
Image

Image

Μάλιστα, στο πρώτο φιλικό απέναντι σε μία ομάδα που βρισκόταν 3 κατηγορίες παραπάνω απο μάς, δείξαμε τα δόντια μας και προσφέραμε θέαμα σε οσους επελεξαν να δουν το παιχνίδι. Για το 2ο φιλικό μία η χιλιομετρική και απο την αλλη η κοντινη ημερολογιακη αποσταση με το πρώτο μάτς δεν μας επέτρεψε να διεκδικησουμε κατι καλύτερο. Ειμαι ικανοποιημένος και περιμένω τα επόμενα φιλικά οπου θα παρουσιαστουν και οι μεταγγραφές μας
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεταγγραφές 2009-10

Εδωσα αρκετό βάρος στα μετόπισθεν καθώς θεωρώ οτι μπροστά με Μάνεση, Βεζυρτζόγλου δε χρειαζόμαστε πολλές προσθήκες

Αρκετά καλός για την ηλικία του... Τα επόμενα μάτς θα δείξουν αν θα πάρει φανέλα βασικού
Image

Μπακ-απ ο Στράτος... Γενικά τίποτα το ιδιαίτερο αλλα πολυ καλύτερος απο τους προυπάρχοντες παγκίτες
Image

Μπακ-απ κι αυτός για τα δεξιά... Αρκετά γρήγορος
Image

Το παλληκάρι παίρνει φανέλα βασικού. Διαμάντι για την κατηγορία και πολυθεσίτης
Image

Αναμένεται να ειναι ο βασικός τερματζής μας. Ειμαι επιφυλακτικός για την αποδοση του αλλα δεν ερχόταν κανεις καλύτερος
Image

Το διαμαντακι Νο2. Ο ομογενης απο τη Γαλλία παίρνει φανέλα βασικού και ελπίζω να καταπλήξει στη θεση του Επιτελικού Μέσου
Image
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή επιτύχια...Δ' εθνική ??
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

philip21 wrote:Καλή επιτύχια...Δ' εθνική ??

Eυχαριστω φίλε... Ναι Δ' Εθνική.... Tough thing... :-D
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν δεν έχεις τελειώσει τις μεταγραφές πάρε Agathokleous,εγγύηση! :wink:
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Του Μάριου πρώτου πρώτου του εκανα πρόταση αλλα του πέφτει μακρια η πόλη... Ευχαριστώ πάντως! :-)
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οποιεσδηποτε απορίες, προτάσεις η ενοχλήσεις εχετε, μη διστάσετε να τις πείτε εδώ... :wink:
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη......
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε καλή αρχή με την Χαλκίδα!

Ωραία παρουσίαση, συνέχισε έτσι :wink:
nickjour23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 18, 2009 11:58 am
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!! :-D
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήρθε η ώρα για την 1η αγωνιστική. Δε ξέρω τι θα γίνει με το φετινό πρωτάθλημα. Οι bookers ο κόσμος και γενικα πολλοι πιστευουν οτι θα τερματίσουμε πρώτοι αλλα εγώ μεσα μου διατηρώ επιφυλάξεις. Η ομάδα δεν εχει δέσει ακόμα και το γεγονος οτι ειναι η πιο ιστορική από ολες οσες συμμετέχουν στον όμιλο καθως επισης και οι 3-4 καλες μονάδες που εχει δεν εξασφαλίζουν καμια ανοδο. Αυτό είπα και στα παιδιά λίγο πρίν τον αγώνα με τον Πανελευσινιακό. Τίποτα δε θα μας χαριστεί και θέλει προσοχή ο καθε ενας αγώνας ξεχωριστά

1η Αγωνιστική
Spoiler: show
Image


Αυτό ακριβώς που φοβόμουνα. Που πάμε με 2 σούτ σε 93 λεπτα αγώνα; Κάνω το σταυρό μου ειλικρινά που δεν φαγαμε τέσσερα. Είχαμε την ελλειψη του Βεζυρτζόγλου που είναι αρρωστος αλλα αυτό δεν αποτελεί ελαφρυντικό. Ίσως το 4-2-3-1 παρα είναι πολύπλοκο για την κατηγορία. Οπως και να χει παιδιά στο επόμενο ματς στην εδρα μας θελω να δώ τουλάχιστον φάσεις γιατι ετσι δεν πάμε πουθενά!!
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
Chalkideos
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat Oct 27, 2007 1:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Χαλκίδας
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, ΑΟ Χαλκίς
Status: Christmas Elf...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2η αγωνιστική

Όλα πρέπει να ξεχαστούν. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λένε εμείς πάντως δεν τα καταφέραμε. Η κακιστη εικόνα μας επ'ουδενι δεν πρεπει να επαναληφθει καθως οχι άνοδο αλλα μπορεί να βρεθούμε στον πάτο σε χρόνο ντε τέ... Στο επόμενο παιχνίδι με τον Πόρο, που θα ειναι το πρώτο φετινό μπροστά στο καυτό κοινό μας πρέπει να νικήσουμε...
Spoiler: show
Image
Όλα πήγαν καλά στην αρχή. Ο Βεζυρτζόγλου έδειξε πόσο πολύτιμος παικτης είναι και μας εβαλε μπροστά αλλά απο κει και πέρα επαναπαυτήκαμε και δεχτήκαμε δύο γκόλ. Ιδιαίτερα το δεύτερο κερδίζει οσκαρ χαζομάρας σαν αυτογκόλ... Οπως και να χει οι περίπου 800 που βρέθηκαν στο γήπεδο με βρίσανε με οτι μπινελίκι μπορειτε να φανταστείτε ενώ ο πύρηνας των φανατικών στη Θύρα 3 του γηπέδου με πήρε και ενα τηλεφωνάκι στο σπίτι μου να μου πεί δυό φωνήεντα... Απο τη διοικηση δεν εχω ξεκαθαρη θέση ακόμα αν και φαινεται πως με το 0 στα 2 δεν ειναι και οι πιο χαρούμενοι ανθρωποι του κόσμου
3η αγωνιστική

Με την πλάτη στον τοίχο είμαστε. Ξυπνάτε παίδες, πήραν κατα πως φαινεται τα μυαλα σας αέρα. Εχω πιστη στις δυνατότητες σας και νομιζω πως δεν αξιζει να ειμαστε τελευταίοι. Πάμε στη Μιδέα, και θέλω να παίξετε απελευθερωμένοι. Αν δεν ερθει η καλή μπάλα δε βλέπουμε αποτέλεσμα αυτό να το ξερετε
Spoiler: show
Image
Ο Μάνεσης πήρε στα σοβαρά αυτά που είπα στην ομάδα. Αφυπνίστηκε μόνο αυτός αλλα με την κλάση του εδειξε οτι δε μασάει. 3 γκόλ, κερδισμένο πέναλτυ και αποβολή αντιπάλου. Τι αλλο να ζητούσα απο τα παιδιά. Στο λεωφορειο της επιστροφής για τη Χαλκίδα η μουγκαμάρα εδωσε τη θεση της στη χαρά και γω μεσα μου αισθάνθηκα ήσυχος μονο και μόνο επειδη σήμερα δείξαμε το ποιόν μας
4η αγωνιστική

Μετά την ανέλπιστη 4αρα στη Μιδέα επιστροφή στο σπίτι μας. Το επερχόμενο παιχνίδι με τη Μαγούλα πρεπει να σταθει επαξιο για να διευρυνει το σερί μας. Προσοχη ομως ειναι μια επικινδυνη ομάδα και στοχεύει ψηλά. Μην την πατήσουμε σαν χάνοι ξανα!
Spoiler: show
Image
Φαίνεται το νερό να εχει μπει σιγα σιγα στ' αυλάκι. Οι 2 πρώτες αγωνιστικές θυμίζουν εφιαλτη. Παρολο που το τελικο σκόρ ήταν 2-1 δεν κινδυνευσαμε καθολου. Παιξαμε γερα ενώ είχαμε παμπολες ευκαιρίες και για αλλα γκόλ. Ο Βεζυρτζόγλου με τον Μάνεση δείχνουν να συνεργάζονται αψογα και πιστοποίησαν την αγαστη συνεργασία τους με 2 γκόλ. Στα συν του αγώνα οι πανυγηρισμοι των παικτών μπροστά απο τους φανατικούς ''Νερατζούρι'' της Θυρας 3 και η επιστροφη των χαμογελων στα προσωπα των 800 φιλων μας που γεμισαν για αλλη μια φορα το στάδιο
Βαθμολογία

Image

Με τις νικες μας ειμαστε ψηλά και μεσα στον στόχο της ανόδου. Ακολουθούν κρίσιμα παιχνίδια εκτός έδρας με τα Λουκίσια και τη Θήβα... Θα καταφέρω να κερδίσω τους συμπολίτες μου η θα κοπούν τα @@ μου απο τους Νερατζούρι και θα γινουν τροφη για τα ψαρια του Ευβοικού? :drinking:


Συνεχίζεται!
Οι γονείς μου μ' ήθελαν καλό γιατρό
δικηγόρο μπάτσο η στρατιωτικό
μα εγώ απο μικρός ημουνα όπαδος
και τρελός με τον Παναθηναικό
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστεύω σιγά-σιγά θα βρεις τον δρόμο σου....
Post Reply

Return to “Retire”