The Boy A Bit Special...

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Post Reply
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Darren Michael Eadie (born 10 June 1975 in Chippenham)

Image


O Darren Eadie ήταν προϊόν των ακαδημιών της Norwich και έπαιξε στην ομάδα κατά τη διάρκεια μιας εκ των πιο επιτυχημένων περιόδων στην ιστορία του συλλόγου. Το ντεμπούτο του πραγματοποιήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου του 1993 σε αγώνα του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ απέναντι στην Vitesse Arnhem στο Carrow Road στον πρώτο αγώνα στην ιστορία του συλλόγου σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Τρεις μέρες αργότερα στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα Αγγλίας σκόραρε για πρώτη φορά στην ισοπαλία 2-2 με την QPR. Η πρώτη του σαιζόν ολοκληρώθηκε με 3 γκολ σε 20 συμμετοχές. Την επόμενη σαιζόν ο νεαρός συνέχισε να καθιερώνεται στο βασικό σχήμα σε μια χρονιά ωστόσο που ήταν καταστροφική για την Norwich που κατρακύλησε στο δεύτερο μισό της σαιζόν και υποβιβάστηκε από την Premiership. Τη χρονιά που ακολούθησε ο Eadie πέτυχε 6 γκολ σε 39 συμμετοχές κάτω υπό αντίξοες συνθήκες καθώς ο σύλλογος βρέθηκε μια ανάσα από την πτώχευση κατά την διάρκεια τον τελευταίων ημερών στην προεδρία της ομάδας από τον Robert Chase.

Image

Η σαιζόν 1996-97 ήταν η καλύτερη σαιζόν του Eadie παίζοντας αναμφίβολα το καλύτερο ποδόσφαιρο στην καριέρα του. Αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας με 17 γκολ ενώ ψηφίστηκε ''Παίκτης της χρονιάς'' για την Norwich. Η εξαιρετική του φόρμα αναγνωρίστηκε από τον τότε ομοσπονδιακό προπονητή της Εθνικής Αγγλίας Glenn Hoddle και το καλοκαίρι του 97' τον κάλεσε για τα παιχνίδια στο τουρνουά της Γαλλίας. Ωστόσο η ατυχία ήταν μεγάλη καθώς ένας τραυματισμός τον ανάγκασε να αποχωρίσει από την Εθνική ενώ αργότερα η ιστορία επαναλήφθηκε για δεύτερη φορά λόγω τραυματισμού και τελικά ποτέ δεν κατάφερε να κερδίσει την διεθνή συμμετοχή που πολλοί πίστευαν πως αξίζει. Οι επόμενες 2 σαιζόν του ήταν αρκετά δύσκολες καθώς οι τραυματισμοί συνέχισαν να τον ταλαιπωρούν. Έχασε το δεύτερο μισό της σαιζόν 98-99 ενώ στο ξεκίνημα της επόμενης χρονιάς οι φίλοι της Norwich αναρωτιόνταν πότε θα τον έβλεπαν ξανά σε δράση. Έκανε μια απροσδόκητη επανεμφάνιση σαν αλλαγή στις 11 Σεπτεμβρίου του 1999 και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ δίνοντας τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Crewe Alexandra. Ήταν η αρχή μια συνεχόμενης καλής παρουσίας που έφερε το σύλλογο της Norwich κοντά στις θέσεις των play off. Το Δεκέμβριο εκείνης της χρονιάς ο Eadie πήρε μεταγραφή για τη Leicester City έναντι του ποσού των £3,500,000 με τους φίλους της ομάδας να δηλώνουν ιδιαίτερα απογοητευμένοι.

O Darren χαρακτηρίστηκε ως one of the "The Boys A Bit Special" στο πρώτο τεύχος του Αγγλικού περιοδικού 442.

Image
Στα δεξιά ο Darren Eadie με τη φανέλα της Leicester.

Ο τότε προπονητής της Leicester Martin O'Neill είχε τον Eadie σαν παίκτη και πιο πριν όταν διετέλεσε προπονητής της Norwich το 1995 ενώ δήλωσε πως είχε προσπαθήσει να τον αποκτήσει και άλλες φορές. Μέχρι τότε τα £3,000,000 ήταν το υψηλότερο ποσό που είχε δώσει ποτέ η ομάδα της Leicester City για αγορά παίκτη. Οι τραυματισμοί ωστόσο του Darren Eadie δεν υποχωρούσαν και στα 3,5 χρόνια στη Leicester City περιορίστηκε σε μόλις 40 συμμετοχές. Όταν το συμβόλαιο του έληξε το καλοκαίρι του 2003 αναγκάστηκε να αποσυρθεί από την ενεργό δράση πριν καν κλείσει τα 28(!) του χρόνια καθώς δεν υπήρχαν πολλές προοπτικές να επανέλθει πλήρως από τους τραυματισμούς...


Οι οπαδοί της Norwich ποτέ δεν ξέχασαν την συνεισφορά του στην ομάδα και το 2002 ψηφίστηκε στο 'Hall of Fame' της Norwich παράλληλα με τον εορτασμό των 100 χρόνων του συλλόγου. Σε συνέντευξή του το 2005 ο Darren Eadie δήλωσε πως του ήταν πολύ δύσκολο να αποδεχτεί την πρόωρη απόσυρσή του από τους αγωνιστικούς χώρους καθώς πολλοί από τους φίλους του έπαιζαν ακόμα επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Image
Εδώ μαζί με τον Darren Huckerby.


Ο Darren Michael Eadie πλέον διαμένει στο Blofield Heath του Norfolk.

Image


Darren Eadie video
Spoiler: show
Το μοναδικό που βρήκα... :D
http://www.pinkun.com/content/pinkun/fu ... Eadie.aspx
Last edited by Madman_13 on Tue Apr 13, 2010 4:24 am, edited 2 times in total.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος! :wink:
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αντε καλη αρχη
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη συνεχεια,αρκετα καλη αρχη εκανες...
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραία αρχή...Περιμένουμε συνέχεια... 8)
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Norfolk, 17 June 2009

Image
Eadie's House


Darren Eadie, Darren Huckerby



-Και λοιπόν τι λες να κάνεις τώρα?

-Δεν ξέρω πραγματικά. Αυτός ο τραυματισμός μάλλον είναι το ποδοσφαιρικό τέλος και για μένα. 1,5 χρόνο έξω? Πφφφφ... Πονάω.

-Τι το ήθελες κι εσύ να πας στους Earthquaqes? Στην Αμερική δεν γνωρίζουν από ποδόσφαιρο ρε...

-Τέλος πάντων. Θα σταματήσω. Είμαι 33 πλέον. Δεν υπάρχει μέλλον...

-Μου θυμίζεις τον εαυτό μου.

-Καλά, εσύ ήσουν γκαντέμης τελείως.. Ούτε με το Μητσοτάκη να έκανες παρέα. Dou you know Mitsotakis? Στην Ελλάδα μου το έμαθαν όταν πήγα διακοπές.

-Ωπ! Χτυπάει το τηλέφωνο. Για μισό...





-Παρακαλώ?

-Ναι, ο κ.Darren Eadie?

-Ο ίδιος...

-Καλησπέρα, είμαι ο Alan Bowkett o πρόεδρος της Norwich.

-Ναι, και τί θα θέλατε από εμένα?

-Ψάχνουμε να βρούμε κάποιον που θα αγαπάει την ομάδα για να την αναλάβει. Όπως θα γνωρίζεται η ομάδα τη σαιζόν που πέρασε δεν κατάφερε να παραμείνει στην Championship και υποβιβάστηκε. Θέλουμε να κάνουμε μια νέα αρχή. Καλύτερα όμως να τα πούμε από κοντά αυτά εάν θέλετε...

-Κοιτάξτε, με τιμά το ενδιαφέρον αλλά η εμπειρία μου σε θέματα προπονητικής είναι μικρή. Μπορεί να πήρα το δίπλωμα αλλά...

-Αφήστε τα αυτά... Τι θα λέγατε να βρεθούμε αύριο στο γραφείο μου στις 16:00.

-Εντάξει.

-Bye...







-Τί έγινε? Ποιός ήταν?

-Ο πρόεδρος της Norwich. Με θέλει λέει να αναλάβω την ομάδα...

-ΈΛΑ ΡΕ!!! Σοβαρά? Και το σκέφτεσαι?

-Πως τον είπες αυτόν... τον.. Μητσο..πέστονα μωρέ... Δεν είναι και τόσο γκαντέμης τελικά.

-Τον Μητσοτάκη λες?

-ΩΠ! Τι έγινε ρε!!!?



Λίγο αργότερα...
Image



-Πέρασε... Ευτυχώς..!

-Πάντως δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι. Είναι η μεγάλη σου ευκαιρία, όσα δεν κατάφερες ως παίκτης να τα πετύχεις ως coach στην ομάδα που αγαπάς...

-Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Πάμε για κάνα μπυρόνι? Τι λες?

-Και δε πάμε...

-Φύγαμε...

Spoiler: show
Ευχαριστώ μάγκες... Όπως βλέπεται μπορεί να μην έγραφα στο forum αλλά δεν είμαι και κανένας καινούργιος ε? Με το μάνατζερ έχω να ασχοληθώ σχεδόν 2 χρόνια αλλά ξεκίνησα την ιστορία για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον και για μένα αλλά και για κάποιους από εσάς. Εκτός από το βασικό concept της ιστορίας πάντως δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Όπως μας πάει δλδ... :D
Last edited by Madman_13 on Tue Apr 13, 2010 4:28 am, edited 3 times in total.
User avatar
johnara7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5811
Joined: Sat Feb 02, 2008 1:18 pm
Status: Διαβασμάαα.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλή συνέχεια :wink:
Spoiler: show
[quote="zbutsam"]Nτελικάτο πουλέν του Φωστήρος / γειαααααα :D[/quote]
[quote="chris792"]Ο Τζόνι, είναι κοψιά Άνταμ Τζόνσον, πήγε Αγγλία και τους έχει πάρει και τα χαρακτηριστικά ο πστης. -doublekiss[/quote]
[quote="Coach Ventouza"]Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Χανκ Μουντυ 8)[/quote]
zidane72003 wrote:Κυνηγας,πονας,νοιαζεσαι και στο τελος το μονο που σου εχει μεινει ειναι ενα καλο ποτηρι ουϊσκι για να πας παρακατω.Ε οχι ρε:Πτανες γυναικες.
User avatar
GrKiller
Coach
Coach
Posts: 2819
Joined: Tue Jun 09, 2009 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ , Man Utd , Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλή συνέχεια
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Carrow Road, 18 June 2009

Image


Περίεργα συναισθήματα... Συναισθήματα χαράς, αγωνίας, άγχους, συγκίνησης... Όλα μαζί με είχαν κατακλύσει. Έπειτα από σχεδόν 10 χρόνια θα επέστρεφα στην ομάδα της καρδιάς μου όχι ως απλώς φίλαθλος αλλά ως ένας άνθρωπος που θα είχε ενεργό ρόλο στην προσπάθεια να φέρει αυτή την ομάδα και πάλι ψηλά. Ο κόσμος με αγαπούσε και δεν μπόρεσα ποτέ να ανταποδώσω. Ήταν η μεγάλη μου ευκαιρία. Η απόφαση είχε ήδη ληφθεί...


Ο πρόεδρος με υποδέχτηκε με χαμόγελο...

Darren Eadie, Alan Bowkett



-Καλησπέρα. πέρασε...

-Καλησπέρα...

-Δεν χρειάζεται να σου πω πολλά για το θέμα. Η ομάδα χρειάζεται ανθρώπους που να την έχουν ζήσει και να την αγαπάνε. Ο υποβιβασμός της ομάδας ήταν μεγάλο πλήγμα για όλους μας και ιδιαίτερα για τον κόσμο. Έχεις παίξει μπάλα στην ομάδα και ο κόσμος θα σε στηρίξει σίγουρα. Εδώ έχω το συμβόλαιο που για αρχή θα είναι μονοετές. Ίσως αργότερα να υπάρξει ανανέωση αν όλα πάνε καλά...

-Ωραία... Θα ήθελα όμως να έχω μια καλύτερη εικόνα για την ομάδα. Και μιλάω για τα οικονομικά της κυρίως...

-Κοίτα, η ομάδα έχει κάποια προβλήματα. Το μπάτζετ για τις μεταγραφές δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 230.000?. Έχουμε δάνεια ύψους 25.000.000? το οποίο θα εξοφληθεί πλήρως μέχρι το 2030(!)...

-Κατάλαβα... Ας προχωρήσουμε...

-Πολύ καλά. Μπορείς να υπογράψεις...

Image

-Ωραία. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις. Μπορείς πλέον από αύριο να ξεκινήσεις...

-Από τώρα...
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εσένα σε πήραν τώρα για οικονομικό διευθυντή ή για προπονητή να καταλάβω δηλαδή...
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19 June 2009

Image

Πρώτη μου δουλειά ήταν να γνωρίσω το επιτελείο της ομάδας. Προς μεγάλη μου ικανοποίηση στο επιτελείο υπήρχαν και παλιοί γνώριμοι. Ένας από αυτούς ήταν και ο Assistand manager ο Ian Culverhouse με τον οποίο ήμασταν συμπαίκτες για 2 σαιζόν. Εξαιρετικός αμυντικός στα νιάτα του έπαιξε στη Norwich για 10 περίπου χρόνια...

O Neil Adams, ο προπονητής νέων που περάσαμε μαζί ούτε λίγο ούτε πολύ σχεδόν 6 σαιζόν την δεκαετία του 90.

Και τέλος ο σκάουτερ της ομάδας ο 58χρονος Colin Watts ο οποίος βρίσκεται στο σύλλογο από το 1991.

Αναλυτικά το προσωπικό

Assistand Manager
Spoiler: show
Image

Coaches
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image

Youth Coaches
Spoiler: show
Image
Image

Physio
Spoiler: show
Image

Scouters
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image

Για αρχή δεν υπήρχε σκέψη για κάποια αλλαγή στο προσωπικό. Ήταν κάτι που δεν ήταν στα άμεσα πλάνα καθώς υπήρχαν πιο σημαντικά ζητήματα όπως η αξιολόγηση του ρόστερ και οι μεταγραφές. Για το λόγο αυτό κανονίστηκε συνάντηση με τον Ian Culverhouse την επόμενη μέρα...
Last edited by Madman_13 on Wed Mar 17, 2010 12:26 am, edited 1 time in total.
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παρε καποιους δανεικους και στην συνεχεια στηρι3ου σε μερικους εμπειρους το προσωπικο αυτη τη στιγμη δεν ειναι τοσο σημαντικο
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σημαντικό σε αυτές τις κατηγορίες το σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό parent και να παίρνεις δανεικούς παίκτες...Επίσης κάνε τρελό scouting γιατί θα βρεις πολλούς ελεύθερους....

Καλή συνέχεια...
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία παρουσίαση φίλε! Περιμένουμε μεταγραφές!
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Post Reply

Return to “Retire”