The Boy A Bit Special...

Το "κοιμητήριο" των ιστοριών
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20 June 2099

Image

Οι στόχοι για την νέα σαιζόν ήταν αναμφίβολα η επιστροφή της ομάδας στην Championship με οποιοδήποτε τρόπο. Είτε ως πρώτοι είτε μέσω play off. Με μια πρώτη ματιά στο ρόστερ φαινόταν ότι μπορούσαμε να τα καταφέρουμε ωστόσο υπήρχαν και αρκετά κενά τα οποία έπρεπε να καλυφθούν...


Με βάση ένα 4-5-1 για βασικό σχήμα που είχα στο μυαλό μου...

Τερματοφύλακες
Spoiler: show
1.Μichael ΤheoklitosImage
21.Fraser ForsterImage
13.Declan RuddImage
Ο δανεικός από την Newcastle Fraser Foster φαίνεται να κερδίζει θέση βασικού. Οι εναλλακτικές είναι σχετικά καλές για την κατηγορία


Αμυντικοί
Spoiler: show
6.Russel ΜartinImage
33.Jens Berthel AskouImage
3.Adam DruryImage
19.Simon LappinImage
12.Gary DohertyImage
5.Michael NelsonImage
31.Zak WhitbreadImage
23.Michael RoseImage
22.Rhoys WigginsImage
Στο αριστερό άκρο της άμυνας είμαστε πολυάριθμοι. 4 παίκτες γι αυτή τη θέση με τον Adam Drury να λογίζεται για βασικός και τον 21χρονο Rhoys Wiggins να είναι η πρώτη εναλλακτική. Ο Rose είχε αποκτηθεί ως δανεικός πριν έρθω στην ομάδα και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Τον πληρώνουμε και 60.000? το χρόνο. Το καλοκαίρι που λήγει ο δανεισμός του θα αποχωρίσει. O Lappin πωλείτε. Στο κέντρο της άμυνας Askou και Doherty έχουν τον πρώτο λόγο ενώ ο Nelson, αν και δε μου πολυγεμίζει το μάτι θα είναι η πρώτη αλλαγή. Στην ομάδα επίσης υπάρχει και ο Zak Whitbread που θεωρείτε ο καλύτερος κεντρικός αμυντικός μας αλλά θα μείνει έξω για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα οπότε ενδεχομένως να ψάξουμε για κάποιον δανεικό μέχρι να επιστρέψει. Κλασικό δεξί μπακ έχουμε μόνο ένα, τον Russel Μartin. Μάλλον θέλουμε και εκεί μια προσθήκη.

Μέσοι
Spoiler: show
15.Μichael SpillaneImage
8.Stephen HughesImage
4.Matthew GillImage
7.Owain Tudur-JonesImage
17.Tom AdeyemiImage
36.Damon LathorpeImage
30.Korey SmithImage
32.Oli JohnsonImage
18.Paul McveighImage
14.Wes HoolahanImage
24.Anthony McnameeImage
20.Darel RussellImage
Εδώ τα πράγματα είναι κάπως πιο μπερδεμένα. Ο 20χρονος Μichael Spillane θα είναι το βασικό μας DMC με τους Gill και Tudur-Jones να του δείνουν ανάσες διεκδικώντας όμως παράλληλα και μια από τις δύο θέσεις MC. Στους MC έχουμε τους νεαρούς Adeyemi, Smith, και Lathorpe με τον τελευταίο ωστόσο να δίνεται μάλλον δανεικός. Russell και Hughes ωστόσο είναι αυτοί που θεωρούνται οι βασικοί MC στην ομάδα από το τεχνικό επιτελείο. Πολλοί μαζεύτηκαν πάλι μου φαίνεται. Μάλλον θα παραμείνουμε με όλους αυτούς. Βασικό AML θα είναι ο Wes Hoolahan ενώ για αλλαγή σε αυτή τη θέση οι μάλλον μέτριοι Anthony Mcnamee και Paul Mcveigh. Δεξιά υπάρχει το χάος. Ο μοναδικός AMR που έχουμε είναι ο Oli Johnson αλλά ψάχνουμε για κάτι καλύτερο. Αρχική μου σκέψη ήταν να δοθεί και ο Paul Mcveigh αλλά η έλλειψη παικτών σε αυτή τη θέση με κάνει να το σκέφτομαι πλέον έστω και αν παίζει κυρίως αριστερά.

Επιθετικοί
Spoiler: show
10.Jamie CuretonImage
9.Grant HoltImage
16.Chris MartinImage
27.Cody McdonaldImage
Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. O Holt θα είναι βασικός και ο Martin η πρώτη αλλαγή. Cureton και Mcdonald θα πουληθούν. Ειδικά ο πρώτος ελπίζουμε να πουληθεί για να φύγει από επάνω μας το μεγάλο συμβόλαιο που έχει. Θέλουμε μια προσθήκη και εδώ γιατί με 2 δύσκολα να βγει η σαιζόν.
Last edited by Madman_13 on Tue Apr 13, 2010 4:31 am, edited 2 times in total.
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VIOLA wrote:παρε καποιους δανεικους και στην συνεχεια στηρι3ου σε μερικους εμπειρους το προσωπικο αυτη τη στιγμη δεν ειναι τοσο σημαντικο
Συμφωνώ... :D

jimis21 wrote:Σημαντικό σε αυτές τις κατηγορίες το σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό parent και να παίρνεις δανεικούς παίκτες...Επίσης κάνε τρελό scouting γιατί θα βρεις πολλούς ελεύθερους....

Καλή συνέχεια...
Ψάχνω... Το κακό με μένα είναι πως έπαιζα πάντα το μάνατζερ με enable attribute masking. Μου άρεσε περισσότερο έτσι αλλά η μεταγραφικοί σου στόχοι περιορίζονται αρκετά...
nikos4ever wrote:Πολύ ωραία παρουσίαση φίλε! Περιμένουμε μεταγραφές!
Σ'ευχαριστώ...
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Madman_13 wrote:
jimis21 wrote:Σημαντικό σε αυτές τις κατηγορίες το σημαντικό είναι να έχεις ένα καλό parent και να παίρνεις δανεικούς παίκτες...Επίσης κάνε τρελό scouting γιατί θα βρεις πολλούς ελεύθερους....

Καλή συνέχεια...
Ψάχνω... Το κακό με μένα είναι πως έπαιζα πάντα το μάνατζερ με enable attribute masking. Μου άρεσε περισσότερο έτσι αλλά η μεταγραφικοί σου στόχοι περιορίζονται αρκετά...
Θα σου πρότινα να το ξετικάρεις γιατί δεν θα μπορείς να δουλέψεις με ελεύθερους παίκτες έτσι...Πάντως καλή συνέχεια...
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυσκολεύει αρκετά το παιχνίδι με το attributes masking πάντως.
Πιστεύω οτι αφού ο εναλλακτικός DC δεν δου γεμίζει το μάτι καλύτερα να ψάξεις για άλλον. Γιατί αν πάθει -χτύπα ξύλο- τίποτα ο βασικός γενικά την έχεις κάτσει αν παίζεις με άμπαλο κεντρικό αμυντικό.
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20, June 2009

Image

Και ενώ οι εφημερίδες ασχολούνταν με τα μεταγραφικά και οι φήμες έδιναν και έπαιρναν είχε έρθει η ώρα για την πρώτη μου συνέντευξη τύπου. Οι δημοσιογράφοι βέβαια δεν έχασαν την ευκαιρία και έκαναν και ερώτηση περί μεταγραφών...

Image

-Οι τελευταίες πληροφορίες λένε πως κινήστε για την απόκτηση του τερματοφύλακα της Manchester Utd Tom Heaton. Έχετε να μας πείτε κάτι γι αυτό?
-Ναι, δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να κινηθούμε για την απόκτησή του...

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ
Spoiler: show
Image
Image
ImageImage
Image
Image
Αμέσως μετά την συνέντευξη ακολουθούσε το πρώτο φιλικό παιχνίδι της ομάδας με αντίπαλο της ρεζέρβες. Ένα φιλικό περισσότερο για ξεμούδιασμα αλλά και για να δω για πρώτη φορά όλους τους παίκτες να αγωνίζονται...

Image

Η ομάδα κατέβηκε με ένα κλασικό 4-5-1 με τους ρόλους τον παικτών να αλλάζουν συνεχώς στο παιχνίδι.
Image

Ξεκινήσαμε με 2 γρήγορα γκολ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και μπορώ να πω πως δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Χρησιμοποίησα βέβαια και κάποιους νέους για να συμπληρώσω 2 ενδεκάδες και να μοιράσω κάπως το χρόνο. Βέβαια έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και μαζί με τις προσθήκες που θα γίνουν πιστεύω να βελτιωθούμε...
Spoiler: show
Image
Darren Eddie, Ian Culverhouse

-Λοιπόν Ian, η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση. Χρειαζόμαστε επειγόντως παίκτες.

-Τίποτα καινούργιο δεν έχεις να μου πεις?

-Ρε άσε τις εξυπνάδες και άκου. Θέλουμε καταρχήν 1 δεξί μπακ ένα δεξί εξτρέμ και ένα επιθετικό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

-Και που να τους βρούμε? Εύκολο το έχεις?

-Ψάχτηκα εγώ ρε... Μην τρελαίνεσαι. Εδώ είναι οι παίκτες που έχω σταμπάρει. Έχουμε και εναλλακτικές αν δεν κάτσει κάποια από αυτές.

-Από που είναι αυτός? The Comoros λέει? Τι χώρα είναι αυτή ρε?

-Άστον αυτόν ρε... Αυτός θα έρθει για δοκιμές και μάλλον θα ξαναφύγει... Έτσι για να τους μπερδεύω είναι...

-Καλά...

-Λοιπόν άκου. Μόλις κλείσουν αυτοί θα πάμε για έναν δανεικό κεντρικό αμυντικό μέχρι να επιστρέψει ο Zak και στο τέλος αν μας έχει μείνει κάνα φράγκο θα ψάξουμε και για τέρμα αν βρεθεί κάτι καλό...

-Ωραία... Για δες τώρα εσύ μία τα φιλικά που έχω κλείσει. Θες κάποια αλλαγή?

Image

-Καλά είναι. Άστα έτσι...

-Οκ. Τα λέμε...
Last edited by Madman_13 on Tue Apr 13, 2010 4:39 am, edited 1 time in total.
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πιστευω οτι εχουν γινει σωστες κινησεις ,αν εχω δικιο 8α φανει...
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αααα δοκιμάζεις Comoriano ε? :D -rofl

Να τον προσέχεις βγάζει μεγάλα ταλέντα η πασίγνωστη the Comoros!!!

Πέρα απο την πλάκα τώρα η ομάδα χρειάζεται ενισχύσεις. Περιμένουμε μεταγραφές.
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

23,June 2009
Image

Οι δύο πρώτες μεταγραφές είχαν ήδη πραγματοποιηθεί καλύπτοντας ουσιαστικά τα κενά στην επίθεση και στη θέση του δεξιού εξτρέμ. Πλέον όλο το βάρος θα έπεφτε στην απόκτηση δεξιού μπακ.

ROHAN RICKETTS (AM/RLC)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Ο Rohan Ricketts ήταν από την αρχή ένας από τους βασικούς μας στόχους AMR και αυτό γιατί κυρίως μπορούσε να παίξει και στα αριστερά δίνοντάς μου λύσεις σε αυτές τις θέσεις. Χωρίς να είναι ο super παίκτης αλλά αρκετά αξιόπιστος για την κατηγορία και με το γεγονός πως στην ελεύθερη αγορά δεν υπήρχαν πολλές επιλογές φαίνεται πως η απόκτησή του είναι καλή κίνηση. Πάντως πάντα υπάρχει σκέψη για απόκτηση ενός ακόμα σε αυτή τη θέση καθώς δεν υπάρχουν αξιόπιστες εναλλακτικές στο ρόστερ αυτή τη στιγμή αλλά αυτό θα γίνει ανάλογα με το πως θα πάνε οι πωλήσεις και τα χρήματα που θα διαθέτουμε...

DEJAN RUSIC (ST)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Πρώτη μας επιλογή εδώ ήταν ο Shabani Nonda ο οποίος θα έπαιρνε τη φανέλα βασικού στο σπίτι του. Αλλά τα λεφτά που ήθελε ήταν πολλά με αποτέλεσμα να στραφούμε σε άλλες λύσεις οι οποίες πάντως ήταν λιγοστές. Ψάχνοντας στα ρόστερ των Εθνικών ομάδων πέτυχα τον συγκεκριμένο ο οποίος ήταν ελεύθερος, δεν ζήταγε πολλά και είναι σχετικά καλός παίκτης (και διεθνής βέβαια). Οπότε δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ ιδιαίτερα. Μάλιστα ήμουν και τυχερός καθώς ένα μεγάλο μέρος των attributes του ήταν εμφανή με αποτέλεσμα το σκάουτινκ να γίνει για τυπικούς λόγους. Πλέον έχω μαζί με τον Holt και τον Martin μια καλή 3άδα επιθετικών στην ομάδα και φαίνεται πως εκεί είμαι καλυμμένος καθώς υπάρχουν και άλλοι παίκτες όπως ο ο McVeigh που μπορούν να παίξουν μπροστά...

Παράλληλα με τις μεταγραφές αποφάσισα τελικά να αλλάξω και κάποια άλλα πράγματα. Ως προπονητής της ομάδας νέων αποκτήθηκε ο 39χρονος John Mirtough ο οποίος ήταν χωρίς ομάδα και βέβαια είναι κατα πολύ ανώτερος του Ricky Martin του οποίου το συμβόλαιο λύθηκε.

John Mirtough
Spoiler: show
Image
Πλέον όσο αφορά το επιτελείο της ομάδας είχε παρθεί η απόφαση να γίνουν και κάποιες ακόμα αλλαγές ιδιαίτερα στις θέσεις των σκάουτερ. Ήδη είχαν ξεκινήσει επαφές και σύντομα θα υπήρχαν εξελίξεις...
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτον τον ρικυ μαρτιν ??
Spoiler: show
Image
:D :D :D :D :D
nikos4ever
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 695
Joined: Wed Jun 03, 2009 9:58 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK, Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Στην σκληρή και άπονη ξενιτιά.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VIOLA wrote:αυτον τον ρικυ μαρτιν ??
Spoiler: show
Image
:D :D :D :D :D
Ε τι, δεν βγαίνει μόνο με το τραγούδι το παιδί. :D :D

Αρκετά καλές μεταγραφές :wink: Τώρα σου μένει και ένα δεξί μπακ και είσαι κομπλέ.
Fantastic save from Nikos4ever!!
He somehow got his fingertips to it!!

ΠΑΟΚ Μπουγάτσα και Χαλαράαααααααααααααααα σε λέω.
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VIOLA wrote:πιστευω οτι εχουν γινει σωστες κινησεις ,αν εχω δικιο 8α φανει...
Κι εγώ το ελπίζω...
nikos4ever wrote:Αααα δοκιμάζεις Comoriano ε? :D -rofl

Να τον προσέχεις βγάζει μεγάλα ταλέντα η πασίγνωστη the Comoros!!!

Πέρα απο την πλάκα τώρα η ομάδα χρειάζεται ενισχύσεις. Περιμένουμε μεταγραφές.
Το ξέρω. Γι'αυτό έχω ρίξει τα δίχτυα μου εκεί. Έφυγε όπως το είχα προγραμματίσει... :D
VIOLA wrote:αυτον τον ρικυ μαρτιν ??
Spoiler: show
Image
:D :D :D :D :D
Δεν απέχουν πολύ από ποδοσφαιρικές γνώσεις... :P

nikos4ever wrote:Αρκετά καλές μεταγραφές :wink: Τώρα σου μένει και ένα δεξί μπακ και είσαι κομπλέ.
Για να δούμε...
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

27, June 2009
Image

Έκλεισε λοιπόν και η τρύπα του δεξιού οπισθοφύλακα με την απόκτηση του 27χρονου Γκανέζου Abubakari Yakubu. Δυσκολεύτηκα λίγο να επιλέξω ανάμεσα σε αυτόν και έναν Σλοβάκο διεθνή ονόματι Peter Petras. Ο Σλοβάκος φαινόταν (και μάλλον ήταν) καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος αλλά λίγο η ηλικία του (30) λίγο το ότι ζητούσε γύρω στα 50.000? περισσότερα και επίσης το γεγονός πως του ονόματος του Γκανέζου με έκαναν να επιλέξω αυτόν. Το μόνο κακό ωστόσο είναι πως ο Σλοβάκος τελικά υπέγραψε στην Leeds οπότε θα τον βρω μπροστά μου απέναντι σε μια ομάδα που είναι από τους βασικούς ανταγωνιστές για την άνοδο...

Abubakari Yakubu (D/RC, WB/R,DM,M/C)
Spoiler: show
ImageImageImageImage
Αν κάτι με χαλάει στον παίκτη είναι η χαμηλή του σέντρα αλλά αμυντικά δείχνει πολύ καλός ενώ τα Physical και τα Mental στοιχεία του είναι πολύ καλά. Σε γενικές γραμμές πάντως και με βάση τις λίγες επιλογές που υπήρχαν θεωρώ πως η μεταγραφή είναι πολύ καλή. Απομένει να αποδειχτεί και στο γήπεδο...

Εκτός από τις αγορές ωστόσο είχαμε και πωλήσεις. Ο 26χρονος αριστερός μπακ/χαφ Simon Lappin πωλήθηκε στην St. Johnston για 100.000? ενώ στην Derby County θα συνεχίσει την καριέρα του ο 23χρονος επιθετικός Cody McDonald για 50.000ψωρο?. Με αυτές της πωλήσεις η ομάδα έβαλε κάποια λεφτά στα ταμεία της. Όχι πολλά αλλά κάτι είναι και αυτά. Επίσης λύθηκε ο δανεισμός του αριστερού μπακ Michael Rose ο οποίος επέστρεψε στην Stockport.
Image
O Simon Lappin
Αυτό που με έκαιγε ωστόσο περισσότερο ήταν η πώληση του 33χρονου επιθετικού μας Jamie Cureton ο οποίος ήταν εκτός πλάνων ενώ είχε πολύ υψηλό συμβόλαιο που έφτανε τα 240.000?. Ο παίκτης τοποθετήθηκε στη λίστα για μόλις 3.000? με κάποιες ομάδες να δείχνουν ενδιαφέρον. Η Σκωτσέζικη Morton τελικά ήταν αυτή που έφτασε σε διαπραγματεύσεις με τον παίκτη ωστόσο, και ενώ έδειχνε η μεταγραφή να είναι τελειωμένη ο παίκτης ζήτησε από την ομάδα μας το πόσο των 165.000? για να αποδεχτεί την πρόταση των Σκοτσέζων. Ένα ποσό βέβαια που ήταν αδύνατο να δώσουμε. Πλέον θα σκουπίζει τον πάγκο των νέων μέχρι νεωτέρας...


Κάποιες επιπλέον αλλαγές έγιναν και στο επιτελείο. Στους scouters παρελθόν αποτέλεσαν οι David Martin (κι άλλος Μάρτιν :roll: ) και Brian Smith και στις θέσεις τους αποκτήθηκαν οι Bob Dowie, Mark Kelly και Paul Haverson.
Spoiler: show
ImageImageImage
Τέλος στις θέσεις τον προπονητών λύθηκε το συμβόλαιο του Richard Sinclair και στη θέση του αποκτήθηκε ο Steve Morris.
Spoiler: show
Image
Πλέον το μεγαλύτερο και σημαντικότερο κομμάτι των μεταγραφών είχε ολοκληρωθεί και ήμασταν έτοιμοι για την προετοιμασία της ομάδας για την νέα σαιζόν έχοντας ωστόσο πάντα το νου μας στην αγορά για κάποιες καλές ευκαιρίες ιδιαίτερα στις θέσεις του GK και AM/RL ενώ σε εκρεμμότητα ήταν η απόκτηση ενός δανεικού κεντρικού αμυντικού μέχρι να επιστρέψει ο Zak Whitbread...
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

8α βοη8ησει πολυ ο γιακουμπου
τωρα σταφ στην 8εση σου 8α περνα πιο μετα...
Madman_13
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Tue Dec 11, 2007 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
VIOLA wrote:8α βοη8ησει πολυ ο γιακουμπου
τωρα σταφ στην 8εση σου 8α περνα πιο μετα...
Νομίζω πως δεν υπήρχε λόγος να το καθυστερήσω αφού με mutual termination αυτοί που έφευγαν έπαιρναν πολύ λίγα λεφτά ενώ οι μισθοί των καινούργιων δεν ήταν απαγορευτικοί...
Image

Η απόκτηση το 20χρονου Βέλγου στόπερ της Manchester Utd Ritchie De Laet πλέον θα βρίσκετε στην ομάδα μας για το επόμενο τρίμηνο και θα μας βοηθήσει στην προσπάθεια που κάνουμε μέχρι να επιστρέψει ο Zak Whitbread. Υπήρχαν και κάποιοι άλλοι στόχοι για αυτή τη θέση όπως για παράδειγμα ο έτερος της Manchester Utd, Craig Cathcart ωστόσο το γεγονός πως ο Βέλγος μπορούσε να παίξει σε όλες τις θέσεις της άμυνας έπαιξε το κυριότερο ρόλο στην επιλογή του...

Ritchie De Laet ((D/RLC)
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Πλέον ήμασταν έτοιμοι για το πρώτο σοβαρό τεστ της χρονιάς με αντίπαλο την Reading, μια από της πιο δυνατές ομάδες της Championhip. Ήξερα πως το παιχνίδι ήταν δύσκολο ωστόσο ήθελα από τους παίκτες μου να κάνουν καλή εμφάνιση κυρίως για να δω τους νέους παίκτες που πήραμε.

Darren Eaddie
''Μάγκες, το σημερινό παιχνίδι γνωρίζω πως είναι δύσκολο και ''αδιάφορο'' καθότι φιλικό ωστόσο θα ήθελα να δω προσπάθεια από εσάς. Πολλούς από εσάς δεν σας γνωρίζω καλά και σας δίνεται η ευκαιρία να δείξετε τι αξίζετε...''

Image
Madejski Stadium, Reading
Image
Image

Ενδεκάδες και Στατιστικά
Spoiler: show
Image
Image
Δυστυχώς αυτά που είπα στους παίκτες μου μάλλον δεν έπιασαν τόπο. Η ομάδα ήταν πολύ κακή. Πολύ κακός στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα ο Yakubu ο οποίος υπέπεσε και στο πέναλτι ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την πλευρά του. Στα 60' που αγωνίστηκε βαθμολογήθηκε με μόλις 4.8! Κακός δυστυχώς και ο Rusic στο δεύτερο ημίχρονο που αγωνίστηκε αφήνοντάς με αρκετά προβληματισμένο. Ωστόσο ήταν πολύ νωρίς ακόμα για τους νέους παίκτες καθώς σίγουρα θα ήθελαν κάποιο χρόνο προσαρμογής. Από την ομάδα μας καλύτερος παίκτης με διαφορά ήταν ο Ritchie De Laet ο οποίος μπήκε μόλις στο 28' στη θέση του τραγικού Docherty και εκτός του ότι σκόραρε σε γενικές γραμμές νοικοκύρεψε την άμυνά μας. Δεν είναι τυχαίο πως βαθμολογήθηκε με 8.7 και αναδείχτηκε σε Man of the Match! Τέλος, καλές εντυπώσεις άφησαν οι Rohan Ricketts και Stephen Hughes.

Στα υπόλοιπα φιλικά η ομάδα έδειξε κάποια καλά στοιχεία αλλά και αρκετές αδυναμίες.
Image

Με την Ayr είμασταν μάλλον κακοί αλλά με 2 γρήγορα γκολ του Rusic πήραμε τη νίκη. Ακολούθησε το ματς με την Kidderminster όπου η ρεζέρβες έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε με μεγαλύτερο σκορ. Μάλιστα σε αυτό το ματς δοκιμάστηκε και ο Κογκολέζος αμυντικός Dalnath Miantoudila δείχνοντας κάποια καλά στοιχεία χωρίς όμως να τον αποκτήσουμε. Την Dereham την κερδίσαμε πολύ εύκολα όπως περίμενα αλλά με προβλημάτισε το γεγονός πως παρά το ότι προηγηθήκαμε με 3-0 μόλις στο 20' η ομάδα δεν μπόρεσε να διευρύνει άλλο το σκορ. Πάντως κάναμε φάσεις. Με τη Wolves ήμασταν πάρα πολύ καλοί και πήραμε το Χ απέναντι σε ομάδα της Premier League. Οι μεταγραφές έδειχναν να ανεβαίνουν και ο Rusic σκόραρε και πάλι αλλά δυστυχώς χάσαμε τον De Laet για 10 μέρες περίπου. Οι αλλαγές και οι νέοι που πήρα στο ματς με την Lowestoft με απογοήτευσαν κάπως καθώς παρά της πάρα πολλές ευκαιρίες, έμειναν στο 0-0 με μια σαφώς αδύναμη ομάδα. Στο τελευταίο μας φιλικό, και ίσως πιο δυνατό από όλα, χάσαμε εντός από την Bolton αλλά η ομάδα ήταν εξαιρετική. Ο Yakubu ήταν καταπληκτικός, όπως και οι περισσότεροι παίκτες μας, είχαμε όλα τα στατιστικά υπέρ μας (11-6 σουτ 55%-45% κατοχή) αλλά δεν τα καταφέραμε. Ωστόσο η ομάδα έδειξε να βρίσκεται σε καλό σημείο ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων.

Πλεόν είχε έρθει η ώρα για το επίσημο ξεκίνημα της σαιζόν και πρώτος μας αντίπαλος ήταν η μισητή Colchester όπου μάλιστα ο προπονητής της Adrian Boothroyd άναψε φιτιλιές λέγοντας για την ομάδας μας πως θα χαιρόταν να ροκανίσει από το ξεκίνημα τις ελπίδες μας για άνοδο. Δεν θα μπορούσα να το αφήσω ασχολίαστο βέβαια. ''Πιστεύω πως στο τέλος εμείς θα πανηγυρίζουμε..''.

Image
O Adrian Boothroyd

Η σαιζόν μόλις είχε ξεκινήσει...
VIOLA
Coach
Coach
Posts: 2669
Joined: Wed Jul 09, 2008 12:18 am
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλα παμε,πιστευω οτι ανεβαινουμε
Post Reply

Return to “Retire”