ΠΑΟΚ @ FM2010

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Α.Σ. ΠΑΟΚ 1926


Image




Ο Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών (Π.Α.Ο.Κ) είναι αθλητικός σύλλογος της Θεσσαλονίκης που ιδρύθηκε το 1926. To καταστατικό ίδρυσης του συλλόγου εγκρίθηκε από το Πρωτοδικείο στις 26 Απριλίου του 1926.

Πιο γνωστό είναι το ποδοσφαιρικό του τμήμα, με έδρα του το Γήπεδο Τούμπας και το τμήμα μπάσκετ με το οποίο κατέκτησε δύο ευρωπαϊκούς τίτλους. Διαθέτει τμήματα και σε άλλα αθλήματα. Έχει αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας και σε άλλα τμήματα, όπως η άρση βαρών και το γυναικείο ποδόσφαιρο, όπου κατακτά το πρωτάθλημα τα τελευταία 3 χρόνια. Είναι ο μοναδικός ελληνικός σύλλογος, που εκπροσωπείται από τα τμήματα του στα πρωταθλήματα της Α' Εθνικής στα ομαδικά αθλήματα, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ, πόλο, χόκεϊ επί πάγου και ποδόσφαιρο γυναικών.

Χρώματα έχει το μαύρο που συμβολίζει το πένθος για την χαμένη πατρίδα και το άσπρο που συμβολίζει την ελπίδα για επιστροφή. Το έμβλημα του είναι ο δικέφαλος αετός με τα κλειστά φτερά, που συμβολίζει το πένθος.




Image




Image




Image




Το ρόστερ της σεζόν 2009 - 2010


Τερματοφύλακες


1. Κώστας Χαλκιάς Image|30. Φώτης Κουτζαβασίλης Image | 91. Dario Kresic Image |



Αμυντικοί

2.Νίκος Αραμπατζής Image| 3. Brice Moon Image | 8. Bruno Cirillo Image | 13. Στέλιος Μαλεζάς Image | 15. Pablo Contreras Image | 16. Lino Image | 23. Joe Bizera Image | 27. Miroslav Snzaucner Image | 36. Mirco Savini Image |

Μέσοι

5. Pablo Garcia Image | 6. Victor Vitolo Image | 7. Sergio Conceicao Image | 10/ Olivie Sorlin Image | 18. Γιώργος Φωτάκης Image | 19. Βασίλης Κουτσιανικούλης Image | 20. Vieirinha Image | 21. Vladimir Ivic Image| 22. Matias Veron Image | 28. Mohamed Abubakari Image |


Επιθετικοί

11. Zlatan Muslimovic Image | 14. Θανάσης ΠαπάζογλουImage | 31. Lucio Filomeno Image |







Σχήμα



Με το ρόστερ που διαθέτει, ο ΠΑΟΚ μπορεί να παραταχθεί τόσο με το 4-3-3 (είτε με ένα αμυντικό χαφ, είτε με δυο) αλλά και με το 4-4-2 (είτε στην ευθεία είτε στο ρόμβο). Η παρουσία μόλις τριών καθαρόαιμων επιθετικών στο ρόστερ δυσκολεύει τις κινήσεις στο 4-4-2, όμως η παρουσία πολλών επιλογών στη μεσαία γραμμή επιτρέπει πειραματισμούς.

4-5-1...................................................4-4-2
ImageImage






Εδώ, σε αυτό το thread καταθέτετε τις απόψεις/προτάσεις/εμπειρίες σας όσοι έχετε κοουτσάρει τον ΠΑΟΚ. Θα ήταν καλό να είστε όσο το δυνατόν πιο αναλυτικοί και να αποφύγετε τα "πήρα τον ταδε και πήρα πρωτάθλημα" έτσι ξερα. Να κάνουμε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και όχι κομπασμούς για επιτυχίες.
Να είστε ακριβείς όσο αφορά τη db που χρησιμοποιείτε, το patch και γενικά όλα τα στοιχεία του save σας.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Καταρχας ενα μεγαλο μπραβο σε εσενα Αντωνη που σκεφτηκες αυτη την ιδεα.Θα βοηθησει σιγουρα πολυ! :wink:

Καταρχας χρησιμοποιω την default db και εχω το 10.01 patch.Εχω φορτωσει τις κυριες ευρωπαικες χωρες συν καποιες αλλες και 3-4 αμερικανικες.Συνολο 16 νομιζω.Με custom db με 280000 παιχτες.

Οπως και σε καθε καινουργιο fm η πρωτη ομαδα που πηρα ηταν ο ΠΑΟΚ.Η ομαδα εχει καλο ροστερ.Καλυτεροι παικτες ειναι οι Pablo Contreras(DC),Pablo Garcia(DMC),Οlivier Sorlin(MC) και Ζlatan Muslimovic(ST).Υπαρχουν ακομα 3-4 παικτες που κινουνται σε αυτα τα επιπεδα ικανοτητων

Αυτο ομως που αποτελει μειονεκτημα ειναι πως δεν υπαρχουν καλοι coaches και καλοι scouters.Για αυτο πρεπει να απολυσουμε τους παλιους και να παρουμε καινουργιους που μπορουν πραγματικα να βοηθησουν στην προπονηση και στην ανευρεση ταλεντων!Ευτυχως εχει αρκετα καλους coaches και scouters που δεχονται να δουλεψουν στον ΠΑΟΚ.Εχουν ηδη γινει αρκετα ποσο με τετοιους στον τομεα του Staff.Προτεινω για scouter τον Αndrea Pastorelo και για coach τον Alexandre Irineu.Φυσικα ομως και δεν θα χρειαστει μονο ενας.

Δυστυχως φετος ο Massimo Neri ειναι ηδη στην Juventus οποτε δεν θελει να ερθει σε καμοια αλλη ομαδα αλλα δεν σκαμε.Εχουμε ηδη εξ' αρχης τον Jorge Rosario που ειναι πολυ καλος θα ελεγα.Κρατηστε τον...


Εκτος απο τους καλους παιχτες ο ΠΑΟΚ εχει και αρκετους που δεν μπορουν να χρησιμευσουν.Τετοιοι ειναι για παραδειγμα ο Joe Bizera(DC) και ο Sergio Conceicao(MR).Τετοιοι παικτες καλο θα ηταν να πωληθουν για να αυξησουμε το budjet μας για να μπορουμε να κανουμε και αλλες μεταγραφες.Ευτυχως μπορουμε να τους πουλησουμε σε καλες τιμες και να παρουμε καλα λεφτα.Προτεινω να φυγουν για αρχη οι Joe Bizera,Sergio Conceicao,Mohamed Abubakari,Matias Veron,Νικος Αραμπατζης.


Στο θεμα των μεταγραφων.Το μπατζετ για τις μεταγραφες που μας δινει αρχικα η διοικηση δεν ειναι και πολυ ικανοποιητικο(120.000) και δεν μας επιτρεπει να κανουμε και πολλα πραγματα.Για να το αυξησουμε προχωραμε σε πωλησεις παιχτων οπως ειπα και παραπανω.Το μπατζετ για μισθους ειναι αρκετα καλο και μας δινει την δυνατοτητα να προσεγγισουμε παιχτες που ζητανε αρκετα λεφτα.

Φετος εχει αρκετα καλους ελευθερους παιχτες και θα ηταν καλο να κινηθουμε και απο εκει.Μια πολυ καλη κινηση για ενισχυση του κεντρου της αμυνας που εχει μονο 2 αξιολογους παιχτες ειναι ο Jorge Andrade σε ηλικια 31 ετων.Με πειρα στα ευρωπαικα γηπεδα και πολυ καλα ατριμπιουτς μπορει να βοηθησει παρα πολυ.Θελει να ερθει αλλα συνηθως τον ζητανε και ομαδες καλυτερες απο τον ΠΑΟΚ οποτε θα πρεπει να τους προσφερεται ενα ακρος ικανοποιητικο συμβολαιο πανω απο τις απαιτησεις του για να ερθει.Επειτα τα εξτρεμ της ομαδας ειναι πολυ αδυναμα.Επαξια μπορουν να καλυψουν την θεση μονο ο Vieirinha και ο Κουτσιανικουλης.Eτσι μια καλη λυση ειναι ο Camel Meriem στα 29 του.Μπορει να παιξει καλα και απο τις 2 πλευρες αλλα και ως AMC.Ειναι σιγουρα μια πολυ καλη και φθηνη λυση.Τον ζητανε και αυτον πολλες ομαδες οποτε πρεπει και εκει να προσφαιρετε καλο συμβολαιο για να ερθει.Μια αλλη λυση για τα αριστερα ειναι ο βραζιλιανος Denilson στα 31 του.Τεχνιτης και ερχεται ευκολα.

Θεωρω πως η ομαδα θελει σιγουρα ενισχυση στην επιθεση.Με τρεις καθαροαιμους βαρυς και αργους φορ περιοχης δεν μπορει καποιος να ειναι ο συνδετικος κρικος αναμεσα σε κεντρο και επιθεση.Αρα θελουμε ενα γρηγορο φορ.

Στο κεντρο ειμαστε υπερκαλυμενοι με πολυ καλους παιχτες οποτε δεν θεωρω πως θελουμε ενισχυση.

Κατω απο τα δοκαρια εχουμε τον γερασμενο Χαλκια και τον Κρεσιτς.Ετσι θεωρω πως πρεπει να κανουμε μια μεταγραφη και εδω.Καλη επιλογη αν εχουμε και τα λεφτα ειναι ο Vincent Enyeama και θα τον αποκτησουμε κοντα στις 800.000.

Πιστευω και πως στο δεξι ακρο της αμυνας θελουμε ενισχυση καθως μονο ο Sznaucner μπορει να καλυψει καλα την θεση.

Επειτα και στο κεντρο της αμυνας θα ηταν καλο να παρουμε καποιον παιχτη καθως μονο ο Contreras και ο Cirillo μπορουν να παιξουν καλα αρα θελουμε καποιο ροτεισον



Στο θεμα τακτικης εγω προτιμισα το 4-5-1

Εnyeama GK
Sznaucner DR
Savini/Lino DL
Contreras DC
Cirillo DC
Pablo Garcia DMC
Φωτακης MC
Sorlin MC
Vieirinha AMR
Κουτσιανικουλης AML
Muslimovic ST

Ο Sorlin ειναι advanced playmaker και ο Muslimovic,Target Man με support.

Παιζω με Balanced φιλοσοφια και Control στρατιγικη.Τα εξτρεμ βγαζουν αρκετες σεντρες και το κεντρο μοιραζει την μπαλα αριστερα-δεξια.Παιζω με πολλες καθετες μπαλιες που βγαινουν αρκετα καλες αφου εχω καλο κεντρο.Γενικα παιζω με γρηγορο ρυθμο και αντεπιθεσεις.


Αυτα προς το παρον... :-D
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετικό θέμα!!!!! Μπράβο Τσακ!!!

Ας ξεκινήσω λοιπόν.

Πρώτα από όλα υπάρχουν πολλά κοινά με τον thanasis10.

Γενικά, προσπάθησα να προσεγγίσω όσο μπορώ, τον τρόπο που παίζει ο ΠΑΟΚ irl.

Παίζω με το πιο πρόσφατο πατς.

Ανοιχτά πρωταθλήματα:
Ελλάδα SuperLeague, Β εθνική
Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία,Ιταλία, μόνο πρώτη κατηγορία.

Σκοπός: Το save θα τελειώσει όταν βγει με το καλό το καινούργιο FM, γεροί να μαστε. Ο σκοπός είναι να φτάσω όσο πιο ψηλά μπορώ την ΠΑΟΚΑΡΑ. :D

Database. Άλλαξα το προπονητικό team για να έχω μέσο όρο 3,5-4 αστέρια σε κάθε τομέα της προπόνησης. Αυτό έγινε για να κερδίσω λίγο χρόνο στο χτίσιμο της ομάδας καθώς οι υποχρεώσεις της ζωής, έχουν μειώσει τις ώρες παιχνιδιού. :D Δεν νομίζω ότι είναι τρελό αβαντάζ, απλά δεν έχω το χρόνο να ψάχνω και για προπονητές.


Μεταγραφές:

1. Jorge Andrade, τι να λέμε, γνωστός και μη εξαιρετέος. Μόνο πίπα δεν του πήρα για να έρθει, αλλά τελικά ήρθε.
2. Marco Ingrao [AML], free.
3. Lamine Diarra FC, της γνωστής οικογένειας των Ντιαράδων. :D Τον πήρα με τη βολική Κωτσοβολική μέθοδο.


Τακτική.

Η βασική τακτική είναι το 4-5-1 αλλά επειδή, ΠΑΟΚ είσαι, εγώ το λέω 4-3-3. Είναι η παρακάτω.


Image


Όσο πιο κοντά γίνεται οι γραμμές, μικρές πάσες, υπομονή και πίστη στον Δικέφαλο Αετό.

Βασικοί, Κούτσια και Βιεϊρίνια που παίζουν σαν INSIDE FRWS σε αυτό το σύστημα.

Απο κάτω προς τα επάνω αναλυτικά.



DCs

Image

Ο DC που παίζει από τα δεξιά. 9/10 αυτός είναι ο Τσιρίλο. Πολύ αξιόπιστος και με τη βοήθεια του Σνάου συνθέτουν ένα καλό δίδυμο από εκεί.



Image


Ο DC που παίζει από τα αριστερά. Είτε ο Andrade είτε ο Contreras έχουν την ποιότητα να φτιάξουν το παιχνίδι από πίσω.


Κέντρο.


Image



Image



Image


Για το τελευταίο σχόλιο, είχα χάσει με 1-0 στο πρώτο ματς εκτός και στον επαναληπτικό έγινε το 1-0 νωρίς αλλά μετά,αν και είχαμε τον έλεγχο δεν βάζαμε το γκολ που θα μας έδινε την πρόκριση. Έξω ο Σορλέν, στη θέση του ο Φωτάκης και στο 74'

Image

Νομίζω, πολύ ρεαλιστικό για αυτό και γίνεται ειδική αναφορά.


Γενικά, το σύτημα στο κέντρο, είναι, ''Δεν περνάς κυρα-Μαρία.'' Σφιχτοί σαν αβγό στον άξονα με Garcia & Vitolo που σε συνδυασμό καλύπτουν πολλούς χώρους. Βέβαια, ανάλογα με τη ροή του αγώνα, μπορούν να γίνουν και κάποιες αλλαγές, όπως στη θέση του Advance playmaker το Support να γίνει Attack για περίσοτερες επιθετικές λύσεις.




Επιθεση.

Image

Εδώ βοηθούν πολύ οι Κούτσια και Βιεϊρίνια. (δες πιο πάνω). Σε θέση Inside Forward καθώς είναι μάλλον καλύτεροι στο να μπουκάρουν παρά να κάνουν σέντρες.


Σημαντικό στοιχείο, οι αιφνιδιασμοί. Στα φιλικά έπαιζα χωρίς αυτήν την επιλογή, (για αυτό και το διόρθωσα στο ss) αλλά με το που το τικάρισα, άρχισαν να βγαίνουν κάτι ωραίες μακρινές μπαλιές και ο ΠΑΟΚ ξεχύνονταν στην κόντρα, αρκετά καλά!!!!


Το άλλο σύστημα.


Image


Image


Με εύκολους αντιπάλους κυρίως. Είτε εντός είτε εκτός. Οι κύριες διαφορές με το βασικό σύστημα είναι:


Image

Πάλι ο Τσιρίλο έχει αυτό το ρόλο. Διώξε τη μπάλα γιατί καίει.


Image

Contreras/Andrade και είσαι κομπλέ.


Στον άξονα στη θέση του Ball winning Midf δεσπόζει ο Vitolo, αλλά και ο Garcia ανταποκρίνεται καλά, αλλά με μειωμένο το Closing down. Για τη θέση του Central Midf η πρώτη επιλογή είναι ο Σορλέν με τον Ivic να ανταποκρίνεται καλύτερα από ότι ο Φωτάκης στο 4-4-2, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. Ανάλογα και πάλι με το παιχνίδι, ο Central Midf γίνεται από support, attack όταν χρειάζεται.


Επίσης, τα ακραία χαφ, δεν είναι, όπως στο 4-3-3 Inside Forwards, αλλά Wide Midfs. Οι Κούτσια και Βιεϊρίνια, όπως είπα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλοί σε αυτό το ρόλο, ΑΛΛΑ υποστηρίζονται από τα μπακ, που στο 4-4-2 είναι Automatic ενώ στο 4-3-3 είναι στο Defend, όπως και την ύπαρξη 2 επιθετικών. Ο ένας από τους δύο συνδέει το κέντρο με την επίθεση, συνήθως ο Φιλομένο.

Αυτά για την ώρα. Από άποψη αποτελεσμάτων, so far so very good.

Image

Image

Κερδίσαμε και ντέρμπυ, λέμε!!! -gioupi -gioupi
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά το τόπικ τέλειο!!!!
-doublekiss
μπράβο Τσακ!

δοκιμάζω και εγώ την ομάδα στο 1ο σέιβ (κλασσικά δοκιμαστικό ... :D ) το σκ και απο δευτέρα θα έχω κι εγώ την ανάλυση μου :D
Βασικά συμφωνώ με τους Δρ, Θανάση σε πολλά αλλά έχω να προσθέσω μερικά ακόμα ... :wink:

Δοκιμάζω το 4-3-3 (4-2-3-1) του Wenger σε balanced-control για τα εύκολα ( όπως και περσυ με το arrow ) και 4-5-1 disruptive για τα ζόρικα απο τα Tactical Theorems 10

Τα λέμε απο δευτέρα λοιπόν!!
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
t4l4m4sc4
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Sat Sep 27, 2008 2:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παοκ/Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ
Location: Universe/Earth/Europe/Greece/Salonika
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπέρα ,
Φυσικά ξεκίνησα και εγώ τον Π.Α.Ο.Κ στο 1ο μου save.
Χρησιμοποιώ την τακτική που έδωσε ο Gonzo αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα.
Ότι New game και να ξεκινήσω O garcia δεν κάθεται οπότε θέλω ένα DM (εκτός απο τον Vitolo 2ο).
Κάποιον να μου συστήνεται?Ένα αυτό.

Και σε ΌΛΑ ΜΑ ΌΛΑ TA MATS o Μusli πάντα κάνει closing down παραπάνω απο ότι του ζητάω και ποτέ δεν κυνιγάει την φάση και αυτό γιατί βγένει στα πλάγια για να μοιράσει την μπαλα.Την μπορώ να τον πω στην τακτική η κάτι αλλο έτσι ώστε να είναι κάτι σαν poacher(το δοκίμασα και απέτυχε).

+ Το αντίθετο συμβαίνει πάντα στον Φωτάκη.Ποτέ δεν κάνει closing down.
Άσχετα που έχω μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα με andrade(maleza rating πάνω απο 7,5 σε κάθε match) + Cirillo.
Όλες οι ψηλές πάσες ,όταν κάνω Push higher, περνάνε και πάντα τρώω goal.
Τα πηγαίνω πολύ καλα.1oς στο πρωτάθλημα (αν και λίγο νωρίς), με Αστον Βιλα χινάρια και φιορεντινα μεσα έξω νίκες.Αλλά δεν νικάω ποτέ με μεγάλο σκορ.Στο σκοράρισμα δεν έχω πρόβλημα (όλα τα goals μου τα βάζουν οι μέσοι ,musli + filomeno ΔΕΝ ).Απλά δέχομαι πολύ εύκολα goal
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

t4l4m4sc4 wrote:Καλησπέρα ,
Φυσικά ξεκίνησα και εγώ τον Π.Α.Ο.Κ στο 1ο μου save.
Χρησιμοποιώ την τακτική που έδωσε ο Gonzo αλλά έχω ένα μικρό πρόβλημα.
Ότι New game και να ξεκινήσω O garcia δεν κάθεται οπότε θέλω ένα DM (εκτός απο τον Vitolo 2ο).
Κάποιον να μου συστήνεται?Ένα αυτό.

Και σε ΌΛΑ ΜΑ ΌΛΑ TA MATS o Μusli πάντα κάνει closing down παραπάνω απο ότι του ζητάω και ποτέ δεν κυνιγάει την φάση και αυτό γιατί βγένει στα πλάγια για να μοιράσει την μπαλα.Την μπορώ να τον πω στην τακτική η κάτι αλλο έτσι ώστε να είναι κάτι σαν poacher(το δοκίμασα και απέτυχε).

+ Το αντίθετο συμβαίνει πάντα στον Φωτάκη.Ποτέ δεν κάνει closing down.
Άσχετα που έχω μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα με andrade(maleza rating πάνω απο 7,5 σε κάθε match) + Cirillo.
Όλες οι ψηλές πάσες ,όταν κάνω Push higher, περνάνε και πάντα τρώω goal.
Τα πηγαίνω πολύ καλα.1oς στο πρωτάθλημα (αν και λίγο νωρίς), με Αστον Βιλα χινάρια και φιορεντινα μεσα έξω νίκες.Αλλά δεν νικάω ποτέ με μεγάλο σκορ.Στο σκοράρισμα δεν έχω πρόβλημα (όλα τα goals μου τα βάζουν οι μέσοι ,musli + filomeno ΔΕΝ ).Απλά δέχομαι πολύ εύκολα goal

Για το θέμα του Garcia, δες εδώ. viewforum.php?f=203
Αλήθεια, πόσο τον έδωσες και σε ποιά ομάδα;

Για το θέμα του Μούσλι, τι να πω...Δεν μου έχει τύχει εμένα αυτό που λες με το closing down. Και σε μένα τραβιέται στα πλάγια αλλά πασάρει και πάει να πάρει θέση ξάνα, κοντά στην περιοχή.
Επίσης δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τον Φωτάκη. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να βάλεις το closing down στο full και να δεις αν ψοφάει στο τέλος του ματς...

Δεν κάνω push higher για κανένα λόγο.
Με 7,5 rate στην άμυνα, από που και με ποιό τρόπο τρως τα γκολ; Πόσα γκολ σε πόσα ματς;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αν φιλε βαζεις το Push Higher Προωθειται και η αμυντικη γραμμη πιο μπροστα και αν εχεις και αργους αμυντικους και εχεις αντιπαλους γρηγορους επιθετικους θα εισαι ευαλωτος στις καθετες πιστυεω!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ανάλυση by diant


Στο 1ο μου σέιβ ξεκίνησα κλασσικά με ΠΑΟΚ και δοκίμασα το 4-3-3 του Wenger απο τα τάκτικαλ θέοριμς 2010

GK-Sweeper Keeper (D) - Chalkias

DR-Wing Back R (Auto) - Arabatzis/Snaucner
DL-Wing Back L (Auto) - Lino/Savini
DC-Ball Playing Defender (D) - Contreras
DC-Central Defender (D) - Cirillo

MC-Ball Winning Midfielder (D) - Garcia/Vitolo
MC-Box To Box Midfielder (S) - Sorlin/Fotakis

AMR-Winger (A) - Vieirinha
AML-Inside Forward - Koutsianikoulis

AMC-Advanced Playmaker (S) - Ivic/Veron

ST-Advanced Forward (A) - Muslimovic/Smolarek


O smolarek ήταν και η μόνη μεταγραφή που έκανα
Μετά το ντέμο ήθελα να δοκιμάσω τους παίκτες που έχουμε φέτος και στο κανονικο

Τα περισσότερα τα είπατε
Μερικά που θα ήθελα να προσθέσω είναι τα εξής:

- Κοντρέρας-Τσιρίλο πολύ καλό δίδυμο στην άμυνα -doublekiss
- Απο τα πλάγια μπάκ μόνο ο Σνάουτσνερ και αυτός για μπάκ-απ
- Τον Γκαρσία με τον ζήτησε η Σπόρτινγκ και τον έστειλα με 1,2Μ -kavouras
- Βιτόλο μέτριος :|
- Φωτάκης/Σορλεν μια χαρά πολυεργαλεία -doublekiss
- Βιειρινια και κούτσια πολύ καλοί επίσης και πολύ εξελίξιμοι φαίνονται με την fireblast ;) -doublekiss
- Απο τους επιθετικούς μόνο ο Μούσλι και επίσης για μπάκ απ
- Φιλομένο, Λίνο, Κονσεισάο, Μπίζερα, τον πούλο :D



Καταλληλότερο σύστημα για την αρχή νομίζω είναι ένα rigid 4-5-1 με control για τα εύκολα και counter για τα ζόρικα εκτός και ευρωπη.
Καλούς coaches βρίσκεις εύκολα με μεγαλη db αλλά αυτό με τα λεφτά απο TV με έχει ξενερώσει απίστευτά και πήρα την Arsenal :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
t4l4m4sc4
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Sat Sep 27, 2008 2:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παοκ/Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ
Location: Universe/Earth/Europe/Greece/Salonika
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

DrGonzo wrote:Για το θέμα του Garcia, δες εδώ. viewforum.php?f=203
Αλήθεια, πόσο τον έδωσες και σε ποιά ομάδα;

Για το θέμα του Μούσλι, τι να πω...Δεν μου έχει τύχει εμένα αυτό που λες με το closing down. Και σε μένα τραβιέται στα πλάγια αλλά πασάρει και πάει να πάρει θέση ξάνα, κοντά στην περιοχή.
Επίσης δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τον Φωτάκη. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να βάλεις το closing down στο full και να δεις αν ψοφάει στο τέλος του ματς...

Δεν κάνω push higher για κανένα λόγο.
Με 7,5 rate στην άμυνα, από που και με ποιό τρόπο τρως τα γκολ; Πόσα γκολ σε πόσα ματς;
Well well ,
Στο θέμα Garcia : Τον πούλησα στην Getafe 1,5m.Οκ θα βρώ κάποιον Dm απλά τα κοίταξα και δεν έχω Large Database και 2-3 Leagues (Argentina,Brazil,England, και άλλεσ 2).

Τraining χρησιμοποιώ Fireblast κλασσικά τους έβαλα σχεδόν όλους Pre-Season για αντοχή και κιριλέ μπορώ να πώ έκανε δουλειά.Μετά που τους έβαλα σε roles έπεσαν και τώρα όλοι μετά απο κάθε ματσ πρέπει να τους κάνω rest 1 μέρα.Οπότε στα ματς στο Europa δεν προλαβαίνω να τους κάνω Ρεστ.Οπότε ναι ο Φωτάκης ψοφάει.Γενικά ολη η ομάδα.


Goals τρώω απο ψηλές κΑι χωρίς push higher up.


2 Screens
Μουσλι τον έχω close down to own area και τον Φωτάκη Whole Pitch.Απλά δεν υπάρχει αυτό που με λέει.
Κάποιο κολπάκι στα touchline instructions ?Δηλαδή θέλει κάποια συγκεκριμένα instructions?
User avatar
p@ok@r@s
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2089
Joined: Sat Jan 17, 2009 7:31 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Milan
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη περυσι δεν επαιξα καθολου με ΠΑΟΚ, φετος ηταν το πρωτο μου save. Παιζω με τη default database, χωρις αλλαγες μεσω εντιτορ, και χωρις κανενα πατς. Επισης, το καλοκαιρι αφησα τα παντα στην ομαδα οπως ηταν, η μονη αλλαγη ηταν να κανω τους youth coaches σκετο coaches ετσι ωστε να μπορουν να προπονουν και την πρωτη ομαδα. Το χειμωνα πηρα τον Μαουρο Ροσαλες της Ριβερ ως ελευθερο. Αν και το υπαρχον υλικο δεν ηταν και το καλυτερο δυνατο, ηθελα τουλαχιστον την πρωτη χρονια να εχω την ομαδα οσο πιο ρεαλιστικη γινεται.



Πριν απο λιγες μερες ολοκληρωσα την πρωτη χρονια, αλλα αν και μεχρι και τη 22η αγωνιστικη ημουν 1ος, τελικα κατεληξα τελευταιος στα play-offs και εκτος Ευρωπης, αποκλειστηκα στα ημιτελικα του κυπελλου απο τον ΠΑΟ και απο τους ομιλους του Γιουροπα Λιγκ απο Βαλενθια και Γαλατασαραι. Το δε απιστευτο ειναι πως στα τελευταια 17 ματς της σεζον εκανα μολις 2 νικες. Ενω μεχρι τοτε ημουνα 1ος εχοντας χασει ,εκτος Γιουροπα, μονο απο ΟΣΦΠ και ΑΕΚ.

Πολυτιμοτερος παικτης μου πιστευω πως ηταν ο Μουσλιμοβιτς. Αρκετα γκολ, και κρισιμα, και γενικα πολυ καλες εμφανισεις. Κουτσια, κυριως, αλλα και Βιερινια αν επαιζαν καλα δυσκολα εχανα. Κοντρερας καλος αλλα ειχε καποια ματς στα οποια ηταν απλως τραγικος. Τα τραγικα ματς του Βιτολο ηταν περισσοτερα αλλα ηταν το μοναδικο τρεχαντηρι στην ομαδα. Φιλομενο και Παπαζογλου εβρισκαν με καλη συχνοτητα τα διχτυα, αν σκεφτει κανεις πως ηταν αναπληρωματικοι.

Για την επομενη χρονια εχω ηδη κλεισει Κικιν Φονσεκα και Νελσον Ριβας και εχω αλλαξει ολοκληρο το προπονητικο επιτελειο. Ακομα θα διωξω Μουν, Μπιζερα, Αμπουμπακαρι, Ιβιτς και Σερτζιο και ισως να χαιρετησουν και ο Σαβινι με τον Βερον. Τα κενα θα συμπληρωθουν κυριως με ελευθερους και transfer listed με χαμηλο asking price παικτες, αφου ακομα πολλα λεφτα δεν υπαρχουν.



Το συστημα με το οποιο επαιζα και το οποιο νομιζω πως ταιριαζει περισσοτερο απ ολα στην ομαδα ειναι το 4-5-1, με την ιδια διαταξη που ειπαν και καποια παιδια παραπανω. Επαιζα, αναλογα με το ματς, ειτε με fluid ειτε με balanced φιλοσοφια και ειτε με standard ειτε με control ειτε με attacking στρατηγικη. Η βασικη μου εντεκαδα αποτελουνταν απο:
Χαλκια
Αραμπατζη wing back (automatic)
Λινο wing back (automatic)
Κοντρερας ball playing defender (defence)
Τσιριλο limited defender (defence)
Γκαρσια defensive midfielder (support)
Σορλεν central midfielder (support)
Φωτακη central midfielder (support)
Κουτσιανικουλη winger (attack)
Βιειρινια winger (attack)
Μουσλιμοβιτς advanced forward (attack)

Την επομενη χρονια βεβαια σκεφτομαι να παιξω περισσοτερο με 4-4-2, τουλαχιστον στα ευκολα ματς, γιατι θα υπαρχει πληθωρα επιθετικων.
dexter20csgr
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Thu Jan 12, 2006 2:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή ιδέα αυτό το thread
Παιδιά καλημέρα και απο μένα , είμαι στη δουλειά και γιαυτό θα είμαι σύντομος...Έχω ξεκινήσει κ εγώ με ΠΑΟΚ και βρίσκομαι στον Φλεβάρη 2011.Με το που ξεκίνησα επειδή τα λεφτά ήτανε όντως ελάχιστα έδωσα Sorlin στον ΠΑΟ για 2 μύρια κοντά ... Δε θυμάμαι συγκεκριμένα... θα επανέλθω με αναλυτικά στοιχεία όταν επιστρέψω σπίτι :P
Με τα λεφτά τσίμπησα Reccoba τον οποίο χρησιμοποιούσα σε AMC (inside forward) ή AML (παλι inside forward) και πιστεύω είναι πολύ καλή λύση.

Μια σημείωση...Πιστεύω ότι είναι μεγάλο λαθος να έχεις τα άκρα του ΠΑΟΚ Winger (attack).Με το υλικό που διαθέτει , δεν υπάρχει αρκετή ποιότητα οπότε θα συνιστούσα Winger (support) ώστε με το που περνάει το μαρκάρισμα του να μην κουράζει τη μπάλα και να ψάχνει για σεντρα στον Musli που ¨δαγκώνει¨ σαν target man ή τον Παπάζογλου που επίσης βγάζει μάτια την 2η σεζόν !!!

Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω περάσει το patch και σαν πρωταθλητής τη 2η χρονιά (ο ΟΣΦΠ απλά δεν υπάρχει...Τον κανει πλάκα όλη η superleague -και στη 2η σεζόν ο Ζικο παίρνει πόδι- ενώ η ΑΕΚ παίζει μπαλάρα.Ο ΠΑΟ καλός αλλά όχι εξαιρετικός) έχω budget 12M :S

Αν δεν έχετε περάσει το patch για τα budget εξετάστε τους Deco (ερχεται ελευθερος 2η σεζον αλλά ζητάει πολλά) , jimmy briand , Javier Chevanton.Επίσης ο Παναθηναικός αφήνει τον Βύντρα για 300.000 περίπου στην 2η σεζόν.Τέλος είναι γνωστό ότι ο Petrov δεν περνάει καλά στο Manchester.Αν έχετε σκοπό να μετατρέψετε όλο το transfer budget σε wage budget μπορείτε να τσιμπήσετε και αυτόν τον εξαιρετικό ML/AML.

Κοινώς αφήστε τα wonderkids από τόσο νωρίς και ψάξτε για γέρους με εμπειρία μπας και κάνουμε καμιά Ευρωπαική πορεία ^_^

Edited...Οι εκφράσεις μου προσεχτήκανε.Αν κάποιος έμαθε κάποια καινούρια λέξη ζητάω συγνώμη.Φυσικά εξυπηρετούσαν συμφεροντα "καζούρας".Ένιγουέι
(τελικά μακρυγόρησα είχα δεν είχα...:P)
Last edited by Tsakalaki on Fri Nov 27, 2009 12:35 pm, edited 1 time in total.
Reason: Πρόσεξε τις εκφράσεις σου...
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω ξεκινησα καταλαθος καινουριο topic για αυτο το θεμα γιατι δεν εψαξα αν υπαρχει αλλο :oops:
θα κανω το ποστ μου copy εδω και οι moderator feel free να διαγραψεται το αλλο ποστ...

εχω παρει ΠΑΟΚ και γω φυσικα :P και πανω κατω απο αυτα που διαβασα εδω δεν ειχα και τρελη διαφορα στο συστημα, αλλα δε μου βγαινει :cry:
δε ξερω αν φταιει αυτο η αν η ομαδα μας ειναι τοσο αδυναμη...παιζω και γω 4-5-1

Image

φιλοσοφια : Rigid
passing style : default
Starting strategy : control
creative freedom : more disciplined
clossing down : press more
tackling : more aggressive
marking : default
crossing : default
roaming : stick to position

συγκεκριμενα εβαλα τους εξης ρολους:
-Chalkias-Goalkeeper
-Contreras,chirilo- central defender(defend) δοκιμασα και συνδιασμο stopper - cover αλλα τα ιδια και χειροτερα...
-sznaucher - full back
-Lino - Wing back
-vitolo - defensive midfielder
-Garcia - Ball wining midfielder (εδω μπορω να βαλω veron αλλα σαν central midfielder γιατι του πανει γαντι αυτος ο ρολος σχετικα με τα attributes που εχει)
-Ivic - Advanced playmaker(εδω μπορει να παιξει και ο sorlen αλλα και ο βερον)
-Conceicao - Winger (λογω οτι ο sznaucher παιζει full back,αν και θα προσπαθεισω να καθιερωσω κουτσιανικουλη inside forward,απλα ο σναουτσερ επηδει δεν μπορει βοηθησει επιθετικα φοβαμαι μηπως μεινει αδεια η δεξια γραμμη) )
-vieirinia - inside forward (Επηδει θα ανεβαινει ο Lino σαν wing back για να σεντραρει)
-Muslimovic - Deep lying Forward

δε μπορω με τιποτα να κανω την ομαδα να ρολαρει...αν πω να παιξω αλλο συστημα δεν εχω υλικο,για παραδειγμα δεν εχω αρκετους επιθετικους ωστε να παιζω με 2...βαλε κουραση, κανενα τραυματισμο...ουτε λεφτα βεβαια εχω για να αγορασω...

η διαφορα μου με τους προγουμενους συμφορουμιτες ειναι οτι εγω παιζω τον vitolo πισω καθαρο DM και το garcia πιο μπροστα καθως απο οτι φαινεται του ταιριαζει πιο πολι ο ρολος του Ball wining midfielder(συμφωνα παντα με τα attributes που εχει highlighted η SI για καθε ρολο).Θεωρειται οτι ειναι λαθος αυτο?

η αληθεια ειναι οτι η μεσαια γραμμη με προβληματισε πολυ καθως δε ξερεις ποιον να βαλεις και ποιον να αφησεις εξω..και μαλιστα τι ρολο να βαλεις στο καθενα...
ο Garcia θα μπορουσε να παιξει σαν deep lying playmaker,defensive midfielder,ball wining midfielder ακομα και σαν Central midfielder...που ομως αποδιδει καλυτερα??
θελει πολυ τεσταρισμα η μεσαια γραμμη για να βρεις το καλυτερο δυνατο συνδιασμο νομιζω..τα αλλα πανω κατω ειναι μονοδρομος
Last edited by Bravejohn on Sat Nov 28, 2009 3:38 pm, edited 1 time in total.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Eγω φιλε βαζω defensive midfielder τον Garcia.Τον Φωτακη central midfield με support και τον Sorlin advanced playmaker...

Ετσι μου βγηκε μια χαρα το συστημα...

Βαλε και τα 2 εξτρεμ wingers.Ετσι επαιζα εγω και σκοραραν κιολας τα εξτρεμ.Μην φοβηθεις να βαλεις τον Κουτσιανικουλη βασικο καθως σε εμενα τα πηγε πολυ καλα και με την fireblast ανεβηκε πολυ...

Επισης εχω τον Μουσλιμοβιτς Ταργκετ Μαν...


Τι μεταγραφες εκανες?
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω φιλος, Θα δοκιμασω στο κεντρο οπως μου ειπες :wink:
και γω προβληματιστηκα πολυ με το κεντρο, ποιος να παιξει που και πως...
η τακτικη μου ειναι πιο αμυντικη εμενα καπως με vitolo - garcia μεσα
αν παιζω με μικρες ομαδες θα βαζω μονο garcia και μετα 2 πιο δημιουργηκα χαφ
οπως ειπες εσυ...

το παραξενο ειναι οτι αυτος που επαιζε καλυτερα ως τωρα ειναι ο Ivic...

επισης αν βαλω και τα 2 εξτρεμ wingers τοτε ναι εχει πολυ λογικη να παιξει ο μουσλι σαν target man.
Τωρα παιζω με κουτσιανικουλη γιατι τελικα ο κονσεισαο πολυ αργος...μα παρα πολυ αργος για αυτη τη θεση :cry:
και ναι εχεις δικιο ο κουτσιανικουλης παιζει πολυ καλα μη τον ματιαξω!

μεταγραφες δεν εχω κανει καθολου, ηθελα να παιξω τη πρωτη χρονια με το υπαρχον δυναμικο, να ειναι πιο ρεαλιστικο.

για να δουμε και ετσι...που θα παει θα τη βρουμε την ακρη :-P
τοσοι μανατζαρεοι εδω, κατι θα κανουμε!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kαι μια αλλη συμβουλη...

Εγω βαζω στα touchline instructions την εντολη clear ball to flanks για να βγαινουν γρηγορες αντεπιθεσεις με Κουτσια και Βιερινια.Επισης ο Βιερινια εχει πιο δημιουργικο ρολο απο αυτον του Κουτσια που ειναι πιο περιορισμενος

Ο Μουσλι ως ταργκετ μαν με support πεταξε 26 γκολακια στο πρωταθλημα...


Οποιος παικτης θελει καποιον για αλλαγη του Βιερινια και του Κουτσια ή για βασικο να κοιταξει τον Mota που με 150 χιλιαρικα στην αρχη αφου ειναι transfer listed γινεται δικος του.Φοβερος παικτης...
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”