Ολυμπιακός @ FM 2010

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
stratosmath
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Nov 14, 2008 11:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα κανω μια αποπειρα να αναλύσω τον Ολυμπιακό. Δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τα posts οπότε θα ζητήσω την κατανόησή σας μιας και δεν ξερω πως να ανεβάσω εικόνες και είναι αργά για να το ψαξω τωρα (το search δεν με βοήθησε ιδιαιτερα). Στα συνημένα δεν με αφήνει να τισ προσθέσω γιατι ειναι 900kb η κάθε μια οπότε θα τισ προσθέσω αυριο κανοντας edit στο post.Ελπίζω κάποιοσ mod η φίλος να μου στειλει ενα μηνυμα πως ακριβως να το κανω γιατι ειμαι τελειως ασχετος με αυτό.
Οπότε έχουμε και λέμε:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ .Σ.Φ.Π.
Image



Το ρόστερ της σεζόν 2009 ? 2010 και οι Μεταγραφές

Έχοντας τις εξής ρυθμίσεις
Spoiler: show
Selected Leagues:
England: Premier Division
France: Ligue 1
Italy:Serie A
Spain: Liga BBVA
Greece: National Division B and Above
Και
Load All Players From:
Greece, France, Spain, England, Brazil, Argentina
Και έχοντας εγκαταστήσει το τελευταίο patch ξεκινάμε το παιχνίδι επιλέγοντας την ομάδα «Θρύλο» για τα Ελληνικά δεδομένα τον Ολυμπιακό


ΡΟΣΤΕΡ 2009 - 2010

Ξεκινώντας με τον Ολυμπιακό όπως έχετε ολοι δει έχουμε προβλημα καταρχήν με το το προπονητικό team που έχει regens με χαμηλά στατιστικά και υψηλά συμβόλαια. Πρώτη επιλογη να τους ξεφορτωθούμε και να κινηθούμε να αγοράσουμε ποιοτικούς και καλους προπονητες για την ομάδα μας.

Assistant Manager: Fernando Miranda
Fisrt Team Coach: Ricardo Moniz
Coach: Alexandre Irineu, Dudu Fontes




Goalkeepers
Νικοπολίδης, Kovac, Pardo, Παναγοπουλος


Κρατάμε Νικοπολίδη που η εμπειρία του είναι τεράστια και θα βοηθήσει πολύ τον σύλλογο ή ακόμα και θα διδάξει στο νέο μας Goalkeeper τα μυστικά της θέσης. O Pardo είναι δανεικός (αλήθεια που τον πετύχαμε;) ο δανεισμός τελειώνει και επιστρέφει σπίτι του. Ο Kovac μπαίνει transfer listed και ομαδες της Τουρκιας τον ζητάνε. Συνήθως με 400-500k μας χαιρετάει (με δυσκολίθα μιας και ζητάει πολλά λεφτα και bonus για να παει σε αυτούς). Τέλος ο Παναγόπουλος είναι 22 ετών αλλά τα στατιστικά του δεν είναι τετοια που μου επιτρέπουν να τον κρατήσω μιας και δεν μπαινει στην U21. Οπότε φευγει όσο ? όσο.

Στην θέση τους έρχεται ο Vincent Enyeyama με 550k στην ομάδα του και 5% της επόμενης πώλησης. Έτσι έχουμε τέρμα για τα υπόλοιπα χρόνια του παιχνιδιού μιας και έχει και μεταπωλητική αξία. Μόνο κακό ότι καταλαμβάνει θέση ξένου. Επίσης για 3ος τερματοφύλακας (πίσω από Vincent και Αντώνη) έρχεται και ο Sebastian Viera με ελέυθερη μεταγραφή. Δεν με πείθει αλλά λεω να του δίνουμε ευκαιρίες και από τον Δεκέμβρη και μετα είναι transfer listed. Τον Federico Vilar τον αποφευγουμε λόγω τιμής εκκίνησης και positioning 3. Το θεωρώ πολύ χαμηλό για τερματοφύλακα και η ηλικία του είναι επίσης εμποδιο σε μια πιθανή μεταγραφή στον Ολυμπιακό που χτίζω.


Defenders Right:
Τοροσίδης, Πάντος, Γκαλιτσιος, Zewlakov


Στα δεξια ο Τοροσίδης μοιαζει να μπορεί να ανταπεξέλθει στα καθήκοντά του αν και δεν πειθει εντελώς οπότε και μένει και παιρνει την φανέλα βασικού για το σπιτι. Ο φιλότιμος και τίμιος Zewlakov ως πολυθεσίτης κρατάει την θέση του στην ομάδα σαν πολυτιμο backup (δεν είναι ευκολο να βρεθει ομάδα να τον θέλει) ενώ και ο Πάντος μένει μέχρι να πετύχει χατ τρικ σε παιχνιδι. Ο Γκαλίτσιος μένει και αυτος ώστε να μην χρειαστούμε μεταγραφη σε αυτην την θέση. Είμαστε πλήρης. Θα χρησιμοποιήσουμε το budget για να καλύψουμε άλλες τρύπες.

Defenders Left:
Leonardo, Domi, Raul Bravo


Στα αριστερα ο Leonardo μπορεί να μείνει για μια χρονιά μιας και έχει ταλέντο αν και δεν μας το εχει ακομα φανερώσει. Ο Raul Bravo πρεπει να φύγει μιας και το συμβολάιο του είναι υπέρογκο και μας δημιουργει πρόβλημα. Αλλά επίσης πρόβλημα είναι ότι δεν τον θέλουν (τετοιο παλτό είναι δυνατόν) οπότε και κοιτάζουμε να τον δανείσουμε σε ισπανικες ομάδες οι οποίες μας πληρώνουν μεχρι και το 60% του συμβολαίου του και μας δίνουν και λεφτα αν τον κρατήσουν (εδώ κάνουμε βουντού). Και βεβαίως υπάρχει και ο Domi που είναι ήδη transfer listed και δεν τον παιρνουν ουτε τσάμπα. Παση θυσία να φύγει και αυτός.

Στην θέση τους έρχεται ο Jorge Ribeiro που είναι υπο παραχώρηση με το απιστευτο ποσο των 200k. Πραγματική ευκαιρια μιας και καλύπτει πολύ καλά την θέση και εναλάσσεται σε αυτήν με τον Leonardo. Επίσης μπορούμε εδώ να πουλήσουμε τον Leonardo μιας και πιανει θέση ξένου και να δώσουμε στον Ribeiro την φανέλα του βασικού για το σπίτι αλλά θα πρέπει να βρούμε και αλλή μια καλή εναλλακτικη λύση και σίγουρα κοινοτικό.

Defenders Centre:
Melberg, Αβρααμ Παπαδόπουλος, Κυριακος Παπαδόπουλος


Melberg και Αβρααμ είναι καλό δίδυμο αλλα χρειαζόμαστε ακόμα έναν έτοιμο αμυντικό.Ο μικρός Παπαδόπουλος δεν είναι ακόμα έτοιμος για να μπει να παιξει και να ενθουσιάσει αν και σίγουρα αξίζει την προσοχή μας για να μην θαφτεί. Ο Zewlakov θα μπορούσε να βοηθήσει σε αυτήν την θέση μα χρειαζόμαστε ουτως ή άλλως κατι ποιοτικότερο.

Εδώ έρχεται ένα από τα μεγαλύτερα bargain του παιχνιδιου δηλαδή ο Jorge Andrade ο οποίος με την εμπειρια του θα μας φανεί πολύ χρησιμος ενώ θα διδάξει και στον μικρό τα μυστικά της θέσης πράγμα πολύ σημαντικό.Μην ξεχάσετε να κάνετε καινουριο συμβόλαιο στον μικρό ο οποίος έχει πολύ χαμηλή ρήτρα και σύντομα θα σας τον φανε οι μεγάλες Ισπανικες και Αγγλικες ομαδες που έχουν τα ματια τους πάνω του. Φτηνή και καλή προσθήκη επίσης θεωρείται ο Gabriel Paletta ο οποίος με μόλις 400k γίνεται δικός μας. Πλέον η θέση είναι υπερπλήρης και η ομάδα έτοιμη στην αμυντική της τετράδα. Νicolas Οtamendi είναι πολύ καλή αλλα ακριβή λύση και πιανει και θέση ξένου. Αλλά μιλάμε για word class παιχτη με μεταπωλητική αξία. Δοκιμάστε να τον πάρετε με δόσεις ή στο τέλος της πρώτης χρονιας να δώσετε τα 10Μ που απαιτούνται.

Central Midfielders:
Ledesma, Maresca, Dudu, Γ. Παπαδόπουλος, Ι. Στολτίδης


Η μεσαια γραμμή είναι σχεδόν πλήρης και κατά την άποψη μου υπερπλήρης οπότε έχεουμε και αποχωρήσεις. Ο Ledesma δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα και φευγει δίνοντας στα ταμεια του συλλόγου ένα ποσο γυρω στα 5-6M. O Iero επίσης δεν μπορεί να βοηθήσει και κουβαλάει και ένα πολύ βαρύ συμβόλαιο. Θα πρεπει να δεχτει μείωση αποδοχών για να μεινει. (Εγω τον κρατησα τιμής ενεκεν μιας και είναι αδυναμία μου). Ο Παπαδόπουλος έχει πολλά να μαθει δίπλα σε Dudu και Maresca οι οποίοι συνθέτουν ένα καταπληκτικό δίδυμο. Ο Maresca είναι μια ποδοσφαιρικη ιδιοφυια και ξεδιπλώνει υπέροχα το παιχνίδι στην μεσαια γραμμή αν και κουράζεται ευκολα. Σκοράρει συχνά και είναι σπουδαιος Playmaker. Ο Dudu από την άλλη αναλαμβάνει το ανασταλτικό τμήμα της μεσαίας γραμμής και κάνει εξαιρετική δουλεια. Ο Ιερο και ο Παπαδόπυλος καλύπτουνε την θεση αν υπάρχουν τραυματισμοι η κάρτες και αν δοθει ο Ιερο τότε ο Τορο.


Wingers ? Attacking Midfielders
Oscar, Galetti, Zairi



Εδώ δεσπόζει η μορφή του μέγιστου Lucianno Galetti. Παίρνει την φανέλα βασικού σπίτι και δεν την δίνει πουθενα. Ο Zairi μένει μια χρονια μιας και παιζει και στις 2 θέσεις των ακρων και η τραγωδία που ακουει στο ονομα Oscar πωλείται οσο οσο ή δίνεται δανεικός να ψηθει και να βρεθει κανεις να τον παρει. Με εμένα στον παγκο θα βρίσκεται μονίμως εξέδρα οπότε καλό είναι να παρει δρόμο.

Ερχονται για να καλύψουμε την θέση αριστερα ο Angel Di Maria με 3Μ σε 48 δόσεις και χωρις προκαταβολή (ετσι αγόρασα κάποτε laptop) και δεν πωλείται ποτε. Εξελίσσεται σε κορυφαίο extrem και είμαι περήφανος να τον έχω στην ομάδα μου. Για να είμαστε όμως καλυμμένοι για κάθε ατυχια και τραυματισμο αποκτάμε με ελευθερη μεταγραφη τον Denilson που μπορεί να δώσει λύσεις και αριστερα αλλά και να οργανώσει και τον Mota (475k) ο οποίος θέλει να ξαναπαίξει μπάλα και του δίνουμε την ευκαιρία. Τέλος επενδύοντας στο μέλλον αρπάζουμε τον Verratti από τα χερια των μεγάλων Ιταλίκων ομάδων δίνοντας 250k και σε εκεινον έναν πολύ παχυλό μισθο (σχεδόν 800.000Ε) σαν βασικό.


Strikers
Diogo, Derbyshire, Μηήτρογλου


Όλοι παραμένουν στην ομάδα. Οι δυο ξένοι συνθέτουν το βασικό επιθετικό δίδυμο με το Μήτρογλου να πλαισιώνει όταν έχουμε καρτες ή τραυματισμούς. Και οι δυο συνεργαζονται καλά αλλά είναι άπειροι και για το 4-4-2-2 που θα παιξουμε είναι λίγοι.

Έτσι αποκτάμε τον μεγάλο Ebi Smolarek ο οποίος είναι ελευθερος και πλεον είμαστε πλήρης σε όλες τις θεσεις.





ΤΑΚΤΙΚΗ


Σχετικά με την τακτική που ακολουθώ για να προσεγγίσω τα παιχνίδια πάντα ξεκινάω με το αγαπημένο μου 4-2-2-2 όπως φαίνεται παρακάτω:
Spoiler: show
Image

Οι οδηγίες που δίνω στην ομάδα είναι οι εξής:
Spoiler: show
Image
Αυτή είναι η τακτική που ακολουθώ σε παιχνιδια με αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας απο την δική μου (δηλαδή σε ολο το Ελληνικό Πρωτάθλημα και Κύπελλο αλλά και λίγα Ευρωπαικά)
Στα μεγάλα και δύσκολα Ευρωπαικά παιχνίδια η τακτική αλλάζει σε ένα αυστηρό 4-4-2 όπως φαίνεται παρακάτω:
Spoiler: show
Image
με οδηγίες:
Spoiler: show
Image
ή ακόμα και 4-2-1-2-1
Spoiler: show
Image
με τις ίδιες οδηγίες με πάνω.

Παρακάτω είναι μερικά απο τα αποτελέσματα που είχα με τις παραπάνω τακτικές στο τελευταίο μου save. Με την Debrecen είναι Προκριματικά CL.
Spoiler: show
Image

Image

Απέναντι σε μεγάλες ομάδες σε αυτο το save δεν έχω παίξει ακόμα αλλά στο προηγούμενο με τις ίδιες τακτικές πήγα μέχρι τους 4 του Champions League.
Last edited by stratosmath on Mon Nov 09, 2009 1:54 pm, edited 2 times in total.
drosatos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 479
Joined: Mon Jun 22, 2009 10:57 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Σμύρνης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος,Ατρόμητος,Ναπολι
Status: Μπροstatus :P
Location: Παντού
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ ωραια παρουσιαση και θα γινει καλυτερη με εικονες(Μπορεις να τις ανεβασεις και συννημενες αλλα πρεπει να τις κανεις .jpg που ειναι μονο 150 kb).Στο τελος μαλλον θες να πεις ενα καθαρο 4-4-2 και οχι 4-4-4 :D .
drosatos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 479
Joined: Mon Jun 22, 2009 10:57 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Σμύρνης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος,Ατρόμητος,Ναπολι
Status: Μπροstatus :P
Location: Παντού
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλο θα ηταν να τα κανες edit και να τα βαζεις στο πρωτο Post.
Μολις αρχισω save με τον θρυλο θα ακολουθησω σιγουρα τις οδηγιες σου! -gioupi
tasos35
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 274
Joined: Sun Mar 23, 2008 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: napoli,olympiakos,korinthos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε καλα ολα αυτα και συμφωνω αλλα τερματοφυλακας Enyeama δεν υφισταται...
πολυ χαλια στατιστικα...
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν μπορώ να κάνω κάποιες παρατηρήσεις,για αναπληρωματικός τερματοφύλακας υπάρχει και ο πολύ ανερχόμενος Pantilimon με 1M,ενώ επίσης ένας πολύ καλός τερματοφύλακας για βασικός είναι και ο Vilar στα 1,5Μ περίπου σε 48 δόσεις!Βέβαια το όνειρο είναι ο Ochoa αλλά κοστίζει 5.25Μ(48 δόσεις) και δυστυχώς πιάνει και θέση ξένου!

Για παίχτη που καλύπτει και την δεξιά και την αριστερή πλευρά στα μπακ προτείνω τον Βραζιλιάνο κοινοτικό Nei στις 875Κ Ευρώ σε 48 δόσεις ενώ παιχταράς αλλά ακριβός και δυστυχώς πιάνει θέση ξένου είναι και ο Cristian Ansaldi(DRL) στα 4.1M σε 48 δόσεις!Να σημειώσω ότι Jankulovski και Belletti είναι transfer list με τιμή 1.6Μ,όπως και transfer list είναι ο αριστερός μπακ της Juventus De Ceglie στα 4.2Μ σε 48 δόσεις! Επίσης να σημειώσω ότι ο Otamendi πωλείται στα 5.25 σε 48 δόσεις!!!Δείτε επίσης κάποιους ταλαντούχους CB όπως οι Kryvtsov(FGN,3.5M),Suchy(1.5) και Jorgensen(1.9M)!!!Ο free Andrade είναι must για φέτος στα CB!!!

Για αμυντικός χαφ με πολλά προσόντα προτείνω τον Sebastian Battaglia(κοινοτικός) αλλά έχει 4Μ, όμως ένας καλός αμυντικός μέσος είναι ο Αργεντίνος κοινοτικός Somoza στα 2.5Μ σε 48 δόσεις ενώ ακόμα υπάρχουν και οι Annan(FGN) και Juan Manuel Torres στα 3Μ!!!

Για AMC προτείνω τον Skjelbrend της Roserborg που κοστίζει 2.5Μ,για backup του Galetti τον Rajtoral στα 1.5M ενώ ένας μεσοεπιθετικός με στοιχεία φορ(είναι αυτό που λεμε trequartista) είναι ο Αργεντίνος Alejandro Dominguez(AMCR/FC) της Rubin στα 1.8Μ σε 48 δόσεις.Για αριστερά το δίδυμο Di Maria(3M) και Mota(500K) είναι αξεπέραστο!!!

Τέλος,για την επίθεση προτείνω τον Martin Palermo(κοινοτικός) που αν και 35 χρονών κοστίζει 1.5Μ(πάντα σε 48 δόσεις) και σκοράρει ακατάπαυστα,επίσης πολύ καλός είναι και ο Mandzukic στα 2.5Μ!!!O Smolarek είναι επίσης ένα από τα must του φετινού FM!!!Επίσης ένας εξελίξιμος free ST είναι και ο Enzo Scorza(21 χρονών)!!!

Για τους υπόλοιπους coach προτείνω Laelson Lopes(tactics) για assistant manager,για fitness coach τον Luis Eduardo Rios,Goalkeeping Coach τον Ljupco Dimovski, Robert Prosinecki(shooting), Alexandre Irineu(Defending), Frederic Meyrieu(Ball Control), Augusto Mota(Shooting), Walter Mendes(Set Pieces)!Μόνο ο Αλεξανδρής είναι καλός στο Attacking!!!Για Physios τους Joffrey Martin και Eric Sweet και για scouters τους Albuquerque, Rogic, Ticao, Wilmots, Wimmer, Puaca, Cobos ενώ έχει και πολλούς ακόμα καλούς scouters!!!
Last edited by nikarag on Fri Nov 13, 2009 2:59 am, edited 1 time in total.
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σχετικά με τις μεταγραφές.

Στη θέση GK.Μπορείς να πάρεις καλύτερο από τον Enyeama με handling 13.

Στη θέση του δεξιού μπακ.Ο Ζεβλάκοφ αξιοποιείται στα σέντερ μπακ,ενώ ο Πάντος μπορεί να γίνει ο μπαλαντέρ για δεξιά αριστερά.Αν όχι εξ αρχής,ο Γκαλίτσιος είναι για διώξιμο,καθώς δεν ανταπεξέρχεται στα καθήκοντά του.

Στη θέση DL.Ο Μπράβο ναι μεν έχει βερύ συμβόλαιο,αλλά είναι αρκετά καλός.Μόνο με καλή πρόταση τον πουλάμε.

Στα χαφ.Από τη στιγμή που αποφασίζεις να πουλήσεις τον Λεντέσμα,πρέπει να αγοράσεις κάποιον άλλον στη θέση του,καθώς Στολτίδης-Μαρέσκα δεν αντέχουν συνεχόμενα παιχνίδια,και ο Γ.Παπαδόπουλος είναι μικρός για βασικός.Ποιον να παρεις?ο Poulsen είναι transfer listed μετά από λίγο καιρό με 4Μ..Αν πράγματι πουλιέται 5-6 ο Λεντέσμα,δεν το σκέφτεσαι καν..

ο Οσκαρ μπορεί να αποχωρησει,αφού σύστημα με επιτελικό δύσκολα μπορείς να παίξεις με αυτό το ρόστερ.

Αν μείνουν λεφτά μπορείς να αγοράσεις τον Chevanton(2-2,5M),αντί του Σμόλαρεκ.

Κατά τα άλλα πολύ καλή παρουσίαση,σιγά σιγά και με τη βοήθεια όλων θα τελειοποιηθεί... :wink:
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Xaros7
Lifetime Ban - Allias
Lifetime Ban - Allias
Posts: 374
Joined: Thu Oct 29, 2009 2:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίoς φίλε πολύ καλή ανάλυση αλλά εγώ προτιμώ raul bravo αριστερό μπακ..
stratosmath
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Fri Nov 14, 2008 11:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές.
Θα ήθελα να σχολιάσω οτι:
1) Enyeyama: είναι απο παλιά manager πολύ αγαπημένος και για αυτο συνεχίζω να τον παίρνω αν και καταλαμβάνει θέση ξένου. Ακούω προτάσεις για πιο αξιόπιστες λύσεις στην θέση (αν και υπάρχει και άλλο topic για τέτοιες προτάσεις). Πάντως έχω να σχολιάσω οτι δεν τρώει εύκολα το Goal.
2) Raul Bravo: Ποτέ δεν μου άρεσε σαν παίχτης και το συμβόλαιο είναι πολύ μεγάλο για αυτά που προσφέρει. Προσπαθώ να το ξεφορτωθώ για να το δώσω σε άλλους παίκτες πιο χρήσιμους κατα την γνώμη μου
3) Leonardo και Ledesma: Προβληματίζομαι αν θα τοuw κρατήσω γιατι πιάνoyn θέση ξένου και θέλω να ψωνίσω λαβράκια απο την Βραζιλία. Ο Ribeiro αποδεικνύεται πολύ καλή λύση και ίσως να τον πουλήσω τον Leonardo άν πάρω κάποια καλά λεφτά, ενώ ο Ledesma μπορεί να πουληθεί 4-5Μ. Σε κάθε save μου μπορώ να τον διώξω με αυτά τα λεφτά. Το θέμα είναι οτι δεν τον αναπληρώνω αλλά δίνω ευκαιρίες στον Γ.Παπαδόπουλο να δείξει τι αξίζει ενώ και ο Τοροσίδης μπορεί να παίξει περιστασιακά στην θέση. Τέλος θέλω να δοκιμάσω ενα retrain στον Κ.Παπαδόπουλο σε κάποιο save να δω αν μπορεί να μάθει την θέση.
4) Smolarek: Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είναι πολύ αγαπητός στα αποδυτήρια. Αν τον διώξω όλοι χαιρονται. Το μόνο που έχει στα personal είναι Ambitious.
5) Γκαλίτσιος: Πολυθεσίτης όπως και ο Zewlakov αλλά Έλληνας και δεν έχουμε πολλούς. Σιγουρα όχι αρκετά καλός για την ομάδα που χτίζουμε αλλά δεν θέλω να αφελληνίσω τελείως την ομάδα.
Τέλος οι περισσότερες προτάσεις που έχετε κάνει (όλοι) είναι πολύ αξιόλογες και ελπίζω οτι στο τέλος θα καταφέρουμε να καταλήξουμε σε μια πολύ καλή σύνθεση.
panosmentz
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 05, 2009 3:02 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Enyeama τον είχα πάρει στον Ολυμπιακό και μετά απο 1 χρόνο τον πούλησα 7m 8) 8) 8) :-P :-P :-P :-P

Τον Ledesma δέν δοκίμασα να τον πουλήσω...Πιάνει 5m?????
bloodsucker
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Tue Sep 09, 2008 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: Oympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Παναχαϊκή
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ καλή παρουσίασηη φίλε μου!αν και νομίζω οτι ο ραούλ μπράβο δεν χρειάζεται να φύγει.
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στη θεση του μπορει να ερθει ο Antunes.
Αριστερο μπακ με επιθετικες διαθεσεις για μπακ-απ του Leonardo.
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
tasos35
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 274
Joined: Sun Mar 23, 2008 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: napoli,olympiakos,korinthos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2η χρονια και η ομαδα μου ειναι η εξης:
Vilar
Torosidis
Garay
Mellberg
Ansaldi
Galletti
Maresca
Matuidi
Di maria
Adriano
Diogo


εχει τις δυνατοτητες να κανει μεγαλη πορεια αυτη η ομαδα...το μονο που λειπει τωρα ειναι ενας τερματοφυλακας και ενας στοπερ καθως μελμπεργκ και βιλαρ ειναι μεγαλοι σε ηλικια...
User avatar
luna
Trialist
Trialist
Posts: 96
Joined: Fri May 01, 2009 11:40 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos/Gladbach/Lille
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια η αναλυση σου και ειδικα οι μεταγραφες σου για πρωτη χρονια ειναι must με τοσο μικρο μπατζετ. Καποια λιγα πραγματακια...

Πρωτα απ ολα ο Τοροσιδης πραγματικα με προβληματιζει... Ωραιος στις επελασεις καλος και στην αμυνα ειδικα ψηλο παιχνιδι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται καθε 1-2 παιχνιδια μου κανει καταστροφικα πραγματα η ομαδα μπαζει απ τη μερια του. Εχει τυχει να μου κανει σε 3 παιχνιδια συνεχομενα overall 4.7-7.6-5.4 ... Κοιταζω το προφιλ του δε μου λεει τιποτα για inconsistent performer , γινεται σε κανεναν αλλο αυτο;...Γενικα βεβαια η δεξια πλευρα μου δεν την πολυπαλευει , εχω απογοητευτει επισης απ τον γκαλετι (για την κλαση του 6.7 μεσος ορος ειναι χαλια) κακες σεντρες , ΑΘΛΙΑ κορνερ γενικα ενταξει δε λεω κανει τα μαγικα του που και που αλλα πολυ μετριοτητα ρε παιδι μου...

Αντιθετα η επιθεση (εκτος Μητρογλου γιατι εχω παρει Gaston Fernandez και δεν παιζει σχεδον ποτε μεχρι που τελικα τον πουλησα 4 ζεστα μυρια) κανει ΠΑΠΑΔΕΣ.Πραγματικα ο Gaston με Derbyshire και Diogo κανουνε τα παντα. Σουτ , κεφαλιες , επελασεις , πασες τα ΠΑΝΤΑ. Αμα ειχαν κ λιγο καλυτερο τελειωμα θα ηταν τζετ. Μιλαμε 35 γκολ ο Derby 20κατι ο Diogo με 10τοσες ασσιστ και καμια 15αρια ο Gaston (που ουσιαστικα ειναι η αλλαγη ) με καμια δεκαρια ασσιστ σε μια χρονια. Πολυ ικανοποιημενος. Βρηκα και τρανσφερ λιστ Riquelme και τον πηρα τσαμπα πραμα 2η χρονια και κανει παιχνιδι , πηρα και Marquinhos που δειχνει καλα στοιχεια και παει -traino

Τωρα η αμυνα οντως ειναι προβλημα , ειδικα εγω δεν προλαβα τον Andrande free και τωρα κανει 3 εκατομυρια που δεν τα δινω για 33 χρονων παιχτη και ας ειναι CB. Ο Μελμπεργκ γερναει και οταν παιζεις επιθετικα πραγματικα δεν υπαρχει πουθενα οταν σου κανουν αντεπιθεση, ο Ζεβλακοφ 2η χρονια μου εκανε ανακοινωση οτι τα παραταει στο τελος και τωρα εχω ενα μικρο προβληματακι :P ... Παντως ο Ραουλ Μπραβο και αριστερα και σαν Σεντερ μπακ που τον εβαλα σε κατι παιχνιδια που μαζεψα καρτες και τραυματισμους στο κεντρο αμυνας με εχει βγαλει ασπροπροσωπο...
tasos35
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 274
Joined: Sun Mar 23, 2008 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: napoli,olympiakos,korinthos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο Μελμπεργκ πραγματικα ειναι προβλημα...γιαυτο πηρα Garay και τωρα ψαχνω αλλον ενα στοπερ...μαλλον θα παω για David Luiz απο Μπενφικα!
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4638
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο μελμπεργκ την παλευει για 1μιση χρονο, μετα μονο αμα εχετε σοβαρο οικονομικο προβλημα κ δεν μπορειτε να παρετε αλλον...
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”