Napoli @ FM2010

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
mayas
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun May 16, 2010 9:08 pm
Football Manager της ομάδας: Napoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις τώρα θα ξεκινήσω την 5η χρονιά.

Οι καλές μου οι χρονιές είναι η 2η και η 4η όπου ήρθα δεύτερος, κ μάλιστα στην 4η έχασα το πρωτάθλημα στο πόντο από τη Μίλαν (καταραμένε Pato). Την 3η χρονιά στο τσουλου έφτασα στους 8.

Καταρχήν στους αρχικούς παίκτες που αναφέρεις ως βασικούς κ για διώξιμο συμφωνώ. Με μόνη εξαίρεση τον Datolo όπου τη πρώτη χρονιά μου βγήκε MVP. Θα αναφερθώ σε σύστημα αλλά κ σε παίχτες.

Σύστημα: Επειδή οι καλές ομάδες στην Ιταλία παίζουν με 4-3-1-2 (με εξαίρεση την fiore όπου το παραξεφτιλίζει με 4-2-3-1) εάν παίξεις με 4-4-2 με τους 4 μέσους στην ευθεία θα έχεις πρόβλημα ακριβώς μπροστά στους 2 μπακ Από τη στιγμή που έχεις απέναντί σου παιχταράδες το έχεις χάσει το κέντρο. Όπως πολύ σωστά είδες στην πορεία, εάν βάλεις 1 κόφτη μπροστά στα μπακ κ 3 μέσους μπροστά του αμέσως τα πράγματα βελτιώνονται. Με αυτό το σύστημα φέτος κέρδισα 5-1 την Inter! Ωστόσο υπάρχει και ένα άλλο ΠΟΛΥ ανταγωνιστικό σύστημα το οποίο είναι το 4-3-3. Με 1 κόφτη, 2 στο κέντρο στον άξονα, και 2 ΑΜ (δεξιά κ αριστερά). Ωστόσο για να πετύχει αυτό το σύστημα πρέπει να έχεις το κατάλληλο υλικό. Πάμε λοιπόν να βάλουμε κ τους παίκτες στο παιχνίδι. Θα αναφερθώ στο 4-3-3.

GK: Ασφαλώς θα παίξεις με sweeper. O De Sanctis είναι πολύ καλός σε παγκόσμιο επίπεδο. Στο Navarro δεν πολυβασίστηκα από τη στιγμή που δεν τον χρειάστηκα. Ωστόσο από τη 3η χρονιά λόγω κ της ηλικίας του θα χρειαστείς άλλον για βασικό. Προτείνω τον Κameni της Εσπανιόλ. Επειδή ο πρόεδρος της Νάπολι είναι χουβαρντάς μετά από μία καλή σαιζόν (φέτος για title challenge μου έδινε 75Μ για μεταγραφές), τον πήρα με 8Μ και 34000 wages. Τα λεφτά του τα παρααξίζει. Φέτος πρώτη χρονιά, είχε 7.05. Επίσης σαν μέλλον σου προτείνω τον Due της Κοπενχάγης.

DC Ο Santacroce είναι πολύ καλός για τη θέση. Εν συνεχεία πήρα τον Kryvtsov τον Ουκρανό κ τον Jorgensen τον Δανό. Που σαν back-up είναι πολύ καλοί. Ωστόσο για βασικός είναι εξαιρετικός ο Bassong της Tottenham. Τον πήρα τον Δεκέμβρη και είχε κοντά στο 7.10. Καλή περίπτωση μου φάνηκε κ ο Bocchetti της Τζένοα, αλλά έτρωγε κάρτες αβέρτα οπότε τον πούλησα στην Τσέλσι για να πάρω τον Bassong.

DR-DL Ο Zuniga στα δεξιά είναι αρκετά καλός καθώς και ο Aronica από την άλλη. Ωστόσο επειδή στην ομάδα είναι ψιλοαδύναμοι κρίκοι πήρα πακέτο τους πλαινούς της Tottenham. O Hutton με τον Ekkoto. Καλύτεροι από τους 2. Εναλλακτικά, ο Baines της Έβερτον αποτελεί καλή λύση.

DM Μέχρι την τρίτη χρονιά, ο ... Κατσουράνης αποτελεί καλή λύση. Έπειτα, βάζοντας το χέρι στην τσέπη ψάξε για κάποιον Sandro στην Ιντερνατιοναλ, Βραζιλία. Το ιστόγραμμα τα λέει όλα... Μιλάω για anchorman φυσικά.

MC Για τον Hamsik δεν έχω λόγια. Πολύ σωστή η παρατήρηση για advanced playmaker με attack duty. Πιτσιρικάς, παιχταράς, φέτος ανά 3 αγωνιστικές έβαζε γκολ αφού την χωνόταν κ ως σεντερ φορ με average rating στο 7.30 περίπου. Αν είχε και καλό σουτ εκτός περιοχής... Το καλό σουτ όμως το έχει ο Busquets! Τον πήρα ως μη επιθυμητό από την Barca και αποτελεί πολύ καλή λύση ως ball winning midfielder.

AMR/L Σαν inside forward/attack duty. Πλάγιος επιθετικός χωρίς ταχύτητα, κλάφτον! Ο Maggio από τα δεξιά αποτελεί μία καλή περίπτωση, ωστόσο θα σου πρότεινα μία άλλη μαγκιά... Δοκίμασε εκεί τον Lavezzi. Διεισδυτικός, γρήγορος, Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ. Από τα αριστερά τον Datolo. Είναι γρήγορος και αυτός, βγάζει καλές σέντρες. Πιστεύω πως αυτή η θέση του ταιριάζει γάντι.

ST Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ο Quagliarella δεν μου βγήκε όπως τον επιθυμούσα, και τον πούλησα στη Barca gia 30Μ! Στη θέση του? Wagner Love. Διεισδυτικός κ αυτός, καλό τελείωμα (πιο σταθερός από τον Lavezzi που είναι με τα φεγγάρια του) καλός στο ψηλό παιχνίδι, γρήγορος. Τα πάντα όλα. Σαν poacher ή σαν target εξαιρετικός. Μόνο που που μου ζητούσε συνεχώς μεταγραφή, οπότε τον πούλησα. Αν βάλεις τον Lavezzi δίπλα του σαν poacher, κάνεις καταπληκτικό επιθετικό δίδυμο (στο 4-1-3-2). Φέτος βρήκα κάποιον Neizinho από την Fluminense. Επειδή όμως είχα καπαρώσει 2 ξένες μεταγραφές, θα μου έρθει του χρόνου. Σε 27 παιχνίδια, 21 γκολ. 20 ετών. Είδωμεν...

http://img69.imageshack.us/img69/6176/neizinho.jpg
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”