Γενικές απορίες για το fml

Post Reply
Slod
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Apr 24, 2008 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: Porto
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορώ να παίξω χωρίς λεφτά?
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Όχι. Το παιχνίδι είναι με συνδρομή.
giorgosf
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat Oct 11, 2008 4:18 pm
Football Manager της ομάδας: iraklis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

posa stixizi??? sorry gia ta greekenglish alla denexw ellinika
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

d1af
Trialist
Trialist
Posts: 86
Joined: Sun Sep 18, 2005 8:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν γράφτηκα για να παίξω την beta και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον... Αλλά δεν είναι πολλοί manager active, πως είναι στους κανονικούς gws? Πόσοι manager είναι active? Επίσης αν γραφτώ σε έναν ήδη υπάρχον gw που έχουν παιχτεί 6-7 seasons δεν θα έχω μεγάλο μειονέκτημα κ απο πλευράς παικτών και απο πλευράς skills?

Σε ότι αφορά το ξεκίνημα, πρέπει να πάρεις λίγους παίκτες με χαμηλούς μισθούς και να περιμενεις να μαζέψεις λεφτά για ένα αστέρι, ή μια σχετικά καλή ομάδα με 1-2 καλούς πιο ακριβούς παίκτες? Επίσης απότι κατάλαβα το γήπεδο δεν το πειράζεις καθόλου στην αρχή...

Για πείτε γενικά για το παιχνίδι τι πρέπει να ξέρει ένας νέος παίκτης
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Στους κανονικούς GWs, είναι πολύ πιο πολλοί ενεργοί χρήστες, σε έναν GW με 6-7 σεζόν σίγουρα θα έχεις κάποιο μειονέκτημα στην αρχή, αλλά σε 2 σεζόν θα μπορείς να είσαι αρκετά ανταγωνιστικός. Αν έχεις κάποια skills από άλλον GW και μεταφερθείς σε έναν παλιότερο, καλύτερη τακτική είναι να πάρεις φθηνούς στην αρχή, ώστε να αποκτήσεις ελεύθερα ταλέντα αργότερα, έχοντας εξοικονομήσει χρήματα..
Σε καινούργιο GW πάλι, εξαρτάται από το στυλ σου.
Ναι, το γήπεδο, μέχρι να φτάσεις τα 3 αστέρια reputation (κοντά στη μιάμιση-δύο σεζόν), δε χρειάζεται να το πειράξεις..
WiseSif
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2294
Joined: Fri Apr 01, 2005 5:20 pm
Football Manager της ομάδας: BARCALONIKA F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: AS PAOK Salonika
Status: Νέος Πατέρας....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

d1af wrote:Λοιπόν γράφτηκα για να παίξω την beta και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον... Αλλά δεν είναι πολλοί manager active, πως είναι στους κανονικούς gws? Πόσοι manager είναι active? Επίσης αν γραφτώ σε έναν ήδη υπάρχον gw που έχουν παιχτεί 6-7 seasons δεν θα έχω μεγάλο μειονέκτημα κ απο πλευράς παικτών και απο πλευράς skills?

Σε ότι αφορά το ξεκίνημα, πρέπει να πάρεις λίγους παίκτες με χαμηλούς μισθούς και να περιμενεις να μαζέψεις λεφτά για ένα αστέρι, ή μια σχετικά καλή ομάδα με 1-2 καλούς πιο ακριβούς παίκτες? Επίσης απότι κατάλαβα το γήπεδο δεν το πειράζεις καθόλου στην αρχή...

Για πείτε γενικά για το παιχνίδι τι πρέπει να ξέρει ένας νέος παίκτης
Καλό κάψιμο λοιπόν... απο την μεριά μου :

- Μειονέκτημα ναι σε ήδη υπάρχον κόσμο αλλά μεγάλο challenge (σαν να πέρνεις ομάδα 3ης κατηγορίας σκέψου)
- Ένα καλό πλάνο είναι να ξεκινήσεις με φθηνούς και εξελίξημους παίκτες αφού στο 90% την initial squad θα την πουλήσεις στην πορεία οπότε να έρθουν και λεφτάκια για τις επόμενες κινήσεις

Βασικά αυτό που θεωρώ πρωταρχικό είναι η υπομονή.Το game θέλει προσεκτικές κινήσεις με το roster καθώς τα καλα deals θα σου φέρουν οικονομική άνεση και την δυνατότητα σιγά σιγά να οικοδομήσεις και το γήπεδο που θα φέρει επιπλέον άνοιγμα και στους μισθούς.

Επίσης γνώμη μου είναι ότι μεγάλο ρόλο παίζει και σε ποιο κομμάτι των skill θα επικεντρωθείς.Εκει βοηθάν και οι συνεργασίες τύπου ο ένας scouting ο άλλος coaching και απο κεινού τους παίκτες και άλλα τέτοια model.

Πάντα επίσης να έχεις balanced τους μισθούς... γιατί η υπογραφή ενός παίκτη με πολύ παραπάνω wage απο το wage demand μπορεί και να σε βγάλει εκτός πλάνου αλλά και να οδηγήσει στην δύσκολη μεταπώληση του αργότερα...

Αυτά τα ολίγα...
G. "The Wise" Sif
*** Barcalonika FC ex "Greek KEANE and RAMOS" FML Gameworld ***
*** waiting for the new release of UFLIVE (http://www.uflive.com/)
*** New Greek Site for UFLIVE.GR : http://www.uflive.gr ***
PAOK FC - "Issue of Heart"

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
d1af
Trialist
Trialist
Posts: 86
Joined: Sun Sep 18, 2005 8:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά γράφτηκα στον Whiteside και περιμένω να αρχίσει η season και να περαστεί η 1.2 έκδοση για να έχω τα tactics

Σαν αρχικό πακέτο skills πήρα τα οικονομικά και η αρχική μου ομάδα είναι αυτή (όλοι σχεδόν οι παίκτες ήταν πιασμένοι):
Spoiler: show
Image
Τώρα τι προτείνετε να κάνω? Περιμένω να μαζέψω λεφτά και πέρνω κάποιον ελεύθερο? Επίσης τις πινακίδες στο γήπεδο πότε με συμφέρει να τις πειράξω?
d1af
Trialist
Trialist
Posts: 86
Joined: Sun Sep 18, 2005 8:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης youth team πότε πρέπει να κάνω ?
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Τώρα που δεν έχεις skills από προηγούμενο GW, αν υπάρχουν managers με ήδη έτοιμα skills από άλλους gw, κάνε όταν αποκτήσεις το judging potential, αλλιώς φτιάξε και τώρα, με παίκτες που έχουν καλά τα attributes της θέσης τους (η φυσικά, παίκτες που δεν είναι regens, οπότε οι δυνατότητες τους είναι λίγο πολύ γνωστές).

Πινακίδες πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις electronic το συντομότερο. Επίσης κράτα λεφτά, π.χ. εγώ τον καλύτερο μου παίκτη, τον Sebastian Blanco, τον πήρα σε wage auction με 6700 λίρες, και μετά κρατούσα λεφτά, μέχρι που πήρα τον Taddei. Τα πρώτα συμβόλαια είναι μιας σεζόν, οπότε μόλις τελειώσει η σεζόν έχεις πάρα πολλούς παίκτες να επιλέξεις.

Α, επίσης Perrotta και Svensson απενεργοποίησε την ανανέωση του συμβολαίου τους, για να γλυτώσεις λεφτά από το projected. Όταν φτάσει η ώρα για τις ανανεώσεις, άμα τους θες ακόμα, τότε βάλε για ανανέωση (όχι κλειδαριά, η κλειδαρία μόνο στους πιο σημαντικούς παίκτες που δε θέλουμε να χάσουμε με τπτ)
d1af
Trialist
Trialist
Posts: 86
Joined: Sun Sep 18, 2005 8:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ότι είναι Pro ο κόσμος σημαίνει ότι έχουν κ χρήστες απο άλλους gws με πιο παλια skills, ε?
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Ναι..
a725
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 657
Joined: Sat Jan 17, 2009 5:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα με ενδιέφερε να αρχίσω και να δικιμάσω την εμπειρία του Λαιβ, ωστόσο έχω κάποιες απορίες κυρίως σε σχέση με τον τρόπο πληρωμής.

α) Το σύστημα πληρωμής είναι κάθε μήνα;;;;

β) Μπορώ να πληρώσω π.χ. έναν μήνα να το δοκιμάσω και αν δω πως δεν μου αρέσει απλά να μην ξαναπληρώσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά;;;

και

γ) Σε περίπτωση που πάω διακοπές και δεν έχω Ιντερνετ υπάρχει Holiday Mode ή κάτι τέτοιο ή τα παιχνίδια της ομάδας μου θα τα παίζει μόνο του;;;
1,2,3 Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

1)Το σύστημα πληρωμης είναι για τρίμηνη, εξάμηνη και 12μηνη συνδρομή

2)Όχι...Μπορείς όμως να κάνεις αίτηση για να γίνεις beta tester καθώς συχνά - πυκνά ανοίγουν gameworlds για δικομαστές...


2) Ναι
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
a725
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 657
Joined: Sat Jan 17, 2009 5:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Στις ερωτήσεις μου τώρα :arrow:

1)Δεν μπορώ απλά να πληρώσω ασ πούμε συνδρομή για 3 μήνες και αν δεν μου αρέσει απλώς να μην ανανεώσω τη συνδρομή;;; :roll:

2)Και κάτι πιο πρακτικό: κάθε Gameworld είναι σαν ένα διαφορετικό πρωτάθλημα που διόργανώνεται όπως τα πρωταθλήματα ιρλ;;; Και αν τερματίσεις ασ πούμε 1ος παίρνεις πόντους και ξεκλειδώνεις σκιλλς;;;

3)Ακόμα μπορείς να κάνεις ή να δεχτείς πράταση για κάποιον παίχτη κανονικά όπως στο ΦΜ;;;

4)Ο νόμος Μπόσμαν ισχύει;;;

Αυτά τα λίγα :drinking:


Ευχαριστώ για την υπομονή....
Last edited by a725 on Mon Jun 29, 2009 9:59 am, edited 1 time in total.
1,2,3 Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
Post Reply

Return to “Προτάσεις / Απορίες”