Εσείς "πάτε στοίχημα";

Συζήτηση σχετικά με Fantasy Games, γενική συζήτηση για στοίχημα καθώς και άλλα sites/communities για το FM
Post Reply
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μια χαρα και τα δυο.




Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Λοιπόν ας γράψω κάποιες από τις εμπειρίες/συμβουλές και τα συμπεράσματά μου ως παίκτης στοιχήματος το τελευταίο τρίμηνο περίπου...

1) Περιουσία από το στοίχημα δεν πρόκειται να κάνουμε εμείς που δεν έχουμε κάποια άκρη και που απλά προσπαθούμε να μαντέψουμε τα σημεία. Για να κάνεις περιουσία θες κωλοφαρδία επιπέδου Τζόκερ. Μπορείς όμως να κερδίσεις κάποια χρήματα, αν είσαι προσεκτικός και μείνεις σε ένα σταθερό πλάνο. Το πλάνο του καθενός είναι υποκειμενικό, και ο καθένας καλείται να επιλέξει τι του ταιριάζει.

2) Το βασικό είναι να παίζεις για την πλάκα σου και με σκοπό να μην μπεις μέσα. Πολύ χαλαρά και με λίγα πονταρίσματα ανά ημέρα. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να παίζεις κάθε μέρα. Με αυτή την τακτική ξεκίνησα, και ήμουν συνέχεια κερδισμένος. Όχι πολύ, αλλά ούτε λίγο σε σχέση με τα ποσά που πόνταρα. Αυτό χάλασε όταν άρχισα να πιστεύω πως μπορώ να αυξήσω κατά πολύ το κέρδος μου.

3) Το λίγα πονταρίσματα που ανέφερα πιο πάνω είναι πραγματικά αυτό που κάνει τη διαφορά κατ'εμέ. Μπορεί να έχεις μια καλή μέρα και στο τέλος να είναι σαν να μην έχεις παίξει γιατί είπες να ρίξεις 2-3 πονταρίσματα στο live και τα έχασες. Επίσης μπορεί να έχεις μια κακή μέρα και να γίνει χειρότερη, απλά γιατί συνέχισες να ποντάρεις.

4) Cash out, cash out, cash out. Αυτό το λέω κυρίως για να το ακούσω εγώ. Έχω χάσει πάρα πολλά λεφτά απλά γιατί δεν κάσαρα όταν έπρεπε. Αυτό δεν το έχω μάθει ακόμα, αλλά σιγά σιγά πιστεύω πως θα το μάθω.

5) Μην ακολουθείς τυφλά κάποιον τίπστερ. Ο καλύτερος τίπστερ είναι ο εαυτός σου και το ένστικτο σου. Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις και να παρασυρθείς απλά γιατί οι προτάσεις είναι άπειρες. Προσωπικά μιλώντας, το μυαλό μου "πειράχθηκε" όταν άρχισα να μπλέκω με τις προτάσεις των τίπστερ που στην αρχή έφεραν ένα πολύ καλό σερί. Αλλά οι τίπστερ προτείνουν ασταμάτητα. Και πολλοί προτείνουν και αρκετές μονάδες που δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο πως τις μετράνε και τι ακριβώς ποντάρουν. Επίσης δεν γίνεται να προλάβεις να ποντάρεις όλες τις προτάσεις τους. Οπότε το γεγονός ότι ο τίπστερ έχει Χ κερδισμένες μονάδες, δεν σημαίνει πως κι εσύ θα έχεις τόσες. Εκεί κάπου εγώ χάθηκα. Άρχισα να ποντάρω στα τυφλά στην ουσία. Έτσι εκεί που είχα κέρδος βρέθηκα πολύ γρήγορα στο μείον. Οι τίπστερ είναι ένα καλό εργαλείο αν το χρησιμοποιήσεις σωστά. Μπορεί να σου προτείνουν κάτι που είναι καλό για ποντάρισμα, αλλά εσύ δεν το έχεις σκεφτεί. Αν φιλτράρεις σωστά τις προτάσεις τους μπορείς να βγεις έξτρα κερδισμένος από αυτά που έχεις επιλέξει να παίξεις εσύ. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω καλύτερος τιπστερ από τον εαυτό σου δεν υπάρχει. Πχ χθες έπαιξα μια δυαδούλα που για μένα ήταν αρκετά στάνταρ να βγει: Ξάνθη - Άρης Χ2 & Under 3.5 και Περιστέρι - Τενερίφε στο μπάσκετ διπλό. Κανείς τιπστερ από αυτούς που παρακολουθώ δεν είχε αναφέρει κάτι αντίστοιχο. Επίσης ακολούθα πολύ επιλεκτικά τους τίπστερ. 2-3 νομίζω πως φτάνουν. Μετά το μυαλό μπερδεύεται.

6) Είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις. Εκτός από τις εμπνεύσεις, το φιλτράρισμα και το πλάνο που ανέφερα και πιο πάνω θέλει διαχείριση συναισθημάτων και αυτοέλεγχο. Είτε κερδίζεις, είτε χάνεις.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραίο κι ενδιαφέρον ποστ

1)Διαφωνώ στο πρώτο σκέλος και φαντάζομαι οτι μπορεί να με υποστηρίξει και με παραδείγματα ο Λις. Δεν ξέρω τι ποσά εννοείς ως περιουσία, αλλά το να είσαι σταθερά κοντά στα +20Κ το χρόνο, που μεταφράζεται σε περίπου 1670 ευρώ το μήνα, το θεωρώ απολύτως εφικτό (μπορούμε να μιλάμε για ώρες βέβαια τι χρειάζεται για κάτι τέτοιο) ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλήθεια το οτι πρέπει να πειραματιστείς και να καταλήξεις στις αγορές που σου ταιριάζουν σαν παίχτη

2) Συμφωνώ σε όλα, εκτός της πρώτης πρότασης. Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά αυτό για το τι αποβλέπει από το στοίχημα.

3) True 100%. Μόνη ένσταση, συνεχίζεις να ποντάρεις όσο κακή κι αν είναι η ημέρα, ΑΝ ποντάρεις με βάση το πλάνο και την στρατηγική σου και όχι τιλταρισμένος και επηρεασμένος απο τη χασούρα

4) Αυτό είναι μεγάλη πλάνη. Θα πρέπει να δεις και πόσα κάσαρες και τελικά δεν άλλαξε τίποτα και απλά χάρισες λεφτά. Τα μόνα κακά κας αουτ είναι περιπτώσεις παρολί που παίρνεις ένα 80% του τελικού ποσού (και μεγάλου ποσού) και γίνεσαι άπληστος. Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι παίζεις 2άδες και 3άδες αρκετά συχνά, οπότε εν μέρει το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Σε βάθος χρόνου όμως με οτιδήποτε σε 2+, 3+ ματς σε κάθε δελτίο, θα είσαι μείον, όσο καλός κι αν είσαι

5)Τεράστια αλήθεια όσο αφορά το κομμάτι των τίπστερ. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να προλάβεις τα πάντα και δεν πρόκειται ποτέ να εισαι τόσο συν όσο λεει το πινακάκι τους. Και είναι αυτοκτονικό να ακολουθείς πολλούς τίπστερ (γκουχ γκουχ ζινταν γκουχ γκουχ). Διαφωνώ τελείως όμως στο κομμάτι του οτι ο καλύτερος τίπστερ είναι ο εαυτός σου και το ένστικτο σου. Βασικά δεν υπάρχει παράγοντας ένστικτο. Είναι παιχνίδι στατιστικής και πιθανοτήτων και όλα φαίνονται στο long run. Το οτι προτείνουν ασταμάτητα οι τίπστερ μάλλον σου φάνηκε κυρίως λόγω του οτι ακολουθούσες πολλούς μαζί, ή ακολουθούσες τιπστερ που παίζουν αγορές με πολλά συχνά λάθη (πχ ειδικά παιχτών). Βέβαια δεν ξέρω και ποιους ακολουθούσες, όλοι την έχουν δει tipsters πλέον οπότε κυκλοφορύν και κάκιστοι παίχτες

6) Ισχύει απόλυτα
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

1) 20K το χρόνο μόνο από το στοίχημα, προφανώς είναι περιουσία για μένα. Τόσα δεν βγάζει ένας μέσος μισθωτός στην Ελλάδα, ούτε αποδίδει μια επένδυση σε μια μετοχή ας πούμε. Επίσης εμένα αυτό που λες μου μοιάζει ουτοπικό. Αν ήταν έτσι όλοι θα ήταν πλούσιοι και οι στοιχηματικες θα είχαν φαληρισει. Μια κουβέντα επίσης είναι τα ποσά που πρέπει να «επενδύσεις» για να βγάλεις αυτό το κέρδος που λες. Για παράδειγμα έχω τρόπο πονταρισματος που να βγάζω σίγουρο κερδος, αλλά θέλει υπομονή και κεφάλαιο. Επισης δεν ξέρω αν μπορεί να επιτραπεί από την στοιχηματική. Εγώ προσωπικά ξεκινησα με ελάχιστη κάβα. Μια άλλη κουβέντα είναι το ποσοστό επιτυχίας που πρέπει να έχεις για να βγάλεις αυτό το κέρδος και τέλος οι αποδόσεις στις οποίες ποντάρεις.

2) Ναι οκ, αν κάποιος το έχει τόσο πολύ προφανώς και αποβλέπει στο κέρδος. Εγώ για αρχή δεν το έχω τόσο, ίσως το αποκτήσω στο μέλλον, αφού παίζει ρόλο και η εμπειρία.

3) Συμφωνούμε. Αν ένα σημείο τη πιστεύεις το παίζεις κι ας μην έχει πάει καλά η μέρα.

4) Διαφωνώ σε αυτό. Δε χάνεις λεφτά γιατί δεν τα είχες πριν. Απλά κερδίζεις λιγότερα. Οκ θα μπορουσες να ειχες κερδίσει παραπάνω, αλλά αν χασεις χανεις περισσότερα. Αυτά που θα κερδιζες θεωρητικά συν αυτά που επαιξες. Ναι, η αλήθεια είναι πως παίζω αρκετά δυάδες (τριάδες όχι τόσο). Από τη μια ξέρω ότι δεν είναι το ιδανικό, γιατί περιμένεις να σου κάτσουν δυο διαφορετικα παιχνίδια. Από την άλλη το να παίζεις μόνα έχει τον κίνδυνο ότι ποντάρεις περισσότερα χρήματα σε διαφορετικα παιχνίδια επίσης.

5) Αυτό που λέω οσον αφορά τον εαυτό σου και το ένστικτο είναι ότι αν δεν πιστεύεις ένα σημείο που σου δίνει ο τιπστερ για μένα δεν το παίζεις εκτος αν είσαι σιγουρος πως ο τιπστερ ξερει κάτι παραπάνω από αυτό που λέει η δίκη σου λογική. Προφανώς είναι παιχνίδι πιθανοτήτων και στατιστικής, αλλά και μάνατζμεντ επίσης. Γιατί τη διαφορά την κάνει που θα ποντάρεις τα πιο πολλά και πόση επιτυχία έχεις σε αυτά. Κατά τα αλλά, προς το παρόν ακολουθώ μόνο free tipsters που μου έχουν κάνει κλικ και διαβάζω αναλύσεις για τις ομάδες ώστε να έχω δίκη μου άποψη επίσης. Btw αν έχετε κανέναν καλό να μου τον πείτε είτε εδώ είτε σε πμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

1) Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αλλά υποθέτω κάτι σε arb ή martingale, οπότε στο πρώτο μπανάρεσαι κατευθείαν, στο δεύτερο θα τη φας αργά ή γρήγορα από μονος σου. Δεν είναι ουτοπικό σενάριο, γι'αυτό ζήτησα και μπακ απ από τον Λις. Βέβαια, κι εκει για μπαν καρφωτός πας, αλλά καις λογαριασμούς φίλων, συγγενών κλπ. Προφανώς θέλει καλό κεφάλαιο (5-10Κ), και το κυριότερο απ'όλα, θέλει σωστή διαχείριση μπάνκας, συγκεκριμένο τύπο παιχνιδιού, μελέτη, κατανόηση του value bet και γερό στομάχι. Πόσοι μπορούν να τα συνδυάσουν όλα αυτά; Πόσοι κρίνουν τι θα παίξουν από την απόδοση και τις πιθανότητες και όχι από το ένστικτο που έλεγες; Πόσοι έχουν υπομονή να παίζουν 4 μήνες πχ και να είναι μείον; Πόσοι μελετούν σοβαρά πριν ρίξουν ένα σημείο; Πόσοι θα αφιερώσουν πραγματικά χρόνο σε αυτό; Αν τα βάλεις όλα κάτω, είναι ελάχιστοι αυτοί που θα τα καταφέρουν.
Κι εγώ με 100 ευρώ ξεκίνησα και έχτισα κυρίως μέσω των μπόνους των εταιρειών, η πιο εύκολη λύση να χτίσεις κάβα

3) Άσε τα ένστικτα και τις πίστες ρε τζογαδόρε -papas Νούμερα και αριθμοί μόνο

4) Όπως θα χάσεις κάτι μετά το 85, έτσι αντίστοιχα θα κερδίσεις κιόλας. Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε εδώ

5) Αν ακολουθείς έναν τίπστερ που ασχολείται πχ με Αλγερία 2 και δώσει ένα ματς εκεί, που βασίζεται το ένστικτο και η πίστη σου; Στο αν σου αρέσουν τα ονόματα των ομάδων; Καλό θα ήταν να ακολουθείς τίπστερ που εξηγούν αρκετά από τα σημεία που δίνουν, και μπορείς να κατανοήσεις τη λογική πίσω από το σημείο ως σημείο αλλά και το μέγεθος του πονταρίσματος. Εγώ ασχολούμαι ελάχιστα με πριγκειμ επιλογές, εκει ίσως είναι καλύτερα να σε κατατοπίσει σε τίπστερ ο Ζιντάν. Αν θες πάντως για λάιβ, στείλε πμ να τα πούμε κι εκεί
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Παιδιά μόνο φειςμπουκ ρουμ δέχομαι συζητήσεις τέτοιες αν θέτε.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

1) Δεν ξέρω τι είναι αυτά που μου λες. :P Από ένα γρήγορο ψάξιμο, το δεύτερο εννοώ. Το ένστικτο όπως το χρησιμοποίησα είναι λάθος λέξη. Ήθελα να εστιάσω κυρίως στην προσωπική άποψη επί ενός σημείου. Προφανώς και είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν να συνδυάσουν όλα όσα ανέφερες. Κι εκεί ποντάρουν οι στοιχηματικές. Επίσης οι περισσότεροι δεν μαθαίνουν κι από τα "λάθη" τους. Ένα άλλο θέμα προς συζήτηση είναι πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να φτάσεις από τα 100 ευρώ να κερδίζεις τα ποσά που λες. Γιατί οκ σε βάθος δεκαετίας πχ μπορεί και να γίνεται. Εγώ έκανα τη "βλακεία" να καταθέσω λίγα λεφτά στο αρχικό ποσό. Έτσι πήρα λίγα μπόνους. Τα μπόνους συνήθως τα βάζω σε μακροχρόνια μπετς, τα οποία ως τώρα πάνε καλά. Ακόμα κι αν δεν βγουν, μπορώ να κασάρω κάποια στιγμή που θα είναι αρκετά value.

3, 5) Όπως είπα πιο πάνω, το ένστικτο ήταν λάθος λέξη. Προσωπική άποψη είναι το πιο σωστό. Προφανώς αυτό δεν πάει για σημείο στην Αλγερία 2. Που και εκεί αν αρχίσεις να ασχολείσαι αποκτάς και ο ίδιος άποψη. Αλλά ας δώσω ένα παράδειγμα για το τι εννοώ. Χθες πχ πρότεινε ένας τιπστερ στο live τον Παναθηναϊκό να μειώσει τη διαφορά με την Αρμάνι. Στο συγκεκριμένο σπορ και τη συγκεκριμένη διοργάνωση έχω προσωπική γνώση και άποψη. Η ροή του παιχνιδιού δεν μου έδειχνε πως ο Παναθηναϊκός μπορεί να μειώσει τη διαφορά τόσο ώστε να φτάσει το χάντικαπ που πρότεινε ο τίπστερ. Οπότε δεν το έπαιξα. Σε αυτή την περίπτωση, εσύ ως παίκτης είσαι σε θέση να αξιολογήσεις το σημείο που σου δίνει ο τίπστερ και να αποφασίσεις αν σου κάνει ή όχι. Το ότι δεν βγήκε το σημείο που πρότεινε δεν κάνει τον τίπστερ αυτόματα κακό. Υπάρχουν καλά μπετς που δεν βγαίνουν και κακά μπετς που βγαίνουν. Αλλά κι αυτός δεν είναι θεός. Εκεί που βοηθάει σημαντικά είναι ότι σου δίνει το alert αν πρόκειται για live ή κάποιο σημείο σε πολύ καλή απόδοση. Πάντως δεν σημαίνει ότι αν ακολουθήσεις τυφλά κάποιον θα βγεις τόσο κερδισμένος όσο πιστεύεις.

Btw εσύ που ασχολείσαι με live κυρίως πότε προλαβαίνεις να κάνεις την ανάλυση του σημείου που σου δίνει ο τίπστερ;;; :D

Υ.Γ: Γιατί να φας μπαν, αν παίζεις "δίκαια";

@zizou
Στείλε στείλε! :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ουτοπικό δεν είναι ακόμη και άκρη αν δεν υπάρχει, απλά είναι πολύ λίγοι αυτοί που θα βγάλουν 20κ το χρόνο "τίμια". Θα έλεγα 1 στους 100 έχει οκ κέρδος, στα 20κ φτάνουν ακόμη λιγότεροι. Ουσιαστικά μιλάμε για εισόδημα κανονικής δουλειάς, οπότε θέλει και την ανάλογη προσήλωση. Σίγουρα γίνεται πάντως με πολύ δουλειά και αυτοπεποίθηση στη δουλειά αυτή. Γιατί πρέπει να τα βλέπεις όλα ψυχρά κι όπως είπε ο Antonio να μην επηρεάζονται τα bets σου από το αν πήγαν καλά ή όχι τα προηγούμενα. Αν βρεις μια καλή ευκαιρία δεν πρέπει να διστάσεις και να πεις τέλος για σήμερα, επειδή έχασες 5 σερί στοιχήματα. Πολύ πιο εύκολα το λες από το να το κάνεις, εγώ προσωπικά ακόμη επηρεάζομαι ψυχολογικά ως ένα σημείο αν κι όχι όπως παλιά.
Αν δε θες να μπλέκεις με φόβους μπαναρίσματος κτλ προσανατολίσου σε Betfair ή Pinnacle θα έλεγα.

Σχετικά με το cashout φαντάσου ότι πληρώνεις την γκανιότα της εταιρίας δυο φορές, εκτός από την Bet365 που νομίζω το δίνει με μηδενική γκανιότα. Σκέψου παίρνεις ένα bet στο 1.86 ενώ η κανονική τιμή είναι 2.00, δηλαδή χάνεις 7%. Δεκτό ότι έχεις βρει το λάθος και η κανονική τιμή για εσένα θα έπρεπε να είναι 1.80. Με 100 ευρώ κερδίζεις 186, αλλά αν πας και δεις το cashout δε σου δίνει 186 ακόμη και αμέσως μετά το bet. Σε πολλές στοιχηματικές δίνει κάτι σαν 170 για παράδειγμα. Δηλαδή ξαναπληρώνεις γκανιότα και πλέον η τιμή που πήρες για value αν την κασάρεις δεν έχει αξία πια κι έτσι θα τρέξει σε όλο το ματς. Αν από την αρχή στο έδινε 1.70 θα το έπαιζες? Λογικά όχι, άρα γιατί να το δεχθείς μετά?

Γενικά δε συμφέρει, αλλά φυσικά μπορεί να υπάρξουν εξαιρέσεις. Ιδίως αν έχεις ένα παρολί που έχει κερδίσει 3 στα 4 και είσαι κοντά σε καλό κέρδος κάσαρε να παέι στο διάολο, άλλωστε εκεί έχεις πληρώσει μαλλιοκέφαλα σε γκανιότα μη το ζαλίζουμε παραπάνω :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Προσπαθώ να το καταλάβω αυτό με τη διπλή γκανιοτα.

Το ότι ένα παιχνίδι ξεκινάει 1.87 ενώ θα έπρεπε να είναι 1.75 το δέχομαι. Έχεις τη λογική γκανιοτα.

Όταν στο 80 το παιχνίδι έχει προχωρήσει δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες. Εκεί εσύ υπολογίζεις. Τι θέλω να πώ. Δεν είναι το ίδιο για μένα ένα πριμπετ στο 1.72 και ένα λαιβ στο 1.725

Αν το βλέπω το ματς και πιστεύω ότι δεν θα βγεί το σημείο και είμαι ικανοποιημένος με το κέρδος μου δεν καταλαβαίνω τον όρο"δεύτερη γκανιοτα". Μάλλον καλύτερα δε συμφωνώ. Το αν είσαι τελικά ικανοποιημένος με τη τιμή που πληρώθηκες στο σημείο που πληρώθηκες πιστεύω είναι το θέμα. Και ναι προφανώς το μεγαλύτερο κέρδος είναι στα παρολια.

Τώρα σίγουρα αν μιλάμε για παιχνίδια που κοιτάει μόνος του ο Αντώνης και ψάχνεται είναι αλλιώς (ειδικά όταν δεν έχεις τηλεοπτική κάλυψη).

Η χρονιά φέτος μέχρι τώρα είναι κάτι περισσότερο από αίμα. Και σε γκολ και σε κόρνερ αγορές που προσωπικά έβλεπα. Καλά το var το έχω επισημάνει... κάθε εταιρεία στοιχηματικη πανυγηριζει. Αφού πλέον ψιλό χαίρομαι με κάτι Ινδίες που βλέπω και δεν έχω αυτή τη μαλακια.

Εγώ απορώ κάποιες φορές και με τους τιπστερ και με τις εταιρείες με κάτι τιμές. Οι σοβαροί βέβαια έχουν αντικειμενικά πάνω από 30 εταιρείες και βρίσκουν τη καλύτερης τιμή μέσω oddchecker. Είναι αστείο ότι μερικές φορές παίζω στο 1.83 στην 365 και η πινακλ το έχει 1.92.


Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Κοίτα το αν μπαίνει δεύτερη γκανιότα δεν είναι υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικό. Αν οι συνθήκες μέσα στο παιχνίδι αλλάξουν ναι οκ αλλάζει η άποψή σου για την αρχική απόδοση, αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρεις για κάθε ματς. Εκτός πια αν ότι ματς παίζεις το βλέπεις και live προσεκτικά και βγάζεις τις περισσότερες φορές σωστά συμπεράσματα. Δε λειτουργεί έτσι όμως για τον μέσο παίκτη. Στατιστικά οι εταιρίες βγάζουν επιπλέον χρήματα από το cashout.
Last edited by lisandro9 on Fri Jan 10, 2020 12:25 pm, edited 1 time in total.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για μένα κόρνερ αξίζουν μόνο στο live. Για την ακρίβεια χοντροαξίζουν, αφού είναι αρκετά εύκολο να βγάλεις σημείο. Στο pregame δε γίνεται να προβλέψεις, ειδικά αν το όριο είναι σχετικά ψηλό. Είναι περισσότερο τζόγος από νούμερα και στατιστική, αφού δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι. Μπορεί να ποντάρεις σε ομάδα που βγάζει κόρνερ γενικά, αυτή να πετάξει 2 γρήγορα μπαλάκια και μετά να αράξει κι εσύ να χάσεις το στοίχημα. Ή να κάτσει το παιχνίδι και να παιχτεί στον άξονα που δύσκολα προκύπτουν κόρνερ.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

lisandro9 wrote:Κοίτα το αν μπαίνει δεύτερη γκανιότα δεν είναι υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικό. Αν οι συνθήκες μέσα στο παιχνίδι αλλάξουν ναι οκ αλλάζει η άποψή σου για την αρχική απόδοση, αλλά αυτό δεν μπορεί να το ξέρεις για κάθε ματς. Εκτός πια αν ότι ματς παίζεις το βλέπεις και live προσεκτικά και βγάζεις τις περισσότερες φορές σωστά συμπεράσματα. Δε λειτουργεί έτσι όμως για τον μέσο παίκτη. Στατιστικά οι εταιρίες βγάζουν επιπλέον χρήματα από το cashout.
Α ναι ρε. Το είπα κυρίως για παιχνίδια που παρακολουθείς. Αν μπορείς να δεις ότι η Μάντσεστερ θα το φάει στο τέλος και δε θες πχ να καλύψεις. Στα περισσότερα απλά κλαίς που δε το άφησες.

Ανάλογα τι ομάδα είναι η άλλη. Κυρίως από τις μεγάλες που δεν είναι σε καλή φάση ανάλογα το μέγεθος του γηπέδου που παίζουν τον αντίπαλο και γενικά το τρόπο παιχνιδιού τους.

Συνηθέστερα πχ θα κυνηγήσω Άρσεναλ, Ρομά, Λέστερ, Ντόρτμουντ (έχω σημειώσει και άλλες)για κόρνερ. Άρσεναλ περιμένω λίγο να δώ το τελευταίο καιρό πώς θα την πάει ο Αρτέτα. Σίγουρα αξίζει κόρνερ αλλά από Δεκέμβριο και μετά ότι πιάνω προσωπικό καίγεται. Ακόμα και στημένο διπλό με 0-2 σκορ στο 80 Image.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου.

Το πιο σωστό πράγμα που γράφτηκε είναι ότι πρέπει να διαλέγεις έναν τύπο στοιχήματος και να προσπαθείς να τελειοποιηθείς σε αυτόν, ψάχνοντας πάντα επιλογές που έχω value μακροπρόθεσμα.

Εγώ εντελώς τυχαία πρόπερσι βλέποντας το Ρόμα-Μπαρτσελόνα (την ανατροπή) κόλλησα με το στοίχημα "επόμενος παίχτης που θα σκοράρει". Έριξα τότε 1€ στο "Επόμενος σκόρερ Μανωλάς" στο 126 απόδοση και βγήκε, και από τότε παίζω φανατικά σε αυτό το στοίχημα. Σίγουρα δεν είναι ένα στοίχημα "σταθερό", αλλά είναι ένα στοίχημα που σε μερικές στιγμές προσφέρει εξαιρετικό value.

Σε αυτό το στοίχημα προκύπτει για μένα τρομερό value σε συγκεκριμένες περιπτώσεις:
- Να ποντάρεις σε σέντερ μπακ μιας ομάδας ακριβώς τη στιγμή που κερδίζει κόρνερ. (τα περισσότερα που έχω κερδίσει)
- Να ποντάρεις σε ακραίο μπακ ομάδας που παίζει με 3 στην άμυνα και τα wing back παίρνουν όλη την πλευρά και μπορεί να γίνουν εξτρέμ στην εξέλιξη μιας φάσης.
- Να ποντάρεις σε μέσο που έχει μπει αλλαγή και άρα θα είναι πιο ξεκούραστος και πιο πιθανό να προωθηθεί στην εξέλιξη μιας οργανωμένης επίθεσης.
- Να ποντάρεις σε σέντερ μπακ ομάδας που καίγεται να σκοράρει και στα τελευταία λεπτά είναι πιθανό να ανέβει στην επίθεση.
- Παίχτες ομάδας που προηγείται (κυρίως εξτρέμ και συχνότερα παίχτες που έχουν μπει αλλαγή) που μπορούν να σκοράρουν σε αντεπίθεση.

Μερικές παρατηρήσεις:
- Οι διαφορές στις αποδόσεις που έχει η μπλε με την πράσινη σε αυτό το στοίχημα είναι πολύ μεγάλες και αξίζει μακράν η μπλε.
- Το 80% των στοιχημάτων μου τα παίζω από το 70' του αγώνα και μετά, όταν οι αποδόσεις ανέβουν αρκετά και πάντα σε ομάδες που είτε καίγονται να σκοράρουν, είτε κρίνω πως είναι πιο πιθανό να σκοράρουν.
- Πάντα ποντάρω σε αγώνα που βλέπω και έχω ο ίδιος εικόνα, ώστε να πάρω και το value που δημιουργείται όταν κερδίζει μια ομάδα κόρνερ.
- Ποτέ δεν παίζω απόδοση που θεωρώ πως δεν έχει value: υπάρχουν σέντερ μπακ που σκοράρουν συχνά (Βαν Ντάικ, Σεμέδο, Ράμος) που τους έχει πολύ μικρές αποδόσεις.
- Δεν έχω καταλάβει 100% το pattern και γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά σε παιχνίδια εθνικών ομάδων οι αποδόσεις "τρελαίνονται" και πληρώνουν με απίστευτο value, πχ στο πρόσφατο Γαλλία-Τουρκία μετά το 1-0 στο 80 τα σέντερ μπακ της Τουρκίας πλήρωναν 2001 απόδοση, την οποία φυσικά και τίμησα αλλά από στημένη φάση έβαλε γκολ ένα χαφ ο οποίος έδινε 1501 (!)

Προφανώς και όλο αυτό δεν είναι πολύ σταθερός και ασφαλής τρόπος για κέρδος, αλλά το value που έχω βρει σε αυτήν την κατηγορία δεν την έχω βρει αλλού.

Θα παραθέσω μερικά ss από στοιχήματα που έχω κερδίσει (υπάρχουν κι άλλα αρκετά).

Το παρόν ποστ το γράφω πιο πολύ για να βάλω εγώ μυαλό, γιατί ενώ έχω βρει ένα στοίχημα στο οποίο είμαι καλός κάθομαι και μοιράζω λεφτά σε ηλίθια παρολί, και ενώ θα μπορούσα να είμαι 1-2k+ τον τελευταίο 1,5 χρόνο, είμαι περίπου στα λεφτά μου. :D
Spoiler: show
ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τα εξήγησε ωραία ο Λις για το κασάουτ. Ειδικά όταν παίζετε κάτι πριγκειμ, είναι τελείως διαφορετικές οι παράμετροι που κοιτάτε σε σχέση με το λάιβ. Το σωστό θα ήταν να κάτσετε να σημειώσετε όλα τα σημεία που κάνατε κας αουτ και τι έγινε τελικά. Το θέμα είναι οτι κάθε χαμένο ματς μετα το 75 περίπου, το καταγράφετε στο μυαλό σας ως "θα είχα κερδίσει λεφτά αν έκανα κας αουτ", ακόμα κι αν έχετε άσο το Μπαρτσελόνα-Παναχαική και ισοφαρίσει η Παναχαική με το πρώτο της σουτ στο 93 πίσω από το κέντρο, ενώ το να κερδίσετε με γκολ στο 92 το καταγράφετε "τέτοιο γαμήσι ήθελαν τα μουνιά, στο 92 και να καίει".

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως με τίποτα, είναι αυτό που λεει ο Λις και δεν αντιλαμβάνεστε περι value bet. Αν δεν το παίζατε το σημείο στο 1.70 και το παίξατε επειδή είχε αξία το 1.90 που το βρήκατε, γιατί να το πληρωθείτε εκεί; Σε βάθος χρόνου και σε πολύ μεγάλο αριθμό στοιχημάτων, όσες φορές θα καείτε στο τέλος, άλλες τόσες θα κερδίσετε. Πότε ξέρετε οτι κάνατε σωστό κας άουτ και πόσο αντικειμενικά κρίνετε το ματς όταν έχετε ποντάρει λεφτά; Αν ιδρώνουν οι πατούσες σας σε κάθε κατεβασιά της μπάλας, μάλλον κάτι δεν πάει καλά
zidane72003 wrote: Fri Jan 10, 2020 12:03 pmΑν το βλέπω το ματς και πιστεύω ότι δεν θα βγεί το σημείο και είμαι ικανοποιημένος με το κέρδος μου δεν καταλαβαίνω τον όρο"δεύτερη γκανιοτα". Μάλλον καλύτερα δε συμφωνώ. Το αν είσαι τελικά ικανοποιημένος με τη τιμή που πληρώθηκες στο σημείο που πληρώθηκες πιστεύω είναι το θέμα. Και ναι προφανώς το μεγαλύτερο κέρδος είναι στα παρολια.
Καλά, επειδή από εσένα έχω καλή εμπειρία, είσαι ο τελευταίος που θα πρέπει να μιλάει για κας άουτ. :P Πιστεύεις οτι κρίνεις αντικειμενικά και ψυχρά τα ματς που βλέπεις; Ή οτι κοιτάς σαν χεσμένος και ζεις με το άγχος οτι κάτι θα γίνει και θα το χάσεις το ματς;
To nou sou... wrote: Fri Jan 10, 2020 11:14 am 3, 5) Όπως είπα πιο πάνω, το ένστικτο ήταν λάθος λέξη. Προσωπική άποψη είναι το πιο σωστό. Προφανώς αυτό δεν πάει για σημείο στην Αλγερία 2. Που και εκεί αν αρχίσεις να ασχολείσαι αποκτάς και ο ίδιος άποψη.
Δεν είναι όλα τα πρωταθλήματα Πρέμιερ Λιγκ ή Λα Λίγκα που να έχεις εικόνα, ειδησεογραφία, στατιστικά κλπ. Είναι τελείως άλλη φάση. Το κυριότερο όμως είναι οτι αν κάτσεις να ασχοληθείς απο μόνος σου, θα φτάσεις να κοιτάς μαξ καμια βαθμολογία και τα τελευταία αποτελέσματα, πράγμα που δεν το ονομάζεις μελέτη. Αν καταφέρεις να βρεις ειδησεογραφία κλπ γράψε με :P
To nou sou... wrote: Fri Jan 10, 2020 11:14 amBtw εσύ που ασχολείσαι με live κυρίως πότε προλαβαίνεις να κάνεις την ανάλυση του σημείου που σου δίνει ο τίπστερ;;; :D
Δεν φιλτράρω απαραίτητα, γι'αυτό πρέπει να εμπιστεύεσαι αυτόν που σου δίνει το σημείο. Πολλές φορές ακολουθώ τυφλά, άλλες μπορεί να χαζέψω λίγο πρώτα. Αλλά το 90% του παιχνιδιού μου είναι όβερ σε γκολ, ή όβερ σε κόρνερ, δεν παίζω σχεδόν ποτέ σημεία. Τα όβερ σε γκολ είναι συνήθως σε ματς που υπάρχει κίνητρο, (πχ τελευταίες αγωνιστικές πρωταθλημάτων) τα όβερ σε κόρνερ σε ματς με κόκκινες κάρτες για ομάδες που προηγούνται. Οπότε πιο πολύ χρησιμοποιώ τους τίπστερ ως αλερτ πλέον και συμπληρωματικά στο παιχνίδι μου
To nou sou... wrote: Fri Jan 10, 2020 11:14 am Υ.Γ: Γιατί να φας μπαν, αν παίζεις "δίκαια";
lisandro9 wrote: Fri Jan 10, 2020 11:45 am Ουτοπικό δεν είναι ακόμη και άκρη αν δεν υπάρχει, απλά είναι πολύ λίγοι αυτοί που θα βγάλουν 20κ το χρόνο "τίμια".
Ποιο είναι το τίμιο και το δίκαιο κύριε Λις; Να μας δίνετε το λειτ γκολ 1.70 στο 89; :D
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μας γαμήσατε τώρα με τα σεντόνια περί στοιχήματος.

Εγώ αυτό που παίζω είναι στη Novibet τα NoviSpecials στους αγώνες της Ευρωλίγκα.

Βάζω ένα καλό ποσό σε απόδοση 2,50-6, ανάλογα τι βλέπω.

Αλλιώς όβερ/άντερ & διαφορές σε Μπάσκετ.

Edit: Παραλίγο.



Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Image
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Στοίχημα/Fantasy/FM Sites”