Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω fm απο το 2007.Συγκεκριμένα έχω κάψει τα fm 2007,2008,2009,2010.Φέτος μου φαίνεται οτι έχει γίνει σε όλους τους τομείς ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά.Παράδειγμα:Ρεαλισμός.Ο Νιόπλιας στις 10 Νοεμβρίου του 2010(δηλαδή χθες!!!) φεύγει από τον Παναθηναϊκο αφού τον εφτασε 8η θέση(αν δεν είχε αβάντες και κάποες προσωπικότητες πχ Καραγκουνης εκεί θα έφτανε αλλά άλλο θέμα αυτό..) Ο Ολυμπιακός μετά.Αρχικά δεν μπορεί να κερδίσει τις εντυπώσεις γιατί ακομα "φτιάχνεται".Μετα αρχίζουν οι πεντάρες όμως και ορισμένα ματς πρωταθλήματος που κανονικά θα έπρεπε να καίνε(πχ Λάρισα στο Αλκαζαρ) γίνονται απλά(0-2 από ημιχρονο) και μπορεί ανετα να πειραματιστεί ο καθένας.Ο Μιραλλάς.Δεν έχει καλά στατιστικά,αλλά σε 9 ματς έχει 6 γκολ(πρωτάθλημα μόνο).Φετφατζίδης.Έχει στείλει τον Ρόμενταλ σπίτι του.Κάνει πολύ καλά ματς.Ραούλ Μπράβο.Ξεχνιέται μπροστά.
Όοοοολα αυτά και πολλά άλλα(εκπληξεις στο Κύππελο) με κάνουν να πιστεύω πως εκτός της εξαιρετικής δουλειάς της SI,ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ όλοι εμείς οι καμμένοι να πουμε ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλα τα παιδιά του fmgreece όχι μόνο στους "γνωστούς" greekmanager,peritri,Tsakalaki κλπ,κλπ αλλά και στο κάθε παιδί που είναι απλός researcher της ΑΕΚ,του ΠΑΟ,του Ολυμπιακού,του ΠΑΟΚ,της Παναχαϊκης,του Εορδαϊκου κ.ο.κ.
Αναφέρομαι στο ότι πιστεύω πως είναι το πιο ρεαλιστικό (ίσως και εθιστικό λόγω τοπικών προωταθλημάτων!) fm που έχω παίξει ως τώρα.Μην μου αρχίσετε τα "γνωστά" παράπονα για τον τεχνικό τομέα με τα bugs&crashes που ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιχνίδι έχει.
Σας μιλάει ενα άτομο που συνήθως γκρινιάζει για το παραμικρό λαθάκι,παράλειψη,κόλλημα κλπ
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
dead_piece
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Mon Jun 29, 2009 8:45 am
Football Manager της ομάδας: Fleetwood Town F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειδικα αυτο που εγραψες για τον παναθηναικο και την 8η θεση αποδεικνυει οτι δεν ειναι ρεαλιστικο...
User avatar
superman
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Thu Feb 03, 2005 1:06 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλής
Status: Έτσι απλά Ηρα
Location: Θεσσαλονίκη-Χανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To ελληνικό πρωτάθλημα δυστυχώς ποτέ δε κατάφερε να είναι ρεαλιστικό.Πάντα μετά την πρώτη χρονιά γίνεται ότι να ναι
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

σε μενα γιατι ισχυουν τα αντιστροφα;;;
εχοντας παναθηναικο ο σισε σκοραρει και στον υπνο του 32 γκολ σε 28 ματσ, ο αρης ειναι δευτερος ο οσφπ τριτος και η αεκ 8η,
και ολες οι ομαδεσ πλιν παο και οσφπ αποκλειονται απο την ευρωπη απο τον αυγουστο!!!!
Xaros7
Lifetime Ban - Allias
Lifetime Ban - Allias
Posts: 374
Joined: Thu Oct 29, 2009 2:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλα το ελληνικο πρωταθλημα οτι νανε εντελως....η μονη ελπιδα είναι αμα παρεις εσυ ελληνικη ομαδα παντα πολλοι καλοι παικτες ερχονται! πχ στον αστερα ο babacar και κατι τετοια κουφα αυτο ομως το εχω παρατηρησει απο παλια πχ galletti προταση παντα απο blackburn και τετοια!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

καλα το ελληνικο πρωταθλημα οτι νανε εντελως...
To ελληνικό πρωτάθλημα δυστυχώς ποτέ δε κατάφερε να είναι ρεαλιστικό. Πάντα μετά την πρώτη χρονιά γίνεται ότι να ναι
Γράψτε αν μπορείτε αναλυτικά σε ποιά κομμάτια του παιχνιδιού δεν είναι ρεαλιστικό το ελληνικό πρωτάθλημα μήπως και μπορώ να κάνω κάτι.

Με επιχειρήματα παρακαλώ, με τόνους και κόμματα, να βγαίνει νόημα.

Προσωπικά, θεωρώ ότι χρειάζεται δουλειά ο τομέας των μεταγραφών γενικότερα στο FM και ειδικότερα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Π.χ. βλέπω στην ιστορία του tazz να βγάζει από μεταγραφές στη Β' στον ΟΦΗ τρελά λεφτά πουλώντας παίκτες που IRL δεν θα έδινε καμία ομάδα φράγκο για να τους αγοράσει. Από ότι είδα ''πιάνει και το κολπάκι με το αγοράζω ελεύθερο και τον πουλάω, off topic αυτό.

Επίσης, αν κάποιος έχει παίξει 3-4 χρονιές ελληνικό πρωτάθλημα θα ήθελα την άποψη του για τα οικονομικά του πρωταθλήματος και των ελληνικών ομάδων γενικότερα.

Επειδή αναφέρθηκε το θέμα του Σισσέ, το FM δείχνει να ευνοεί τους πολύ γρήγορους παίκτες ή και κάποιους άλλους με έναν συνδυασμό attributes και ακόμα και αν το CA τους είναι μικρό π.χ. 120 μπορεί να βγαίνουν 1οι σε όλο το πρωτάθλημα σε avg. rating. Γενικότερα, θεωρώ ότι για ελληνικό πρωτάθλημα, οι 1οι σκόρερ στο FM βάζουν πολύ περισσότερα γκολ από ότι στην πραγματικότητα. Δεν έχω παρατηρήσει εάν αυτό συμβαίνει και στα υπόλοιπα πρωταθλήματα. Επίσης, επειδή αναφέρθηκα στους σκόρερ, τσεκάρετε λίγο τον Σάλπι, με τέτοια attributes γιατί να βάζει 20-25 γκολ σε κάθε 1η χρονιά; θα μου πείτε τι ρωτάω εσάς...ε δεν πρέπει και 'γω κάπου να πω το πόνο μου;

Απλώς όταν βλέπω ελαφρά τη καρδία να λέγονται προτάσεις εδώ μέσα ''το ελληνικό πρωτάθλημα είναι ότι να 'ναι'' στενοχωριέμαι, απογοητεύομαι και νειώθω λακαμάς για τις υπερβολικά πολλές ώρες που ξοδεύω στo research και όχι μόνο :(
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είδατε τι κάνατε; Τον στεναχωρήσατε! :(

Μια χαρά δουλεία κάνεις!
Ο Παναθηναϊκός πριν διώξει τον Νιόπλια ήταν 12ος στο δικό μου και ο Ολυμπιακός σε 25 αγώνες έχει 21 νίκες 2 ισοπαλίες και 1 ήττα!!!
Είχε κάνει σερί 16 νικών...
Οπότε είναι ρεαλιστικό :D

Το πρόβλημα με το παίρνω ελεύθερους και πουλάω ισχύει όντως... Και μπαίνω στον πειρασμό και το κάνω και γω.
Πάντως δεν νομίζω πως είναι ΜΗ ρεαλιστικό μιας και η ο Παναθηναϊκός η ο Ολυμπιακός θα το πάρουν και οι υπόλοιποι είναι παντελώς μέτριοι.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εμενα μου φαινεται παρα πολυ υπερβολικο οτι 1η χρονια με ΠΑΟ πηρα πρωταθλημα και μου εδωσαν 7,5Μ μπατζετ με αποτελεσμα καλοκαιρι αρχη 2ης χρονια να εχω παρει Pablo Henrique , Jusilei, Amelia , Buonannote, Bochetti!!!!!, Iversen, Vellios και εναν πιτσιρικα απο Σαραγοσα (the next Xavi) 8Μ σε 48 δοσεις!!!


Εχει δικιο ο Περι που λεει οτι πρεπει καποτε να φτιαχτουν αυτα! Εδω παω να πουλησω Μουν και τον θελει η μιση Ευρωπη (αν και νταξ 90k μονο)

Οι 1οι σκορερ πραγματι βαζουν πολλα! Ο κουζεν εβαλε 15+ οπως και ο μπλανκο , ο μιραλας κλπ.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

peritri wrote: Επίσης, επειδή αναφέρθηκα στους σκόρερ, τσεκάρετε λίγο τον Σάλπι, με τέτοια attributes γιατί να βάζει 20-25 γκολ σε κάθε 1η χρονιά; θα μου πείτε τι ρωτάω εσάς...ε δεν πρέπει και 'γω κάπου να πω το πόνο μου;
Στο δικό μου, άμα βάλει 10 στo πρωτάθλημα θα είμαι ευχαριστημένος...Συνεχές facepalm είναι ο τύπος...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Macross
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 3243
Joined: Tue Sep 02, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Γλυφάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

peritri wrote:Γράψτε αν μπορείτε αναλυτικά σε ποιά κομμάτια του παιχνιδιού δεν είναι ρεαλιστικό το ελληνικό πρωτάθλημα μήπως και μπορώ να κάνω κάτι.

Με επιχειρήματα παρακαλώ, με τόνους και κόμματα, να βγαίνει νόημα.
Αυτό που θα είχε πιστεύω ενδιαφέρον είναι να καθόμαστε να παρακολουθούμε πως χειρίζεται τις ομάδες η game engine. Κάτι που εφαρμόζω σε κάθε παιχνίδι είτε παίζοντας αγγλικό ή ελληνικό llm είναι να κάνω view όλα τα ματς της ομάδας που υποστηρίζω. Εκεί πιστεύω είναι το ζουμί. Και μιλώντας συγκεκριμένα με παραδείγματα της Α.Ε.Κ. έχω δει:

Να ξεκινάει newgen παίκτης βασικός επιθετικός και να μένουν παγκουϊ Τζιμπούρ, Μπλάνκο σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.
Ντέρμπι ελληνικού πρωταθλήματος και εκτελεστής πέναλτυ ο Γεωργέας (lolwut?)
Σε ευρωπαϊκό παιχνίδι η Α.Ε.Κ. μένει με 9 λόγω τραυματισμών, και στην παράταση η game engine αποφασίζει να παίξει με Σάχα MR/AMR και τέρμα Καράμπελα !?! (αυτό πάει στα bugs)
Γενικά επειδή είμαστε Ελλάδα.... κάτι που είναι αδύνατο να "βγει" στο παιχνίδι είναι το όλο mentality των υπόλοιπων ομάδων vs ΠΟΚ. Λογική μπορεί να έχει να χάνεις στο ΟΑΚΑ/Καραϊσκάκη 1-0, 2-0 και να το γυρνάς σε full attacking gung ho 4-0-6(Du$an style) αλλά πόσσες φορές έχει γίνει αυτό στην ελληνική πραγματικότητα? Τρως 1,2 και λες ευχαριστώ και πάμε για άλλα.
And they shall know no fear...
Xaros7
Lifetime Ban - Allias
Lifetime Ban - Allias
Posts: 374
Joined: Thu Oct 29, 2009 2:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γενικά εγώ νομίζω οτι το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι δουλεμενο στο παιχνίδι,πολλοι οι newreg που παιζουν και αφηνουν εξω βασικος παικτες οπως ειπε και ο φιλος απο πάνω,επίσης τα στατιστικα των παικτων έχουν φροντισει να είναι χαλια..μονο το αγγλικο πρωταθλημα ευνοουν,αλλα και πολλα μας προσφερει..αφου οποιος παικτης και να ερθει θα μιλησει για τις πετρες και τα μπουκαλια που έχει φαει!
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το αγγλικό ευνοούν; Ίσα ίσα, στο αγγλικό οι παίχτες είναι πολύ ρεαλιστικοί. Τσέκαρε γαλλικό να δεις κάτι παίχτες που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους πως είναι. Και όλοι οι 17ρηδες γίνονται Πελέ όταν μεγαλώσουν....
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Xaros7 wrote:γενικά εγώ νομίζω οτι το ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι δουλεμενο στο παιχνίδι,πολλοι οι newreg που παιζουν και αφηνουν εξω βασικος παικτες οπως ειπε και ο φιλος απο πάνω,επίσης τα στατιστικα των παικτων έχουν φροντισει να είναι χαλια..μονο το αγγλικο πρωταθλημα ευνοουν,αλλα και πολλα μας προσφερει..αφου οποιος παικτης και να ερθει θα μιλησει για τις πετρες και τα μπουκαλια που έχει φαει!
Υπερβολές μια ζωή.

Σας το είπα και αλλού. Έχετε δει το γραφικό research του Ιταλικού με τους τούμπανους παίκτες; Και δε μιλάω για τους παιχταράδες, αλλά για κάτι μέτριους που τους έχουν mental Pirlo. Άπειρα τα παραδείγματα.

Έχετε δει το Αργεντίνικο με τους μισούς random; Έχετε δει το Γερμανικό που μου έχει φέτος τον Μίλλερ τεχνικά ποιο άσχετο και από τον Γκέντσογλου; Μέχρι και για το Αγγλικό που λέτε, αν κάνετε μια βόλτα απ' τα τόπικ των ομάδων στο φόρουμ της SI, θα δείτε πάρα πολλά παράπονα και διαφωνίες.

Μην λέτε ό,τι να 'ναι λοιπόν. Άλλο η db (attributes κτλ) και άλλο ο προγραμματισμός (μεταγραφές ομάδων, συστήματα προπονητών κτλ), που επειδή είναι βασισμένος σε Βρετανικά πρότυπα κάποιες φορές είναι μακριά από τα δικά μας.
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik_33 wrote:Έχετε δει το γραφικό research του Ιταλικού με τους τούμπανους παίκτες;
Τι είναι αυτό το γραφικό research και που μπορούμε να το δούμε; Ακούγεται ενδιαφέρον
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Ρε παιδιά θα τρελαθώ -toixos2 ..Γίνεται ο Leto κ ο Καραγκούνης να έχουν απο 13 γκολ ο καθένας???Για ποιο ρεαλισμό μιλάμε??
Ο δε Καραγκούνης κάθε εβδομάδα έχει στο τσεπάκι τον βραβείο "γκολ της εβδομάδας" αφού σε κάθε ματς βάζει γκόλ με σουτ ή φάουλ
απο τα 30 μέτρα..
Και ρωτάω μήπως ο ΠΑΟ είναι η Barca της Ελλάδας???Νομίζω οτι υπερεκτιμήθηκε ο ΠΑΟ στο φετινό FM..
Ναι μεν ήταν ο πρωταθλητής πέρσυ αλλά δεν πήγαινε τρένο στο πρωτάθλημα να νικάει μέσα-έξω τόσο άνετα..
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”