Βαθμός ρεαλισμού ελληνικού πρωταθλήματος. Απόψεις.

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η κατάσταση σώζεται λιγάκι όταν πάει 3,5 αστέρια το πρωτάθλημα.
Από το πουθενά αυξάνονται τα έσοδα και οι ομάδες (ακόμα και η Δόξα) παίρνουν καλούς παίχτες και ταλέντα και πουλάνε και ακριβά.
Ο Πανιώνιος πχ που θυμάμαι αγοράζει από Ουκρανία 5μύρια και πουλάει στην Μπάγερν 10μύρια.
Στην Ευρώπη πάντως αγκομαχάνε ακόμα.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

metalforos wrote:Η κατάσταση σώζεται λιγάκι όταν πάει 3,5 αστέρια το πρωτάθλημα.
Από το πουθενά αυξάνονται τα έσοδα και οι ομάδες (ακόμα και η Δόξα) παίρνουν καλούς παίχτες και ταλέντα και πουλάνε και ακριβά.
Ο Πανιώνιος πχ που θυμάμαι αγοράζει από Ουκρανία 5μύρια και πουλάει στην Μπάγερν 10μύρια.
Στην Ευρώπη πάντως αγκομαχάνε ακόμα.
βλέπεις σοβαρή διαφορά δηλαδή στις κινήσεις των ομάδων μόλις πάει 3.5 αστέρια? ή απλά μία μικρή υποψία βελτίωσης? :-P
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω ολοκληρωσει 6 σεζον με τον Παναθηναϊκο με το patch 11.3. Εχω κανει πολυ καλες πορειες στην Ευρωπη κατακτωντας μαλιστα και ορισμενα τροπαια εχοντας αυξησει ετσι πολυ το reputation μου. Η βαθμολογια καθε σεζον ειναι σε ρεαλιστικα επιπεδα με Παναθηναϊκο, Ολυμπιακο, ΑΕΚ, Αρη, ΠΑΟΚ να μην τερματιζουν ποτε κατω απο την 7η θεση. Μεγαλη εκπληξη ειναι ο Πανσερραϊκος που ολες τις σεζον επαιξε στα play-off της Superleague και μαλιστα καποιες απο αυτες επαιξε και στους ομιλους του Τσαμπιονς Λιγκ.

Απο αποψη ευρωπαϊκων πορειων ολες οι ομαδες ειναι τραγικες. Παντοτε σε ομιλους Τσαμπιονς Λιγκ και Γιουροπα Λιγκ φτανουν το πολυ 4 ομαδες (μαζι με εμενα) ενω σχεδον ποτε δεν περνουν απο τους 16 του Τσαμπιονς Λιγκ η τους 32 του ΟΥΕΦΑ. Οσο καλες πορειες και αν κανω η Σουπερλιγκα δεν εχει καταφερει καμια σεζον να παει πανω απο την 9η θεση της καταταξης των πρωταθληματων ακομα και οταν κατεκτησα 2 συνεχομενες σεζον το Τσαμπιονς Λιγκ οποτε ουσιαστικα δεν εχω καταφερει να δω αναβαθμισμενο το πρωταθλημα.

Απο αποψη μεταγραφων οι αντιπαλοι μου κανουν μεταγραφες αντιστοιχες με αυτες που κανουν και τωρα. Φυσικα υπηρξαν και περιπτωσεις οπως π.χ. ο Ολυμπιακος που αγορασε τον Kvekveskiri ο οποιος εβγαλε ματια σε ολα τα ντερμπι που τον αντιμετωπισα και την 5η σεζον τον πουλησε με 17,5 εκατομμυρια στην Λιβερπουλ. Και υπαρχουν και αντιστοιχες περιπτωσεις regen που εχουν αρκετα υψηλα attributes.

Τι δεν μου αρεσε:
α) Δεν μπορω να αγορασω παικτες απο πολλες ελληνικες ομαδες. Οσο και να αυξησω το reputation μου οι παικτες αρνουνται να παρουν μεταγραφη σε εμενα. Εναν regen τον καταφερα οταν πηρε μεταγραφη απο τον Ολυμπιακο σε ξενο συλλογο και την επομενη σεζον του εκανα προταση. Διαφορετικα δεν ερχεται κανενας. Μηπως θα επρεπε να ελεγχθει λιγακι;
β) Εχω παρατηρησει οτι σπανια οι Ελληνες παικτες πιανουν το full potential τους. Π.χ. ανεβασα απο την ακαδημια στην πρωτη ομαδα σταδιακα τον Φουρλανο, τον Μαυρια και τον Καπινο. Οι δυο πρωτοι δεν μπορεσαν να φτασουν το CA τους πανω απο 120 ακομα και με αναβαθμισμενα training facilities, 9αστερους προπονητες, συμμετοχη στα περισσοτερα παιχνιδια ως αλλαγες, tutoring, κλπ. Και καποιοι αλλοι Ελληνες regen που αγορασα σπανιως καταφεραν να πλησιασουν το full potential τους.
γ) Το οτι οι αντιπαλοι μου απο ενα σημειο και μετα ειναι ολο και λιγοτερο ανταγωνιστικοι. Θα περιμενα οτι καποια στιγμη θα προσπαθησουν να φτιαξουν καλες ομαδες και να κανουν καμια καλη ευρωπαϊκη πορεια μπας και ανεβει επιπεδο το ελληνικο πρωταθλημα. Ματαια ομως. Εχω μπει εβδομη σεζον και βλεπω μια απο τα ιδια.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν οι ομάδες έχουν ρόστερ όπως τα αρχικά τους τότε είσαι και τυχερός. Εμένα όπως είπα τα ρόστερ τους είναι τελείως παραπληγικά! Όσο για τις μεταγγραφές Ελλήνων μου έχει τύχει και μένα με κάνα-δυο που ήθελα. 17 χρονών σκατό και τον ζητούσα από Ηρακλή, με reputation continental κλπ κλπ και δεν ερχόταν με τίποτα.

Γενικά καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να ανέβει ένα πρωτάθλημα από τη μία μέρα στην άλλη αλλά το να φθάνεις 7η σεζόν και τα πράγματα να είναι και χειρότερα είναι απογοητευτικό. Και οκ στην πραγματικότητα δεν πρόκειται ποτέ να ανέβει το ελληνικό πρωτάθλημα αλλά επειδή μιλάμε για ένα παιχνίδι πάντα, νομίζω πως ο κάθε χρήστης θα ήθελε να δει μια εξέλιξη.

Στην τελική ποιο και το νόημα του νέου feature αν όλα παραμένουν κατά 99% σταθερά :(
pentagrammer
Backup
Backup
Posts: 855
Joined: Thu May 22, 2008 7:40 pm
Football Manager της ομάδας: HSV
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Man City,Cardiff
Location: Albion
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Aπο την αλλη ειναι και λιγο λογικο αυτο με το DLR, γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να κανεις πορειες πανω απο 10ετια για να φανει σημαντικη διαφορα. Κι αυτο γιατι το πρωταθλημα ειναι ηδη στα 3 αστερια (αν θυμαμαι), δηλαδη εχει ηδη αρκετο reputation. Και η Πορτογαλια που θεωρειται ισαξιο πρωταθλημα με το δικο μας (στο παιχνιδι :D ), σε 7-8 σεζον εχει παρει Τσου Λου το 2004, Ουεφα το 2003 και το 2011, τελικο Ουεφα το 2011 και το 2005, και τοσες νικες και πορειες στην Ευρωπη με πολλες ομαδες, ε δε βλεπω να εχει και την τεραστια βελτιωση στο παιχνιδι (δε θυμαμαι ποσα αστερια εχει αλλα σιγουρα δεν ειναι 5 :P )

Στις μικρες χωρες αντιθετα, ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις πορειες. Στην Ουαλια πχ, με 2 πορειες στο Τσου Λου το πρωταθλημα πηγε απο μισο αστερακι στα 2 αστερια.

Το προβλημα με τους ΑΙ μανατζερ να παιρνουν αναπηρους παιχτες, νομιζω ειναι γενικο φαινομενο στο φμ, μακαρι να γινεται να φτιαχτει. :-)

Δεν εχω παιξει πολυ Ελλαδα στο φετινο, αλλα απ οσο εχω προσεξει, ο πρωταθλητης ειναι συνηθως ρεαλιστικος (ΟΣΦΠ ή ΠΑΟ, αντε και κανενας ΠΑΟΚ). Στα play off υπαρχουν συνηθως εκπληξεις με κατι Καβαλες, Εργοτεληδες και Ξανθες.
Επισης, παντοτε στα σειβ μου ανεβαινει ο Παναιτωλικος την πρωτη χρονια, που αποδεικνυεται ρεαλιστικο. :-P (ισως λιγο ακυρο για την κουβεντα, αλλα και η Γ Εθνικη φαινεται ρεαλιστικη, στο σειβ μου ανεβηκαν πρωτη χρονια Επανομη και Παναχαικη, το μονο ακυρο ηταν οτι επεσε η Νικη Βολου)

Τρελα αποτελεσματα βλεπω οταν βαζω την Ελλαδα στο view-only, αλλα υποθετω οτι εκει ειναι εντελως στο random οι αγωνες? Παντως εκει μου εβγαλε την Κερκυρα πρωτη χρονια πρωταθλητρια -rofl
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει η παρομοίωση που κάνεις με την Πορτογαλία. Το πρόβλημα όμως είναι το πόσο πέφτουν επίπεδο οι ελληνικές συγκεκριμένα ομάδες. Προσωπικά το μόνο σειβ που έχω προσωρήσει αρκετά είναι με ΠΑΟ και παρακολουθώντας τις κινήσεις άλλων μεγάλων ομάδων του εξωτερικού τις βλέπω μια χαρά. Δηλαδή όλες οι γνωστές δυνάμεις του ευρωπαϊκού χώρου 7 χρόνια μετά έχουν πάλι ποιοτικότατα ρόστερ. Οπότε εκεί προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα.
CHOURDIS
Amateur
Amateur
Posts: 242
Joined: Wed Mar 31, 2010 6:38 pm
Football Manager της ομάδας: Rangers
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η - Porto- Newcastle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην 3η χρονια που ειμαι εγω ειναι η Παναχαικη στη πρωτη κατηγορια αλλα ειναι τελευταια...
και στη 2η χρονια ο Παναθηναικος δεν πηγε play off
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

peritri wrote:Για όσους ξεκινήσουν νέο πρωτάθλημα, βάλτε και το anonymous db update. Είχα το χρόνο να τρέξω αρκετές πρώτες χρονιές και να διορθώσω κάποιους παίκτες που είτε έπαιζαν ανέλπιστα καλά ή κακά.
Από 11 σε 11.3 με το anonymous db update
Για τον Αρη:
1)Για ποιο λόγο μετά απο τόσες αναβαθμισεις στο Νέο Ρύσιο, Ξενοδοχεια, γήπεδα, χλοοτάπητες, γήπεδα με άμμο κλπ. τα training facilities από 11 και 9 πήγαν σε 11 και 8???
2)(Ricardo Faty, Kostas Mendrinos, Neto, Toni Calvo, Juan Carlos Toja, Oriol, Grigoris Papazacharias, Christos Aravidis) -5 PA, οι πρώτοι 5 ήταν βασικά στελέχη στην πορεία του Aρη στο Europa league. (Kostas Kaznaferis, Cristian Portilla) -10 PA, ο δεύτερος μόνο οτι είναι ταλέντο έδειξε στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε με ψαλιδάκια ψαράκια κρυφές μπαλιεσ κλπ. (Ronaldo Guiaro “37 years old”, Markos Vellidis, Nikos Lazaridis “32 years old”, Thanasis Prittas “32 years old”, Javito “πήγε στν Ολυμπιακό από τον Ιανουάριο”, Kristi Vangjeli) +5 CA. ???
3)Οι Νέτο Γκαρμπίνι ξαφνικα στα 30 τους απόκτησαν φυσική θέση WB χωρίς να έχουν παίξει ούτε 1 ματς εκει γιατι μόνο παραλλαγες του 4-4-2 παιξαμε μεχρι και στα φιλικα φέτος, και ξεχάσαν αυτές που ξέραν τόσα χρονια.Βάλε 2 φυσικές θέσεις τόσο κακο θα κάνει?
4)το παραπάνω με το σύστημα. Μόνο 4-4-2, 4-1-2-1-2, 4-3-1-2, 4-1-3-2 παίξαμε, το 4-3-3 4-4-1-1, 5-4-1 πότε παίξαμε? Μέχρι και σε όσες προπονήσεις εχω πάει ο Κούπερ ειχε 4-4-2 και ο Τσιώλης 4-1-2-1-2 πάντα.
5)Ο Σηφάκης δεν ανανεώνει ούτε και τη μιση Θεσσαλονικη να του τάξω. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμεις εδώ?
Αυτά τα λίγα για αρχή :)
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75770
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Tοσο ειδικές παρατηρήσεις για ομάδες και παίκτες στα αντίστοιχα topics στην έρευνα (υπάρχει ολόκληρο forum για τον Άρη)

Off Topic:
ΥΓ: Επειδή βλέπω ένα επιθετικό ύφος άνευ λόγου και αιτίας, teo mouse, θυμήθηκα ποιος είσαι:

viewtopic.php?f=102&t=16153&start=75

...οπότε θα σε παρακαλούσα εφόσον κάνεις παρατηρήσεις στο forum της έρευνας σχετικά με τον Άρη να είσαι ευγενικός και να προσπαθείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου με επιχειρήματα.
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ερωτησεις για το ρεαλισμο του ελληνικου πρωταθληματος εκανα, και ποιο συγκεκριμένα για τον Αρη, που δεν παραξενευομαι γιατι δεν εμεινε κανεις να τις εκφρασει και ολοι λενε για Παναθηναικο Ολυμπιακο και Παοκ και το αν τα γκολ του Σισέ ειναι αρκετα η οχι.Επισης εκει και να τα εγραφα δεν ποιανουν οπως για τα training facilities που ανεφερα.Είπα μπας και ποιασουν εδω αλλα απο ότι βλεπω έκανα λαθος.
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι εννοεις να πιασουν? Δηλαδη οταν λες κατι και "πιανει" σημαινει να περαστει αμεσα επειδη το λες εσυ? :shock: :shock:

Δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις απαιτησεις χωρις να εχεις κανει 1 ΠΟΣΤ στο research?

4)Οταν βαζεις 2 διαφορετικες θεσεις σαν natural oυσιαστικα τρως CA. Αν προσεχες λιγο το research τοτε θα το ειχες καταλαβει και δεν θα εκανες αυτην την ερωτηση.

Εντομεταξυ υπαρχει διαφορα WB / FB. Αν δεις πως παιζουν οι 2 που αναφερες τοτε πιο πολυ σαν WB μοιαζουν παρα σαν FB.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75770
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

teo_mouse, στο forum του Άρη εδώ: viewforum.php?f=102 γράφουν πολλοί αρειανοί και επειδή στηρίζουν τις απόψεις τους με επιχειρήματα και κατανοώ ότι δεν στερούνται αντικειμενικότητας όπως εσύ τις περισσότερες φορές αυτά που μου γράφουν τα περνάω. Δεν είναι λίγες οι φορές που μάλιστα ρωτάω δημόσια για κάποιους παίκτες που έχω απορίες και τα παιδιά εκεί μου απαντάνε.

Οπότε, σκέψου λίγο μήπως το ότι αυτά που λες ''δεν πιάνουν'' οφείλεται αποκλειστικά στο πως αντιλαμβάνεσαι εσύ την έρευνα που κάνουμε στο FM.

Δες λίγο για να καταλάβεις:
1)Για ποιο λόγο μετά απο τόσες αναβαθμισεις στο Νέο Ρύσιο, Ξενοδοχεια, γήπεδα, χλοοτάπητες, γήπεδα με άμμο κλπ. τα training facilities από 11 και 9 πήγαν σε 11 και 8???
Δεν ισχύει. Δεν το έχω κατεβάσει, στο 11 είναι.
2)(Ricardo Faty, Kostas Mendrinos, Neto, Toni Calvo, Juan Carlos Toja, Oriol, Grigoris Papazacharias, Christos Aravidis) -5 PA, οι πρώτοι 5 ήταν βασικά στελέχη στην πορεία του Aρη στο Europa league. (Kostas Kaznaferis, Cristian Portilla) -10 PA, ο δεύτερος μόνο οτι είναι ταλέντο έδειξε στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε με ψαλιδάκια ψαράκια κρυφές μπαλιεσ κλπ. (Ronaldo Guiaro “37 years old”, Markos Vellidis, Nikos Lazaridis “32 years old”, Thanasis Prittas “32 years old”, Javito “πήγε στν Ολυμπιακό από τον Ιανουάριο”, Kristi Vangjeli) +5 CA. ???
Επειδή είπες το πιο πάνω λάθος δεν είμαι σίγουρος ότι έχω κάνει όοοολα τα παραπάνω αλλά τα βρίσκω πολύ σωστά.

Απορείς για ποιο λόγο ανέβασα τους Βαγγέλι και Λαζαρίδη; (για τον Πρίττα δεν θυμάμαι). Παρακολουθείς τον Άρη, σίγουρα; ο Λαζαρίδης ήταν εξαιρετικός ΚΑΙ φέτος και τα προηγούμενα χρόνια τον είχα αδικήσει όσο έπαιζε στον Αστέρα Τρίπολης. Έπρεπε με κάποιο τρόπο να παίζει στο FM και να μη παίζει ο Οριόλ, τί να έκανα δηλαδή; Ο Βαγγέλι έφαγε την θέση του Νέτο στο δεξί άκρο της άμυνας και έκανε μία από τις καλύτερές του χρονιές. Νομίζω +10 τον πήγα, όχι +5.

Τώρα, αν απορείς που έριξα -5 το PA τους Μενδρινό, Οριόλ, Τόχα, Κάλβο, Παπαζαχαριά, Αραβίδη ειλικρινά τι να πω. Απλώς θα σου πω ότι σε κάποιους από αυτούς ούτως ή άλλως ήταν παραπάνω από όσο έπρεπε (το ότι κάποιος παίκτης έχει π.χ. PA 150 δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορεί να το ''πιάσει'' ingame'' είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω άλλων παραγόντων). Θα μπορούσα να σου αναλύσω για τον κάθε παίκτη ξεχωριστά αλλά αν πας στο forum του Άρη θα καταλάβεις.
3)Οι Νέτο Γκαρμπίνι ξαφνικα στα 30 τους απόκτησαν φυσική θέση WB χωρίς να έχουν παίξει ούτε 1 ματς εκει γιατι μόνο παραλλαγες του 4-4-2 παιξαμε μεχρι και στα φιλικα φέτος, και ξεχάσαν αυτές που ξέραν τόσα χρονια.Βάλε 2 φυσικές θέσεις τόσο κακο θα κάνει?
Στην Βραζιλία οι περισσότεροι παίκτες είναι natural WB γιατί έτσι χρησιμοποιούνται στα συστήματά που παίζουν οι ομάδες τους εκεί. Δεν είναι μόνο οι Νέτο, Γκαρμπίνι αλλά και άλλοι Βραζιλιάνοι που έχουν έρθει στην Ελλάδα, π.χ. Γκάμπριελ, Λεονάρντο κ.α. 2 natural positions βάζω σπανιότατα εώς καθόλου σε παίκτες γιατί έτσι πρέπει. Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου για το αν κάνει κακό. Κακό κάνει το κάπνισμα.
4)το παραπάνω με το σύστημα. Μόνο 4-4-2, 4-1-2-1-2, 4-3-1-2, 4-1-3-2 παίξαμε, το 4-3-3 4-4-1-1, 5-4-1 πότε παίξαμε? Μέχρι και σε όσες προπονήσεις εχω πάει ο Κούπερ ειχε 4-4-2 και ο Τσιώλης 4-1-2-1-2 πάντα.
Ο Κούπερ 4-4-2 έπαιζε και αυτό είναι το αγαπημένο του σύστημα, δεν το άλλαξα.

O Τσιώλης:

http://www.overlap.gr/?p=8207

http://www.overlap.gr/?p=8333

...πρόχειρα τα βρήκα οπότε και εδώ είσαι λάθος.
5)Ο Σηφάκης δεν ανανεώνει ούτε και τη μιση Θεσσαλονικη να του τάξω. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμεις εδώ?
Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τον Ελ Ζαρ στον ΠΑΟΚ αλλά δεν μου το έθεσε τόσο άκομψα κάποιο παιδί στο forum όπως εσύ.

Μπορεί και να σε παρεξηγώ λόγω γραπτού λόγου αλλά δεν μου αρέσει το ύφος σου + το ότι παλιότερα που είχε γίνει ντου στο forum από ένα forum του Άρη συμμετείχες και εσύ. (σου έστειλα το link πιο πάνω)

Απάντησα αν και offtopic για να μη νομίζει κανείς ότι αφήνω αναπάντητα ερωτήματα.

Ό,τι άλλο θέλεις στη διάθεση σου αλλά να είσαι λίγο πιο ευγενικός σε παρακαλώ και αν θες κάτι για Άρη να σχολιάσεις ειδικό τότε γράψε στο forum του Άρη.
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καταρχήν συγνωμη για το ύφος, ισως οντως να φταίει ο γραπτος λογος γιατι εισέπρατα το ίδιο.
1)Για ποιο λόγο μετά απο τόσες αναβαθμισεις στο Νέο Ρύσιο, Ξενοδοχεια, γήπεδα, χλοοτάπητες, γήπεδα με άμμο κλπ. τα training facilities από 11 και 9 πήγαν σε 11 και 8???

Δεν ισχύει. Δεν το έχω κατεβάσει, στο 11 είναι.
Δεν λέω για το 11 αλλα για το 9 που έγινε 8
Το training facilities είναι 11. Αναφέρθηκες στο training facilities. Άλλο γράφεις και άλλο εννοείς;
2)(Ricardo Faty, Kostas Mendrinos, Neto, Toni Calvo, Juan Carlos Toja, Oriol, Grigoris Papazacharias, Christos Aravidis) -5 PA, οι πρώτοι 5 ήταν βασικά στελέχη στην πορεία του Aρη στο Europa league. (Kostas Kaznaferis, Cristian Portilla) -10 PA, ο δεύτερος μόνο οτι είναι ταλέντο έδειξε στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε με ψαλιδάκια ψαράκια κρυφές μπαλιεσ κλπ. (Ronaldo Guiaro “37 years old”, Markos Vellidis, Nikos Lazaridis “32 years old”, Thanasis Prittas “32 years old”, Javito “πήγε στν Ολυμπιακό από τον Ιανουάριο”, Kristi Vangjeli) +5 CA. ???

Επειδή είπες το πιο πάνω λάθος δεν είμαι σίγουρος ότι έχω κάνει όοοολα τα παραπάνω αλλά τα βρίσκω πολύ σωστά.

Απορείς για ποιο λόγο ανέβασα τους Βαγγέλι και Λαζαρίδη; (για τον Πρίττα δεν θυμάμαι). Παρακολουθείς τον Άρη, σίγουρα; ο Λαζαρίδης ήταν εξαιρετικός ΚΑΙ φέτος και τα προηγούμενα χρόνια τον είχα αδικήσει όσο έπαιζε στον Αστέρα Τρίπολης. Έπρεπε με κάποιο τρόπο να παίζει στο FM και να μη παίζει ο Οριόλ, τί να έκανα δηλαδή; Ο Βαγγέλι έφαγε την θέση του Νέτο στο δεξί άκρο της άμυνας και έκανε μία από τις καλύτερές του χρονιές. Νομίζω +10 τον πήγα, όχι +5.

Τώρα, αν απορείς που έριξα -5 το PA τους Μενδρινό, Οριόλ, Τόχα, Κάλβο, Παπαζαχαριά, Αραβίδη ειλικρινά τι να πω. Απλώς θα σου πω ότι σε κάποιους από αυτούς ούτως ή άλλως ήταν παραπάνω από όσο έπρεπε (το ότι κάποιος παίκτης έχει π.χ. PA 150 δεν σημαίνει ότι απαραίτητα μπορεί να το ''πιάσει'' ingame'' είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω άλλων παραγόντων). Θα μπορούσα να σου αναλύσω για τον κάθε παίκτη ξεχωριστά αλλά αν πας στο forum του Άρη θα καταλάβεις.

Απορώ για τους Φατί και ειδικά το -10 του Πορτίγια.Γενικα ομως επειδη παιζω απο το 99, παρατηρησα μετά το FM03-04
οτι όποιος παίχτης έρχεται στον Αρη η ακομα και προπονητης ενώ εχει ένα χ pa-ca στο επόμενο manager η patch, εχει ένα χ-5 η και -10
.Επίσης συμφωνω για Λαζαριδη,Οριολ,Βαγκελι, δεν είπα για αυτους απλα ανέφερα όλες τις αλλαγες.πιο πολυ με ξυνίζει ο Γκιάρο, ο Πρίττας και ο Χαβίτο. Ο 1ος από 36 πήγε 37, ο δεύτερος ειναι 32 και ο τρίτος πήγε στον Ολυμπιακό. Τι διαφορετικό καναν μέσα στη χρονια απο αυτά που κάνουν τόσα χρόνια και ανέβηκαν τωρα? Και απλά ρωτάω για ότι δεν φαίνεται σε μένα σωστο στο θέμα του ρεαλισμού του Ελλ. πρωτ. με την ομάδα που παίζω, δεν λέω οτι δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου.
Έγραψα κάποια πράγματα για το PA, τον Πορτίγια ίσα ίσα τον ανέβασα στο CA.

Ο Χαβίτο έκανε εξαιρετική χρονιά (για αυτό και πήγε στον Ολυμπιακό), διαφωνείς;;; μιλάω με πάρα πολλούς αρειανούς είδα πάρα πολλά ματς του Άρη και όλοι λέγαν καλές κουβέντες για τον Χαβίτο σε σχέση με περασμένες χρονιές, δεν το πρόσεξες ή μήπως σε πίκρανε που έφυγε από τον Άρη διότι χρησιμοποιείς ως αρνητικό επιχείρημα ότι πήγε στον Ολυμπιακό!!! (ενώ αυτό είναι το αντίστροφο, ενισχύει το δικό μου επιχείρημα που τον ανέβασα αφού μεταγράφηκε σε καλύτερη ομάδα).

Ο Πρίττας ήταν αδικημένος.

Ο Γκιάρο έπεφτε λόγω ηλικίας πολύ γρήγορα ingame και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιείται ή να αποδίδει χειρότερα από ότι IRL.

Κάνεις τεράααααστιο λάθος. Χωρίς καν να ψάξω μου έρχονται στο μυαλό περιπτώσεις που ανέβασα τα CA πάρα πολύ και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα π.χ. Χαβίτο, Κάλβο, Βιτόλο, Ρομπέρζ κ.α. πάααρα πολλοί.
3)Οι Νέτο Γκαρμπίνι ξαφνικα στα 30 τους απόκτησαν φυσική θέση WB χωρίς να έχουν παίξει ούτε 1 ματς εκει γιατι μόνο παραλλαγες του 4-4-2 παιξαμε μεχρι και στα φιλικα φέτος, και ξεχάσαν αυτές που ξέραν τόσα χρονια.Βάλε 2 φυσικές θέσεις τόσο κακο θα κάνει?

Στην Βραζιλία οι περισσότεροι παίκτες είναι natural WB γιατί έτσι χρησιμοποιούνται στα συστήματά που παίζουν οι ομάδες τους εκεί. Δεν είναι μόνο οι Νέτο, Γκαρμπίνι αλλά και άλλοι Βραζιλιάνοι που έχουν έρθει στην Ελλάδα, π.χ. Γκάμπριελ, Λεονάρντο κ.α. 2 natural positions βάζω σπανιότατα εώς καθόλου σε παίκτες γιατί έτσι πρέπει. Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου για το αν κάνει κακό. Κακό κάνει το κάπνισμα.
Εδώ δεν κατάλαβα. Τι ρόλο παίζει το τι θέση παιζουν οι παίκτες στη Βραζιλια? Εδώ δεν ήρθαν με DR και ML αντίστοιχα?
παίξαν σαν wb σε κανένα ματσ?Δλδ αν γυρίζαν στη Βραζιλία και άλλαζαν θέση για να τους στείλεις εκεί το καταλαβαινω.
Αλλα αφού οι άνθρωποι θα μείνουν εδώ και εδώ παίζουν DRL γιατι να έχουν wb και αφου ειναι έτσι και αλλοι Βραζιλιάνοι του πρωταθλήματος δεν πρέπει μπουν και εκείνοι σαν DRL?
Δεν παίζει ρόλο ότι κάποιος έπαιζε επί 7-8 χρόνια WB μόνο; αυτό σημαίνει natural position αν δεν θες να το καταλάβεις δεν πειράζει. Η διαφορά είναι απειροελάχιστη εώς ανύπαρκτη για να το συζητάμε τόσο πολύ. 19 έχει στο DL, 20 στο WBL.
4)το παραπάνω με το σύστημα. Μόνο 4-4-2, 4-1-2-1-2, 4-3-1-2, 4-1-3-2 παίξαμε, το 4-3-3 4-4-1-1, 5-4-1 πότε παίξαμε? Μέχρι και σε όσες προπονήσεις εχω πάει ο Κούπερ ειχε 4-4-2 και ο Τσιώλης 4-1-2-1-2 πάντα.

Ο Κούπερ 4-4-2 έπαιζε και αυτό είναι το αγαπημένο του σύστημα, δεν το άλλαξα.

O Τσιώλης:

http://www.overlap.gr/?p=8207

http://www.overlap.gr/?p=8333

...πρόχειρα τα βρήκα οπότε και εδώ είσαι λάθος.
Δεν μίλησα για το σύστημα του προπονητη αλλα το συστημα που προτιμαει η ομάδα που φαίνεται στον έντιτορ. και εκει έχει τα 4-3-3, 4-4-1-1, 5-4-1 με τη σειρα που τα γραφω.
4231dan, 4411 είναι τα βασικά, σε τί διαφωνείς; ποιο σύστημα πιστεύεις ότι χρησιμοποιεί ο Άρης ως ομάδα ή διαχρονικά;
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H συζητας μονος σου η απλα εχει διαγραφει καποιο ποστ. Δεν βρισκω αλλη λογικη εξηγηση στο ποστ που διαβασα μολις τωρα. :D
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75770
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Κουφό! :shock:

Λείπουν 2 posts και το post του teo_mouse είναι μέρος ενός δικού μου; όντως κάτι δεν πάει καλά.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”