Η Μεγαλύτερη σας Επιτυχία με Ελληνική Ομάδα στην Ευρώπη!

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να παρεις ch.le απο τη δευτερη μη σου πω και τη τριτη χρονια ειναι ακατορθωτο χωρις save/load η cheat tactic.
Ετσι κι αλλιως δεν ειναι ρεαλιστικο..αυτο σημαινει η κανετε ολοι save/load η το manager ειναι μουφα τελικα η
ολοι οι αλλοι ειμαστε αχρηστοι.Εγω προσωπικα αυτον που πιστευω μονο ειναι τον πρωτο που το πηρε το 2016..αυτο
ναι ειναι εφικτο...
Dimitrios Vasdekis
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Mon Dec 06, 2010 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ΓΣ Διεθνής Ένωση Εργοτέλης
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλής
Status: Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με ελληνικές ομάδες (και ουχί ομάδα μιας και είμαστε πολυτεχνίτες και ερημοσπίτηδες) έχω σηκώσει 4 τρόπαια :

Στο FM 2004 με τον Ηρακλή την 5η χρονιά το Champions League...Αξέχαστος τελικός!Ο Galinovic απέκρουσε penalty του Trezeguet (σ.σ. Juventus) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Miccoli μου χάρισε τον παρθενικό μου τίτλο ως προπονητής.

Επόμενο FM αυτό του 2006.Έπειτα από 2 άγονα χρόνια (όσον αφορά τους τίτλους) επιστρέφω και πάλι δυναμικά αυτή την φορά με τον τίτλο του Uefa αλλά με διαφορετική ομάδα αυτή την φορά.Η Καλαμάτα σταθερή αξία σε εγχώριο και στο Ευρωπαϊκό στερέωμα κερδίζει από το πουθενά έναν τίτλο για τον οποίο φαβορί ήταν η Βαλένθια (προκάτοχος του θεσμού).Ο τελικός διεξάγεται στο παγωμένο στάδιο Hamden της Γλασκώβης και μπροστά σε 32513 θεατές (έχω βάσιμες ότι οι 13 θεατές είναι οι της Καλάματας :D) η ομάδα μου με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο της παράτασης κατακτά ένα τρόπαιο που ούτε στα πιο τρελά όνειρα μου δεν είχα φανταστεί!Σκόρερ ο μόνιμος εκτελεστής Βαγγέλης Καούνος στα 31 του και ένα γκολ από το πουλέν που ανακάλυψα στην Herakles Almelo Quansah πληγώνουν την ήδη διαλυμένη Celtic και μας στέλνουν στον έβδομο ουρανό.Το ημερολόγιο έγραφε εκείνη την ημέρα 26 Μαίου 2014!!

Επόμενη μας στάση ,και τελική, το FM 2007.Ομάδα μου αυτή την φορά ο ΠΑΣ Γιάννενα.Οι προσδοκίες πολλές η πίεση ακόμη μεγαλύτερη.Το τέλος της πρώτης χρονιάς με βρίσκει πρωταθλητή της Β εθνικής και του Κυπέλλου Ελλάδος που σε συνδυασμό με την έξοδο του Ολυμπιακού στο ΤσουΛου άναψε το πράσινο φως της εξόδου στο Uefa.Πρώτη σφαλιάρα και δυνατή η κλήρωση.Προσεχής αντίπαλος η Σάλκε.Δεν λέω καλή ομάδα ο ΠΑΣ αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω.Χρειάστηκαν 2 γκολ του Κόκε για να πανηγυρίσουμε την είσοδο μας στους ομίλους.Εκεί λίγα πράγματα.Μόνο νίκες μιας και οι αντίπαλες ομάδες ήταν στα μέτρα μου.Τα δύσκολα ξεκινούσαν μόλις τώρα.Ο Ρεχάνγκελ κρίθηκε λίγος από την ΕΠΟ και με συνοπτικές διαδικασίες βρέθηκα προπονητής στην Εθνική Ελλάδος.Τώρα?είπα μέσα μου.Δεν γίνεται να προδώσω τα παλικάρια μου αλλά ούτε και αυτούς που με εμπιστεύτηκαν!Συνεχίζουμε είπα και δέχτηκα το νέο μου συμβόλαιο από τον φίλτατο κύριο Κούγια...Στα επόμενα ματς η ομάδα πετάει και αποκλείω φαβορί για το τρόπαιο χάρη στον δεινό εκτελεστή Κόκε και στο μηχανάκι Χαβίτο.Ο τελικός με βρίσκει απέναντι σε μια παλιά γνώριμη.Την Juventus.Αποδεκατισμένη μεν Κυρία δε.Επτάρες σε όλη την πορεία της μέχρι τον τελικό.Το βράδυ της 31 Μαίου όμως έμελλε να ήταν το Βατερλώ της.Μπροστά σε 45000 θεατές ο μικρός και άσημος ΠΑΣ νίκησε με 1-0 χάρη στο penalty του Κόκε και μας έστειλε στα ουράνια πετώντας στο καναβάτσο την παρέα του Del Piero.Ένα χρόνο μετά και έπειτα από την κατάκτηση 2 πρωταθλημάτων ενός Κυπέλλου Ελλάδος και του Euro 2008 ο ΠΑΣ έφτασε μετά από μια καταπληκτική πορεία απέναντι στην πανίσχυρη τότε Barcelona.Aς το χάσω reload δεν κάνω.Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ τρικ του Gianpaolo Pazzini ο ΠΑΣ νικάει με 4-0 την Barcelona μέσα στο κατάμεστο Vicente Calderon και στέφεται για πρώτη και ίσως μοναδική φορά πρωταθλητής Ευρώπης....
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει το ότι κάποιοι είναι καλύτεροι απ'τους υπόλοιπους αλλά και το φετινό μάντζερ, κατα τη δική μου άποψη, είναι το ευκολότερο των τελευταίων χρόνων.

Επίσης, αν ξεφύγει κανείς απ'το tactic creator και αρχίζει να πειραματίζεται με τις παλιές καλές μπάρες μπορεί να καταφέρει να δημιουργήσει πολύ καλύτερες τακτικές και πιο ξεχωριστό τρόπο παιχνιδιού. Το tactics creator πρέπει να 'ναι απλά οδηγός για τα πρώτα βήματα κάποιου στο παιχνίδι μέχρι να μάθει πως λειτουργούν κάποιοι ρόλοι.

Τέλος, επειδή έχω βαρεθεί ν'ακούω ότι το φυσιολογικό είναι να παίρνει ελληνική ομάδα Τσ.Λ. μετά το 2015-16, ισχύει και το "όσα δε φτάνει η αλεπού..."
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CK13 wrote:Ισχύει το ότι κάποιοι είναι καλύτεροι απ'τους υπόλοιπους αλλά και το φετινό μάντζερ, κατα τη δική μου άποψη, είναι το ευκολότερο των τελευταίων χρόνων.

Επίσης, αν ξεφύγει κανείς απ'το tactic creator και αρχίζει να πειραματίζεται με τις παλιές καλές μπάρες μπορεί να καταφέρει να δημιουργήσει πολύ καλύτερες τακτικές και πιο ξεχωριστό τρόπο παιχνιδιού. Το tactics creator πρέπει να 'ναι απλά οδηγός για τα πρώτα βήματα κάποιου στο παιχνίδι μέχρι να μάθει πως λειτουργούν κάποιοι ρόλοι.

Τέλος, επειδή έχω βαρεθεί ν'ακούω ότι το φυσιολογικό είναι να παίρνει ελληνική ομάδα Τσ.Λ. μετά το 2015-16, ισχύει και το "όσα δε φτάνει η αλεπού..."
Φιλαρακι αν αυτο παει σε εμενα κι εγω το εχω σηκωσει το ch.le αλλα δεν ειναι καθολου ρεαλιστικο...
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λέτε ότι όσοι έχουν σηκώσει cl απ την δεύτερη χρονιά το έκαναν με Load/save.Σε 2 χρονιες ολοκληρωμένες και συγκεκριμένα τον Αύγουστο πχ,ένας νορμαλ αριθμός saves ποιος πιστεύεται ότι είναι?
Όσο μη ρεαλιστικό είναι ελληνική ομάδα να σηκώνει τσου λου απ την πρώτη χρονιά άλλο τόσο μη ρεαλιστικό είναι να σηκώνει γενικά οποιαδήποτε σεζόν ευρωπαϊκό τρόπαιο..
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexakoss wrote:Λέτε ότι όσοι έχουν σηκώσει cl απ την δεύτερη χρονιά το έκαναν με Load/save.Σε 2 χρονιες ολοκληρωμένες και συγκεκριμένα τον Αύγουστο πχ,ένας νορμαλ αριθμός saves ποιος πιστεύεται ότι είναι?
Όσο μη ρεαλιστικό είναι ελληνική ομάδα να σηκώνει τσου λου απ την πρώτη χρονιά άλλο τόσο μη ρεαλιστικό είναι να σηκώνει γενικά οποιαδήποτε σεζόν ευρωπαϊκό τρόπαιο..
Μετα απο 4-5χρονια πιστευω οτι μπορει να γινει γιατι εχεισ φτιαξει πολυ καλη ομαδα υποτιθεται εισαι προπονηταρα
και ειναι αλλιωσς γενικα οι συνθηκες..εδω ο mourinho το πηρε με την Inter τη 2 χρονια και ο αλλος
θα το παρει με τον ολυμπιακο απο τη 2??και στουσ φιλους να το πεισ που δε παιζουν φμ.θα σου πουνε μα καλα
τοσο μουφα ειναι τελικα το φμ??να παιξω κι εγω..
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

captain9421 wrote:
alexakoss wrote:Μετα απο 4-5χρονια πιστευω οτι μπορει να γινει γιατι εχεισ φτιαξει πολυ καλη ομαδα υποτιθεται εισαι προπονηταρα
και ειναι αλλιωσς γενικα οι συνθηκες..εδω ο mourinho το πηρε με την Inter τη 2 χρονια και ο αλλος
θα το παρει με τον ολυμπιακο απο τη 2??και στουσ φιλους να το πεισ που δε παιζουν φμ.θα σου πουνε μα καλα
τοσο μουφα ειναι τελικα το φμ??να παιξω κι εγω..
Πες μου πόσα saves σε 2 χρονιές θεωρείς λογικά..Μιας που μιλάς για load/save.
Αν δεν κάνει τσατσιές μαγκιά του να το πάρει απ την πρώτη κιόλας.Δεν φταίει κανείς αν το παιχνίδι του το ''επιτρέπει''...
evangelos1908
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Nov 30, 2010 7:14 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Ergotelis
Status: Enjoying my life in Panathinaikos!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι μόλις στην πρώτη μου σεζόν (Δεκέμβριος 2010) με τον Παναθηναικό...
Η Κλήρωση του CL με έφερε στον ίδιο όμιλο με Arsenal, Sampdoria και Marseille.....Οπότε στόχος μου ήταν η 3η θέση και η πρόκριση στο Europa League....Τελικα τα πράγματα εξελιχθηκαν καλυτερα απο ότι περίμενα!!!!! Τελευταία αγωνιστικη νικάω την αδιάφορη Arsenal στο ΟΑΚΑ με 3-2 και περνάω ως 2ος!!!!

Image

Ορίστε και το ματς που μας έφερε στους 16!
Image

Αλλα και όλα τα μου ματς στον όμιλο!
Image
Image
Image

Dreams are illustrations... from the book your soul is writing about you......
User avatar
kostas8
Rotation
Rotation
Posts: 1105
Joined: Fri Oct 05, 2007 9:10 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,arsenal
Location: εδω τριγυρω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω ξεκινησει 2 save me ολυμπιακο στο ενα εφτασα μεχρι τους 4 του τσουλου 2 φορες.
σ'αυτο που παιζω τωρα την 1η χρονια με 2 μεταγραφες μονο εφτασα τελικο ουεφα οπου εχασα απο την γιουβεντους στην παραταση
Spoiler: show
Image
2η χρονια 4 του τσουλου κ αποκλειστηκα απο μιλαν
Spoiler: show
Image
κ τις 2 χρονιες ειχα αντιπαλους στα μετρα μου + την πελατισσα λεβερκουζεν -puppie
φετος σε ομιλο με βαγιερν-κοπεχαγη-κλαμπ μπριζ τελειωσα με 15 βαθμους κ περιμενω την κληρωση!
αμα συνεχιστη η κ%λ0φαρδια μου σις κληρωσεις χτυπαω κ κουπα
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από 8 χρόνια και κάμποσες φάπες-μαθήματα έφτασε η ώρα της κούπας! -gioupi
Spoiler: show
Image
Bλέποντας τα αποτελέσματα παραπάνω, πιστεύω άνετα θα μπορούσε να γράφει στο προφίλ μου "Labelled the next Otto Rehagel" (:
Aπό τη φάση των "16" μέχρι και τον τελικό ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΓΚΟΛ.
0-0, 1-0, 0-1 όλα τα ματς.

Φυσικά έπαιξε ρόλο η τακτική μου ειδικά στα εκτός έδρας που έπαιζα:
4-5-1.
Defensive mentality.
Defensive line 7
Width 8
Tempo 9
Νο offside trap

H 11αδα:
GK Αsenjo
DR Μανιάτης
DC Μανωλάς
DC Petric (regen,the next Nemanja Vidic)
DL Τζαβέλλας

MR Tonelli (regen,διεθνής Αργεντίνος)
ΜC William (regen,the next Gilberto Gilva)
MC Ramsey
ML Diaz (regen,διεθνής Αργεντίνος)
ΑΜC Vela

ST Zec

Asenjo,Petric βγήκαν στην καλύτερη 11αδα της διοργάνωσης.

Και τώρα πλέον μπορώ ήσυχος να κάνω new game,με Juve :-D
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MarcosG wrote:Χαμένος τελικός Champions League 2015-16 (με Ολυμπιακό,ήττα 1-0 από την Barcelona)
1/2 πλέον :-D
Spoiler: show
Image

Image

Image

Image
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος ρε έχεις και πολλούς Έλληνες.. Μετράει αυτό :D .. Με ελληνική ομάδα φέτος έχω πάει μέχρι τους 16 ( 2η χρονιά με Παναθηναϊκό είμαι ) του Ch. League .. Τώρα πάω κατευθείαν ομίλους επειδή πείρα το πρωτάθλημα πάλι και έχω ενισυμένο ρόστερ.. Για να δούμε φέτος τι θα κάνω
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2η χρονιά τελικό C.L. με Ολυμπιακό αλλα έχασα από Arsenal 1-0
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
User avatar
manthousalas
Amateur
Amateur
Posts: 161
Joined: Fri Aug 31, 2007 11:37 am
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Nea smirni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε καλώς η κακώς αν φτιάξεις μια ομαδα Καλή κ Παίζεις ένα σύστημα που το έχει μάθει η ομαδα Ακομα κ με κατωτερους παίχτες Έχω κερδίσει την Ρεάλ με όλα της τα αστέρια...βέβαια εγω δεν τα κατάφερα την δεύτερη χρόνια Αλλα την Τετάρτη να πάρω το τσαμπιονς λιγκ Αλλα μπορει κ να γίνει γιατί κ εγω εφερα πολλα Καλα αποτελεσματα κ αξιόλογες πορείες...έβλεπα μερικές φορές τις αντίπαλες ενδεκαδες κ έλεγα Ωχ Καλα θα φάμε...
Κ ξέρεις πως έπαιζε η ομαδα μου το σύστημα των αντεπιθεσεων;;
Σαν την Βαλένθια του κουπερ φευγαμε μπροστά κ πεταγα συχνά εκτός έδρας γκολ..
Ήταν το σύστημα μου κ μου αρεσε πολυ η ομαδικότητα των παιχτων μου...αν ένα εξτρεμ έβγαινε μπροστα δεν κοίταζε αμέσως να σκοράρει Αλλα έσπαγε την Μπαλα στο πεναλντι κ τσαφ γκολ!! Ένιωθα αυτο που λένε δουλεμενη ομαδα με αυτοματοποιημενες αντεπιθέσεις κ ήμουν περήφανος για αυτο!!!
Τώρα μπορει ο τύπος να το κατάφερε απο την δεύτερη χρόνια..αν κάποιος κλέβει δεν ευχαριστήρια πραγματικά το παιχνίδι...
Εγω ξέρεις που κλεβω; Όταν Έχω φορτωθεί κανά Μαλακά κ αφου δεν τον παίρνει κανένας η δεν υπογράφει αυτός σε κανέναν πάω σε μια ομαδα κ τον δίνω χαμηλά...η Όσο είναι η αξία του..αρκεί να μην τον βλέπω στα "αποδυτήρια" κ μου γυρνάει τα αντερα!!!
fabio35
Amateur
Amateur
Posts: 115
Joined: Tue Dec 21, 2010 9:36 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos/ Belgium
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη χρονια με παο

Champions league group stage:
Benfica - Pao 2-2
Pao - Inter 1-0 (17 shoots η Ιντερ)
Pao - Startack 4-1
Spartack - Pao 0-1
Pao - Benfica 3-1
Inter - Pao 3-0

Βαθμολογία
Pao 13
Inter 12
Spartak 6
Benfica 1


Στους 16
Sevilla - Pao 0-2 (κόκκινη ενας παιχτης της σεβίλλης. δε θυμαμαι ποιος)
Pao - Sevilla 2-1

Στους 8
Pao - Real 2-0
Real - Pao 2-2 (κόκκινη καποιος της real)

Στους 4
Pao - Arsenal 3-1
Arsenal - Pao 1-0 (τελευταια λεπτά χαμός έγινε)

Τελικός
Γουέμπλευ 40 χρονια μετά....η Μπαρτσα χωρίς Μεσσι :D τελείωσε τον αγώνα με 9 παίχτες
PAO - BARCELONA 1-0 (extra time) με απ'ευθειας φαουλ του Νινη και αφού η μπαλα βρηκε στο τειχος και αλλαξε πορεια
Millito,Villa, Cisse πρωτοι σκόρερς με 6 γκολ

Uefa super Cup
Liverpool - Pao 1-2 (προηγήθηκε η Λιβερπουλ αλλά τελικά κέρδισα με μουφα πεναλτυ)
Χωρίς Gerrard και Fernando Torres :D

Fifa World Cup club
Pao - Sanfrecce Hiroshima 2-1 (αντί για 5-0)
Pao - Gremio 2-0 (μου βγηκε η πίστη, πολυ καλή η gremio έκανε πολλές ευκαιρίες)

Daniel Kofi Agyei, Gilberto, Cisse, Νινης, Τζόρβας και Diego Contento (δανεικος από Μπαγερν) οι κορυφαίοι
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”