Τι θέλω από το Football Manager 2012

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Locked
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

βασικα αυτο που λες πρεπει να γινει για να ειναι ρεαλιστικο το παιχνιδι(ειδικα στους εκτος αγγλιας) αλλα εκει που λες ασσισταντ,βαλε τεχνικος διευθυντης

το εχουν πει και αλλα ατομα σιγουρα,απλα δεν θυμαμαι ποιοι :D
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Θα ήθελα να μπορώ να μιλάω πρώτα στον παίχτη και αν τα βρούμε να μιλήσω και με την ομάδα..

Και το σύστημα προπόνησης του CM 03-04 θα ήθελα..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Giovanni_7 wrote:Θα ήθελα να μπορώ να μιλάω πρώτα στον παίχτη και αν τα βρούμε να μιλήσω και με την ομάδα..

Και το σύστημα προπόνησης του CM 03-04 θα ήθελα..
αυτό που λες απαγορευεται από τη φίφα. αυτό που ισως θα πρεπε να γίνει είναι η εντολή "βρες ομάδα" και ο ατζέντης εκτός από το να προτείνει, να έχει επαφές και για συμβόλαιο
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

δεν εχω διαβάσει τις υπολοιπες σελίδες για να ξέρω αν εχει αναφερθει αλλα πιστευω ότι πρέπει να διορθωθεί η συσχέτιση των atts με CA/PA. βλέπεις παιχτες που έχουν πολύ καλύτυερα atts από άλλους κι όμως έχουν μικρότερο CA και πιο συχνά μικρότερο PA. χαρακτηριστικά παραδείγματα ο arnautovic και ο marin που έχουν άθλια mental (όχι ότι στα υπόλοιπα εχουν καλυτερα atts) και έχουν πολύ ψηλό PA αντιθέτως με τον van der vaart ξερωγω που έχει μικρότερο PA και είναι υπερτούμπανος μπροστά τους
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Και τι πειράζει;
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Πανω σε αυτο εγω θα θελα πιο "ελαστικο" PA... Δηλαδη παικτες με PA 120, αν δουλευτουν σωστα και σε τοπ εγκαταστασεις να αποκτουν PA μεχρι και 180-190... Και αντιστοιχα παικτες με μεγαλο PA που εχουν τραυματισμους ή αγωνιζονται δε μικρες κατηγοριες και δεν δουλευουν καθολου, να τρωνε κατακορυφη πτωση...
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Αυτό που λες δεν είναι ελαστικό PA, ξεχειλωμένο είναι :D Αν ήταν έτσι οι ManU και Ρεάλ θα είχαν καράβια παιχταράδες. Μια υπέρβαση μέχρι +10 ή 15 θα ήταν ωραίο να μπορούσε να γίνει.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Ναι ενταξει το παρακανα... Αλλα καταλαβες τι εννοω...
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Nik_33 wrote:Και τι πειράζει;

οι scouters κρίνουν τον παίχτη μονο απο CA/PA για να βγάλουν αστεράκια κλπ. και όπως και να το δεις δεν ειναι ρεαλιστικό. δηλαδή είμαι εγώ καλύτερος από εσένα σε ένα σωρό τομείς κι εσύ έχεις πολύ μεγαλύτερο PA το οποίο και να φτάσεις πάλι θα είσαι χειρότερος μου στους περισσότερους τομείς. ε δεν ειναι ρεαλιστικό γιατί ο σκαουτερ θα δώσει αναφορά ότι εσύ είσαι quality player και εγω good player. εμένα μου χτυπάει άσχημα αυτό και το έχω ξαναπει. και το έχει πει και ο thanasis10 αν δεν κανω λάθος
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχουν συγκεκριμένα guidelines (που βέβαια κάποιες φορές δεν τηρούνται).
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Με εξαιρεση το PA υπαρχει καποιος λογος να εμπιστευτεις τον σκαουτ? Δεν μπορεις μονος σου να δεις αν ο παικτης εχει τις θεσεις και τα αττς που χρειαζεσαι?
Sereno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 528
Joined: Fri Apr 08, 2011 1:47 am
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει επειγόντως να κόψουν τον τρόπο βελτίωσης των attributes των πιτσιρικάδων. Το 90% της προόδου εξαρτάται από το ποιος θα κάνει στον μικρό tutoring και πόσο θα τον βάζεις βασικό.

Απέχει μίλια από τα ρεαλιστικά πλαίσια. Ούτε εγκαταστάσεις μετρούν, ούτε coaches ούτε τίποτα. Λες και ο Μέσσι και ο κάθε Μέσσι φτιάχτηκε επειδή είχε άλλον παίχτη από πίσω να κάθεται να του κάνει καθημερινά ιδιαίτερα (άλλη δουλειά δεν είχε κιόλας...ΕΠΙΣΗΣ αντιρεαλιστικό πως ο μεγαλύτερος παίχτης πάντα δέχεται το tutoring) ή φτιάχτηκε επειδή έπαιζε βασικός από τα 17 του. Αν ξεκινούσε να παίζει στην 1η ομάδα της Μπάρτσα στα 20 ας πούμε, σύμφωνα με το φμ θα έπρεπε να ήταν το 1/5 του παίκτη που είναι τώρα.

Στην προσπάθειά της να περιπλοκέψει τα πράγματα η ΣΙ και επειδή πολλοί την ζαλίζουν με άπειρα ανούσια requests χαλάει και τομείς του παιχνιδιού που ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ στις περασμένες εκδόσεις!
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να τραβήξουν λίγο το αυτάκι σε κάτι researchers(Βόρειους κυρίως) που νομίζουν ότι τα atts ξεκινάνε από 15.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Sereno wrote:Πρέπει επειγόντως να κόψουν τον τρόπο βελτίωσης των attributes των πιτσιρικάδων. Το 90% της προόδου εξαρτάται από το ποιος θα κάνει στον μικρό tutoring και πόσο θα τον βάζεις βασικό.

Απέχει μίλια από τα ρεαλιστικά πλαίσια. Ούτε εγκαταστάσεις μετρούν, ούτε coaches ούτε τίποτα. Λες και ο Μέσσι και ο κάθε Μέσσι φτιάχτηκε επειδή είχε άλλον παίχτη από πίσω να κάθεται να του κάνει καθημερινά ιδιαίτερα (άλλη δουλειά δεν είχε κιόλας...ΕΠΙΣΗΣ αντιρεαλιστικό πως ο μεγαλύτερος παίχτης πάντα δέχεται το tutoring) ή φτιάχτηκε επειδή έπαιζε βασικός από τα 17 του. Αν ξεκινούσε να παίζει στην 1η ομάδα της Μπάρτσα στα 20 ας πούμε, σύμφωνα με το φμ θα έπρεπε να ήταν το 1/5 του παίκτη που είναι τώρα.

Στην προσπάθειά της να περιπλοκέψει τα πράγματα η ΣΙ και επειδή πολλοί την ζαλίζουν με άπειρα ανούσια requests χαλάει και τομείς του παιχνιδιού που ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ στις περασμένες εκδόσεις!
Το αν θα παίζει βασικός από μικρός, με ποια ομάδα και σε ποιο πρωτάθλημα, μαζί με τις εγκαταστάσεις παίζουν το σημαντικότερο ρόλο.

Edge wrote:Να τραβήξουν λίγο το αυτάκι σε κάτι researchers(Βόρειους κυρίως) που νομίζουν ότι τα atts ξεκινάνε από 15.
Είναι χώρες όπως οι Ιταλία που οι μισοί μέσοι γίνονται Πίρλο ξέρω γω. Έχει βελτιωθεί βέβαια η κατάσταση πάντως, απ' το FM10 και πριν ήταν πολύ χειρότερα με παίκτες τούμπανα.
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Nik_33 wrote:Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχουν συγκεκριμένα guidelines (που βέβαια κάποιες φορές δεν τηρούνται).

δεν εχω ιδεα και σίγουρα εσύ θα ξέρεις κατι παραπάνω αλλά όπως και να το δεις πιο σημαντικό από όλα για τους σκαουτερ ειναι το CA/PA
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
Locked

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”