μισα attributes & scout

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2011!
Post Reply
User avatar
kojak111
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Oct 12, 2009 2:24 pm
Football Manager της ομάδας: Lanus, Betis
Αγαπημένη Ομάδα: Ατρομητος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eιπα να ασχοληθω ο ιδιος με το σκαουτινγκ και να μην χρησιμοποιω πλεον το fmscout για να βρισκω
παικτες. Εχω λοιπον δυο αποριες:

Πρωτον, ακομα και σε παικτες που μου προτεινουν οι σκαουτερς μου μερικα attributes ειναι κενα.Αυτο
τι σημαινει? οτι τα attributes αυτου του παικτη ειναι random? και αν ναι τι σημαινει random? πως μπορω
να δω τα attributes που λειπουν χωρις το fmscout?

Δευτερον, εχω διαπιστωσει οτι οι σκαουτερς μου μπορουν να κανουν σκαουτ μονο σε παικτες απο
τα πρωταθληματα που εχω φορτωσει? ισχυει αυτο? πως μπορω να κανω σκαουτ σε οποιον παικτη
θελω?

Οποιος ξερει ας δωσει τα φωτα του....
move your mind and your ass will follow...
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οι scout για λογους ρεαλισμου δεν μπορουν να βρουν ολους τους παικτες που υπαρχουν στον πλανητη (σε αντιθεση με τα προγραμματα τυπου genie scout). Εχεις ενεργοποιημενη τη "μασκα" λογικα και για αυτο δεν φαινονται ολα τα χαρακτηριστικα (οταν ξεκινας νεο παιχνιδι επιλεγεις αν θα εχει πραγματικους παικτες εκει αναφερει και το αν θα εχουν κρυμμενα μερικα χαρακτηριστικα)
Last edited by eliaska41 on Sat Oct 29, 2011 10:16 am, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Μιας και πάντα σχεδόν παίζω χωρίς την "μάσκα" των attributes νομίζω πως μερικά attributes είναι κενά γιατί ο σκάουτερ πρέπει να δει τον παίκτη σε αγώνα ή παραπάνω από μια φορές.

Κάθε ομάδα ανάλογα με την οικονομική της κατάσταση και το reputation της μπορεί να στείλει σκάουτερς σε διαφορετικές περιοχές του κόσμου.Δηλαδή μια μεγάλη ευρωπαϊκή ή και ελληνική ακόμα ομάδα μπορεί να στείλει τους σκάουτερς της σε όλο τον κόσμο για να δουν για παίκτες.Αντιθέτως μια ομάδα της Football League θα μπορεί να στείλει τους σκάουτερς μόνο εντός της Ευρώπης ή ακόμα και μόνο εντός της Ελλάδας.

Φυσικά για ρεαλιστικά scout reports πρέπει ο scouter να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα attributes.Αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι το Judge Current Ability και το Judge Potential Ability αν θέλουμε μόνο και μόνο να μας κάνει απλά reports.Αν από την άλλη θέλουμε να τον στέλνουμε για κυνήγι παικτών σε μια χώρα,ή περιοχή πρέπει να κοιτάξουμε να έχει καλό Determination ώστε να έχει την προθυμία να ψάξει όσο το δυνατόν για περισσότερους παίκτες και Adaptability για να προσαρμόζεται καλύτερα στην εκάστοτε χώρα(έτσι γεμίζει και η μπάρα της χώρας που έχει στο προφίλ του).

Επίσης όσο πιο γεμάτη είναι η μπάρα της χώρας τόσο καλύτερα θα ξέρει ο σκάουτερ για την ποδοσφαιρική ζωή της χώρας και δεν θα πηγαίνει για κυνήγι παικτών,χωρίς γνώσεις.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
User avatar
kojak111
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Oct 12, 2009 2:24 pm
Football Manager της ομάδας: Lanus, Betis
Αγαπημένη Ομάδα: Ατρομητος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mπορω να απενεργοποιησω την μασκα τωρα που εχω ξεκινησει ενα save?
μεσω fmrte?
μεσω genie scout?
μεσω του editor του παιχνιδιου?

γινεται?...και πως?

εχω ξεκινησει save με την york city (blue square premier) και οι δυνατοτητες για σκαουτινγκ με ενεργοποιημενη
την μασκα ειναι πολυ περιορισμενες...
move your mind and your ass will follow...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2011”