Υπερβολικά κόστη στα match day expenses-other

Αναφέρουμε τα Bugs που έχουμε εντοπίσει. Προσοχή στους κανόνες!
Forum rules
ΠΡΙΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ.

ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ POSTS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ «ΘΑΨΟΥΝ» ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ!

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΛΥΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΜΕ PM ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ POST.
Post Reply
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ θέλω να αναφέρω τα υπερβολικά κόστη στα match day expenses και other. έχω τον Παναθηναικό
και χάνω πάνω από 15 εκατομμύρια το χρόνο σε αυτά τα δύο. πιο πολλά χάνω στα match day expenses
απ ότι παίρνω από τα εισιτήρια!!! αν κάποιος ξέρει για τι συμβαίνει αυτό ή έχει κάποια λύση θα χαρώ να την ακούσω.
Ευχαριστώ.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Need more data. :P

Βάλε κανένα screenshot, κάποια αναλυτικά νούμερα να το δούμε.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν μπορώ να ανεβάσω screenshot γιατί αφήνει μόνο μέχρι 20KiB το site σας
και όλες οι μορφές εικόνων είναι πολύ μεγαλύτερες σε μέγεθος. και πάλι όμως
δεν δείχνουν πολλά, απλά τους αριθμούς που είπα στα finances. και τελικά δεν είναι
15 εκ. αλλά 20+ που χάνονται κάθε χρόνο.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν θα τα ανεβάσεις ως attachment στο post. Ανέβασε τις εικόνες σε κάποιο image hosting site (π.χ. imageshack) και αντέγραψε το hotlink for forums μέσα στο post σου.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε μου φαίνονται τόσο περίεργα.

Πρώτα από όλα, για τα εισητήρια που λες, βλέπω match day expenses 13M, Gate receipts 16M + Season tickets 11M + Match day income 5M σύνολο 32Μ, με λίγα λόγια από τα εντός έδρας παιχνίδια και μόνο έβγαλες 18Μ. Και φαντάζομαι στα Match day expenses συμπεριλαμβάνονται ενοίκιο σταδίου (ΟΑΚΑ δεν παίζεις ακόμα; ), λειτουργικά έξοδα εντός έδρας αγώνων, κόστος ταξιδιών και ξενοδοχίων για εκτός έδρας κλπ.

Φυσιολογικά μου φαίνονται τα νούμερα, αλλά περιμένω feedback και από άλλο κόσμο, δεν έχω αντίρηση να το συζητήσουμε.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

εχω φιντμπακ εγω.
πολλα εξοδα σε αδερ και ταξις.
2 χρονιες πριν, τα ταξις ηταν το μεγαλυτερο εξοδο που ειχα.καθε μηνα,εκτος φυσικα αν πηγαινα και τα σκαγα σε καμια μεταγραφη.
δεν εχω σκρινσοτ,αλλα σκεψου ας πουμε οτι ειχα 1,5 μυριο ευρω το μηνα συμβολαια και παλι τα ταξις ηταν παραπανω.
και ουτε ειχα εσοδα πολλα.
βασικα μηπως υπαρχει /ξερεις εσυ το καθε εσοδο εξοδο απο τι εξαρταται?
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι όπως το έθεσες το θέμα, βγάζει κάπως νόημα. Πάντως δεν παίζω οακα, έχω μεταφερθεί στο Panathinaikos Arena, όπου γεμίζω 50 χιλιάδες κόσμου σε κάθε αγώνα. Και αν σκεφτείς ότι φτάνω και ως τους 8 περίπου στην ευρώπη και τελικό κυπέλλου κλπ, είναι πολλοί οι αγώνες. Έστω και έτσι μπορώ να δεχτώ ότι 18Μ είναι νορμάλ ποσό. Τα other όμως ξέρεις περίπου τι είναι? στα παλαιότερα manager ειδικά έφταναν πολύ παλαβότερα ποσά και ουσιαστικά ήταν το πιο μεγάλο ποσοστό των εξόδων που δεν βγάζει νόημα. Και αυτό ξέρω ότι δε συνέβαινε μόνο σε μένα γιατί το είχαν και όλοι οι φίλοι μου. Ίσως σε παλαιότερα posts να το έχεις συζητήσει το θέμα αλλά και για το 11 που αναφερόμαστε αναρωτιέμαι που πάνε 8Μ το χρόνο, ενώ την ίδια στιγμή το income στο other είναι μηδαμινό. Επίσης θα σε ενοχλήσω με μια γρήγορη απορία που είναι λίγο εκτός θέματος αλλά έχει άμεση σχέση με τα finances. Όταν ανεβαίνει το reputation του πρωταθλήματος αυξάνονται ανάλογα και οι χορηγίες στις ομάδες ή/και τα πριμ ανάλογα με τη θέση που κατέλαβαν, έσοδα από τηλεοπτικά δικαιώματα κλπ..? geologos, τα taxes μπορεί να περιλαμβάνουν φόρους σε όλα τα θέματα, όχι μόνο συμβόλαια. Πχ στα signing on fee, στα εισιτήρια, στα λεφτά που σκας για ένα παίχτη και πολλά πολλά άλλα.
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και κάτι τελευταίο, τώρα που το σκέφτομαι, επειδή πρόσθεσες πολλά για να βγάλεις τα 18Μ συνολικά έξοδα αλλά αφαίρεσες λίγα, σου δίνω τα παρακάτω να μου πεις αν βγάζουν νόημα: match day expenses 13.5M, other 7.7M, Non-football costs 2.8M. total = 24M. όλα τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου μπορούν να αναφέρονται σε κόστη ξενοδοχείων που λες κλπ..
Weltethos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Sat May 10, 2008 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"πρόσθεσες πολλά για να βγάλεις τα 18Μ συνολικά ΈΣΟΔΑ" (συγγνώμη για το λάθος)
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτα από όλα η παραπάνω "ανάλυση" αναφέρεται σε κάτι που είχες γράψει, ότι τα match day expenses είναι πιο πολλά από τα έσοδα από τα εισητήρια και προσέθεσα απλά όλα τα έσοδα από τους αγώνες, δηλαδή εισητήρια διαρκείας, εισητήρια κάθε αγώνα και έσοδα την ημέρα του αγώνα (πωλήσεις του κυλικείου για παράδειγμα).

Επίσης δεν γίνεται να συγκρίνουμε την κατογορία Other στα έσοδα και στα έξοδα. Το Other περιλαμβάνει οποιασδήποτε μορφής έσοδα ή έξοδα μπορεί να έχει η ομάδα σαν εταιρεία και δεν συμπεριλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες. Το θέμα είναι ότι όπως σε οποιαδήποτε εταιρεία τα έξοδα μπορεί να έχουν πολλών ειδών μορφές σε αντίθεση με τα έσοδα που συνήθως είναι αρκετά συγκεκριμένα. Για παράδειγμα η Softex έχει έσοδα αποκλειστικά και μόνο από μία κατηγορία, πουλώντας χαρτιά, ενώ τα έξοδα μπορεί να είναι πρώτη ύλη, μισθοί, ενοίκια αποθηκών, συντήρηση μηχανημάτων, πληρωμή διαφημίσεων, έξοδα μεταφορικών μέσων (φορτηγά κλπ), έπιπλα γραφείων, υπολογιστές, εκτυπωτές τιμολογίων, μελάνια εκτυπωτών και δεν ξέρω κι εγώ πόσα άλλα μπορείς να σκεφτείς.

Ε, ακριβώς το ίδιο ισχύει και σε μια ομάδα, τα έσοδα είναι συγκεκριμένα, δηλαδή πωλήσεις παικτών, χορηγίες - διαφημίσεις, τηλεοπτικά, εισητήρια και κέρδη διοργανώσεων ενώ στα έξοδα ότι σκατά μπορείς να σκεφτείς μπορεί να υπάρχει. Γι' αυτό και μετά την κατηγοριοποίηση τα λοιπά έσοδα είναι μηδαμινά ενώ για να κατηγοριοποιήσεις τα έξοδα τόσο καλά ώστε να σου ξεφεύγουν λίγα στα Others θα πρέπει να έχεις 8 σελίδες κατηγορίες εξόδων. Απλά δεν γίνεται, βάζει απλώς τα βασικά αναλυτικά και όλα τα υπόλοιπα Others και τέλος.

Εξακολουθώ να θεωρώ τα νούμερα φυσιολογικά.
Geologos wrote:εχω φιντμπακ εγω.
πολλα εξοδα σε αδερ και ταξις.
2 χρονιες πριν, τα ταξις ηταν το μεγαλυτερο εξοδο που ειχα.καθε μηνα,εκτος φυσικα αν πηγαινα και τα σκαγα σε καμια μεταγραφη.
δεν εχω σκρινσοτ,αλλα σκεψου ας πουμε οτι ειχα 1,5 μυριο ευρω το μηνα συμβολαια και παλι τα ταξις ηταν παραπανω.
και ουτε ειχα εσοδα πολλα.
βασικα μηπως υπαρχει /ξερεις εσυ το καθε εσοδο εξοδο απο τι εξαρταται?
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ανάλυση για το τι ακριβώς περιλαμβάνει η κάθε κατηγορία, απλώς υπάρχει ένας αλγόριθμος που ανάλογα με την πορεία κάθε ομάδας κάθε χρόνο βγάζει ένα νούμερο για έξοδα.

Θέλω screenshot για να μπορέσω να πω κάτι, το "ήταν παραπάνω" είναι σχετικό και δε μου λέει κάτι. :wink:
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

το taxes δεν εναρμονυσμένο με το 40% στα συμβόλαια?? :wink: :wink:
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Όχι Θάνο!

Δεν μπόρεσαν να το βάλουν φέτος, ελπίζω του χρόνου!
Post Reply

Return to “Bugs”