[Ανάλυση] Ολυμπιακού

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
punksnotdead77
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Oct 07, 2009 12:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λιγο περιεργο το συστημα, λογικο να εχεις μερικες φορες προβλημα στην αμυνα.. θα συνιστουσα τουλαχιστον με αυτο το συστημα απο του χρονου 2 γρηγορους αμυντικους (ο ενας δηλαδη ο αβρααμ), δες μηπως παιρνεις τον miranda ελευθερο, εγω τον τσιμπησα (πρωτη φορα τον παιζω, νομιζω πιο παλια τον ειχα παιξει σε εναν ajax, οπως τον ειδα, και σε barcelona θα τον επαιρνα!) ελευθερο, αλλα και αν ανανεωσει με την ομαδα του, παλι αξιζει να τον αγορασεις :roll: οντως απο ελλαδα μπορεις να βρεις παιχτες, εγω εχω παρει ανακογλου (πηρε ευκαιριες απο τον πρωτο χρονο, θελω να τον βγαλω οπωσδηποτε), τατο (2 χρονια δανεικος, στον 3ο τον κρατησα, θα παλεψει σε κανα 2-3 χρονια που θα φυγει ο ριερα με τον ανακογλου για θεση βασικου, μαλλον εννοω οτι θα παλευουν τωρα για 2-3 χρονια για το ποιος θα χει μεγαλυτερη εξελιξη 8) γιατι τωρα κατι παρομοιο μου φαινονται), γεωργιαδη εχω βασικο, ο οποιος μαλλον ειναι ο παιχτης που εχω δεχτει τα περισσοτερα και καλυτερα offers, η bayern εχει τρελαθει. κυριακο παπαδοπουλο που γινεται απο τους καλυτερους αμυντικους του παιχνιδιου αν θες, εγω τον πηρα τα πρωτα χριστουγεννα δανεικο για 1μισι χρονο, και σε καποια φαση τον αγοραζεις.

α, για το συστημα σου ελεγα και ξεχαστηκα, επισης με προβληματιζει το οτι παιζεις χωρις κοφτη, δεδομενου οτι τα playmakers νοιαζονται παρα πολυ για τη θεση που εχουν μεσα στο γηπεδο, ακομα και οταν η ομαδα αμυνεται, ωστε με το που ανακτησουν κατοχη να ειναι σε θεση για πρωτη-δευτερη πασα. δηλαδη ποτε δε θα πιεσει ασφυκτικα αν μπορει αυτο να τον βγαλει εκτος θεσης, ποσο μαλλον με προβληματιζει αφου παιζεις με το ντουντου ο οποιος αμυντικα οπως ειπες και συ δεν ειναι και μασερανο. επισης βλεπω καπως προβληματικη την προωθηση της μπαλας απο τα ακρα της αμυνας στον αξονα στο χωρο του amc περιπου.. δεν ξερω, κατι δε μου κολλαει, ισως το οτι oι ΑΜL/AMR kai ΑΜC σου δεν παιζει κανεις με πλατη, για παραδειγμα πες οτι εχει τη μπαλα ο ντουντου. ο ριερα και οποιος εχεις AMR, λογου του cut inside κινουνται περισσοτερο προς τα μπρος. μακρια μπαλια για να βρει τον AMC ψιλοαποκλειεται, μακρινη μπαλα στον αξονα (οταν βεβαια δεν γινεται ας πουμε σε αντεπιθεση μπροστα στον κενο χωρο) για αναπτυξη παιχνιδιου δεν ειναι και ασφαλες, οποτε πες οτι πασαρει αριστερα στο τζαβελα η δεξια στον τοροσιδη. αυτοι ποιον θα βρουνε; θα ταν πολυ πιο ευκολο νομιζω αν ειχες τον AMC οχι τρεκουαρτιστα, αλλα με πλατη στο τερμα, ωστε να μπορει να ρθει να παρει τη μπαλα πιο κατω στον αξονα, με διαγωνια μπαλια απο τοροσιδη/τζαβελα. οπως κινειται ο trequartista , δηλαδη με φατσα προς το τερμα, ειναι σχεδον αδυνατο να δεχτει τη μπαλα, απο αυτους. αν ερχοταν πιο πισω να παρει τη μπαλα κ να την κρατησει, θα μπορουσαν και τα wing backs να κινηθουν χωρις τη μπαλα κ να ανεβουν, και οι wingers σου να κανουν πιο ευκολα κινηση για να δεχτουν τη μπαλα. γενικα αυτο το κενο στο κεντρο, δηλαδη οτι δεν εχεις ml, mr, mc θα μπορουσε να καλυφτει μονο με τον amc να κατεβαινει να παρει μπαλα απο τους τοροσιδη τζαβελα (αντε κ απο ντουντου, λεω τους αλλους γιατι προφανως οι διαγωνιες ειναι πιο ευκολες απο καθετες, ειδικα αν ο ντουντου μαρκαρεται. ετσι θα συνεδεε (πιστευω) ο amc, καλυτερα την αμυνα με την επιθεση. και φυσικα αυτο δεν τον κανει πιο αμυντικογενη, ουτε αποκλειει το να σκοραρει. εγω θα του εβαζα και hold up ball. πες οτι παιρνει μπαλα απο τα μπακ, μπορει να την κρατησει μεχρι αυτα να ανεβουν, και να τους ξαναδωσει και να φυγει για μπροστα, η να δωσει σε κανενα ριερα και να φυγει μπροστα και να την ξαναπαρει. γενικα τα trequartista, ειδικα τα AMC trequartista, ειναι για πιο κοντινες πασες, εχεις εναν διπλα του με καλη πασα,σκεψου να χει ο xavi τη μπαλα και να την κραταει να τραβαει 2 παιχτες πανω του, κ πολυ κοντα του να κινειται με φατσα προς το τερμα ο ινιεστα, να παιρνει καθετη απο τον τσαβι που εχει τραβηξει τους παιχτες πανω του. 'η και να μην εχει 2 παιχτες πανω του ο xavi, οταν κινειται ο ινιεστα με τρεξιμο προς το τερμα, τραβαει παιχτες πανω του, επομενως εχει χωρο ο τσαβι. σε σενα με τοση αποσταση το μονο που βοηθαει ειναι αν κινειται ο ριερα πες προς τα μεσα, με το move into channels, που εχει ο τρεκουαρτιστα, θα κινηθει προς το αριστερο ακρο, και θα μπορει να παρει τη μπαλα. αλλα και παλι ο φουστερ δεν ειναι κ οτι καλυτερο για σεντρες, 10 δεν εχει; δε θυμαμαι.

+ οτι στον αξονα με μεγαλες ομαδες, αμυντικα, θα χεις τεραστιο προβλημα, ακομα και τον πικε να εχεις. εχεις μολις 2 παιχτες να μαρκαρουν στον αξονα (ντουντου, ιμπαγασα/φουστερ), απο τους οποιους, ο ντουντου δε τον νοιαζει να μαρκαρει, δες τις οδηγιες, ως πλειμεικερ, αυτο που τον νοιαζει περισσοτερο ακομα και οταν αμυνεται ειναι η θεση στο γηπεδο, για να παρει μπαλα με το που ανακτας κατοχη. δηλαδη και τον ουρταδο να βαλεις, παλι λογω του οτι εχεις αυτη τη θεση πλειμεικερ, παλι νομιζω οτι θα χεις προβλημα. και ο αλλος που μαρκαρει ειναι τρεκουαρτιστα, του οποιου οι εντολες λενε να μη τον νοιαζει καθολου η αμυνα, ουτε να πιεζει, ουτε να χωνει τα ποδια του στη φωτια, ουτε να γυρναει πισω. αυτα, με το οτι οι 2 αυτοι παιχτες δεν ειναι και αξιοπιστοι αμυντικα (απο στατιστικα εννοω), μου φαινεται να κανουν την ομαδα λιγο επικινδυνη. ειδικα αν παιξεις με μια ομαδα με ρομβο, θα χεις πιστευω προβλημα. βαλε οτι μελμπεργκ αβρααμ θα ειναι απασχολημενοι με τους 2 επιθετικους, ο ντουντου ανετα μπορει να χασει στο μαν μαρκινγκ το αντιπαλο δεκαρι (δεν εννοω να του χεις βαλει μαρκαρισμα μαν, εννοω πες οτι ανεβαινει το δεκαρι στην περιοχη σου, ο ντουντου θα παει να τον μαρκαρει), γιατι δεν ειναι καλος σε αυτα, για μενα ειναι χρησιμος αμυντικα, αλλα κυριως σε θεματα δυναμης και αλματος, ασε που παντα προωθειται και καποιος απο τους mc στο ρομβο, σε μερικες φασεις και οι 2, ακομα και ο dmc φτανει εκτος περιοχης και μπορει να σουταρει, οποτε πιστευω οτι θα χεις προβλημα.

μεταγραφικα, που ελεγες για ελληνες, εγω εχω παρει παντως σχεδον ολους -mathima . βελλιο, ταχτσιδη, τατο, ανακογλου, κυριακο παπαδοπουλο, μανολα, ενα γρατζακη μικρο με τεραστιο ποτενσιαλ, μαβρια (τον εχω 3 χρονια δανεικο, ακομα δε θελει να ερθει, καποια στιγμη ελπιζω να ερθει), βασιλειου, θαναση καραγκουνη, δε μου ρχεται κανας αλλος τωρα. μεχρι να πανε 20 στην δευτερη ομαδα, με προπονητες καλους βεβαια, ιδιο συστημα ιδια τακτικη, εκτος απο ανακογλου που επαιξε με τη μια στην πρωτη και κυριακο, μανολα τον πηρα πιο μετα επομενως δε μπορουσε να παιξει στους μικρους, η τους δινω δανεικους. μου κατσαν οι μεταγραφες που πηρα μιραντα και humberto suazo ελευθερους, ειναι κ φτηνοι οι ελληνες, αρα μπορεσα να τους παρω ολους!

ελπιζω να σε βοηθησα καπως! α δες και σαντρο για δανεικο. της τοτεναμ. και αμα θες απεγνωσμενα μεταγραφες παρε παιχτες σε 48 δοσεις, θα σου χρεωσει απο το μπατζετ το 1/4. απλα πρεπει να μην το παρακανεις μην εχεις προβλημα στα finances, η τουλαχιστον να πας καλα για να παρεις λεφτα και απο την ουεφα.
punksnotdead77
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Oct 07, 2009 12:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

α και κατι ακομα, δεδομενου της μεγαλης αποστασης των 5 πισω, απο τους 5 μπροστα, γιατι θα ειναι απαραιτητες οι μακρινες μπαλιες, θα λεγα να κρατησεις τον μητρογλου. και τον τζιμπουρ. θα σου δωσουν δυναμη μπροστα. βεβαια ολα αυτα, με τις υπαρχουσες συνθηκες. αν φερεις καναν τζεκο και συ οπως ο αλλος ο θεος, με παγκο κανεναν Nemec εννοειται οτι μπορεις να τους δωσεις πουλο
Sic
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 14, 2010 10:42 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos CFP, Aigaleo
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos CFP, Aigaleo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχικα, σε ευχαριστω για την απαντηση.

Στα της τακτικης τωρα. Ο κυριοτερος λογος που παιζω με ψηλα την αμυντικη γραμμη ειναι για να μην υπαρχουν αποστασεις τεραστιες. Η αναπτυξη ειναι μια χαρα, γιατι ο trequartista δεν περιμενει να του ερθει η μπαλα στα ποδια, εχει συνεχη κινηση, προς ολες τις κατευθυνσεις, οποτε συνηθως ενας αποδεκτης ειναι αυτος. Πολλες φορες οι Wing Backs ανεβαζουν την μπαλα, ειδικα σε ρομβο κλειστο κανουν παρτυ. Οι Inside Forwards ειναι με Support duty, οποτε δεν ξεχνιουνται μπροστα στην αμυνα και συμμετεχουν στην αναπτυξη παρα πολυ, αλλα σαν συνδετικοι κρικοι, δυσκολα κανουν πολλες κουρσες αν δεν βρουν χωρο. Επισης δεν εχουν cut inside στο wide play, αλλα normal, επιτηδες, για να βγαζουν και καμμια σεντρα. Απλα οταν ανεβαινει ολη η ομαδα, αυτοι μπαινουν αναμεσα στον ακραιο αμυντικο και στον κεντρικο αμυντικο. Σαν move into channels καπως. Ο playmaker προσωπικα θελω να ειναι σε θεση να μπορουν να τον βρισκουν ολοι ανα πασα στιγμη, για αυτο και του εκοψα το πολυ clossing down γιατι πηγαινε και μαρκαρε τους wingers του αντιπαλου και οι wing backs κοιμονταν. Βασικα δεν θελω Macherano (ναι καλα...) για αμυντικο μεσο, θελω Xabi Alonso, με την ενοια οτι με ενδιαφερει ποιο πολυ η πασα παρα το μαρκαρισμα στην θεση αυτη.

Πολυ ενδιαφερον ειχε αυτο που ειπες για τον αντιπαλο με ρομβο. Επαιξα ενα φιλικο με την Benfica, η οποια παιζει ανοικτο ρομβο, επισης πολυ ωραιο συστημα, ειδικα οπως το επαιξε περσυ στο Europa League. Ε λοιπον, μου αλλαξε τα φωτα. Εφαγα μια 4αρα, ολη δικια μου. Βεβαια δεν ασχοληθηκα πολυ κατα την διαρκεια του αγωνα, αλλα η 4αρα ειναι 4αρα, οπως και να το κανεις. Θεωρητικα ολα ηταν λαθος, αν και ειχα βαλει τους παγκιτες να παιξουν για να παρουν παιχνιδια στα ποδια τους. Το προβλημα οπως το ειδα, ηταν οτι οι (αργη) αμυνα δεν προλαβαινε κανεναν. Το προβλημα του Playmaker το εχω μονο οταν παιζω απεναντι σε 4-4-2 απλο, και τον βαζουν στην μεση οι MC και δεν ξερει ποιον να πιασει. Εκει ειναι βασικο ο ΑΜC να γυρναει πισω. Εχω αυξησει παρα πολυ το clossing down του trequartista μου για αυτο τον λογο. Εχει σημασια και ποιος ειναι trequartista. Αν εχω καμμια κυρια, βεντετα, ουτε με τα ματια δεν θα φυλαει, θα κουραζεται και δεν θα κανει τιποτα σωστα. Ο Fuster γενικα την παλευει και ας μην κανει θαυματα μπροστα. Γενικα δεν λεω οτι η τακτικη αυτη ειναι τελεια, εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης φυσικα.

Παμε τωρα στους παιχτες. Καλα ολοι οσοι ειπες ειναι στο shotlist μου, εκτος απο Τατο. Αλλα εχω μια απορια με τον Γεωργιαδη. Πως γινεται να ειναι τοσο καλος, οσο λες, και να μην εχει μεγαλο PA??
Σε ενα παλιοτερο save, ειχα πετυχει εναν πιτσιρικα ΤΦ, 18 χρονων, απο Εργοτελη U20s. Νομιζω τον ελεγαν Delolmas η καπως ετσι αλλα δεν τον εχω ξαναπετυχει. Φοβερο PA, πηγαινε αρκετα καλα και ΤΦ δεν βαζω ευκολα πιτσιρικα απειρο, γιατι μου εχουν κλεισει το σπιτι πολλες φορες.

Ευχαριστω και παλι για την ενδιαφερουσα κουβεντα και θα εκτιμουσα αν καποιος απαντησει στις αποριες του προηγουμενου post μου.
Sic
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 14, 2010 10:42 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos CFP, Aigaleo
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos CFP, Aigaleo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τον Μητρογλου και τον Ντζεμπουρ, δεν ξερω αν με βοηθανε πολυ, γιατι στο μυαλο μου, μου φαινονται για Target Men και εγω δεν παιζω ετσι. Επισης, το οτι ο Μητρογλου ειναι αργος (και κοιμησμενος πολλες φορες), δεν με βοηθαει καθολου οταν παιζω με αμυνες που εχουν την γραμμη τους ψηλα, γιατι οταν παιρνω μπαλα και υπαρχει χωρος, ενας αργος παιχτης δεν μπορει να παιξει ευκολα το pass ball into space, που στην ουσια ειναι το ανεβασμενο μου Through Ball. Ασε που πολλες φορες οταν βγαινει στην κοντρα, κουραζεται, βαριεται, δεν ξερω και εγω τι, και σουταρει απο μακρια και μου γυρνουν τα ματια...
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ας δώσω κι εγώ τη δική μου εκδοχή για τον Ολυμπιακό όπως τον έχω ζήσει μέχρι τώρα... Καταρχάς να πω ότι είμαι στην 3η χρονιά και θα αναλύσω λίγο όλη μου την πορεία και τις αλλαγές που έκανα για να φθάσω ως εδώ... Αρχικά θα συμφωνήσω με όλους για τους προπονητές... Θα διαφωνήσω για τον Aspiazu καθώς εμένα μου έκανε δουλίτσα... Επίσης οι fitness coach είναι απίστευτοι... Ειδικά ο Μουρίκης... Οι υπόλοιποι πέταμα... Οπωσδήποτε Prosinecky στο staff... Πάμφθηνος και κάνει παπάδες στην τεχνική...

Όσον αφορά το σύστημα έγω είμαι μεγάλος θιασώτης του 4-2-3-1... Πάντα με αυτό ξεκινάω και ανάλογα την πορεία πράττω... Το συγκεκριμένο σύστημα δύσκολα βγαίνει με τους παίκτες που υπάρχουν στο ρόστερ... Ίσως έπαιξαν ρόλο και οι εντολές που έδωσα... Πάντως για το συγκεκριμένο σύστημα η ομάδα ήθελε πολλές αλλαγές... Κάπου στο τέλος της χρονιάς τράβηξε και πήρε το κύπελλο... Πάντως το πρωτάθλημα το έχασε... Και εκεί ήρθαν οι μεγάλες αλλαγές σε παίκτες που οδήγησαν την ομάδα στο νταμπλ και μια ανάσα πριν τον τελικό του ΤΣ.Λ.(έφαγα γκολ στο 89 από τον αμυντικό Κάσερες(!!!) ενώ κέρδιζα 2-0 έχοντας χάσει 1-0 στο Καμπ Νου)

Ας αναλύσω λοιπόν μία προς μία τις θέσεις και το ρόστερ... Πρώτη λεπτομέρεια είναι ότι το ρόστερ είναι πολύ κακά δομημένο... Έχει πολλούς ξένους(ειδικά τη 2η χρονιά που επιστρέφουν οι δανεικοί) που δεν ξέρεις τι να τους κάνεις αφού πρέπει να πάρεις καινούργιους και τους δίνεις όσο όσο... Πάντως ο Ντιόγκο είναι καλή περίπτωση... Έχε χάρη που δεν θέλω να τον βλέπω μπροστά μου και τον έδωσα στην τιμή του απλά... Σε μένα τον πήρε η Μπάγερν...

Τέρμα: Επειγόντως μεταγραφή... Ο Νικοπολίδης δεν μπορεί, ο Πάρντο άστο καλύτερα και ο Μέγιερι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει φανέλα βασικού... Εγώ πήρα τον Enyeama και βγήκε λίρα 100... Το μόνο κακό ότι πιάνει θέση ξένου... Ο Rensing δεν κάνει τίποτα το ιδιαίτερο...

Άμυνα: Δεξιά ο Τόρο δεν βγαίνει ποτέ... Κάνει κάποιες τσαλιμιές στην αρχή για μεταγραφή αλλά με κάποιες ανανεώσεις γουστάρει κάργα... Εγώ πήρα και το Μανιάτη μιας και είναι φθηνός και Έλληνας(βασικό)... Καλύτερος του Γκαλίτσιου... Ο Μοντεστό τραβάει καλύτερα ως δεξί μπακ... Στο κέντρο άμυνας Μέλμπεργκ και Αβραάμ δεν αλλάζουν... Ο Μέλμπεργκ πλέον(3η χρονιά θυμίζω) κάνει αρκετά λάθη λόγω ηλικίας, αλλά στην αρχή είναι πραγματικός βράχος... Ο Άβρααμ είναι κάτι μεταξύ Νέστα και Καναβάρο σ'αυτο το fm... :D Ίσως χρειάζεται μια εναλλακτική σ'αυτή τη θέση την πρώτη χρονιά αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων δεν την έκανα... Βολεύτηκα με Μοντεστό και Ποτουρίδη οι οποίοι δεν ήταν τόσο αξιόπιστοι... Τη 2η χρονιά επιστρέφει ο Παπάζογλου που κάνει παιχνιδάρες πραγματικά!!! Δεν καταλάβαινες διαφορά όποιον κι αν αντικαταστούσε... Άσε που σκόραρε κιόλας... Ίσως έπαιξε ρόλο το ότι του έκανα αναπροσαρμογή συμβολαίου από την αρχή που το ζήτησε... Αριστερά αν μπορείτε πάρτε εξ αρχής τον Juan Maldonado Jaimez Junior από τη Φλαμέγκο... Βραζιλιάνος με ισπανιό διαβατήριο... Μεγάλος παίκτης... Ο Μπράβο δεν είναι για βασικός... Παίρνει και τα κέρατα του... Ούτε ο Χολέμπας φυσικά, ο οποίος είναι μια χαρά για μπακ απ όμως και τον έχω κρατήσει μέχρι τώρα...

Κέντρο: Ο Ουρτάδο είναι αρκετά καλός ως Ball wining player... Τη 2η χρονιά έκανε αρκετά καλά παιχνίδια και σαν Central Midfielder με defend διάθεση σε παιχνίδια Ch L... Ο Ντουντού είναι καλός αλλά πολλά λεφτά και θέση ξένου οπότε έφυγε την επόμενη χρονιά... Οπωσδήποτε Anthony Annan από Ρόζενμποργκ... Αυτός δένει όλο το κέντρο!!! Με Ουρτάδο κάνει πολύ καλό δίδυμο... Δεξιά Φέτφα όλα τα λεφτά!!! Βασικός και αναντικατάστατος!!! Κάντε του new position AMR και θα κάνει παπάδες!!! ΑΜL και AMC δεν παίζει τόσο καλά... Ρόμενταλ και Ζαϊρί δεν τραβάνε πολύ... Ειδικά ο Ρόμενταλ... Την επόμενη χρονιά πήρα τον Μαυρία που είχε πάει ήδη στη Lazio... Καλός για μπακ απ... AML ο Ριέρα πολύ καλός, παρόλο που η φυσική του θέση είναι ML, αλλά στράβωσε σε ένα παιχνίδι που τον έκανα αλλαγή και ζητούσε επίμονα μεταγραφή... Έτσι τον έδωσα άρον άρον με 6 μύρια και πήρα τον Leandro Benitez ελεύθερο... Μεγάλος παίκτης και έμπειρος... Δεν περιμένεις να εξελιχθεί όπως τα ταλέντα... Είχα πάρει επίσης για μπακ απ και σαν επένδυση τον Gai Assulin που είναι αρκετά καλός... AMC ο Φουστέρ είναι παικταράς αλλά δεν τραβάει από την αρχή... Τη 2η χρονιά μου βγήκε... Ο Ιμπαγάσα μεγάλος και δεν τραβάει καθόλου σχεδόν... Πήρα τον Verratti στα μέσα της χρονιάς... Καλός αν και δεν είναι όπως στο προηγούμενο...

Επίθεση: Δε χρειάζεται μεταγραφή εξ αρχής αν και υπάρχουν τα προβληματάκια... Πάντελιτς βάζει το ένα γκολ μετά το άλλο, αλλά σε μερικά παιχνίδια χάνεται... Μιραλάς μια παίζει 10 δεν παίζει και ο Νέμεθ δε βγαίνει αμέσως αλλά ανεβάζει στροφές στο 2ο γύρο... Πάντως εγώ πήρα τον Andrej Kramaric μιας και ήταν φθηνός... 2η χρονιά κλείνω ελεύθερο τον Christian Benitez, δίνω Πάντελιτς(λόγω αριθμού ξένων) και κρατάω και Ντάρμπισιρ σαν 4η λύση... Ο Benitez φυσικά κάνει πάρτυ και βάζει το ένα γκολ μετά το άλλο σαν Advanced Forward... Σε κάποια ματς που παίζω 4-4-2 παίζει δίδυμο με Kramaric ή Nemeth(αυτοί έπαιζαν σαν Deep Lying Forward)...

Οι μόνες αλλαγές που έκανα σε σχέση με την πρώτη χρονιά, ήταν το passing style και το Closing down... Την πρώτη χρονιά τα είχα More Direct και Press More... Τη 2η τα έκανα Short και Default αντίστοιχα... Το mentality ήταν Control... Τα περισότερα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος πάντως θέλουν 4-4-2 τουλάχιστον στην αρχή... Βολεύει και το Ριέρα που είναι μεγάλη δύναμη, αλλά και τον Πάντελιτς που παίζει καλύτερα με 2ο επιθετικό δίπλα του...

Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα... Αν έχετε κάποια απορία ή σχόλιο εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε... ;)
I LOVE THIS SITE!!!
punksnotdead77
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Oct 07, 2009 12:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξερω για το γεωργιαδη, μηπως ειναι random το ΡΑ; δε μπορω και να δω ειμαι απο το λαπτοπ.. τα στατιστικα του ειναι περιπου σαν του φετφατζιδη παντως.. λιγο πριν το τελευταιο save ο φετφατζιδης και ισως απο δω κ περα ειναι βασικος.. οποτε εχει μπει ο φετφατζιδης ειναι πολυ καλος ετσι κ αλλιως.. εγω λεω να γυρισω και τον σηφακη πισω, εστω και για μπακαπ, σε κανα μηνα θα μπορω να τον κλεισω ελευθερο.. τον κριστιαν μπενιτεζ τον ηθελα και γω αλλα παιζει λιβερπουλ.. ευτυχως στον 3ο χρονο που εφυγε ο ιμπαγαζα ο τορρες που τον αντικατεστησε στο κεντρο (αν και διαφορετικη θεση, ο αλλος ειναι φαση μασερανο, αλλαξαν παρα πολυ και τα tactics με τα wing-back να γινονται πολυ πιο επιθετικα) κανει ΠΑΡΑ πολλα τακλιν, πηρα το σουπερ-καπ απο την τσελσι, και εκανε 16(!!) απο τα οποια τα 14 επιτυχημενα. εχει και τον σαντρο διπλα του και ειναι απο τα καλυτερα αμυντικα διδυμα που εχω παιξει στο κεντρο.. ανεβαινει κ επιθετικα ο σαντρο κ σκεφτομαι σιγα σιγα να παρει και περισσοτερη ελευθερια.. εχει παει 13 η ντριμπλα του, 14 η πασα, 15 επιλογες κλπ. και τελειωμα εχει σχετικα για παιχτη που βγαινει σπανια απο πισω, γυρω στο 11-12 (ο μητρογλου καλυτερο εχει;;;;; -podilataki -mcdonalds ) αλλα πρεπει να σκεφτω τροπους επιθετικου παιχνιδιου για την ομαδα κ πως θα βγαινει μπροστα, κ προς το παρον βαριεμαι πολυ να σκεφτω πως μπορω να τον αξοποιησω καλυτερα.. Α! επισης αγορασα και το γηπεδο!
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον τσεκαρετε ομαδα καλοκαιρι 3ης χρονιας :

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. 2012-2013
GK V.Enyeama, D.Eleftheropoulos
DR V.Torosidis, G.Maniatis
DC R.Toloi, J.Yobo (1.3M απο περσινη οψιον), Avraam Papadopoulos, Kyriakos Papadopoulos (2.8M), O.Mellberg
DL P.Masilela, J.Oriol
DM/MC O.Vukojevic (3.3M), Jucilei, M.Gonalons (2.6M), T.Motta (3.5M), Cicero (1K), M.Badelj (20M)
AMR/MR M.Schelotto (6.5M), Ilsinho
AMC D.Buonanotte, G.Fetfatzidis
AML/ML A.Guardado, N.Castillo, A.Soiledis
ST G.Dembele, V.Kadlec, C.Vela (3.8M)

Τα συστηματα που προτιμω ειναι το 4-5-1 με αμυντικο χαφ,2 πανω στο κεντρο και 2 εξτρεμ ή το ιδιο με δεκαρι αντι του αμυντικου χαφ.Αρχηγος ο Yobo (τερας στα physical παρα τα 32 του χρονια και απιστευτος αμυντικος -falaina )
Οι παικτες με την υπογραμμιση ηρθαν φετος και αυτοι στα μπολντ προοριζονται για βασικοι αναλογα με το συστημα.
Να ξεκαθαρισω οτι ο Σοιλεδης βρισκεται ακομα στην ομαδα επειδη δν εχω αρκετους εγχωριους για το τσουλου και ο Mellberg για συναισθηματικους λογους μεχρι να αποσυρθει.
Υπαρχουν και δανεικοι που περιμενουν να γεμισουν τυχον κενα οπως οι R. De Laet, G.Wijnaldum, A.Vellios, C.Grenier, M.Kovasic και στο φευγα ειναι οι Mitroglou,Nemeth,Kupisz (πολυ παλτο τλκ), Papazoglou, N'Gadi.

Θελω να μου προτεινεται καποιον παικτη που θα μου βγαζει απο 3.5 αστερακια και πανω για DL γιατι Masilela και Τορο ειναι οι μονοι παικτες εντεκαδας με 3 αστερια...
Με το υπαρχον υλικο νομιζω οτι η ομαδα θα παει -traino σε ολες τις διοργανωσεις αρκει να δεσει το κεντρο το οποιο αλλαξε τελειως απο περσυ (εκτος του Jucilei οι Dudu,Hurtado,Katsikogiannis,Camacho,Papasterianos και G.Papadopoulos που δοκιμαστηκαν την περσινη χρονια κριθηκαν πολυ λιγοι για να συνθεσουν ενα πετυχημενο κεντρο χωρις υποβοηθεια απο Buonanotte και Ilsinho). Θα μου πειτε που πηγαινες με τετοιο κεντρο στο τσουλου??? Κι ομως με συντηρητικο σχημα το πηρα αλλα το ποδοσφαιρο μας δεν με ενθουσιαζε σε σχεση με αυτο που παιζαμε πρωτη χρονια στο Γιουροπα -papas
Καλα για Σουπερλιγκ και Κυπελλακι ουτε λογος...Ανυπαρκτες οι ελληνικες ομαδες -titanikos
panakos1989
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Feb 01, 2009 11:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξερει κανεις πως μπορω να δινω περισσοτερα χρηματα στα συμβολαια παιχτων και staff?ειμαι πρωτη χρονια και δεν με αφηνει να κανς μεγαλα συμβολαια.
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Απλα δεν θα δινεις μεγαλα συμβολαια! Δεν παιζει ειδικα πρωτη χρονια... Απο το τριτο καλοκαιρι και μετα αν μπορεισ να δωσεις μερικα καλα συμβολαια αναλογα με την πορεια της ομαδα και τις υπαρχουσες συμφωνιες.
Τι συμβολαια ακριβως θες να δωσεις???
Holborn7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun May 29, 2011 5:37 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα κι από μένα.
Πρώτο post αν και παρακολουθώ καιρό και μπορώ να πω ότι έχω βοηθηθεί πολύ.


GK :
Sergio Romero - μου έχει βγει πολύ καλός αλλά ζητούσε Clean Sheet Bonus 12k που σημαίνει ότι αν έχετε άμυνα βράχο θα σας φύγουν πολλά λεφτά στα bonus (ήρθε για 4.2m μετά από πολλές διαπραγματεύσεις και interactions)
Alphonse Areola - ήρθε μικρός μιας και ο Carini που αποκτήθηκε ελεύθερος έφυγε μέσα δεύτερης σεζόν για 2.8 εκατομμύρια στην Lyon -gioupi
Balasz Megyeri - Τον κρατάω αν και δεν δείχνει ούτε να βελτιώνεται ούτε να έχει πρόθεση να κάνει κάτι αξιόλογο / απλά σαν 3η λύση

DR :
Alberto Lora Ramos - βασικότατος ο κοντός και με πολύ καλά παιχνίδια / πολυθεσίτης αν και μου κόστισε κάτι παραπάνω -> 6m
Antonny Van De Borre - συνήθως παίζει στα χαφ ως δεύτερος κεντρικός αλλά είναι αξιόπιστη λύση για τα δεξιά της άμυνας (ήρθε με 500k και η αξία του έχει φτάσει 1.3m)
Romario - τον έχω δανεικό και περιμένω να πάει 20 για να αρχίσω να τον χρησιμοποιώ σαν βασικό μπας και τον δώσουμε πουθενά για 10 μύρια 8)

##Πρώτη σεζόν έφυγε ο Τοροσίδης με 6m και τέλος δεύτερης πωλήθηκε στη Zenit o Vrsljko για 11.5m :D :D :D

DL :
Alex Sandro - βραζιλιανάκι επιθετικό back που ήρθε για 8m κι ενώ κάνει πολύ καλά παιχνίδια η τιμή του πέφτει :/
Για back up του αριστερού back παίρνω πάντα δανεικούς. Ο Lucas Digne μου φάνηκε καλύτερος απ'όλυς.

#Δυστυχώς δεν μου εμφανίζει τον Dodo :/ . Raul Bravo και Holebas φύγανε κακήν κακώς (αν και ο Holebas σ'ένα παιχνίδι που μπήκε αλλαγή πέταξε 2 τεμάχια :-P )

DC :
Rafael Toloi - 4 εκατομμύρια επένδυση και θα πωληθεί τουλάχιστον 10 μέσα στο καλοκαίρι
Guillermo Burdisso - δεν ξέρω για ποιόν λόγο αλλά τον βγάλανε στο σφυρί με 1.2m -glwssa Πλέον έχει φτάσει η τιμή του στα 7 περίπου μιας και σε 2 σεζόν έχει πετάξει ούτε λίγο ούτε πολύ 35 γκολάκια και καμιά 15αριά ασσίστ. -doublekiss -doublekiss
Roderick Miranda - ήρθε με λιγότερο από 1m και παίζει δανεικός / αν και όταν φύγει ο Toloio παίρνει θέση βασικού
Κώστας Μανολάς - ο μοναδικός έλληνας αμυντικός μου (: Για back up των υπολοίπων είναι καλός μιας και ήρθε με 2.7m

#Αβραάμ, Modesto, Mellberg κτλπ φύγανε όλοι με του που έδειξε κάποια ομάδα ενδιαφέρον

DM :
Moises Hurtado - ΣΚΥΛΟΣ / και 2013 τελευταία του σεζόν σε μένα γιατί μεγάλωσε και δεν χωράει πια στην ομάδα / αλλά έκανε παπάδες όσο έμεινε
Antony Annan - -papas -papas -papas -papas τίποτα άλλο :-P
Maxime Gonalons - ταλεντάκι και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί / ήρθε για 1.4 και πλέον είναι στα 2.1
Gueida Fofana - τα ίδια με τον Gonalons / αγοράστηκε για 1.5 και έπεσε στα 1.1 μιας και δεν παίζει συχνα :/

# Υπάρχουν επίσης και τα δύο αριστερά back Lora και Vanden Borre που παίζουν μια χαρά στο κέντρο

M/AM :
Ilsinho - training σαν AMR και καμιά 10 γκολ και 1 ασίστ μέσο όρο το χρόνο / αποκτήθηκε με 8m
James Rodriguez - αποκτήθηκε για 4m και κάνει τη ζωή των αντιπάλων -podilataki
Mbark Boussoufa - τον πήρα όταν έφυγε ο Riera (5m στη Lyon) για 3.2m και αν και παίζει 15 match σύνολο το χρόνο κάνει παπάδες / χαρακτηριστικό ότι η τιμή του έχει φτάσει κάπου στα 5m
Γιάννης Φετφατζίδης - μετά τη 2η σεζόν φροντίστε να του ανανεώσετε το συμβόλαιο γιατί δεν έχει αντίπαλο (ti buonannote τι Moralez - μόνο Έλληνας Messi :-P )
Martin Galvan - δε θα δείτε την τρομερή κάθετη πάσα ούτε τα φοβερά μακρινά σουτ αλλά έχει βάλει καμιά 10αριά γκολ που μ'έχουν σώσει οπότε είναι συμπάθεια

ST :
Nolan Roux - την πρώτη σεζόν δεν έκανε τίποτα μιας και πρόλαβε να παίξει μόλις 6 παιχνίδια / 2η και 3η σεζόν σε 60 παιχνίδια 60 γκολ περίπου και καμιά 30 ασσιστ :-D :D :D :D :D
Romelu Lukaku - ήρθε φτηνά αλλά όταν έκλεινα το συμβόλαιο δεν έιχα προσέξει την αύξηση 25% στις αποδοχές του ετησίως και μου έχει συμβόλαιο 55k την εβδομάδα οπότε σιγά σιγά θα την κάνει
Kriztian Nemeth - εξελίσσεται σε εξαιρετικό poacher

Αυτά τα λίγα από μένα.
kafros gate 7
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Wed Dec 02, 2009 8:33 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIACOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια στο συστημα τον kadlec τι τον βαζεται?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα 'θελα να μου πείτε ποιος είναι ο αρχηγός (και ο δεύτερος αρχηγός) καθώς περνούν τα χρόνια: dudu, Νικοπολίδης (φεύγει), Μέλμπεργκ (μετά 2 χρόνια το πολύ φεύγει), ibagaza (φεύγει σε 2 χρόνια το πολύ). Άρα μένει ο dudu. Ποιον κάνετε;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
gchris
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 27, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Θα 'θελα να μου πείτε ποιος είναι ο αρχηγός (και ο δεύτερος αρχηγός) καθώς περνούν τα χρόνια: dudu, Νικοπολίδης (φεύγει), Μέλμπεργκ (μετά 2 χρόνια το πολύ φεύγει), ibagaza (φεύγει σε 2 χρόνια το πολύ). Άρα μένει ο dudu. Ποιον κάνετε;
Τον αβρααμ κάνω εγώ σαν δεύτερο. Δεν έχει και το τρελό influence (14 νομίζω) αλλά είναι Έλληνας είναι αρκετά χρονιά στην ομάδα και έχει καλά μενταλ.
Θα πρέπει να προνοήσεις πάντως να πάρεις ένα παίχτη να αντικαταστήσει τον Dudu μετά από λίγα χρόνια γιατί ο ΟΣΦΠ δεν έχει άλλους παίχτες με καλό influence και ο Αβρααμ δεν κάνει για πρώτος.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις δοκιμάσει να παίξεις παιχνίδι ευρώπης με αρχηγό τον Παπαδόπουλο; Αν ναι, πως πήγε αυτός και τι αποτέλεσμα έφερες; (νίκη-ήττα-χ);
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
gchris
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Wed Aug 27, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:Έχεις δοκιμάσει να παίξεις παιχνίδι ευρώπης με αρχηγό τον Παπαδόπουλο; Αν ναι, πως πήγε αυτός και τι αποτέλεσμα έφερες; (νίκη-ήττα-χ);
Θυμάμαι ένα ματς τίτλου με ξάνθη, εκτός έδρας, τέλη δεύτερης σεζον, που αν κέρδιζα έπαιρνα πρωτάθλημα στον ποντο. Τον Dudu τον είχα πουλήσει από τα Χριστούγεννα και είχε μείνει ο Αβρααμ για πρώτος. Γενικά η ομάδα δεν πήγαινε καλά. Και μόνο που πάλευα με ξανθη για το πρωτάθλημα καταλαβαίνεις...
Ο Αβρααμ πριν το ματς είχε πει το κλασικό "rallies the troops". Τελικά κέρδισα άνετα και πήρα το πρωτάθλημα.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”