[Ανάλυση] Άρης

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
gulua3
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:45 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κεφάλαιο ΑΡΗΣ

Πολύ λιγα χρήματα και ετσι επικεντρώθηκα μόνο σε μεταγραφές παιχτών και όχι προπονητών.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ

Πούλησα:

Peskovic(70k) καλοκαίρι
Ronaldo Guiaro(110k) καλοκαίρι
Nafti(450k) καλοκαίρι
Javito(450k) καλοκαίρι
Cesnauskis(150k) χειμώνα
Carlos Ruiz(500k) χειμώνα
Fabiano (λύση συμβολαίου)
Portilla (λύση συμβολαίου)
Juanma (λύση συμβολαίου)
Kouloucheris (λύση συμβολαίου)
Aravidis (λύση συμβολαίου)


Αγόρασα:

Verratti (625k σε 48 δόσεις)
Jonatas (free)
maresca (free)
Coelho (free)
José Goncalves (free)
Rivaldo (free)
Vadim Demidov(free 1/1/2011)



ΣΥΣΤΗΜΑ

Παίζω 4-4-2(με AML & AMR)

Team instructions

Philosophy:Balanced
Starting Strategy:Standard
Passing style:default
Creative freedom:default
Closing down:default
Tackling:default
Marking:zonal marking
Crossing:default
Roaming:default
Counter attack:yes
(τα υπολοιπα default)

Player instructions

FB: Duty=support
run from deep=sometimes
(τα υπολοιπα default)
CB: Duty=defend
marking=man
(τα υπολοιπα default)
MCR: Duty=automatic
(τα υπολοιπα default)
MCL: Duty=defend
(τα υπολοιπα default)
AMR: Duty=attack
swap position with AML
(τα υπολοιπα default)
AML: Duty=attack
swap position with AMR
(τα υπολοιπα default)
STCR: Role=deep lying forward
Duty=support
(τα υπολοιπα default)
STCL: Role=advanced forward
Duty=attack
(τα υπολοιπα default)

(ολοι ειχαν tight marking=yes)

:!: [φυσικα μεσα στον αγωνα αλλαζαν καποια πραγματα αναλογα με το score και την δυναμικοτητα της αντιπαλης ομαδας
οπως Starting Strategy:control ή attacking και Closing down:press more ]


GK Sifakis
DR Neto/Coelho
DC Oriol
DC Goncalves (μεχρι να έρθει ο Demidov)
DL Michel
MCR Maresca/Verratti
MCL Jonatas/Faty
AMR Calvo
AML Toja
STCR Rivaldo/Koke
STCL Cesarek/Koke


Οι Prittas,Lazaridis,Papazacharias,Vangeli,Mendrinos,Vellidis,Kaznaferis έμειναν στην ομάδα για να δόσουν ανάσες στους βασικούς.


ΑΠΟΔΟΣΗ

Με όλα τα παραπάνω η ΑΡΗανάρα κατάφερε εστω και με την ψυχή στο στομα να πάρει πρωτάθλημα και κύπελλο
ενώ εκανε και πολύ καλή πορεία στην εύρωπη.

Πρωτάθλημα:

1 Aris 69
2 Pao 67 (χαρη στο Τζόρβα καταφερα να πιάσω τον πάο στην κορυφή 4 αγωνιστικές πριν το finalle)
3 Ergotelis 66 (τεράστια εκπληξη)
4 Paok 62
5 Osfp 62
6 Larisa 43
7 Aek 41 (κατώτερη των προσδοκιών)


Κύπελλο τελικός:

Panathinaikos 0 - 1 Aris (στην Τούμπα)

Euro Cup:

Αν και είχα δύσκολο όμιλο (Porto, Lokomotiv Moscow,Young Boys) κατάφερα να κερδίσω
και τα 3 εντός έδρας παιχνίδια και να φέρω ισοπαλια σε ολα τα εκτος.
Στους 32 έπαιξα με την Manchester City και αποκλείστικα χάνοντας και στα 2 παιχνίδια με 1-0.


απορίες, κριτικές και διορθώσεις ευπρόσδεκτες!
Last edited by gulua3 on Thu Nov 18, 2010 5:01 pm, edited 3 times in total.
Panagiotis!!!
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:42 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Aris F.C
Status: Η ζωη ειναι ωραια αρκει να εχεις ατομα που σε αγαπανε...!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε συνχαρητηρια για την πορεια σ μεχρι τωρα.....
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέσκοβιτς;
Είναι ακόμα στο ρόστερ αυτός;
gulua3
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:45 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι δυστυχώς! τουλάχιστον τον πουλάς και παίρνεις το τιτανοτεραστιο ποσο των 70κ περιπου!
User avatar
samkos
Rotation
Rotation
Posts: 1060
Joined: Mon Mar 02, 2009 7:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναΐκός, Λίβερπουλ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φανταστική πορεία...Μπράβο σου φίλε
tmc36
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 576
Joined: Wed Nov 12, 2008 10:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να δώσεις μια ανάλυση της τακτικής 4-4-2; ήταν όλα default;
BATS
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Wed Nov 17, 2010 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παίζω επίσης με τον ΑΡΗ και είμαι στα μέσα της δεύτερης χρονιάς. παίζω με 4-3-3 με τους 2 πλάγιους επιθετικούς μονίμως "cut inside" και "attack" ρόλο. αναγκάστικα να τους βάλω σε ρόλο "support" μόνο σε 2-3 αγώνες που ο αντίπαλος πίεζε πολύ. η ομάδα παίζει πολύ καλλύτερα από ότι περίμενα και τα αποτελέσματα ερχόντουσαν το ένα μετά το άλλο. οι παίχτες που ξεχώρισαν την πρώτη χρονιά ήταν οι chezarek, koke, papazaharias, prittas kai oriol. το μεγαλύτερο πρόβλημα το είχα στα αριστερά της επίθεσης αφού κανένας από τους calvo, chesnauskis, adu και toha δεν την είχε την θέση. πιστεύω είναι η πρώτη θέση που χρειάζεται ενίσχυση ο ΑΡΗΣ. πάντως παρόλο που έκανα double και τα πήγα καλά στην ευρώπη το καλοκαιρινό budget ήταν απογοητευτικό (περίπου 3 μύρια). ο σηφάκης δεν κάθεται με τίποτα (θέλει να παει σε μεγαλύτερο club) οπότε ας έχετε στα υπόψιν σας και έναν gk. αυτά για την ώρα.
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε ωραία πορεία αλλα έγω τώρα άρχισα και πούλησα javito στο 1.5 εκ. και το Koke στα 5 εκ.!!!!(καλός αλλά να λεφτά πολλά) Επίσης όποιος θέλει ο calvo πουλιέται στα 4 εκ.(εγώ δεν τον έδωσα) και ο peskovic τον έκανα πρόταση για 200χιλιάδες και τον πήραν σε 160.... και το nafti πρόταση για 1.5 εκ. και τον πέρνουν 725χιλιάδες!
gulua3
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:45 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε φιλε πως γινεται να πουλας το Javito 1.5m οταν η αρχικη του τιμη ειναι 475k?
sapgreeek2
Amateur
Amateur
Posts: 201
Joined: Sat Nov 03, 2007 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω μεγάλε τι έγινε πάντως εχω βάλει 74.000 παίκτες database κατηγορία εώς οπου πάει Ελλάδα(foyl) και ιταλικο και Ισπανικό πρωτη και Αγγλικο και δεύτερη..... και ο έβαλα κατεύθειαν havito και koke για πούλησει και μέτα το πρώτο space τους έκανα πρώταση η Malaga τους πήρε... τον Koke me 7.5(τον πηρε με 5!) και τον αλλον με 2 και τον πηρε με 1.5 :-D :-D :P :-P 8) ... επίσης τον Νετο τον αγοράζαν με 2.6(άλλη ομάδα) και δεν τον έδωσα γτ με βολεύει στο σύστημα που παίζω... πούλησα και τον NAfti με 725 στο Γάβρο,Ronald για 110(150 πρόταση) και έστιλα Loan faty και toja α και Pescovic me 160(πρόταση στα 200)...Αγώρασα καμιά 16 παίκτες απο τους περισσότερους από free!!αυτά -foumarw
AREIANOLATRIS
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Thu Sep 06, 2007 5:05 am
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

gulua3 wrote:ρε φιλε πως γινεται να πουλας το Javito 1.5m οταν η αρχικη του τιμη ειναι 475k?

ΤΟΝ ΧΑΒΙΤΟ ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ 1.7
ΑΡΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗ SUPER3


ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΚΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ...

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΡΗ!!!
radiohead3
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Oct 29, 2007 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: bari
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: non mollare mai!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νομιζω πως τα οικονομικα της ομαδας ειναι μαλλον λιγο τραγικα σχεδιασμενα.......

βγαινοντας 3 φορες συνεχομενες ουεφα... η ομαδα μου μειωνε συνεχως το μπαντζετ και εφτασα να παιζω με 5 μυρια......

αυτη τη στιγμη στην πραγματικοτητα το μπαντζετ της ομαδας αν προσθεσει κανεις το συμβολαιο κουπερ ειναι κοντα στα 7,5 μυρια...... και θεωρητικα του χρονου αν ξαναβγει η ομαδα στους ομιλους σιγουρα θα ειναι κι αλλο αυξημενο....

εννοειται πως σε περιπτωση μη εξοδου στην ευρωπη 8α μειωθει αλλα να μπαινω στους ομιλους και να μειωνεται τα πρωτα 3 χρονια το θεωρω αστοχια.... ευτυχως που την 4 η χρονια ξανανεγαλωνει και καπου ηρεμησα........

επισης ενα αλλο παραπανω ειναι η προσελευση των φιλαθλων...... και εδω συμβαινουν παραξενα πραγματα σε σχεση με αλλες ομαδες της ελλαδας... δεν θελω να μπω σε λεπτομερεις γιατι δεν ειναι ο σκοπος μου η αντιπαραθεση με οπαδους αλλων ομαδων...

τελος ενα ερωτημα. παιζω 4 2 3 1 , με βασικο φορ κοκε, τι ειδους επιθετικο να τον βαζω? ταρκετ μαν με μπαλλα στα ποδια η κατι αλλο?
dimval
Backup
Backup
Posts: 780
Joined: Mon Dec 13, 2010 9:01 pm
Football Manager της ομάδας: Las Palmas,Fc Groningen
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Wolfsburg,Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ 2-3 ΒΓΕΝΕΙ..!ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, ΑΥΤΟΣ Ο JUNIOR ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ!
Η Ιστορία μου: Back to the Future
BATS
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Wed Nov 17, 2010 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

radiohead3 θα συνιστούσα όπως είπες target man με pasing to feet ή poacher όταν παίζεις στην κόντρα. επίσης αξίζει να δοκιμάσεις δεξί εξτρέμ τον κόκε με τον chezarec μπροστά. είναι οι πιο ποιοτικοί επιθετικοί του άρη και δεν λέει ο ένας από τους δύο να τρώει πάγκο.
mikeej11
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Thu Jan 01, 2009 2:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="radiohead3"]επισης ενα αλλο παραπανω ειναι η προσελευση των φιλαθλων...... και εδω συμβαινουν παραξενα πραγματα σε σχεση με αλλες ομαδες της ελλαδας... δεν θελω να μπω σε λεπτομερεις γιατι δεν ειναι ο σκοπος μου η αντιπαραθεση με οπαδους αλλων ομαδων...quote]

Φίλε radiohead το ίδιο παρατήρησα κιέγω!Δεν γίνεται να μην έχει αρκετό κόσμο το γήπεδο σε ματς πρωταθλήματος με μικρομεσαίες ομάδες!Ενώ όλοι ξέρουμε ότι στην πραγματικότητα αυτό δεν γίνεται...εδώ καλά καλά σε ματς ομίλου του UEFA και δεν είχε πάνω από 15000!!!
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”