[Ανάλυση]Real Madrid

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Image

ΤΑ ΤΡΟΠΑΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Image

ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Image


ΤΟ STAFF

Image



ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΑΙΧΤΩΝ

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Spoiler: show
Εδω δεν χρειζονται πολλα λογια καθως σε ολους ειναι ο γνωστος ο casilias ο οποιος ειναι βασικος και αναντικαταστατος
Spoiler: show
δευτερη λυση ειναι ο dudek αλλα επειδη για μενα δεν εχει να διξει και πολλα πιστευω πως δεν ειναι για να μενει στην ομαδα
Spoiler: show
τριτη λυση ειναι ο adan ο οποιος ειναι 23χρονων εχει καλουτσικα στατς και ειναι μια αξιοπιστη λυση για back up
ΠΛΑΓΙΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ DR
Spoiler: show
Σε αυτη την θεση εχουμε τον βασικο και επισης αναντικαταστατο Ramos ο οποιος βοηθαει πολυ και επιθετικα και αμυντικα και αν του ζυτηθει μπορει να προωθειτε συνεχεια απο την πλευρα αναλογα με το στυλ παιχνιδιου που εχουμε αποφασισει να παιξουμε (απ τα πλαγια)
Spoiler: show
Δευτερη λυση ειναι ο arbeloa ο οποιος ειναι αξιοπιστος αλλα μεχρι εκει,ειναι καλος μονο για τα αμυντικα καθηκοντα συνεπως οταν πεζει βασικος χανουμε λιγη δυναμη απο την δεξια μας πλευρα
ΠΛΑΓΙΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ DL
Spoiler: show
Στην θεση αυτη εχουμε τον marcelo για βασικο καθως ειναι ενας επιθετικος αριστερος back ο οποιος μπορει χαλαρα να παιξει χαλαρα ολη την πλευρα με τα στατς του που εχει.Δινει μεγαλη ωθηση στην επιθετικη λειτουργεια της ομαδας με τις προωθησεις του αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλος Η ξεχνιεται να γυρισει στην θεση του
Spoiler: show
Δευτερη λυση δεν υπαρχει (παραμονο ο arbeloa o οποιος παιζει εξισου αυτη την θεση αλλα δεν ειναι η φυσικη του) οποτε εδω πρεπει να ψαχτουμε για εναν εξισου καλο σαν τον marcelo για back up
ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Spoiler: show
Ο πρωτος απο τους δυο βασικους και αναντικαταστατους στοπερ ειναι ο carvalho o οποιος ειναι εξαιρετικος και παντα σταθερος στην αποδοση του
Spoiler: show
Ο δευτερος και παρτερνερ του carvalho στην αμυνα ειναι ο Pepe ο οποιος μπορει να παιξει ανετα και σαν cover με την ταχυτητα που διαθετει
Spoiler: show
Η τριτη λυση ειναι ο Albiol ο οποιος για την δυναμη του και το υψος του μπορει να χρησιμοποιηθει στην θεσει του carvalho σαν στοπερ
Spoiler: show
Η τεταρτη λυση ειναι ο Garay ο οποιος πρωσοπικη μου γνωμη δεν μπορει να παιξει ειδικο ρολο ουτε στοπερ ουτε cover συμφωνα με τα στατιστικα του.Το καλυτερο γιαυτον θα ηταν να μπει ως καθαρος αμυντικος
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ ΧΑΦ-ΜΕΣΟΙ
Spoiler: show
Πρωτος και αναντικαταστατος αναμφισβητητα δεν ειναι αλλος απο τον alonso o οποιος ειναι ο μαεστρος του κεντρου που θα παρει την μπαλα απο πισω και θα οργανωσει το παιχνιδι κρατοντας οσο χρειαζεται την μπαλα και δινοντας την με σιγουρη πασα εκει που χρειαζεται για να ξεκινισει μια επιθεση η οποια θα ειναι ακρως απειλητικη για την αντιπαλη ομαδα
Spoiler: show
Ο δευτερος ειναι ο Khedira o οποιος ειναι πυργος στο κεντρο με το υψος του 1.83 και με τα physical στατς του επιτρεπουν να καθαριζει καθε μπαλια που περναει απο το κεντρο
Spoiler: show
Η τριτη λυση ειναι ο Lassana Diarra ο οποιος και αυτος με τα psysical stats του δεν μπορει παρα να ειναι ενας ωραιοτατος κοφτης ο οποιος θα πιεζει καθετη που θα κινειτε στο κεντρο
Spoiler: show
Τεταρτη λυση και πιθανη αλλαγη του alonso εχουμε τον Gago διοτι βλεποντας το Passing του στο 16 και το teamwork επισης στο 16 πιθανοτατα η δουλεια του θα ειναι ιδια με του alonso οχι ομως στην ιδια κλιμακα αλλα λιγο πιο κατω
Spoiler: show
Πεμπτος για τις θεσεις αυτες ειναι ο αλλος ο diara o Mahamadou Diarra o οποιος 1.1.2011 φευγει για Monaco ειναι ιδια περιπτωση με τον Κhedira kai diarra αντιστοιχα αν χρεισιμοποιηθει
ΕΞΤΡΕΜ - ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΧΑΦ
Spoiler: show
Αμαρτια ειναι να μυλησουμε σε αυτες τις θεσεις...παρολα αυτα απο την δεξια πλευρα χωρις φοβο και παθος βασικοτατος και αναντικαταστατος ειναι ο Ronaldo o οποιος θελει 1 μπαλα μονος για να κανει ανω κατω τις αντιπαλες αμυνες
Spoiler: show
Δευτερη και πολυ αξιοπιστη λυση ο Pedro Leon ο οποιος για ματς κυπελου κλπ και για λιγο ροτεισον στο πρωταθλημα ειναι οτι πρεπει διοτι διαθετει τεχνικη φωτια,ντριπλα αστραπη και σεντρα διαβητη αν και ειναι λιγο αργος παντα μπορει να σου κανει την ζημια
Spoiler: show
Αριστερα Τωρα εχουμε βασικοτατο και επισης αναντικαταστατο Di Maria o oποιος μαζι με Ronaldo απο την αλλη πλευρα κεντανε στα 2 ακρα της επιθεσης.Με ταχυτητα σαν του cheetah και με φοβερη τεχνικη-ντριπλα και σεντρα μπορει ανετα να παρει παιχνιδι μονος του και να κανει την αντιπαλη αμυνα σουτωτηρη
Spoiler: show
Στην μεση εχουμε ολο το μυαλο της Ρεαλ τον Οzil o οποιος εχει εναν συγκεκριμενο ρολο μεσα στο γηπεδο,να οργανωνει ολο το παιχνιδι της βασιλισσας και να δεινει ασσιστ σε επιθετικους και εξτρεμ για να τελειωνουν φασεις
Spoiler: show
Δευτερη λυση και back up του Οzil θεωρητει ο Granero ο οποιος ειναι αξιοπιστος και ειναι χρησιμος για ροτεισον η για κανα ματς κυπελου.Σιγουρα ομως δεν κανει την δουλεια του Οzil.Eπισης μπορει να παιξει και στην θεση του Ronaldo η του Di maria αλλα δεν ειναι η φυσικη του θεση στα ακρα
Spoiler: show
Τριτη λυση εχω βαλει τον kaka λογο του οτι ειναι αρκετους μηνες τραυματισμενος και δεν μπορει να βοηθησει αρκετα την ομαδα.Οταν γυρναει ομως και αποκτηση στην φυσικη κατασταση και μπει και στο κλιμα τοτε σιγουρα στην θεση αυτη η ομαδα θα εχει 2 παιχτες ιδιας κλασης και υψηλου ανταγωνισμου διοτι την αξια του κακα την γνωριζουμε ολοι μας
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Spoiler: show
Εδω εχουμε τον βασικοτατο Higuain (οποιος ευτιχως δεν εχει τραυματιστει στο ΦΜ)ο οποιος ειναι ο killer μας και θα μας δωσει πολλα γκολ με την ταχυτητα και το τελειωμα φασεων που εχει
Spoiler: show
Δευτερη αξιοπιστη λυση ειναι ο benzema o οποιος θεωρηται και αυτος Killer και επισης με την ταχυτητα και με το τελειωμα φασεων μπορει εξισου να μας δωσει αρκετα γκολ
Spoiler: show
Τριτη λυση ειναι το βαρυ πιροβολικο το οποιος ηρθε ως δανεικος απο την μαντσεστερ σιτυ irl και μπορει να χρησιμοποηθει και ως Killer και ως targetman συμφωνα με τα στατς του
ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΑΚΤΙΚΗΣ

Image

Εχουμε την γενικη φιλοσοφια της ομαδας και το πως θελω να παιζει η ομαδα..

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
Οι πασες θελω να ειναι κοντινες διοτι δεν νοηται ομαδα τετοιου βελλινικους να μην εχει κατοχη σε ολα τα ματς.Συνεπως ολοι οι παιχτες μου θελω να παιζουν με ακριβης και σιγουρες πασες για να ελενχουν και το παιχνιδει..

Συμφωνα με τους παιχτες που διαθετω θελω να τους δωσω και λιγο παραπανω ελευθερεια για να δω και λιγο ωραιο ποδοσφαιρο απο τις εμπνευσεις των ποδοσφαιριστων μου.Συνεπως to creative freedom πρεπει να ειναι υψηλο..

Οσο αναφορα το pressing μαρεσει οι παιχτες μου να πιεζουν ψηλα και να μην δινουν πολυ χωρο στον αντιπαλο.Ετσι τα λαθοι των αντιπαλων ειναι πολλα και η μπαλα καταληγει πιο ευκολα και γρηγορα στην ομαδα μου.Συνεπως το γκολ ερχετε πιο γρηγορα αρα επιβαλεται η μπαρα να ειναι στο press more..

Τελος,στους παιχτες μου μαρεσει η ελευθερεια κινησεων γιατι ετσι ο αντιπαλος δεν μπορει να προσανατολιστει συνεπως χανεται και δημιουργητε ενα χαος στην αντιπαλη αμυνα απο της εναλαγες των παιχτων μου στην επιθεση.Αρα ειναι λογικο η μπαλα να βρισκεται στο More roaming..

Oσο αναφορα την φιλοσοφια της ομαδας θεωρω πως δεν πρεπει να ειναι πολυ συντιριτικη καθως οι παιχτες που διαθετει με μια τετοια φιλοσοφια θα χαραμιζονταν ετσι επελεξα το fluid ετσι ωστε και θα κραταω λιγο το σχημα μου και θα εχω στο μυαλο μου να παιξω ελευθερα μπροστα,να δωσω θεαμα στους οπαδους μου και να προσφερω και πολλα γκολ

Τελος η στρατιγικη της ομαδας μου ειναι στρωτο ποδοσφαιρο χωρις πολλα πολλα.Ετσι επιλεγω την control γιατι ναι μεν ειμαι φαβορι,ναι πεζω επιθετικα αλλα κραταω και μια πυσινη στα μετοπισθεν :wink:


ΑΝΑΛΥΣΗ ΡΟΛΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ - ΔΙΑΤΑΞΗ

Image

Η διαταξη η το σχημα που ακολουθουμε ειναι το 4-2-3-1 και αυτο γιατι οι παιχτες μας το επιτρεπουν :-D

GK κλασικος τερματοφυλας - defend
DR-DL ειναι ορισμενοι ως wing backs και αυτο γιατι θελω να συμμετεχουν ενεργα στην αναπτυξη της ομαδας μας ετσι ωστε ο στοχος να ερχεται ευκολα και γρηγορα - attack
DCsOι 2 κλασικοι μας αμυντικοι - defend
MCs ειναι 2 καθαροι Ball Winning MIds οι οποιοι κρατανε μονοι τους το κεντρο,παρολα οσο καλα υποστιριζουν την αμυνα μας τοσο καλα υποστιριζουν και την επιθεση μας - support
AMR-AMLΤα 2 μας εξτρεμ τους οποιους εχει δωθει η εντολη να μπουκαρουν μεσα στην αντιπαλη περιοχη και οχι να πατανε γραμμη.Συνεπως ειναι ως inside forwards - attack
AMCTo κλασσικο μας δεκαρι το οποιο κανει ολη την δουλεια για την ομαδα,περναει καθετες μπαλιες,σεντραρει,οργανωνει και αμα τυχει τελιωνει και μονος του φασεις.Ειναι ο advanced playmaker μας - support
FCO επιθετικος μας ειναι ταχυς και αψογος στην αντιληψη παιχνιδιου και τελειωμα φασεων.Ειναι ο Killer μας,ο poacher μας - attack

ΠΗΘΑΝΕΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗΨΗ ΘΕΣΕΩΝ

Πιστευω πως χρειαζομαστε εναν τερματοφυλακα ακομα καθως πιστευω πως ο dudek τα φαγε τα ψωμια του, οποιος να ειναι αξιολογος και να μπορει να σταθει σε μεγαλα ματς οπως τελικους κυπελλου ισπανιας η champions league..

Μια προσθηκη χρειαζομαστε απο τα αριστερα της αμυνας δηλαδη στην θεση του marcelo γιατι παρακαλαμε να μην τραυματιστει γιατι αν γινει αυτο το κακο -titanikos

Τελος πιστευω πως χρειαζομαστε εναν ακομα κοφτη στο κεντρο γιατι ο mah.Diarra αποχωρει και πρεπει να ειμαστε πληρεις σε αυτη την θεση οπωςδιποτε και επισης χρειαζομαστε και εναν παιχτη στο αριστερο ακρο της επιθεσης μας εκει που παιζει ο Di maria (να συμειωσω εδω οτι η τακτικη που εχω δωσει πιο πανω εχει εντολη swap posistion amr-aml)

Αυτα απο μενα και good luck σε οσους ξεκινισουν save με την βασιλισσα.. -diatakste
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλη παρουσιαση, πιστευω 1 σεντερ μπακ το χρειαζεσαι μαζι με ενα χαφ πολυ καλο γιανα ειναι πληρης η ομαδα.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ωραια η αναλυση!! :-)
καποιες λεπτομερειες που εκανα διαφορετικα εγω σε ενα σεηβ με την ρεαλ που ειχα αρχισει
1)στο συστημα ειχα τα 2 mc ball winnig (defend) και deep lying playmaker (support),αλλωστε o alonso ειναι εξαιρετικος dlp
2)επισης το επιθετικο τον ειχα advanced forward (αλλα αυτα δεν εχει και την τεραστια διαφορα απο poacher)
3)αφου το συστημα ειναι επιθετικογενες με ψηλα την αμυνα,καλο θα ηταν να ειναι ο κασιγιας sweeper keeper(και ισως και να ειχε και τεχνητο οφσαιντ)


απο μεταγραφες ειχα σκοπο να παρω τον σουαρεζ καθως καλυπτε και τις θεσεις των εξτρεμ και του σεντερ φορ αλλα μας την εκανε για λιβερπουλ πλεον
περα απο εναν επιθετικο αντιστοιχο του σουαρεζ νομιζω οτι σε αμυντικο χαφ και σεντερ μπακ αμα μπορει να βρεθει παιχτης που να προσδιδει το "κατι παραπανω" θα ειναι ιδιαιτερα χρησιμος
και σαφως και ενα μπακ απ για τον μαρσελο ειναι χρησιμο

αυτα τα λιγα
καλη επιτυχια σε οποιον προσπαθησει να ριξει την μπαρτσελονα παλι στην 2η θεση που εχει συνηθισει να ειναι :D
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:ωραια η αναλυση!! :-)
καποιες λεπτομερειες που εκανα διαφορετικα εγω σε ενα σεηβ με την ρεαλ που ειχα αρχισει
1)στο συστημα ειχα τα 2 mc ball winnig (defend) και deep lying playmaker (support),αλλωστε o alonso ειναι εξαιρετικος dlp
2)επισης το επιθετικο τον ειχα advanced forward (αλλα αυτα δεν εχει και την τεραστια διαφορα απο poacher)
3)αφου το συστημα ειναι επιθετικογενες με ψηλα την αμυνα,καλο θα ηταν να ειναι ο κασιγιας sweeper keeper(και ισως και να ειχε και τεχνητο οφσαιντ)


απο μεταγραφες ειχα σκοπο να παρω τον σουαρεζ καθως καλυπτε και τις θεσεις των εξτρεμ και του σεντερ φορ αλλα μας την εκανε για λιβερπουλ πλεον
περα απο εναν επιθετικο αντιστοιχο του σουαρεζ νομιζω οτι σε αμυντικο χαφ και σεντερ μπακ αμα μπορει να βρεθει παιχτης που να προσδιδει το "κατι παραπανω" θα ειναι ιδιαιτερα χρησιμος
και σαφως και ενα μπακ απ για τον μαρσελο ειναι χρησιμο

αυτα τα λιγα
καλη επιτυχια σε οποιον προσπαθησει να ριξει την μπαρτσελονα παλι στην 2η θεση που εχει συνηθισει να ειναι :D

για τον alonso εχεις απολυτο δικιο ειναι αψογος ωs dlp απλα δεν τον βαζω εγω γιατι στην αρχη τραυματιστηκε και ετσι πηγα σε 2bwm και επειδη ετυχε να μου "κατσει" αυτο γιαυτο κ δεν το αλλαξα μετα σε εναν bwm και τον αλονσο διπλα :wink:

Να φανταστω για να ζητας και συ centre back oπως ο φιλος που ποσταρε πρωτος παει να πει οτι δεν πολυ γουσταρεις albiol h garay ε? Παντως εγω πιστευω οτι αυτος που πρεπει να φυγει ειναι ο garay + η ομαδα θελει αμεσα DL γιατι οπως ειπα και στην αναλυση με marcelo μονο δεν πας πουθενα ειδικα αμα τραυματιστει... -tsekouri και σιγουρα δεν μπορει να βγαλει ολη την χρονια μονος του.

Τελος ισως να πηγαιναμε σε μια προθηκη χαφ με αμυντικα καθηκοντα διοτι ο diarra μας την κανει με ελαφρα πηδηματακια (Που εισαι ρε ανναν -doublekiss )

Να προσθεσω για την επιθεση που ειπες για τον σουαρεζ γιατι να μην περναμε τον neymar? Ουτος η αλλος απο amr ειμαστε καλημενοι με ronaldo-leon.Ο neymar παιζει και σαν aml-st :wink: του μαθενουμε και την θεση amr για swap position και πιστευω οτι το κεφαλαιο μεταγραφων κλεινει επιτυχες :-)
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

συμφωνω για neymar
και ο muniain ισως ειναι καλη επιλογη(ειναι και ισπανος)
GIZY 13
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Wed Jul 07, 2010 11:59 am
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια καντε μου μια χαρη πως βαζουμε cut inside και πως swap position;;
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πας στο tactics της ομαδας οπου σου εμφανιζει την διαταξη της ομαδας σου, κανεις δεξι κλικ στον παιχτη που θελεις και διαλεγεις τον ρολο inside forward μετα διπλοκλικαρεις στον παιχτης παλι και τοτε θα δεις στα αριστερα την καρτελα με ολα τα special instruction του παιχτη οπως mentality, creative freedom κ.τ.λ. καπου στο μεσο θα δεις να λεει wide play και επιλεγεις cut inside.
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω φιλε μου διαφωνω, βεβαια δικη σου ειναι η ομαδα κανεις οτι θες. Ας αρχισουμε απο τις ομαδικες εντολες. Με το υλικο που εχει η Ρεαλ δεν πιστευω οτι το passing style πρεπει να ειναι short. Πιστευω οτι οι ποδοσφαιριστες της, Ροναλντο Ντι Μαρια Ιγκουαιν ας πουμε ειναι πιο καλοι στο να τρεχουν με την μπαλα. Δεν νομιζω οτι θα τους οφελησει το στυλ της Μπαρτσα ας πουμε. Επισης διαφωνω στο Rigid. Νομιζω οτι ομαδες του επιπεδου της Ρεαλ πρεπει να παιζουν Fluid. O λογος ειναι οτι το συστημα σου πρεπει να ειναι πιο απροβλεπτο, πιο ρευστο. Διαφωνω και με το Control. Οπως ειπα και πριν η Ρεαλ εχει τρομερα προικισμενους παικτες στο ενας με εναν. Θα διαλεγα attacking για να ειναι πιο αποτομοι. Ο Ροναλντο στο Κοντρολ μπορει να χαθει στην κυκλοφορια. Τα γκολ πισω μπορει να τα φας αλλα θα βαλεις και πολλα. Σε θεματα τακτικης διαφωνω και στις θεσεις τον ποδοσφαιριστων. Αριστερα παισω εχεις τον Μαρσελο. Επειδη ειναι πολυ επιθετικος μπακ θελει μπροστα του εναν παικτη να του ανοιγει χωρο. Αλλιως με Ντι Μαρια μπροστα θα τρακαρουν. Καλυτερη λυση για μενα ειναι Ο Ροναλντο μπροστα του ως inside forward. Πιστευω εκει θα κανει θραυση. Δεξια τι να κανει? Με την ντριμπλα το σουτ και την ταχυτητα πιστευω οτι πρεπει να παιζει αριστερα. Ο Μαρσελο ως Wing Back να φευγει στην πλατη του. Δεξια μπροστα θεωρω οτι καλη λυση ειναι ο Ντι Μαρια. Με τον καιρο θα μαθει την θεση και πιστευω οτι ο ρολος που του ταιριαζει ειναι advanced playmaker. Αν του μαθεις και το try killer ball θα κανει καλη δουλεια. Θα τροφοδοτει Ροναλντο και Ιγκουαιν πολυ καλα. Ο Τσαμπι Αλονσο ως Deep lying playmaker και ο Kedira box to box...
Mes que un club
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

leomessi10 wrote:Εγω φιλε μου διαφωνω, βεβαια δικη σου ειναι η ομαδα κανεις οτι θες. Ας αρχισουμε απο τις ομαδικες εντολες. Με το υλικο που εχει η Ρεαλ δεν πιστευω οτι το passing style πρεπει να ειναι short. Πιστευω οτι οι ποδοσφαιριστες της, Ροναλντο Ντι Μαρια Ιγκουαιν ας πουμε ειναι πιο καλοι στο να τρεχουν με την μπαλα. Δεν νομιζω οτι θα τους οφελησει το στυλ της Μπαρτσα ας πουμε. Επισης διαφωνω στο Rigid. Νομιζω οτι ομαδες του επιπεδου της Ρεαλ πρεπει να παιζουν Fluid. O λογος ειναι οτι το συστημα σου πρεπει να ειναι πιο απροβλεπτο, πιο ρευστο. Διαφωνω και με το Control. Οπως ειπα και πριν η Ρεαλ εχει τρομερα προικισμενους παικτες στο ενας με εναν. Θα διαλεγα attacking για να ειναι πιο αποτομοι. Ο Ροναλντο στο Κοντρολ μπορει να χαθει στην κυκλοφορια. Τα γκολ πισω μπορει να τα φας αλλα θα βαλεις και πολλα. Σε θεματα τακτικης διαφωνω και στις θεσεις τον ποδοσφαιριστων. Αριστερα παισω εχεις τον Μαρσελο. Επειδη ειναι πολυ επιθετικος μπακ θελει μπροστα του εναν παικτη να του ανοιγει χωρο. Αλλιως με Ντι Μαρια μπροστα θα τρακαρουν. Καλυτερη λυση για μενα ειναι Ο Ροναλντο μπροστα του ως inside forward. Πιστευω εκει θα κανει θραυση. Δεξια τι να κανει? Με την ντριμπλα το σουτ και την ταχυτητα πιστευω οτι πρεπει να παιζει αριστερα. Ο Μαρσελο ως Wing Back να φευγει στην πλατη του. Δεξια μπροστα θεωρω οτι καλη λυση ειναι ο Ντι Μαρια. Με τον καιρο θα μαθει την θεση και πιστευω οτι ο ρολος που του ταιριαζει ειναι advanced playmaker. Αν του μαθεις και το try killer ball θα κανει καλη δουλεια. Θα τροφοδοτει Ροναλντο και Ιγκουαιν πολυ καλα. Ο Τσαμπι Αλονσο ως Deep lying playmaker και ο Kedira box to box...
Kαλησπερα φιλε,προφανως δεν κοιταξες σωστα στο philosophy οτι εχω fluid και οχι rigid :wink:

Oσο αναφορα το control ειναι ξεκαθαρα δικη μου επιλογη γιατι ειναι η φιλοσοφια μου τετοια να παιζω παντα με control strategy ασχετα αν η ρεαλ σον και καλα πρεπει να παιζει attacking,μπορεις να δεις και irl οτι ο μουρινιο δεν ειναι και πολυ της επιθετικης φιλοσοφιας ξεκαθαρα και το απεδειξε 100% με την ιντερ περσυ.Συμφωνω μαζι σου οτι οταν εχεις τετοια ομαδα πρεπει να παιζεις επιθετικα απλα ειναι δικη μου καθαρα επιλογη να παιξω ετσι οπως νιωθω εγω καλυτερα :-)

Για το inside forward που λες μεσα στα παιχνιδια ο ροναλντο βρισκετε απο την πλευρα του μαρσελο γιατι εχω κανει swap posistion me di maria οποτε αυτο π λες το κανω :wink:

Εκει που διαφωνω ειναι στο να βαλω τον di maria τον ρολο του advanced playmaker καθως σε αυτη την θεση εχω ειδη καλητερους (πιστευω) παιχτες για τον εφαρμοσουν βλ οζιλ,κακα (γιαυτο αλλωστε παιζω και με amc)

Τελος τον αλονσο τον εχω deep playmaker oταν τον χρεισιμοποιω :wink: , αλλα τον khedira ton εχω σαν BWM γιατι θελω ενας παιχτης να κραταει το κεντρο μου γιατι δεν ειναι ολοι γενημενοι για να παιζουν box to box.Ειναι λιγοι οι παιχτες που μπορουν να την παιξουν αυτη την θεση.
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ τον Ντι Μαρια λεω να τον βαλεις δεξια σαν advance playmaker
Mes que un club
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

leomessi10 wrote:Οκ τον Ντι Μαρια λεω να τον βαλεις δεξια σαν advance playmaker

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες αλλα δεν ειναι κακο για την ομαδα να υπαρχουν 3 οργανωτες? ο πρωτος θα ειναι ο αλονσο,ο δευτερος ο οζιλ (amc) και ο τριτος ο ντι μαρια (amr)?


παντως ετσι οπως τον εχω βαλει δλδ σαν κρυφο κυνηγο τα εχει παει παρα πολυ καλα θα ανεβασω φωτο στο τελος της πρωτης σεζον δλδ η αργοτερα η αυριο το πρωι γιατι φοβαμαι να αλλαξω κατι τωρα εφοσον τραβαει με αυτες τις επιλογες...
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο ντι μαρια καλυτερα ως inside forward
δεν ειναι ιδιαιτερα ομαδικος/δημιουργικος ενω ειναι διεισδητικος και ετσι νομιζω καλυτερα inside for. παρα adv. playmaker
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παντως σε τριάδα κέντρου δεν ξεφεύγω ποτέ από την φιλοσοφία DEF-SUP-ATT
Ενας παίκτης για κάθε ρόλο
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

diant wrote:Εγώ παντως σε τριάδα κέντρου δεν ξεφεύγω ποτέ από την φιλοσοφία DEF-SUP-ATT
Ενας παίκτης για κάθε ρόλο
τι εννοεις ενας απο τους mc να ειναι σε defend,ο αλλος mc να ειναι σε support και ο amc να ειναι σε attack?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ναι αυτο ειναι

ειναι περιπου αυτο που ειπα πριν με τον ball winnig defend,deep lying support συνδιασμενο με τον amc σε attack ή μια αλλη παραλλαγη ειναι αυτο που αν θυμασαι ειχαμε πει με την τακτικη στην αναλυση της πορτο με την τριαδα στο κεντρο που εχει εκει
γενικα υπαρχει αυτη η φιλοσοφια με τις τριαδες να εχουν εναν να κοβει,εναν για το transition και εναν για να επιτιθεται
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”