[Ανάλυση] Arsenal

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας που εχω ξεκινησει ενα καινουριο save ας ποσταρω και εγω τις εντυπωσεις με την Αρσεναλ (by the way πολυ καλη η παρουσιαση).

Το συστημα που παιζω ειναι ενα "κλειστο" 4-3-3

FB(Auto) - DC (cover) - DC (Stopper) - FB(Auto)

DM(Ball Winning- Defend) - Advanced Playmaker (Attack) - Deep Lying Playmaker (support, μερικες φορες μπορει να τον κανω box to box ή central mid)

Poacher - Trequartista - Poacher

H ιδεα μου ειναι να δημιουργησω ενα συστημα με πολλες πασιτσες και προφανως καθετες σεντρες προς τους poachers στα ακρα.
Οι επιλογες που εχω κανει ειναι control-fluid-zonal marking-drill crosses (αφου δε παιζω με βαρια κορμια).
Επισης εχω πειραξει τα mentality του κεντρου ετσι ωστε να τραβηκω λιγο πιο πισω τον ball winning και να φερω λιγο πιο ψηλα τον deep lying.

Στην αρχη της σεζον εκανα δυο μονο μεταγραφες (αλλα ακριβουτσικες): Akinfeev 30m (ο Νeuer ηταν ακριβος) και Palombo 20m (ενα DM που μασαει σιδερα αλλα μπορει να παιξει ακομα και ως deep lying playmaker).

Εχω φτασει στο Φεβρουαριο οπου βρισκομαι πρωτος 2 βαθμους πισω απο τη Τσελση και μου μενει μονο η Σιτη απο τις "μεγαλους". Εχω φτασει στο τελικο του league cup και εχω μονο μια ισοπαλια στο τσουλου. Στο fa Cup μολις εριξα μια τριαρα στη Τσελσι :D

Οσον αφορα εντυπωσεις απο παικτες που μου εχουν κανει εντυπωση (θετικη/αρνητικη):
Djourou: εξαιρετικος ως cover DC, κατω απο 7+ δεν πεφτει. αμαρτια να πουληθει οπως βλεπω απο μερικους. Το παιδι μπορει να τραβηξει ως βασικος ανετοτατα.
Nasri: Οποτε τον παιζω ως advance playmaker κενταει και τη καθετη σεντρα την εχει. Δυστυχως κουραζεται ευκολα.
Denilson: Ως deep lying ή advanced playmaker ειναι καλος και ειναι μια αξιοπιστη αλλαγη. Θα τον κρατουσα αλλα ειχα μαζεψει πολυ κοσμο στα χαφ. Αναμεσα σε αυτον και τον diaby κρατησα τον τελευταιο λογω καλυτερων physicals. Τον εστειλα για 7m Ευρο τα χριστουγεννα.
Diaby: Τον χρησιμοποιω ειτε ως box to box ειτε ως advance playmaker (αν μου εχουν τραυματιστει fabregas/nasri). Αξιοπιστος αλλα μεχρι εκει, κανει κυριως για αλλαγη.
Fabregas: Δυστυχως τον εχω χρησιμοποιησει για λιγο χρονικο διαστημα γιατι ηταν τραυματιας για κανα 3 μηνο. Στην αρχη ηταν μετριος αλλα απο τοτε που γυρισε πιανει πολυ καλες αποδοσεις ως advanced playmaker και σκοραρει αρκετα συχνα.
RVP: Τον χρησιμοποιησα ως Trequartista και ειναι εξαιρετικος. Σκοραρει αλλα και βγαζει ενα καρο ασσιστ.
Arshavin: Τον χρησιμοποιω ως poacher και ειναι καλος αλλα σκοπευετε να κανετε την αρσεναλ...μπαρτσελονα πρεπει να ερθει καποιος καλυτερος του.
Chamakh: Λογω των χαρακτηριστικων του δε ξερω ακριβως πως να τον παιξω και συνηθως εχει ρολο πασπαρτου. Τον βαζω κυριως ως complete for (Στο κεντρο αν λειπει ο RVP). Μου ξεκινησε ασχημα αλλα στο τελευταιο διμηνο εχει βελτιωθει αισθητα. Σε οσους παιζουν με 2 φορ ή με ενα θα προτεινα να πουληθει και να ερθει καποιος καλυτερος.
Walcott: επισης μου εχει τραυματιστει για πολυ χρονικο διαστημα και δεν εχω προλαβει να τον δω. Γενικως ειναι τιμιο poacher που δεν κανει ομως για βασικος. Προσωπικα θα τον κρατησω ως αλλαγη μιας που ειναι και αγγλος.

Στο δικο μου save ειδα οτι με τη τακτικη που παιζω το προβλημα βρισκεται κυριως στην επιθεση. Ουσιαστικα ο μονος που με ικανοποιησε ηταν ο RVP. Οι αλλοι τομεις της ομαδας ηταν μια χαρα (υψηλη κατοχη, πολλες ευκαιριες κτλ). Τα χριστουγεννα ο προεδρος μου αυξησε το μπατζετ στα 49m Euro και μισθους στα 86m Euro οποτε θεωρησα οτι ηταν μια πολυ καλη ευκαιρια να αλλαξω επιπεδο στην ομαδα. Αγορασα Aguero (40m) και ματα (30m). Και οι δυο τους ως poachers (ματα δεξια, αγκουερο αριστερα) κεντανε, δεν εχουν παιξει πολλα παιχνιδια αλλα μεχρι στιγμης εχουν μ.ο. 1 γκολ ανα αγωνα ο καθενας. Το κακο ειναι οτι εχω ξοδεχει 120m σε μεταγραφες και εχω εισπραξει (30m: bendtner, almunia,rociscky, denilson) οποτε μιλαμε για μεγαλο ανοιγμα αλλα πλεον η ομαδα θελει ελαχιστες προσθηκες (θα φροντισω να ειναι φτηνες)
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ο Vela ειναι πολυ καλος για ποατσερ στο σεηβ της αναλυσης εχει παρει την θεση του βασικού φορ την πεμπτη χρονια.

Carlos Vela
Spoiler: show
Image
εδιτ: οπως φαίνεται βαριεμαι να το προχωρησω σε αυτή την φαση τωρα το σεηβ οποτε ας ανεβασω κανα σκρινσοτ απο τις 5 σεζον.

Ιστορικο διοργανωσεων
Spoiler: show
Image
Στοιχεια Μεταγραφων
Spoiler: show
Image
Οικονομικα στοιχεία
Spoiler: show
Image
Best eleven
Spoiler: show
Image
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

wow ο vela φαινεται εξαιρετικος!!!

Μου φαινεται απο δευτερη χρονια που θα γυρισει απο το δανεισμο του θα τον κρατησω και θα ξαποστειλω τον αρσαβιν που θα εχει αρχισει να μεγαλωνει....

Να σε ρωτησω: εχεις καταφερει να κανεις καποιο expansion στο γηπεδο; καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να το φτασεις στα 75000 αλλα μεχρι στιγμης δε μπορω να ζητησω expansion απο το board (ειναι γκριζα η επιλογη).
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι δεν γίνεται πρεπει να περιμενεις αρκετα χρονια καθως είναι καινούργιο γήπεδο.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”