[Ανάλυση] Arsenal

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image


Football Manager 2011 - Ανάλυση Arsenal

Πρόλογος (ή γιατί να ξεκινήσω save με Αρσεναλ)

Πλούσια ομάδα με εξαιρετικό, νέο και ευελικτο ροστερ στο πιο ευχάριστο κατ' εμε πρωτάθλημα του παιχνιδιού με αρκετό ανταγωνισμό από όλες τις ομάδες.
Δίνει την δυνατότητα είτε να σπαταλήσετε ενα σκασμό λεφτά και να φτιάξετε υπερομάδα σε βαθος τριετίας είτε να επικεντρωθείτε στους νέους και να ακολουθήσετε το δόγμα Wenger.
Συγκεκριμένους παίκτες ή σταφφ δεν θα προτείνω (υπάρχουν οι ανάλογοι τομείς στο σαιτ) απλά μόνο αν υπάρχει κατά την γνώμη μου ανάγκη μεταγραφής ή ενίσχυσης.
Η database πάνω στην οποία γίνεται η ανάλυση είναι η 11.2 μαζί με τα εξτρα xml του Νικ του Δεκεμβρίου. Σε λιγες μέρες βγαίνει το νέο πάτς αλλα προσωπικά δεν μου αρέσει να παίζω από Σεπτέμβριο με τις μεταγραφές του Ιανουαρίου. Σε κάθε περίπτωση οι περισσότερες πληροφορίες θα ισχύουν και μετά το πάτς αλλά όποιες αλλαγές παρατηρήσετε είστε ευπρόσδεκτοι να τις αναφέρετε.

1.Γενικές πληροφορίες

α. Οικονομικά

Η πλέον υγιής ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ και ίσως η μόνη από τις μεγάλες που δεν θα αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα με το financial fair play του Platini.
Το balance στην αρχή είναι 130 εκατομύρια ευρώ και τα έσοδα κυρίως από το γήπεδο είναι μεγάλα
Spoiler: show
Image
β. Εγκαταστάσεις

Φρέσκο γήπεδο που φέρνει 2,5 εκατ. το παιχνίδι!
Οι προπονητικές εγκαταστάσεις είναι εξαιρετικές αλλά όχι και οι εγκαταστάσεις για τους youth.
Καλό θα ήταν να ζητήσετε εξ αρχής από το board να αναβαθμίσει τόσο τα youth facilities οσο και το recruiting network. Στην αρχή θα αρνηθούν αλλά αν απαντήσετε το πρώτο ή το δεύτερο θα δεχθουν και τα δύο αιτήματα. Η αναβάθμιση και των δύο διαρκεί ένα χρόνο.Στο σκρινσοτ ήμουν τυχερος και δεχθηκαν τα αιτήματα άμεσα.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image

γ. Στόχοι

Ο αρχικός στόχος στο νησί είναι για το πρωτάθλημα η έξοδος στο CL και για το FA Cup να φτάσετε στον ημιτελικό.
Και οι δύο εφικτοί. Το Carling Cup είναι αδιάφορο όπως και στην πραγματικότητα και ευκαιρία για τους νέους να πάρουν συμμετοχές.
Στην Ευρώπη το board περιμένει να φτάσετε στα προημιτελικά του CL - αντικειμενικά εφικτός στόχος και με λίγη τύχη στις κληρώσεις μπορείτε και πιο ψηλα.
Spoiler: show
Image
δ. Μπάτζετ

Spoiler: show
Image

2. Εμψυχό δυναμικό

α. Staff

To Board σας επιτρέπει:
Spoiler: show
Image
Ο ασίσταντ είναι κατά την γνώμη μου από τους καλυτερους του παιχνιδιού και έχει γνώμη για τα πάντα.
Επίσης η Αρσεναλ διαθέτει αρκετούς σκαουτς που μπορούν να αναλάβουν θέση και στο τεχνικό επιτελείο.
Αντί ανάλυσης παραθέτω τα αστέρια που βγάζει ο κάθε διαθέσιμος κοουτς στην καλύτερη κατηγορία του συμπεριλαμβανομένων και των σκαουτς στους οποίους μπορείτε να προσφέρετε συμβόλαιο προπονητη.
Spoiler: show
Image
Προσπαθήστε να βγάλετε οσα αστέρια περισσότερα μπορείτε με τους απλούς coaches τόσο στην πρώτη ομάδα όσο και στην U18.
Με 2 Fitness Coaches, 2 GK Coaches και 4 Coaches καλύπτονται οι 8 από τις 9 κατηγορίες προπόνησης. Ενας first team και ένας Youth θα αναλαβουν την 9η κατηγορία σε
κάθε ομάδα αντίστοιχα ώστε οι υπόλοιποι first team & youth coaches να αναλάβουν το backroom advice εκεί που εσεις νομίζετε.
Για τους Youth (εαν πρόκειται να δώσετε βάρος στα πιτσιρίκια) προτείνω να προσλάβετε την αφρόκρεμα - δηλαδή Youth coaches με Working with Youngsters και Judging
player potential στο 20 ώστε η μπάρα στα youth development/recruiting του προφίλ τους να είναι στο μαξιμουμ. Οι youth με υψηλά τα δύα αυτά στατς τόσο συμμετέχουν στην ανάπτυξη των πιτσιρικίων όσο και προτείνουν στο backroom συνέχεια νέους παίκτες για το μέλλον.

Για την πρώτη ομάδα οι First team coaches κοιτάξτε να έχουν όλοι ένα δυνατό χαρακτηριστικό όπου οι απλοι coaches χωλαίνουν (Υψηλό training - tactical+tactical knowlegde-recruiting-man management).

Για τους physio πάρτε ένα με 20αρια στο Physiotherapy και υψηλο determination, Monivation, discipline.

Για το σκαουτινγ μόνο γενικά μπορώ να προτείνω ότι κάνω εγώ: εχω 2-3 σκαουτ με 20-20 JPA-JPP και οι λοιποί φευγουν για σκαουτινγ στο εξωτερικό (καλυτερα σε χώρες παρά σε διοργανώσεις) Οι του εξωτερικού καλό είναι να έχουν ψηλό adaptability - determination ωστε να είναι αποτελεσματικοι ως προς την ταχυτητα. Από τα ρεπορτς τους κάντε σκαουτινγκ με τους καλούς σκαουτς σας τους παικτες που ξεχωρίζουν.

Γενικά: Μην φοβηθείτε το mutual termination - λεφτά υπάρχουν.

β. Players (Γενικά)
Spoiler: show
Image
Υψηλού επιπέδου ρόστερ το οποίο έχει όμως και αδύνατα σημεία. Η ανάλυση θα γίνει με βάση το 4-2-3-1 (ανάλυση παρακάτω) καθώς:
α. ειναι κοντά σε αυτό που παίζει IRL η Αρσεναλ τουλαχιστον στα γενικά σημεία
β. το υπαρχον ρόστερ ταιριάζει και
γ. αυτό το σύστημα παίζω εγώ.

Το 4-2-3-1 (ή κατά το Fm 4-4-1-1) επιγραμματικά:
GK - DR - DCR - DCL - DL / MCL - MCR / AMR - AMC - AML / ST
όπου οι wingers είναι inside forwards.
Η ομάδα μπορεί κατά την γνώμη μου να βγάλει την σεζόν χωρίς μεταγραφές και να είναι αξιοπρεπής, με την μόνη θέση που δεν υπάρχει backup να είναι αυτή του αμυντικου χαφ (δηλ του MC Ball winning midfielder)
Στους εξτρεμ, στους μεσους και στους φορ υπαρχουν παρα πολλές λυσεις και δυνατότητες για πειραματισμούς.
Στην άμυνα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα για τους 3 από τους 4.

γ. Players (ανα θέση στο σύστημα)

GK
Spoiler: show
Image
Η θέση όπου η ενίσχυση είναι επιτακτική καθώς κανένας δεν εμπνέει την εμπιστοσύνη για να σηκώσει την ομάδα στα χέρια του.
Εάν δεν γίνει μεταγραφή πρώτη επιλογή ο Almunia (και καντε τον σταυρό σας)

Αναγκαιότητα μεταγραφής: ΑΜΕΣΗ


DR ( Full back Automatic)
Spoiler: show
Image
Εδώ υπάρχει πληρότητα καθώς ο Sagna είναι πολύ καλός και ο Eboue μπορεί να βοηθήσει.
Ενίσχυση μόνο εάν θέλετε να αντικάταστήσετε τον Εμπουε με κάποιον μικρότερο

Αναγκαιότητα μεταγραφής: ΚΑΜΙΑ


DL (Full back Automatic)
Spoiler: show
Image
Αριστερά αυτόματη επιλογή είναι ο Clichy. Για μπάκ απ είτε κάνετε ρετραιν στο DL τον τίμιο Gibbs ο οποίος είναι μικρος Αγγλος με καλά physical και παίζει παντα καλύτερα από ότι περιμένει κάποιος με τα στατιστικά που βλεπει.Ενίσχυση μόνο για μπακαπ του Κλισι

Αναγκαιότητα Μεταγραφής: ΜΙΚΡΗ


DC (Central Defender)
Spoiler: show
Image
Εδώ ο Vermaelen παίρνει την θέση βασικού ως ο αριστερός κεντρικός αμυντικός. Καλός παίκτης σε πολυ καλή ηλικία και με γεμάτες εμφανίσεις δεν θα απογοητέυσει.
Ο δεξιός κεντρικός αμυντικός θα είναι ένας εκ των Koscielny και Squillaci με προσωπική προτίμηση στον Koscielny λόγω ηλικίας και ελαφρώς καλύτερων στατς για την θέση.
Ο αρχικά τραυματίας Djourou μπορεί να βοηθήσει ως αλλαγή.Εφόσον μιλάμε για την Αρσεναλ και με προοπτική να πρωταγωνιστήσετε καλό θα είναι να επενδύσετε σε κεντρικούς αμυντικούς που είτε θα είναι έτοιμοι να παίξουν άμεσα είτε την επόμενη σεζον.
Σίγουρα χρειάζονται 1-2 φτηνες λυσεις για backup.Κατ εξαίρεση προτείνω Galeano και Toloi πακέτο οι οποίοι είναι αν και είναι 19χρονων μπορούν να παίξουν άμεσα και ταυτόχρονα οι σκάουτερ τους δίνουν ως Definite purchase. Παρόλα αυτά ποιους -και αν - θα αγοράσετε το αφήνω σε εσάς.

Αναγκαιότητα μεταγραφής: ΜΕΤΡΙΑ


MCL (Box to box midfielder)
Spoiler: show
Image
Ισως η πιο γεμάτη θέση. Ο Fabregas είναι η προφανής επιλογή - ή μήπως όχι?
Ο Wilshere οπως και στην πραγματικότητα μπορεί να παίξει και στο MC ισως όμως ως adv. playmaker. Εχει πολύ υψηλό ποτέντιαλ αλλα ίσως καλύτερα να χρησιμοποιηθεί στο AMC όπου και περισσότερες ευκαιρίες θα έχει και είναι και η φυσική του θέση.
Ο Ramsey μετά την επιστροφή του μπορεί να σταθεί ως μπακ απ του Fabregas και μπορεί να εξελιχθεί σε πολύ καλο παίκτη όπως και ο Lansbury.
Οι Denilson και Aboy Diaby δεν κρίνονται απαραίτητοι και μπορούν να φύγουν και οι δύο εάν παραμείνουν οι Ramsey και Lansbury.
Εάν οι παραπάνω δωθούν δανεικοί και οι δύο τότε κρατήστε τους ανάλογα με το πόσο συχνά αλλάζετε την εντεκάδα σας.
Συμπερασματικά: Fabregas - Ramsey - Lansbury - Wilshere - Diaby - Denilson

Αναγκαιότητα Μεταγραφής: ΚΑΜΙΑ


MCR (Ball Winning Midfielder)
Spoiler: show
Image
Εδώ υπάρχει πρόβλημα - ο μόνος παίκτης με υψηλά τα αμυντικά attributes που είναι απαραιτητα για την θέση είναι ο Song ο οποίος ξεκινάει τραυματίας.
Στην ομάδα δεν υπάρχει άλλος αμυντικος χαφ οποτε πρέπει να ενισχυθεί η ομάδα με ένα ή ίσως και δύο αμυντικά χαφ (αν έχουν natural το MC ακόμα καλύτερα - κάντε και τον Song retrain στο MC οπου είναι ήδη accomplished). O Song φαίνεται αρκετά καλός και η απόδοσή του ειναι συμπαθητική αλλά εδώ η ομάδα θα χρειάστεί προσωπικότητα μεγαλυτερη από τον συμπαθή Alex. Κρατήστε τον για ποιοτικό backup όταν παρετε ενα πραγματικό αμυντικό χαφ.

Αναγκαιότητα Μεταγραφής: ΑΜΕΣΗ


AMR - AML (Inside forwards)
Spoiler: show
Image
Στους εξτρέμ οι επιλογές είναι παρα πολλές και οι δυνατότητες για πειραματισμούς επίσης.
Οι Arshavin Nasri κατά την γνώμη μου πρέπει να ξεκινούν ως βασικοί στα πλάγια με την προυπόθεση ότι ο RVP θα παίζει στην κορυφή.
Το ερώτημα είναι ποιος θα παίζει πού?
Και οι δύο τους έχουν PPM cuts inside και οι δύο τους έχουν Strong αριστερό Very Strong δεξί.
Παρόλαυτα ο Ρώσος έχει prefered foot Either ενώ ο Γάλλος το δεξί.
Προσωπικά επιλέγω αριστερά Nasrι και δεξια Arshavin. (οτι και να επιλέξετε να κάνετε ρετραιν την αντίστοιχη θεση).
Πίσω από αυτούς ακολουθούν οι Walcott kai Vela.
O Walcott ως νάτουραλ θέση έχει αυτή του ST (και ως poacher θα τα σκίσει με την ομάδα να τον ψαχνει στον χώρο) αλλά θεωρώ ότι η καλυτερη επιλογή είναι στα πλάγια.
Είτε δεξιά ως μπάκαπ του Ρώσου (στην πραγματικότητα ξεκινάει στα δεξια) είτε στα αριστερα. ΑΜL είναι competent και με retrain μπορεί να γίνει εξαιρετικός inside forward
καθώς έχει και το ΡΡΜ cuts inside.
Αντίστοιχα και ο Vela μπορεί να παίξει έιτε αριστερα είτε δεξιά (εάν έχετε την υπομονή να τον φτιάξετε εσείς ως winger με ανάποδο πόδι)
Οι υπόλοιποι (Wilshere Rosicky) μπορούν να βοηθήσουν αλλα καλύτερα η θέση τους είναι στον άξονα.
O RVP μπορεί να παίξει και πλάγια αλλά έχοντας δεί τι μπορεί να κάνει ως Poacher ή Advanced Forward τον προτιμώ στην κορυφή.

Αναγκαιότητα μεταγραφής: ΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ARSHAVIN


AMC
Spoiler: show
Image
Η πρότασή μου εδώ είναι ο Wilshere-ναι είναι μόνο 18 αλλά τόσο στην πραγματικότητα όσο και στο παιχνίδι μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Το Potential του
μπορεί να τον κάνει με σωστη καθοδηγηση και τύχη ακόμα και World Class οπότε θεωρώ ότι είναι επιλογή που θα σας βγεί.
Εναλλακτική προταση εδώ ο Fabregas. Σε πολύ λιγο καιρό με retrain γίνεται natural AMC. Ετσι και αλλιώς παρατηρήστε ότι όποτε κάνετε σκαουτινγ σε AMC τον συγκρινει με τον Fabregas.
Για Backup εδω ο Rosicky (που μπορεί και να πουληθεί με μια καλή πρόταση) και oi Nasri-Arshavin.
Μια μεταγραφή ενός ακόμη από τα ταλεντάκια AMC του παιχνιδιού για το μέλλον είναι καλή ιδέα. Αγορά ετοιμου AMC δεν ενδεικνυται καθώς τα χρήματα είναι καλο να δωθούν σε θέση που πονάει η ομάδα (Ακούς Αlmunia?)

Αναγκαιότητα Μεταγραφής: ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ


ST (Poacher)
Spoiler: show
Image
O μεγας Ρομπιν βαν Περσι εδω. Ο Chamack όποτε μπαίνει σκοράρει και είναι αξιόπιστη εναλλακτική ενω και ο Walcott μπορεί να παίξει εδώ.
Ο Bendtner ξεκινάει τραυματίας και ετσι και αλλιώς φαίνεται πεσμένος σε σχέση με παλιοτερα FM. Καλή τρίτη επιλογή μπορεί να πουληθεί.

Αναγκαιότητα Μεταγραφής: ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ

Ανακεφαλαιώνοντας:
Η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση στο τέρμα και στον ανασταλτικό χαφ. Με το μπατζετ που υπάρχει είναι δυνατό να καλύφθούν αυτές οι τρύπες.
Σημειώνω ότι η ανάλυση γίνεται για το υπάρχον υλικό και οχι για ποιους μπορείτε να αγοράσετε - για αυτό υπάρχουν αντιστοιχα threads.


δ. Players (Youth)

Πέρα από τους πιτσιρίκους της πρώτης ομάδας υπάρχει πλειάδα ποδοσφαιριστών στις reserves και U18.
Δεν χρησιμοποιώ FMRTE ή το GENIE SCOUT ωστε να σας πώ τα CA/PA οπότε παραθέτω 2 screens με την επισκόπηση των Youth & Reserves.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Tip: μην ξεχνατε το Tutoring προτείνω Fabregas - Ramsey/Wilshere, Arshavin - Walcott/Vela ΑΜΕΣΑ συν ότι άλλο σας φωτίσει ό θεος.


3. Προτεινόμενη Τακτικη/Προπόνηση

Η τακτική που χρησιμοποιώ είνα το 4-2-3-1 (ή 4-4-1-1).
Γενικά μέσα στο παιχνίδι θα δείτε περισσότερες τελικές προσπάθεις από τον αντίπαλο, ελάχιστες σέντρες μέσα στην περιοχή, μεγάλη συμμετοχή των εξτρέμ στην επίθεση και συμπαθητική άμυνα με έναν όχι γελοιο τερματοφύλακα.
Η τακτική αυτή έιναι δοκιμασμένη σε Τοτεναμ (Premier-FA Cup- Carling Cup-CL την πρώτη χρονιά) και Αjax (Eredivisie, CL την πρώτη χρονιά)
"Αρνητικό" σε αυτή την τακτική είναι ότι ο Box to Box midfielder αναλώνεται σε κοντινές πάσες και βοηθητική δουλειά με αποτέλεσμα το rating του να μην είναι τόσο υψηλό όσο των άλλων παικτών (7.10-7.20 με 5-6 γκολ και 10-12 ασιστ). Ο μόνος που έχω δεί να κάνει την διαφορά σε αυτή την θέση έιναι ο Hamsik. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθώς το σύστημα λειτουργει.

Πρόγραμμα προπόνησης το Fireblast.

α. Διάταξη 1ης εντεκάδας
Spoiler: show
Image
β. Διάταξη 2ης εντεκάδας
Spoiler: show
Image
γ. Team Instructions
Spoiler: show
Image
δ. Player Roles
Spoiler: show
Image
ε. Touchline Instructions

Work ball into box: Περιμένω να δώ τα 20-25 πρώτα λεπτά πως πανε τα μακρινά σουτ. Αν έχω αρκετά χωρις να βρισκουν στοχο τότε δίνω το Work ball into box.
Pass into space: Εναντίον αργών ομάδων ή όταν δίνετε χώρο και μπροστά υπάρχει ο Walcott
Hassle Opponents: Κόντρα σε μικρότερες ομάδες ή σε ομάδες με χαμηλότερα physical από την Αρσεναλ ή όταν πιεζόμαστε από την κατοχή του αντιπάλου - προσοχή στις κάρτες



Επίλογος

Αυτή είναι ή πρώτη προσπάθεια ανάλυσης ομάδας που κάνω. Περιμένω feedback πάνω στην ανάλυση,
ιδέες για την συμπλήρωσή της και τις απόψεις σας όπως επισης λάθη μου και διαφωνιες

Update: Προσθέτω και δύο παραλλαγές τις παραπάνω τακτικής με διαφοροποίηση ως προς τον ρόλο του Fabregas. Η τακτική είναι σε δύο βέρσιον μία πιο επιθετική και μία πιο κοντρόλ και οι δύο δοκιμασμένες και στο 11.3
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by nikiforenko666 on Thu Mar 10, 2011 4:56 pm, edited 1 time in total.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

κατα αρχην πολυ ωραια αναλυση
δευτερον θα μπορουσες να προτεινεις καποιους παιχτες(επειδη προσωπικα θεωρω οτι ο τομεας του φορουμ αφορα κυριως παιχτες πιο "Ψαγμενους" και δεν θα βρουμε πολλες προτασεις για ομαδες επιπεδου αρσεναλ)...ενδεικτικα πιο πολυ αυτο,αλλωστε το βασικο οπως λες ειναι να τονιστουν οι θεσεις που θελουν ενισχυση
τριτον συμφωνω για αυτα που λες για την ενισχυση της ομαδας
αλλα θα προτιμουσα τον φαμπρεγκας σαν playmaker της ομαδα παρα να αναλωνεται σε τρεξιματα σαν box-to-box και επισης θα προτιμουσα τα εξτρεμ αντιθετα(δλδ νασρι δεξια και αρσαβιν αριστερα) αλλα γουστα ειναι αυτα :P
κατα τα αλλα,περα απο τις λεπτομερειες αυτες που διαφωνω, πολυ καλη η αναλυση
User avatar
johnara7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5811
Joined: Sat Feb 02, 2008 1:18 pm
Status: Διαβασμάαα.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tρομερή, τρομερή ανάλυση.
Δεν έχω τίποτα να επισημάνω, όλα ήταν όπως πρέπει.

Τα συγχαρητήρια μου :!:

Περιμένουμε και άλλες :P
Spoiler: show
[quote="zbutsam"]Nτελικάτο πουλέν του Φωστήρος / γειαααααα :D[/quote]
[quote="chris792"]Ο Τζόνι, είναι κοψιά Άνταμ Τζόνσον, πήγε Αγγλία και τους έχει πάρει και τα χαρακτηριστικά ο πστης. -doublekiss[/quote]
[quote="Coach Ventouza"]Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Χανκ Μουντυ 8)[/quote]
zidane72003 wrote:Κυνηγας,πονας,νοιαζεσαι και στο τελος το μονο που σου εχει μεινει ειναι ενα καλο ποτηρι ουϊσκι για να πας παρακατω.Ε οχι ρε:Πτανες γυναικες.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanx για το feedback.

Ως προς τον Fabregas δεν θα διαφωνήσω - ισως θα ταίριαζε καλύτερα ένα 4-1-2-3 με τον Cesc Adv.Playmaker.
Ως προς τους Αρσαβιν Νασρι αυτό που λες νομίζω ισχύει και στην πραγματικότητα. Προτείνω τον Νασρί αριστερα λογω του Prefered foot Right. Ετσι και αλλιώς και ανάποδα να μπούν νομίζω ότι θα είναι αποτελεσματικό. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να βάλω αυτους τους δύο και τον RVP με swap position.
Για τις μεταγραφές θα σου πω τι αγόρασα εγώ: Akinveev- Toloi-Galeano-Vidal και Badelj μαζί με 5-6 17χρονα για το U18. Ηθελα όμως τις μεταγραφές να τις προτείνουν όσοι έχουν παίξει ή παίζουν Arsenal προκειμένου να δούμε και πως τα πήγαν.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική η ανάλυσή σου Νικοφορένκο ! :thumbleft:

Το μόνο που ίσως να με διαφοροποιούσε είναι η μή χρησιμοποίηση του Σεσκ ώς Playmaker
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
BATS
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Wed Nov 17, 2010 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερή ανάλυση. Επίσης συμφωνώ με τα 9/10 από αυτά που λες. Παίζω με Arsenal και βρίσκομαι στην τέταρτη χρονιά οπότε θα σας διαφωτίσω για κάποια πράματα.
1) Τον Fabregas τον παίζω στην ίδια θέση στο 4-2-3-1 αλλά με ρόλο "deep laying playmaker/support" για να επικεντρώνεται στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και τον παίχτη στην θέση amc σε ρόλο "advanced playmaker/support". Το διαφαινόμενο πρόβλημα του ότι σου μένει μόνο ένας παίχτης να παίζει άμυνα (ο dmc δηλαδή) δεν υφίσταται καθώς ο Fabregas βοηθάει και αμυντικά.
2) Προσωπικά καθαρά επιλογή είναι τα extrem να μην τα βάζω με ανάποδο πόδι καθώς θέλω να έχω και την σέντρα όταν χρειαστεί.
3) Ο djourou μπορεί να μην έχει τέλεια στατιστικά αλλά μεγαλουργεί. σε ρόλο "stoper" και προωθήσεις στο "far post" στα κόρνερ μου παίζει κάθε χρονιά 7,60-7,80 με 8-12 γκολ. Είμαι 4 χρονιά, έχω λεφτά αλλά δεν τον αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ!!!
4) Τον RVP τον παίζω με ρόλο "complete forward" και κάνει ότι γουστάρει μπροστά. Βέβαια σε 2/10 παιχνίδια που βαριέται να κουνηθεί παίζει τα 6αράκια του και τα ακούει. Φυσικά τον αγαπάω -doublekiss από τα βαρόμετρα της ομάδας.
5) Για τον φίλο που ρωτάει για παίχτες...τέρμα πήρα τον "Αkinfeev" που μου παίζει συμπαθητικά και ως βασικό dmc τον "Allou Diarra" από τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BATS θα συμφωνησω για τον Φαμπρεγκας. Τον έβαλα κατόπιν όσων διαβασα στο MC adv.playmaker support και στο AMC τον Wilshere adv.playmaker attack.
Σκεφτόμουν ως παραλλαγή αυτού τον AMC inside fwd και τους πλαγιους wingers ωστε να μοιαζει περισσότερο με 4-4-1-1.
(Πληροφοριακά σε ένα χρόνο μέσα οι Νασρι και Αρσαβιν γίνονται Natural στα πλάγια εφόσον παρουν παιχνίδια.)
Επίσης την δεύτερη χρονιά αλλαξα το ένα CB σε ball playing καθώς έφερα τον (αγαπημενο)Aldeweireld.

Για τον Cesk απο αυτά που διαβάζω δεν έχω δει κανέναν να τον καταφέρει να παίξει εξαιρετικά στο κέντρο παρα μόνο με ρετραιν στο AMC.

Στο αρχικό ποστ θα προσθέσω τα δύο συστήματα που παίζω την δευτερη χρονιά τα οποία είναι ίδια ως προς τους ρόλους και τις θέσεις αλλά διαφοροποιούνται ως προς τα team instructions (το ένα πιο ελευθερο και επιθετικό το άλλο πιο συγκρατημένο).


Off Topic:
Παντως να πω το παράπονό μου περίμενα μεγαλύτερο feedback καθώς και θέλω να γινω καλυτερος στην ανάλυση αλλά θελω και να δω πως χειρίζεστε εσεις την Αρσεναλ - ισως επρεπε να περιμένω και το πατς.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

nikiforenko666 wrote:
Off Topic:
Παντως να πω το παράπονό μου περίμενα μεγαλύτερο feedback καθώς και θέλω να γινω καλυτερος στην ανάλυση αλλά θελω και να δω πως χειρίζεστε εσεις την Αρσεναλ - ισως επρεπε να περιμένω και το πατς.

Off Topic:
ελεγα να περιμενω να προχωρησω και αλλο το save πριν γραψω αλλα επειδη εχω και εγω το ιδιο παραπονο ας πω καποια πραγματα τωρα
αρχικα χρησιμποιω ιδιο σχηματισμο με balanced/control αλλα χωρις shorter passing και more roaming
εφτιαξα ροστερ 23 ατομων(2 εντεκαδες και 3ος τερμας) στο οποιο:
παιζω με sweeper keeper σε support και για αυτο πηρα τον στεκελεμπουργκ που ειναι φθηνοτερος απο ακινφεεφ και με λιγο πιο γρηγορα ποδια και αρκετα καλυτερα aerial ability-command of area και πουλησα αλαμουνια,φαμπιανσκι και κρατησα σεζνι για 2ο και πηρα τον 17χρονο butland για 3ο
το ενα σεντερ μπακ(φερμαελεν)το εχω ball palying defender(stopper) και το αλλο central defender cover(εδω ισως στο μελλον κανω μεταγραφη για καποιον πιο ταιριαστο)
ο σονγκ με το νεο πατς ειναι αρκετα καλος και δεν χρειαζεται μεταγραφη τοσο πολυ
σαν box-to-box χρησιμοποιω τον wilshere(τον εβαλα και individual training στο σταμινα) και πηρα τον cabaye αντι του diaby για αλλαγη γτ ο καμπαγιε μπορει να παιξει και αλλαγη του σονγκ ενω ο ντιαμπυ οχι
οπως ειχα πει και σε αλλο ποστ εχω προτιμησει νασρι/γουολκοτ για τα δεξια και αρσαβιν στα αριστερα ενω αντι του ροσιτσκι αγορασα τους muniain/verratti(αυτος για αλλαγη του φαμπρεγκας που παιζει amc adv.playmaker attack)
σεντερ φορ εβαλα ως trequartista τον φαν περσι με αλλαγη τον σαμακ(ο μπεντνερ επειδη ηταν τραυματιας πουληθηκε τον οκτωβρη οποτε φευγει τον γεναρη)

ο φαν περσι ειναι ασταθης και βαρομετρο παραλληλα
γενικα πολυ ευκολα κουραζονται μεσα στο παιχνιδι οι παιχτες αλλα αυτο ισως ειναι θεμα του νεου πατς
απο προπονητες και σκαουτερς ειναι η πρωτη φορα παντως που εκανα τοσες λιγες προσθαφαιρεσεις(γυρω στις 4-5 στο καθε τμημα) και η πρωτη φορα που δεν αλλαξα assistant
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το πάτς και από όσο μπορώ να θυμάμαι τα στατιστικά βλέπω ανεβασμένο τον Νασρι και νομίζω και τον Ντιαμπυ στα τεκνικαλ, τον Φάμπρεγκας accomplished στο AMC με ανεβασμένο λίγο το ντριμπλινγ (14 από 12?) και τον Σεζνι (απο ότι διάβασα αλλου) με υψηλό potential οπότε αξίζει να μείνει. Επίσης ο Ιάπωνας πιτσιρικάς που έχουν πάρει φαίνεται ταλεντάκι.
Εχει γενικά αρκετές μικροαλλαγές οπότε κάποια στιγμή θα ενημερώσω και το αρχικό ποστ.
User avatar
McGrady
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Oct 01, 2005 9:52 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Malmö
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις εφάρμοσα την τακτική του φίλου Nikiforenko (μαζί με Tsigalko έκαναν παπάδες στο 2000/2001, τι μας θύμισες...)!!

0-2 άνετα την Blackburn

0-6 την Celtic με γκολ Djourou στο Far Post από corner..

7-0 την Man City (πάλι γκολ ο Djourou)

Να'στε καλά ρε παιδιά..
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχειν να πω για τη παρουσιαση οτι ηταν η καλυτερη που εχω δει φετος και 2ον πρεπει να σου πω πως δοκιμασα τα συστηματα σου στον παο και μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι εντυπωσιακες με 3-0 κατα μεσο ορο και ευρωπη ανετα πρωτος στον ομιλο!Κορυφη!!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
**John**
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Fri Oct 26, 2007 8:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Juventus
twitter: calchas7
Location: Λέσβος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια για την ανάλυση! Αύριο θα ξεκινήσω νέο game με την Arsenal και πιστεύω πήρα μια πολύ καλή είκονα της ομάδας αλλά και ιδέες! :-D
We don't stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φιλε! Αν θες -οταν ξεκινησεις- γραψε εδω συστημα και τι βλεπεις εσυ για την Αρσεναλ
Vaggoulas
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Wed Jan 14, 2009 8:25 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα!

Καταρχάς φοβερή ανάλυση σε σημείο που με έψησες να ξεκινήσω save με ARSENAL (δεν το χω κάνει ποτέ). Εύγε.
Στο δια ταύτα τώρα.

Στις 2 νέες παραλλαγές των τακτικών σου, τον ΣΕΣΚ τον κρατάς στο κέντρο (adv. playmaker) ή τον πάς πίσω από τον επιθετικό και χρησιμοποιείς wilshere στα χαφ? Και τι Rating σου δίνει??? Επίσης, η control τακτική σου αποδίδει στην 11.3 εντός κι εκτός έδρας(δίνεις opp. instructions και shouts)??? Τέλος, ο ΑΜC σου ακουμπάει μπάλα μέσα στο παιχνίδι? Σε μένα φαίνεται να τρέχει τσάμπα. :(

1 σκριν σοτ του αγαπημένου ΣΕΣΚ θα ήταν ευπρόσδεκτο και πολύ κατατοπιστικό.
Ευχαριστώ!
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Vaggoula καλημερα.

Ο Σεσκ παραμενει στο κεντρο και μπροστά του στο AMC ο Wilshere. Απο όλα τα χαφ ο Φαμπρεγκας εχει το χαμηλότερο ρατινγκ (πρωταθλημα 7.15) κυρίως γιατί οι τελικές πάσες γίνονται είτε από το AMC είτε από τους πλάγιους με αποτέλεσμα να μην χρεώνεται ασιστς.

Ο Wilshere στο AMC μόνο τσάμπα δεν τρέχει - επειδή είμαι στην δουλεια τώρα το μεσημερακι θα ανεβάσω σκριν με τα στατιστικά του από τα μέσα τρίτης σεζον.

Για τον Σεσκ θα σε απογοητεύσω καθώς αρχές τρίτης σεζον εγινε wanted από real/barca και μου επρηξε τα συκώτια. Ιδίως μετά απο ενα ριτζεκτ μου ζηταγε 14εκ συμβολαιο (...)
Οπότε πηρα τα 70 εκατ μετρητα της Μπάρτσα και όλοι μια χαρα ;)

Ως προς τις τακτικές:

Την Control την χρησιμοποιώ μόνο εναντίoν των top-6 ομάδων ή μέσα στο παιχνιδι προκειμένου να χαμηλώσω το τέμπο (μαζί με retain possession/take a breather).

Opp. Instructions οτι πει ο Assman (που συνήθως είναι συμβατά με το πρεσινγκ παντου)
Shouts το pass into space κόντρα σε αργές ομάδες μαζί με work ball into box και hassle opponents κόντρα σε ομάδες με χαμηλο bravery/physical. Τα υπόλοιπα σαουτς ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα.

Επίσης 2 πράγματα ακόμα: Στα ντέρμπι ξεκινώ με την control και με την έναρξη shouts drop deeper-retain possession-play narrower πράγμα που συνήθως συμβουλευει και το σταφφ στο μπακρουμ αντβαις. Συνήθως αλλάζω και στα πλάγια μπακ το duty από automatic σε defend γιατί στα ντέρμπι πέφτουν πάνω τους world class wingers.

Θα ανεβάσω αρκετά σκρινσοτς καθώς είμαι Γενάρη 2013 και η ομάδα τα έχει πάρει ολα παραμάζωμα ;)
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”